Skocz do zawartości

Ważne Pytania Od świeżego Irivierowca


Deadman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,dziś stałem się posiadaczem tego cacka i odrazu przeszukałem całe forum,żeby znaleźć odpowiedzi na moje pytania,ale nie na wszystkie.

Zrobiłem upgrade firmware do 1.60 bez słuchania jak wcześniej grał,a wyczytałem że gra teraz zdecydowanie głośniej.Ktoś w jakimś temacie napisał,że słuchał na poziomie 20 na normalu a teraz ledwo 15,to jak to jest skoro dla mnie ledwo starcza 40.Używam dobrych słuchawek(sony mdr-ex71) więc to nie ich przyczyna,głuchy raczej niejestem :blink: więc jak jest?Na jakim poziomie w większości słuchacie?

Czy muzyka w formacie ogg jest zdecydowanie (czyt:słyszalnie) lepsza od mp3?Czym najszybciej i jak najlepiej przerobić ogg(jaki bitrate najlepszy,na miejscu niezależy mi) ?

Czy lepiej wykorzystać wbudowane ustawienia,czy bawić się samemu equalizerem?Jak to najlepiej wszystko poustawiać,bo to troche czarna magia dla mnie?

Do czego służy Study Mode i Load Default?

 

Bardzo dziękuje za każdą pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pff... fszystko naras...

 

gra NIECO głośniej (to ja pisałem o tym 15 a 20) ale to raczej dlatego że mu się charakterystyka zmieniła (coś zabawili się inżynierowie iRivera z "normal" jak SRS WOW 2 integrowali) ale to nie na zasadzie że odblokowali te 18mW (na miejsce 15mW) ;] i teraz muszę słuchać na "UserEQ"...

pozatym to były "pierwsze wrażenia" i z zaskoczenia mnie wzięli ;P

 

co do słuchania na 40 na EX71... sorki, ale może faktycznie słuchasz nieco za głośno(?) ;] ja przy 30 nie słyszę "hałasu" autobusu/tramwaju właściwie wogóle ';] (jakkolwiek fakt, są "głośniejsze" słuchawki niż EX71)

 

i tak - muzyka w OGG jest (zakładając kompresję prosto z CD-Audio) lepsza bo:

- plik LAME@standard brzmi w ślepych testach jak CD-Audio -- ma on około 224kbps

- plik OGG@Q5 brzmi w ślepych testach jak CD-Audio -- ma on około 160kbps

 

brzmią tak samo... a ile miejsca oszczędzasz :) np. dla utworu trwającego 5 minut:

 

MP3 -> (5*60*224)/(8*1024)=8.23MB

OGG -> (5*60*160)/(8*1024)=5.86MB

 

i jesteś na czysto 8.23-5.26=2.97MB na jednym utworze do przodu :)

 

 

zacznij od EQ "normal" i dopiero jak ci się nie spodoba spróbuj SRS WOW czy inny...

 

 

Load Default to "przywróć domyślne ustawienia odtwarzacza" a Study Mode to przeskakiwanie fragmentu utworu o określonym czasie trwania...

 

 

... a tak wogóle to całe forum jest o tym o co pytasz... -_-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie całe forum przeszukałem najpierw bo nielubie zakładać nowych tematów(zawsze sie zje*y dostaje) i te nieliczne informacje co są mi niewystarczyły,a inne są tak porozrzucane ze nieidzie skumać o co chodzi.

Co do ogg,da się przerobić mp3 na ogg?Jakim programem najsprawniej to idzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<nie, nie opiszę foobara2000 po raz milionowy>

 

ściąg >> TO <<

rozpakuj

odpal

spod prawego przycisku (menu) ustal jakość (ustaw Q5 - quality 5 jeżeli jest "do 10" albo 0.5 jeżeli jest "do 1" - nie pamiętam jaka tam jest skala przyjęta)

przeciągnij do okienka programu plik(i) MP3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem że toto nie obsługuje plików MP3, tylko nieskompresowane jak WAV czy FLAC O_o

 

>> LINK <<

 

to inaczej... uniwersalna wersja (po raz milionpierwszy):

 

1. ściąg wersję special http://www.foobar2000.org

2. zainstaluj na "full"

3. ściąg >> TEN << plik

4. rozpakuj plik oggenc.exe do folderu gdzie zainstalowany został foobar2000 (tam gdzie jest plik foobar2000.exe)

5. odpal foobara

6. przeciągnij-i-upuść do niego folder z plikami/pliki/plik/wybierz menu Components->CD-Audio (żeby zripować coś prosto z CD-Audio)

7. zaznacz pliki przeznaczone do kompresji

 

---

 

to robisz tylko raz, jeżeli chcesz kompresować do OGG w jakości innej niż Q4/Q5/Q6

a - klikasz prawym, menu convert->settings

b - z listy wybierz dowolny z nich, np. "Commandline Encoder: Vorbis -q5"

c - kliknij duplicate potem edit

d - zmień to na wybraną jakość, np. dla Q3 ma to wyglądać: "-q 3 - -o %d"

e - opisujesz jako np. "OGG@Q3"

f - OK, save

 

---

 

8. klikasz prawym, menu convert->run

9. z listy wybierasz docelową jakość, np. "Commandline Encoder: Vorbis -q5"

10. klikasz OK, pokazujesz gdzie zapisać gotowe pliki i czekasz...

 

 

 

wyjaśnienie: "OGG Vorbis" bez dopisku "Commandline" używa zintegrowanego kodeka, zamiast najnowszego oggenc.exe któro zostało ściągnięte - jest to stara wersja i można jakkolwiek nie trzeba jej używać (po co, jak można mieć najnowszą ;] )

 

wyjaśnienie2: OGG@Q4 jest zupełnie OK (trzeba samemu jeszcze przesłuchać, ale), OGG@Q5 jest w 99% zastosowań "przeźroczyste" - nieodróżnialne od CD-Audio, OGG@Q6 to maksymalne "rozsądne" rozwiązanie :)

OGG@Q7 to maksymalna jakość jaką przykazuje logika (tak jak Q5 i Q6 nieodróżnialne od CD-Audio) ;]

 

... ale zrób sobie ten sam utwór w Q4-Q7 i przekonaj się sam że między Q5-Q7 różnicy właściwie nie ma (może jakby porównywać na Death Cult Armageddon to coś by było słychać, ale to jest album kompresja którego do MP3 słabszego niż 200kbps raczej mija się z celem ;] ), co będe ci pisał ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie lepszego wytłumaczenia otrzymać niemogłem :D

Bardzo dziękuje,ale a, jeszcze takie pytania:Czy "audiofile" używają ustawień standardowych EQ,własnych czy może poustawiany SRS?W której opcji można uzyskac możliwie najlepszy dźwięk?

Ustawiłem sobie na początku na normal i było ok,póżniej zmieniłem na SRS,podostrajałem i jest lepiej niż na normal.Jak dużą różnice dźwięku można uzyskać między dobrze ustawionym SRS a ustawionym osobiście EQ?W którym przypadku dźwięk jest lepszy?Może faktycznie mam coś z uszami,że lubie słuchać głośno,ale ja poprostu lubie "czuć" muzyke,te przyjemne basy wypływające z mojego T30 to poezja dla ucha.Czy jest różnica w głośności ogg a mp3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy dźwięk jest na normal, ale tylko przy założeniu, że ma się jakieś w miarę sensowne słuchawki. Jak miałem mx400 słuchałem na 3D, a normal mnie męczył. Teraz mam EX51 i nie słucham inaczej, niż tylko na NORMAL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie na "normal"... noo... UserEQ ustawiony tak by zamaskować drobne niedoskonałości słuchawek...

 

... a w praktyce słuchaj jak ci się podoba ;] ważne żeby tobie dobrze brzmiało, nie nam ;] SRS WOW nie jest takie złe, jeszcze chyba relatywnie najmniejsze w stosunku do innych "dopalaczy" szeroko pojęte "zniekształcenia" wprowadza (zwłaszcza po firmware 1.60 :) )

 

... co wcale nie oznacza że Extreme3D+DBE mi się nie podobało ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z tą głośnością,czystościa itd ogg do mp3?

Nigdzie nieznalazłem jakiegoś testu porównującego.Niby mp3 tak strasznie popularny,a daje się zauważyć że osoby choć trochę obyte w temacie bardziej popierają ogg.Czy chodzi tylko o pojemność?Niewydaje mi się,więc jak to jest?A co z resztą formatów,które są wypisane na pudełku (WMA i ASF)?Może jest to jakieś banalne pytanie,lecz wybaczcie ale dopiero się ucze o tym

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy nie chodziło o zaprzeczenie jakości OGG@Q6, tylko o fakt że rekompresja MP3 -> OGG nie ma sensu ;)

 

np. plik MP3 160kbps nie będzie lepiej brzmiał po rekompresji do OGG Q6... po pierwsze "dane" utracone podczas kompresji MP3 (czy jakiejkolwiek poza bezstratną innej) są nieprzywracalne, a po drugie że OGG@Q6 zajmuje nawet więcej miejsca i dodatkowo "bardziej" kompresuje plik...

 

... masz więc niższą jakość dźwięku kosztem i tak większego pliku...

 

---

 

chyba że do OGG skompresujesz z formatu bezstratnego lub z CD-Audio - wtedy jak najbardziej zastosowanie OGG oznacza najwyższą jakość :)

 

---

 

kompresja MP3->OGG ma sens, tylko kiedy myślimy o oszczędności miejsca, np. żeby się na odtwarzaczu więcej muzyki mieściło

 

dla przykładu - plik MP3 320kbps (MP3@320) można skompresować do OGG@Q5 (mającego średni bitrate 160kbps) czyli dwukrotnie, z pomijalną (jak na "codzienne słuchanie w autobusie") utratą jakości...

 

... a zyskujemy "dwa razy więcej miejsca" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh...no to już rozumiem.To jeszce takie jedno pytanie,jakie słuchawki najlepiej zastosować przy T30?Czy mdr ex71 są dobrym wyborem?Jakie od strony technicznej słuchawki najbardziej by pasowały do tego sprzętu?Zalęży mi na głośności,lecz nie kosztem jakości.Zaznacze tylko,że w zasadzie dobrze sprawują mi się te słuchawki,aczkolwiek ciutke głośniejsze mogły by być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EX51/EX71 albo EP-630 (będę je miał w piątek, ogorek uprzejmie podeśle mi je do testów, to posłucham i coś naskrobię :) )

 

... innych "lepszych" słuchawek dokanałowych w rozsądnej cenie (do 200zło) i tak nie znajedziesz ;]

 

 

... chyba że szukasz również innych słuchawek - nausznych dla przykładu, ale to już inna kategoria - one nie są tak dyskretne, nie da się ich nosić pod czapką i "interferują" z dużą ilością włosów ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności