Skocz do zawartości

Aac, M4a, Mp4


krecik

Rekomendowane odpowiedzi

troszke pomeczylem sie z tymi formatami, ale nie jestem pewien paru rzeczy:

 

- aac /advanced audio coding/ format kompresji stratnej/. w zasadzie nie mam aplikacji robiacej pliki aac. mi wychodza same m4a. a podobno (?) sporo aplikacji wymaga wlasnie plikow aac.

 

- m4a - strumien audio, uzyskiwany poprzez uzycie kodeka aac. zmiana rozszerzenia *.m4a na *.aac powoduje, ze foobar2000 nie umie odtworzyc pliku. poprzez foobara konwersja z m4a do aac przebiega prawidlowo, jednak plik aac jest ciutke wiekszy /bitrate, wielkosc pliku/. tylko kurde, czym sie rozni aac od m4a ?

 

- mp4 - to kontener w ktorym moze znajdowac sie strumien audio m4a oraz strumien video /nie znam nazwy/.

 

- khron nie napisal o tym formacie na swojej www, moze juz nadszedl czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wskazująć na dBpowerAMP- a sam z niego nie korzystasz ? :)

 

korzystam, ale co z tego ? jak to sie ma do moich pytan ?

dbpoweramp moge zrobic pliki tylko m4a.

a co za roznica, czy zrobie je foobarem, nero, eac-em, czy dbpowerem ?

 

cos getz nie doczytales chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej:

 

AAC - sposób kompresji (tak jak MP3 czy Vorbis)

MP4 - kontener, w którym może być strumień AAC (tak jak Vorbis jest w kontenerze OGG)

M4A - "MP4 audio", jest jeszcze M4V - coś jak WMA i WMV ;]

 

nie da się zmieniać rozszerzeń plików AAC <-> MP4/M4A - mają różne nagłówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej:

 

AAC - sposób kompresji (tak jak MP3 czy Vorbis)

MP4 - kontener, w którym może być strumień AAC (tak jak Vorbis jest w kontenerze OGG)

M4A - "MP4 audio", jest jeszcze M4V - coś jak WMA i WMV ;]

 

no tak, ale jaka jest roznica pomiedzy aac a m4a. bo nie sa to takie same pliki. ponadto soft ktory posiadam kompresuje do m4a. aac moge uzyskac w wyniku opcji w foobar2000 (mp4 tools).

mi to wyglada, ze aac jest rodzajem enkodera, ktory robi pliki aac, jednak jako strumien audio czyli m4a.

jednak niewyjasnione jest dla mnie istnienie plikow *.aac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

wskazująć na dBpowerAMP- a sam z niego nie korzystasz ? :)

 

korzystam, ale co z tego ? jak to sie ma do moich pytan ?

dbpoweramp moge zrobic pliki tylko m4a.

a co za roznica, czy zrobie je foobarem, nero, eac-em, czy dbpowerem

cos getz nie doczytales chyba :)

Przecież możesz robić wszystkie kodeki (zależnie jaki plugin sobie zainstalujesz)

>> popatrz na tę stronę >masz kilka pluginów do wyboru także aac>mp4

i mp4>aac. :)

Nie ma tylko możliwości dekodowania zabezpieczonych mp4p. :(

,ale to chyba normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może robić wszystkie kodeki (zależnie jaki plugin sobie zainstalujesz

>> popatrz na tę stronę >masz kilka pluginów do wyboru także aac>mp4

i mp4>aac.

 

tak, jest takie narzedzie - jednak sama konwersje zrobilem foobarem2000.

jednak nie rozumiem, czym sie rozni aac od m4a i dlaczego taka konwersja jest potrzebna.

pliki na pewno sie roznia i to nie tylko naglowkiem - to juz sprawdzilem.

 

mi nie chodzi o to jak zrobic konwersje tylko czym sie rozni jeden format od drugiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jakby słuchać pliku zakodowanego jako Vorbis raz z OGG a raz z pliku OGM ;]

 

to TO SAMO, tylko w dwóch różnych opakowaniach różniących się nagłówkiem i stukturą pliku ;] ale to co najważniejesze - strumień audio - pozostaje taki sam :)

 

 

 

Przykład:

 

w wyniku tej różnicy struktury, coś może czytać pliki OGG (każdy nowy iriver dla przykładu) ale żaden nie czyta OGM :) jak rozpreparować czymś plik OGM to w środku znaleźć można oryginalny plik OGG :)

 

... a wewnątrz MP4 znajdziesz strumień AAC :)

 

 

 

strumień Vorbis nie może istnieć "sam" (nie ma plików utwór.vorbis), nie można go wyciągnąć z pliku OGG

strumień AAC można wyciągnąć z pliku MP4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strumień Vorbis nie może istnieć "sam" (nie ma plików utwór.vorbis), nie można go wyciągnąć z pliku OGG

strumień AAC można wyciągnąć z pliku MP4

 

zasadniczo to z mp4 mozna chyba wyciagnac m4a. a dopiero z m4a mozna dokonac przerobki do aac. tylko nie rozumiem, czym sie (i w jakim celu) rozni aac od m4a. mozna byloby do mp4 (jako kontenera) ladowac od razu aac i pominac m4a. lub jeszcze inaczej - robic od razu m4a (co ma miejsce) i dodawac do mp4.

tylko jaka jest rola w takim przypadku aac ?

o tyle jest to istotne, ze sama zmiana rozszerzenie nie daje nic. :)

ja kombinuje, ze moze do aac dodawane sa sumy kontrolne (pliku i jego czesci skladowych) a w przypadku m4a ich raczej nie ma. tylko na polskim googlu ciezko cokolwiek znalezc o aac/m4a/mp4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest matrioszka ;]

 

AAC to strumień, nazwa kodowania ale i rozszerzenie funkcjonalne pliku

MP4 i M4A to kontenery (rzec by można iż równoważne)

 

jesli tak to zobacz:

aac - strumien, zasadnicza kompresja, czyli po prostu plik po kompresji np. faac.

 

tylko dziwne mi sie wydaje, ze mp4 (jako kontener audio-video) zawiera w sobie m4a, bedacy kontenerem dla aac. czyli plik w kontenerze audio, ktory znajduje sie w kontenerze mp4.

 

jesli tak, to kurcze - nie jest to zbyt "intuicyjne". ale dzieki za wyjasnienia :)

 

Może to wam pomoże ? (ja nie będę udawał że wszystko

z tego rozumiem )-http://forum.doom9.org/showthread.php?s=&threadid=62723

 

zaczynam czytac i tlumaczyc, kiepsko u mnie z englishem. ale cos niecos moze zatrybie :) thx za linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieee...

 

MP4 *NIE ZAWIERA* w sobie M4A! skąd ci to przyszło do głowy?

MP4 może zawierać strumień AAC (i pewnie zawiera, chyba że zawiera sam obraz, np. niemy film ;] )

 

Apple (ci od iPoda) wymyślili sobie że zrobią tak jak mocrosoft - że będą osobno pliki M4A (jak WMA - z dźwiękiem) i osobno M4V (jak WMV - filmy)... ale w sumie to wciąż jest kontener MP4 - tylko ma inne rozszerzenie i nieco inny nagłówek... generalnie możesz MP4 zmienić na M4A (i odwrotnie) i i tak będzie działać... ALE żeby wydostać stamtąd strumień AAC (np. tak jak się wyciąga dźwięk z teledysku który masz w AVI, tylko że z pliku AVI dostaniesz w 99% dźwięk w MP3)...

 

oficjalnie istnieje AAC jako sposób kodowania i MP4 (=M4A w wersji dla iPoda) będący kontenerem

 

ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok?

 

znalazlem tutaj: http://forum.doom9.org/showthread.php?s=&p...4070#post424070

 

 

9. What is the difference between *.AAC and *.MP4 and *.M4A?

 

AAC files usually contain AAC with ADTS headers or raw AAC data streams. Raw AAC cannot be processed without decoding some of the stream. MP4, on the other hand, is a container format of the MPEG4 standard which can contain AAC streams and many other things. The data format of the two is very different and hence you cannot rename them to one another, they must be muxed (put into the container) or demuxed. Muxing of AAC into MP4 and demuxing can be done with Ivan & Menno. M4A is normally audio in an MP4 container that has been renamed to clarify that it is audio only. Itunes, Winamp5, and Realplayer gold encode to M4A now by default. Note that M4A and MP4 files can be switched to each other by simply renaming, since they are both extensions for the same container format.

 

Note that the "Export ISO 13818-7 Stream" option in the Nero encoder produces *.AAC files with ADTS headers. Again this is not a raw aac stream, Ivan & Menno is required to convert to raw aac.

 

More information on the MP4 container format can be found in the appropriate FAQ.

 

KHRon, zaczynam trybic.

Dzieki i dla getz-a za link. na spokojnie bede przetwarzal englisha na polski. szkoda, ze tamtym nie chce sie uczyc jezykow obcych i nie napisali od razu po polsku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

mam jedno pytanie, pośrednio związane z wątkiem - ale nie chciałem zakłądać noweg:

 

Czy mogę swobodnie konwertować pliki z m4a -> flac (np. w foobarze) i czy w takim przypadku pliki flac nie będą się różniły jakością od m4a? (chodzi o to, że niczym nie moge wypalić m4a i chce je przekonwertowac a pozniej wypalic, ale boje sie ze ulegną kompresji). Proszę o jak najszybszą odpowiedź, z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też racja - wiesz konczy sie miejsce na dysku i chcialem cos nagrac, ale jak zwykle zapomniałem że przy nagrywaniu cd-audio i tak sie rozkompresują do wav :P:lol: ale w sumie i tak dzieki za odpowiedź bo przynajmniej wiem ze moge miedzy tymi formatami swobodnie konwertowac i nie strace jakosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie Burrn wymiata :P genialny program, skonwertowałem plytki do .wav i wszystko jest ok, tylko dziwi mnie jedno, czemu przy konwersji do .wav nie moge w foobarze wybrać żadnych ustawień (po prostu wybieram tylko convert to -> encode preset: wav -> ok) chociaz w sumie to mało istotne bo pliki wyjściowe z tego co pisze mają "Jakość CD-Audio"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie ma opcji? bo są niepotrzebne - przecież plik WAV nie jest w żaden sposób kompresowany, a dla zachowania pełnej jakości zachowuje on próbkowanie i dynamikę oryginalnego pliku (zwykle 16bit, 44,1kHz - czyli "CD-Audio") :)

 

a ten... burrn nie potrafi czasem wypalać plików AAC czy M4A bez konwersji? O_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak myślałem, ale niestety nie potrafi, można dodać te pliki do wypalenia, włożyć płytkę kliknąć "Burrn" ale po chwili pokazuje ze nie moze odnaleść np. "02 Walking In My Shoes.wav" :P i tak ze wszystkimi plikami, ale nie narzekam, skoro moge to konwertowac do innych formatów to jest ok, a na szczescie w m4a mam tylko remasterki dm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności