Skocz do zawartości

Pytanie sens kupowania wypasionych słuchawek do odtwarzaczy mp3


PioterW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

nie jestem może wyznawcą cyferek, jednak z braku możliwości organoleptycznego sprawdzenia każdego sprzętu muszę się nimi posiłkować.

Sprawdziłem więc sobie zakres częstotliwości (pasmo przenoszenia) kilku znanych odtwarzaczy i wynosi ona od 20 do 20 000 Hz.

Wybaczcie zatem pytanie laika, ale czy jest sens kupowania słuchawek, które mają częstotliwości większy, wykraczający ponad to, co może wypluć z siebie odtwarzacz?

Dodam, że (wg Wikipedii - wiem, że nie wszyscy akceptują to źródło, ale nie widzę na razie powodów, by je kwestionować) "Drgania akustyczne, których częstotliwość jest tak mała, że nie są słyszalne nazywamy infradźwiękami (niższe niż 16 Hz), zaś te których częstotliwość jest większa od granicznej, również niesłyszalne, nazywamy ultradźwiękami (wyższe od 20kHz)."

Edytowane przez PioterW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki odtwarzacz i jakie słuchawki....

 

Wysokiej klasy słuchawki słuchawki mogą zagrać zaskakująco dobrze z konkretnymi playerami typu Sflo:2, Ipod Touch, Cowon J3 czy Sony X

 

nie przywiązywałbym takiego znaczenia do zakresów częstotliwości... ważniejsze jest to co się słyszy i co można porównać np. ze sprzętem stacjonarnym.

Edytowane przez johnys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zakres częstotliwości" nie jest az tak ważny. Z resztą ostrożny bym był co do "wiary na słowo" odnośnie takich danych od producenta, które są czasami chwytem marketingowym. Najważniejsze jest jak się zachowują w zakresie słyszalnym przez człowieka, czyli po prostu jak grają i czy się zgrywają z odtwarzaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od pasma ważniejsza jest charakterystyka przenoszenia

 

bo nie czarujmy się - dorosły, zdrowy człowiek nie słyszy wcale 20-20 (podaje się np. zakres 60-14k jako "realny")... no i nie żeby odtwarzacze (mimo że to deklarują) były w stanie tyle naprawdę oddać...

 

co więcej ludzki słuch nie jest liniowy i "zupełnie liniowo przenoszący sprzęt" odczuwamy różnie w zależności od głośności (tzw. "krzywe jednakowej głośności") jako liniowy przy wysokiej głośności i nieliniowy (mało basu i góry) przy niskiej... stąd przykładowo pokrętła "kontur" na wzmacniaczach (podbijające "brakujące" pasma dla niskich głośności)

 

a na to wszystko nakłada się indywidualna charakterysyka słuchu (np. zmniejszona czułość na jakąś część pasma, uraz akustyczny, asymetria lewego/prawego ucha, podatność na efekty psychoakustyczne) i w ogóle można na tym temacie profesurę robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że w wieku 20lat słyszy się od 50Kz do 16kHz, a później się pogarsza.

U mnie jest nieźle, bo w wieku 30 słyszę od ok. 38Hz do 15,9kHz :)

Mimo, że słuchawki mają zakres do 18, 20 czy 25kHz, czyli niby wszystkie powinny odtwarzać wysokie dźwięki, to jedne to robią a inne ledwo co.

 

Abstrahując od znamionowych częstotliwości playerów i słuchawek to uwierz z różnych względów warto kupować droższy sprzęt. Sam zaczynałem od jakiegoś badziewnego pentagrama i słuchawek stockowych bądź doków za 30zł to mam tą perspektywę.

Nie musisz od razu wywalać 1000zł na zestaw. Spokojnie znajdziesz coś dobrego za małe pieniądze, np. starszy na wyprzedaży bądź używany player.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynałem od jakiegoś badziewnego pentagrama

co to za model taki kiepski był? i co było nie tak?

ja słucham ZEN'a ale ostatnio VOLT mnie zainteresował

-

mam pytanie o te SHL9600 albo SHP5401... czy ucho jest w nich przyduszone czy swobodne? właśnie jestem na etapie poszukiwania takich ogromnych w których ucho jest swobodne czyli słuchawka opiera się na głowie a nie na uchu

---

a jeśli chodzi o słuchawki to wcale/nigdy nie używałem oryginalnych z zestawu ... leżą sobie w pudełeczku

SENS jest ... masz swoje/własne/wybrane zgodnie z preferencjami czyli takie jak chcesz a nie takie jakie Ci wrzucili do pudełka

różnice widać już wtedy kiedy weźmiesz do ręki - inny przewód, inna jakość wykonania, itp

zresztą jak kupisz porządne to masz jej na dłużej niż odtwarzacz ... chodzi mi o to że jak zmienisz mp3 to słuchawki już będziesz miał

Edytowane przez Skarbek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności