Skocz do zawartości

Nauka gry na gitarze elektrycznej / basowej


Simple

Rekomendowane odpowiedzi

Więc zamierzam nauczyć się grać na gitarze elektrycznej lub basowej (obydwie są fajne, ale kaski nie starczy na dwie ;/).

Moje pytanie jest skierowane do tych, którzy mają lub mieli jakikolwiek kontakt z tymi typami gitar.

 

 

1. Na której łatwiej jest nauczyć się grać "we własnym zakresie" i czy w ogóle jest to możliwe dla kogoś kto nie miał styczności z gitarą (no może parę razy z akustyczną, ale to przez 1-2h)?

 

2. Jaka gitara będzie dobra dla początkującego (do 700-1000 zł) ?

 

3. Co dokładnie potrzebuję aby pograć (amp? piec? czy coś innego?)

 

4. Czego potrzebuję, jeżeli chciałbym odsłuchiwać grany utwór na słuchawkach lub kolumnach microlab (tzn co dałoby radę zastąpić piec)?

 

 

Wszelkie porady i opinie mile widziane :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie zgadzam się z selphy, jeżeli chcesz grać docelowo na elektryku kup go od razu. Na akustycznej gra się inaczej, po co się męczyć, jeszcze Cię to odstraszy i stracisz zapał :) . Proponuję poczytać forum http://gitara.pl/forum/. Znajdziesz tam odpowiedzi na twoje pytania, to forum bardzo mi pomogło w wyborze gitary i reszty niezbędnego sprzętu.

 

Piec da radę zastąpić, są cyfrowe urządzenia z masą efektów nadające się specjalnie pod słuchawki ale moim zdaniem to nie to ;) . Można uczyć się samemu ale jest trudniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiem, ale sam zacząłem naukę od gitary elektrycznej. Właściwie, to jestem skłonny powiedzieć, że na elktryku gra się łatwiej niż na akustyku.

2. Jakiś Cort albo Washburn, najlepiej ze stałym mostkiem.

3. Piec (dodatkowo dobrze jeśli miałbyś jakiś efekt, np Zooma), ew. możesz do kompa podpiąć i np. Guitar Rigiem obsługiwać gitarę.

4. Piece mają zazwyczaj wyjście słuchawkowe, także nie powinno z tym być większego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz grać na elektryku to nie bierz klasycznej - po przesiadce potniesz sobie palce. Akustyk, ale równie dobrze możesz kupić od razu elektryka. Różnica jest taka, że akustyka nie podłączysz pod nic i będziesz słyszał jak coś jest nie tak, przy elektryku niebezpieczeństwo, że będziesz cały czas jechał na efektach dla funu i nie wyłapiesz co jest źle.

 

W tych pieniądzach myślę jakiś Ibanez (ale nie siedzę w tym, niech się muzycy wypowiedzą, co jeszcze warto ;)).

 

Piec - jeśli chcesz się uczyć póki co i masz dobre głośniki, to weź sobie multiefekt i zaoszczędzoną kasę dodaj do gitary, albo doskładaj do lepszego pieca ;) - fajny do nauki jest zoom 505/505II (za 100zł jak się postarasz to dostaniesz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na której łatwiej jest nauczyć się grać "we własnym zakresie" i czy w ogóle jest to możliwe dla kogoś kto nie miał styczności z gitarą (no może parę razy z akustyczną, ale to przez 1-2h)?

Celuj od razu w sprzęt na którym będziesz chciał grać, "najpierw klasyk potem elektryk" to największy idiotyzm jaki słyszałem.

 

2. Jaka gitara będzie dobra dla początkującego (do 700-1000 zł) ?

Testowałem sporo gitar, imo w cenie ~700/800zł najlepszy będzie Squier Affinity Strat, gram na tej gitarze półtora roku, bardzo wygodna, struny nisko osadzone nad progiem, klucze trzymają strój, szczerze polecam, świetna do nauki.

 

3. Co dokładnie potrzebuję aby pograć (amp? piec? czy coś innego?)

Wpakowałem 400zł w mały piec tranzystorowy i w sumie odradzam, na razie kup gitarę i załatw sobie Guitar Rig 3 (program do emulacji brzmień)

 

Uczę się absolutnie sam grając ze słuchu, ale najlepszą stroną do nauki jaką znalazłem jest www.justinguitar.com , jeśli znasz angielski to szczerze polecam.

 

I teraz parę przykładów jak może brzmieć ten Squier z Guitar Rig 3, mój cover Shine On You Crazy Diamond i krótka próbka solówki:

www.chomikuj.pl/warlock/bb

I solo do własnego podkładu:

http://chomikuj.pl/warlock/zztop [wciskacie play przy tytule]

 

sample_1.mp3

 

Wszystko nagrywane w Guitar Rig 3

 

Jak ktoś się chce wypowiedzieć to proszę bardzo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz kabel w muzycznym z obu stron zakończony dużym jackiem, kupujesz przelotkę na mini-jacka i wpinasz pod mikrofon/line-in w karcie muzycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie ;). Absolutnie nie ma na to reguły, ja gram półtora roku z przerwami ćwicząc nierówno i dość krótko, jednym przychodzi to łatwiej innym trudniej ;)

 

/Zależy co rozumiesz przez podstawy, bo tych podstaw jest naprawdę sporo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat gitary basowej jest tu potraktowany po macoszemu :) Więc tak:

 

1. Zależy ;)

2. Możesz celować w Corta Action Bass 4-strunowego

3/4. Żeby grać potrzebujesz gitary i palców u dwóch rąk - bas zawsze możesz pod kompa podłączyć lub grać na sucho

 

Tylko pamiętaj - gitarą basową ciężej przyszpanować przed innymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak btw

fajny do nauki jest zoom 505/505II

Obczajcie opis aukcji :D :D :D

http://allegro.pl/item619203217_zoom_505_ii.html

 

Tylko pamiętaj - gitarą basową ciężej przyszpanować przed innymi

+ pamiętaj że kupując bas musisz docelowo chcieć grać w zespole, z gitarą klasyczną/akustyczną/elektryczną jest trochę inaczej, możesz cisnąć piosenki na rekolekcjach, ale bas to już jest związany z kapelą.

 

Swoją drogą jaką muzykę chciałbyś wykonywać? Bo ja Ci tu polecam Squiera ale jeśli chcesz grać coś a'la Metallica to zapomnij ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem :) Widać używany przez "hardkora" :P

 

Hmm myślę, że zacznę od elektrycznej, a potem dokupię basową. Chyba większych trudności z przyswojeniem sobie tej drugiej potem nie będę miał.

 

Warlock[/], byłbyś w stanie zagrać coś takiego po kilkumiesięcznym treningu:

 

?

 

 

EDIT: na pewno nie muzyka typu metallica. W szczególności mam zamiar grać OST z anime, JRock, Jpop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i myślę że najlepszym wyjściem będzie znalezienie nauczyciela po maturach i powiedzmy spotkania przez wakacje raz w tygodniu

Mówiąc szczerze do podstaw grania wystarczą lekcje internetowe (do bardziej zaawansowanych rzeczy także), teraz jest cała masa świetnych filmów instruktażowych (jeszcze raz polecę www.justinguitar.com)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba większych trudności z przyswojeniem sobie tej drugiej potem nie będę miał.

To są dwie ABSOLUTNIE różne gitary z kompletnie innymi technikami grania

 

/przepraszam za dwa posty pod rząd ;x

 

Warlock[/], byłbyś w stanie zagrać coś takiego po kilkumiesięcznym treningu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=7o1c_neB5OA...feature=related ?

Bez problemu, takie punkowe plumkanie jest dość proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem :) Widać używany przez "hardkora" :P

 

Hmm myślę, że zacznę od elektrycznej, a potem dokupię basową. Chyba większych trudności z przyswojeniem sobie tej drugiej potem nie będę miał.

 

Warlock[/], byłbyś w stanie zagrać coś takiego po kilkumiesięcznym treningu:

 

?

 

 

EDIT: na pewno nie muzyka typu metallica. W szczególności mam zamiar grać OST z anime, JRock, Jpop.

 

Ja grając (choć to chyba za duże słowo) na basie made in Czechoslovakia stwierdzam że podstawy basu i podstawy gitary nie mają ze sobą wiele wspólnego :D

Grania uczę się biorąc na warsztat taby ulubionych piosenek, ew. video-lekcje na youtube

 

 

BTW. Miałem gdzieś taby do OST z BECK, świetne anime :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szacun warlock, jakkolwiek trudno jest czy latwo zagrac shine'a - mi sie podoba, az sam chyba sie zaopatrze w cos do grania. dalbys jakis filmik gdzie widac jak grasz?

Danke Caleb ;) Nie mam ani aparatu ani kamery internetowej, absolutnie nie mam czym siebie nagrać, ale postaram się niedługo coś zakupić ;)

To tak jeszcze na marginesie jak ktoś chce odsłuchać :D Intro do Echoes: http://chomikuj.pl/warlock/gitara/echoes+intro

 

I łatwo nabawić się błędów technicznych, a potem może być ciężko je wyprostować.

Powiem tak, nie mam pojęcia na ile dobrze gram technicznie, ale sam korygowałem u ludzi biorących lekcje gitary błędy. Wszystko zależy od tego jakiego nauczyciela człowiek znajdzie, oczywiście broń boże nie odradzam brania lekcji u kogoś, po prostu wychodzę z założenia że i tak będę musiał sobie sam wszystko przyswoić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@warlock

nie wszyscy mają taki talent.I łatwo nabawić się błędów technicznych, a potem może być ciężko je wyprostować.

 

Za to lubię grę na basie ;D Grasz jak ci wygodnie, poza paroma podstawowymi zasadami (np. żeby grać palcami naprzemiennie) które tylko pomagają grać lepiej i szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności