Skocz do zawartości

Fischer Audio DBA-02 - The Best Audio?


ralphii

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj z nudów bawiłem się w re-modowanie DBA-02 za pomocą wspomnianych w recenzji rurek by zobaczyć czy mogę poprawić ostrą charakterystykę słuchawek. Porównywałem dźwięk stocków (bez żadnych modów), z różnymi gumkami i w różnych konfiguracjach, czego wcześniej nie sprawdzałem

 

Okazuje się, że ustawienie rurek wewnątrz nakładek ma kolosalne znaczenie dla dźwięku. Na początku uważałem, że im dalej rurki są wepchane do środka tym dźwięk jest nie tyle pełniejszy co bardziej przymulony. Tymczasem dźwięk nie robi się przymulony (przynajmniej jeśli chodzi o DBA), szczegółowość pozostaje taka jaka była ale wszystko jest nieporównywalnie wręcz gładsze, bardziej aksamitne, okraszone ciepełkiem. Im dalej wpychałem rurkę, tym efekt był silniejszy, np. wokal jak i całość stawały się bardziej intymne. Wszystko stawało się właśnie bardziej gładkie, mniej ostre.

Ostateczna moja wersja ma rurki wepchane niemal maksymalnie aż do ostatniego, najmniejszego kapturka nakładek (jakiś 1cm odstępu od końca nakładki). Dodam że użyłem rurek z drugiej pary sylikonów - rozmiar M z zestawu. Rurki powinny być jak najdłuższe - to ważne, bo wtedy efekt jest najlepszy. Wcześniej miałem rurki krótsze o jakieś 1-2cm

 

Muszę przyznać że efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Nie sądziłem że można zrobić z DBA słuchawki tak bardzo intymne, wokal zrobił się dosłownie intymny, z tego co było za poprzednim razem różnica jest duża. Z jasności tych słuchawek "z pudełka" niemal nic nie pozostało - teraz są pięknie wyważone, nie mogę wyjść z podziwu nad basem. No kompletnie inne słuchawki. Poniżej zmiany:

Co do konkretów, różnice między stockowymi DBA a moimi:

 

1. Bas - inaczej. B-A-S. To jest niewiarygodne jak te słuchawki prezentują teraz bas, może jeszcze nie urywa głowy ale różnica między tym co jest na stockach a teraz jest kosmiczna. Punktowy, słaby bas stał się niebywale mocny, gruby i soczysty.

2. Wokal jest teraz mega intymny, jeszcze czasem potrafi syknąć ale między tym co było a jest - pogrom. Słucham ich z wielką przyjemnością teraz

3. Średnica - słuchawki budują jakieś plany wreszcie, czuć dużą głębię, mam wrażenie że scena się powiększyła i ukazały się mikrodetale. Barwa nieporównywalna. A co najważniejsze - nic nie kłuje!

4. Góra - przede wszystkim - nic nie kłuje! Góra dzięki tej dodatkowej warstwie gumki w środku absolutnie się wygładziła. Czuć jakby była to góra wzięta z innych słuchawek.

 

 

I żeby nie było - nie podbijam tematu bez sensu, i nie zachwycam się tak bez powodu. Efekt jest niesamowity patrząc na normalne DBA i moją wersję - to są inne słuchawki. Różnica między poprzednim modem a obecnym jest duża i muzykalność DBA wzrasta teraz maksymalnie.

Gdy posłuchałem DBA stockowych zaraz po tym jak słuchałem DBA modowanych - przede wszystkim potworny syk i płaskość, i susza. Nie dziwię się że zwykłe DBA są tak kontrowersyjne.

 

Jestem zdumiony i muszę koniecznie teraz przesłuchać na spokojnie SM3 i zestawić je z moimi DBA. Sądzę że efekt może być zaskakujący.

 

Wszystkim właścicielom DBA absolutnie zalecam wręcz taki mod - raz że sprawia że DBA są niesamowicie wyważone i kompletne, dwa że ten mod nic im nie ujmuje - chyba że sykliwości i ostrości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

Podpisuje sie wszystkimi kończynami pod tym co napisałeś, używam aktualnie DBA-02 z touchem i nawet po przesiadce z misiowato basowych ne700x nie dokucza mi brak basu, dodatkowo są lepsze w każdej kwestii od NF ale to normalne przy cenie 3 razy wyższej. FAktycznie patent na podwójną tulejkę zmienia wszystko tak jak opisałeś i różnica jest bardzo odczuwalna.

 

Ostatnio zrobiłem moda na triple flange'ach i nawet znośnie mi sie ich używa chociaż są dla mnie nieco za duże. Może jakieś sugesie co do alternatywnych tipsów? mysle że biflange byłyby idealne ale od czego ... pianki mnie nie interesują. Zależy mi na utrzymaniu balansu z triple flange'ów albo nawet podkreśleniem bardziej basu no i oczywiście izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

mysle jeszcze nad zastosowniem jakiegoś filterka w tulejce dla zabicia pozostałych sybilantów, jakiś kawałek luźnej gąbeczki coś tędy, szukam odpowiedniego materiału i będziemy kombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między bi-flange a tri jest jeszcze różnica w kwestii ich wpływu na wrażenia dźwiękowe. W mojej ocenie, jak tak porównywałem wszelkie możliwe nakładki, także inne rurki do środka nakładek (chyba Pasiastego, wykonane z sylikonu) to "mój" zestaw tri+rurki gumowe był najbardziej efektywny.

DBA-02 które przytargał ze sobą Filip na meet z piankami shure'a były zupełnie inne. Moje DBA to dźwięk cyfrowy, tamte bardziej monochromatyczny. Najbardziej odczuwałem to w kwestii basu gdzie moje schodzimy imo dużo niżej i ogólnie bas był absolutnie lepiej wypełniony. Te gumowe rurki dają bardzo dużo właśnie na wypełnieniu całego pasma, odejmują też dość znacznie agresywności.

 

Co do filterka do tulejki - bardzo fajny pomysł, że też na to nie wpadłem ;) Też coś pokombinuję, akurat mam porządne gąbki ze środka muszli stoperów nausznych. Will see.

 

Cholernie się napaliłem na drewniane JVC FX700. Podobno są to najlepsze dynamiki douszne na rynku, najbardziej totalne z - znów podobno - piękny wokalem (tembr). Niestety nie wszystko złoto co się świeci - są półotwarte, a i kosztują niemało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Moderator

tak

 

jest dużo dużo mniej wypchniętej wyższej średnicy/niskiej góry ale ucieka też nieco najniższy bas.

 

Dla mnie najlepiej brzmią na sensorcome'ach triple flange z włożoną tulejką od stockowych. Wyższej średnicy jest dużo mniej niż na stockach do tego brzmienie się ociepla, pojawia się mięsisty bas, nawet dosyć masywny. W ogóle nie zamulający czegokolwiek innego. Dodatkowo świetnie mi sie zgrywają w takim wariancie z Galaxy S bez eq.

 

Plusem sensorcome'ów jest nieco większa tulejka niż T100 co ułatwia włożenie w środek drugiej i zrobienie Ralphii moda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderator

U mnie też kabel budził obawy jednak póki co nic złego sie nie dzieje. I nie zanosi sie na zmiany.

 

Co do platania to owszem plącze

sie bo jest cieniutki ale i tak zawsze je zwijam do pokrowca więc nie ma problemu. Jak nie zwijasz ich w kulkę tylko dbasz o słuchawki to nie będzie dla ciebie wadą.

Swoją droga pokrowiec wymiata.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat troszkę przycichł, ale chciałbym napisać, że połączenie DBA-02 z triple-flange Sensorcoma brzmi niesamowicie.

Chodzi mi głównie o dolne rejestry. Dla mnie te słuchawki miały tam braki.

Z w/w tipsami potrafią pięknie "zamruczeć" gdzie trzeba.

 

Dodatkowo triple-flangi Sensorcoma są wykonane z jakiegoś miękkiego silikonu, który nie podrażnia moich kanałów słuchowych. W przypadku niektórych bi i tri-flang'ów po dłuższym odsłuchu (ponad godzinkę) mam uczucie jakby "odparzenia" wewnątrz ucha. Tipsy Sensorcoma nie powodują tego efektu. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do "głębokiej penetracji" :P kanału słuchowego.

 

Słuchawki już zdążyłem umieścić w komisie, jednak po dwóch dniach z nowymi tipsami rezygnuję ze sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat troszkę przycichł, ale chciałbym napisać, że połączenie DBA-02 z triple-flange Sensorcoma brzmi niesamowicie.

Chodzi mi głównie o dolne rejestry. Dla mnie te słuchawki miały tam braki.

Z w/w tipsami potrafią pięknie "zamruczeć" gdzie trzeba.

 

 

Jesli triple poprawiaja Ci bas to znaczy ze nie miales do tej pory porzadnego "seal'a" - bo taki jest najczesciej efekt. Ja nie slysze zadnej roznicy miedzy bi a tri (oba rodzaje rownie dobrze blokuja halas w moim przypadku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Stałem się szczęśliwym posiadaczem DBA-02 i muszę powiedzieć że nawet bez ich modowania grają bardzo ładnie po przesiadce z Nu Force NE-700X, wszystko wydaje się być na wyciągnięcie ręki, wcześniej padło pytanie o "oliwki" - kupiłem je na próbę i niestety nie było to dobre posunięcie w moim przypadku, owszem są wygodne ale mocno ingerują w dźwięk, bas rozpływa się i zaczyna go brakować. Same słuchawki są bardzo wygodne i dobrze wykonane nic nie trzeszczy, wszystko pasuje do siebie, jestem zadowolony z zakupu i nie żałuje poniesionych kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności