Skocz do zawartości

Noże, scyzoryki, latarki i inne pierdy...


Voter101

Rekomendowane odpowiedzi

@RafacioWłaśnie wróciłem wcześniej z Chorwacji- 12h jazdy samochodem od 5 rano 🤣.

 

Nożyk jest nieużywany, idealnie wycentrowany, żadnych luzów- monolit. blokada trzyma pewnie a jej listek na początku głowni, więc młoda. Otwieranie manualne z kołka działa bardzo płynnie.  To limitka nr 425 z 1500 wyprodukowanych.
 

Jak się nie rozmyśliłeś to zapraszam na priv to będziemy finalizować.

 

IMG_1137.jpeg

IMG_1138.jpeg

IMG_1139.jpeg

IMG_1140.jpeg

 

IMG_1142.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokształcam się

Article Info - Noże - Militaria - Sklep z nożami - sklep militarny CQB.PL

i idę za ciosem, bo bardzo mi pasuje rękojeść w najnowszym zakupie

Nóż sprężynowy Boker Plus AKS-74 Mini D2 - sklep Militaria.pl

 

Swoją drogą do tej pory miałem do czynienia z nożami raczej tanimi jeśli chodzi o noże składane. Nie wiedziałem, że otwieranie jak to lobuz1 nazwał z bolca może działać praktycznie tak jakby nóż był sprężynowcem. Taki mechanizm to ja rozumiem.

 

 

Edytowane przez Rafacio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Dokształcam się

Article Info - Noże - Militaria - Sklep z nożami - sklep militarny CQB.PL

i idę za ciosem, bo bardzo mi pasuje rękojeść w najnowszym zakupie

Nóż sprężynowy Boker Plus AKS-74 Mini D2 - sklep Militaria.pl

 

Swoją drogą do tej pory miałem do czynienia z nożami raczej tanimi jeśli chodzi o noże składane. Nie wiedziałem, że otwieranie jak to lobuz1 nazwał z bolca może działać praktycznie tak jakby nóż był sprężynowcem. Taki mechanizm to ja rozumiem.

 

 

Cieszę się, że jesteś zadowolony. Ten mini Aks-74 jest wykonany ze stali D2, która nie jest do końca nierdzewna (ma 12% chromu a taki cts-xhp 16%) D2 tak łatwo nie zardzewieje, ale pozostaną ślady na głowni jak zostawisz go po krojeniu kwaśnycch rzeczy. Stal D2 może być też dla niektórych „kapryśna w ostrzeniu” bo traci agresię po zbyt dlugim „lizaniu na wysokiej gradacji”. 
Mam nożyki Benchmade z głowniami robionymi na zamówienie przez As skiper z knives.pl, z podkręconej podobnej stali US2000 (poniźej na filmie). Co do mechaniki i płynności otwierania to są różne rozwiązania, stosuje się m.in łożyska. W Twoim nożu są 2 podkładki, ktore w tym nożu Benchmade przy wymianie głowni wypolerowałem dziki czemu działa bardzo płynnie, opada pod własnym ciężarem i nie ma luzów bocznych po zablokowaniu.Tutaj jest inna blokada Axis lock (poprzeczna ośka, która blokuje głownię). Blokad też jest sporo a mają ulubioną jest Tri-ad Lock stosowaną w nożach Cold Steel.

 

 

 

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Ten mini Aks-74 jest wykonany ze stali D2, która nie jest do końca nierdzewna (ma 12% chromu a taki cts-xhp 16%) D2 tak łatwo nie zardzewieje, ale pozostaną ślady na głowni jak zostawisz go po krojeniu kwaśnycch rzeczy. Stal D2 może być też dla niektórych „kapryśna w ostrzeniu” bo traci agresię po zbyt dlugim „lizaniu na wysokiej gradacji”. 

No i dlatego się dokształcam. Inna sprawa to czym ostrzyć? Na ten moment mam takie coś:

 

45917_anysharp-pro-wolfram.webp

 

Sformułowanie stal narzędziowa do mnie przemawia. Szkoda, że materiałoznawstwo w technikum i na polibudzie mnie nudziło.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecę od Lansky taki wynalazek:

Screenshot_20230520-100750_Firefox.jpg

Przerabiałem już kilka zestawów ostrzących i ten jest moim zdaniem bardzo dobry z uwagi na jego uniwersalność i stosunek cena do możliwości, nie wymaga pierdzielenia się z ustawianiem, skręcaniem. Wygodny do przeostrzenia scyzoryka jak i dużych noży kuchennych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafacio napisał(a):

No i dlatego się dokształcam. Inna sprawa to czym ostrzyć? Na ten moment mam takie coś:

 

45917_anysharp-pro-wolfram.webp

 

Sformułowanie stal narzędziowa do mnie przemawia. Szkoda, że materiałoznawstwo w technikum i na polibudzie mnie nudziło.

Nie ostrzyłbym tym dobrego noża. Ten Boker możesz ostrzyć na 20 stopni na stronę. Jak nie masz wprawy to proponuję produkty Lansky z prętami ceramicznymi/diamentowymi a jak złapiesz bakcyla to systemy ostrzące dzięki, którym uzyskujesz idealnie płaską krawędź tnącą o odpowiednim kącie (proponuję naukę ostrzenia najpierw na tanich kuchenniakach). Ostrzymy jedną stronę aż do uzyskania drutu (krawędź tnąca wywija się na drugą stronę i powstaje zadzior- drut, który można wyczuć pod paznokciem lub zobaczyć pod lupą). Następnie druga strona do uzyskania drutu, powtarzamy ewentualnie osełką o wyższej gradacji i zdejmujemy drut- trzeba liznąć delikatnie osełką lub na skórze czy korku od wina.  Po takim zabiegu nóż może golić, ciachać szlaczki w kartce papieru, gazecie itp. Jeśli geometria krawędzi tnącej nie jest poprawna nóż nie będzie wchodził płynnie w materiał i szybciej utraci ostrość.


spacer.png

i-lansky-system-ostrzacy-professional-lk

spacer.png

Ja mam system profesjonalny Kazak Pro:

 

Ten co @waskipolecił bardzo dobry bo ma długie pręty. Trochę mają luzy, ale można poprawić fabrykę. Pręty ceramiczne zapychają się i trzeba pamiętać o ich czyszczeniu. Trzeba też uważać żeby nie upadły no pękną.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oglądam zdjęcia i filmik i w ogóle nie przemawia do mnie to urządzenie. Jego jakość niebezpiecznie kojarzy mi się z pewnymi słuchawkami, gdzie tak wiele zależy od o-ringu kosztującego kilka groszy.

Ostrzalka-Lansky-Turn-Box-4-ceramiczna-LCD5D.webp

 

 

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Tak oglądam zdjęcia i filmik i w ogóle nie przemawia do mnie to urządzenie. Jego jakość niebezpiecznie kojarzy mi się z pewnymi słuchawkami, gdzie tak wiele zależy od o-ringu kosztującego kilka groszy.

Ostrzalka-Lansky-Turn-Box-4-ceramiczna-LCD5D.webp

 

 

Mam taki zestaw, nie używam od dawna bo przeszedłem na system Kazak Pro. Podstawa to solidny drewniany, polakierowany klocek z nawierconymi otworami pod pręty (kąty 20 i 25 stopni) oraz ukrytym schowkiem na nie.

Tu nic się nie może zepsuć- jedynie trzeba uważać żeby nie upadł na twardą podłogę ceramiczny,pręt. Lansky to dobrej jakości produkty Made in USA.

Jęli umiesz utrzymywać stały kąt to możesz kupić taką trumienkę:

https://www.castorama.pl/ostrzalka-diamentowa-magnusson/5059340086477_CAPL.prd

….a jak sie nudziłem to zrobiłem coś takiego:

https://forum.knives.pl/index.php?topic=205334.0

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wytrzymałem i mam: Boker Plus AKS-74 Mini D2. Bardzo mi się ta seria spodobała dzięki lobuz1 i myślę, że rodzina jeszcze się powiększy u mnie. Co najmniej o sprężynowca bez Mini w nazwie. Moim zdaniem wyjątkowo pod każdym względem wygodna rękojeść.

 

IMG_20230524_141306.jpg

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Rafacio napisał(a):

No i nie wytrzymałem i mam: Boker Plus AKS-74 Mini D2.

 

IMG_20230524_140653.jpg

No to pięknie. Do kompletu brakuje Ci jaszcze Boker OTF a niedaleko w Straszynie masz oficjalnego dystrybutora. 🙂Macałem go kiedyś u nich w Togo i wstydu nie było choć minimalny luz był wyczuwany, nie jest to jednak poziom Microtech UTX.

https://www.togo.com.pl/noz-boeker-plus-otf-lhotak-eagle-d2-2-0.html

 

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Rafacio napisał(a):

D2 Mini kupiłem, bo będzie ze względu na wagę znakomity do spodni lnianych na które lada moment na okres upałów (dla mnie już jest upał) będę się przesiadał z M65.

Ja latam w spodniach/szortach Helikon UTP a na lato wygodne OTP, teraz w lekkiej serii z nylonem. Nie jest to len, ale nic mi sie nie gotuje.

IMG_1162.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich zakupach, pozbyciu się śmieciowych zabawek została taka oto mikrokolekcja.

 

W planach jest jeszcze mała jej rozbudowa. Zwłaszcza o jakiś fajny sztylet i duży nóż ze stałą głownią. Choć może nie tak duży jak to Bananero.

IMG_20230527_101527.jpg

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz jeszcze dobrego noża ze stałą głownią. 😊 W Gdańsku jest taki knifemaker Artur, który robi dzieła sztuki. Hartowane jest pod kontrolą w instytucie a nie w ognisku. 😊

Tutaj jest fb, ale nie jego tylko fanów:

https://www.facebook.com/raptorartur.knives/?locale=pl_PL

Byłem kiedyś u niego w warsztacie i zamówiłem 2 noże. Coś pięknego. Polecam

 

 

IMG_1173.jpeg

IMG_1174.jpeg

IMG_1175.jpeg

IMG_1176.jpeg

IMG_1177.jpeg

IMG_1178.jpeg

IMG_1179.jpeg

IMG_1180.jpeg

IMG_1181.jpeg

IMG_1182.jpeg

IMG_1183.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Rafacio napisał(a):

Oglądałem. Bardziej przemawia do mnie jednak taki techniczny design jak tutaj:

 

large_8256-638007488064496374.jpg

Na razie jednak mam zamiar uzupełnić serię takimi modelami:

 

 

To się wkręciłeś, jeszcze zalogujesz się na knives.pl 😊. Jak lubisz taki styl to zobacz włoskie Extreme Ratio- to jeszcze wyższa półka

 

https://sharg.pl/firm-pol-1407235294-Extrema-Ratio.html?counter=0

https://extremaratio.com/

 

Podoba mis ię seria desert:


 

https://www.google.com/search?q=extrema+ratio+folder+desert&tbm=isch&ved=2ahUKEwiQqsuIlZb_AhVMtyoKHZ1NCfwQ2-cCegQIABAC&oq=extrema+ratio+folder+desert&gs_lcp=ChJtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1pbWcQAzIFCAAQogQ6BAgjECc6BAgAEB5QlglY2xdg9BtoAHAAeACAAY8BiAGhBZIBAzcuMZgBAKABAcABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-img&ei=x1ByZNCqCczuqgGdm6XgDw&bih=905&biw=1366&prmd=isvn&rlz=1C9BKJA_enPL1039PL1039&hl=pl

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdaję sobie sprawę, że ta seria Boker nie jest jakimś cudem tylko przyzwoitym nożem, ale mnie zafascynowała ta rękojeść. Nigdy w życiu nie trzymałem czegoś wygodniejszego (a kilka sztuk lepszych noży trzymałem z rękojeścią ze skóry drewna itp.). Coś fantastycznego dla mnie.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Rafacio napisał(a):

Ja zdaję sobie sprawę, że ta seria Boker nie jest jakimś cudem tylko przyzwoitym nożem, ale mnie zafascynowała ta rękojeść. Nigdy w życiu nie trzymałem czegoś wygodniejszego (a kilka sztuk lepszych noży trzymałem z rękojeścią ze skóry drewna itp.). Coś fantastycznego dla mnie.

To prawda. Ta rękojeść jeszcze lepiej leży w dłoni:

https://forum.knives.pl/index.php?topic=189395.0

 

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rafacio napisał(a):

Tak na moje oko masz chyba rację.

Mam ten nóż. Jak potrzebujesz jako edc to warrto. Lepiej sprawdzi się w kuchni (bo ma wysoki płaski szlif i cieńszą krawędź tnącą), strugania niż te Bokery. Stal nierdzewna, amerykańska też fajna 154cm

Do wyjzdowej kuchni zabieram czasami ten tytanowy Spyderco Spydiechef zaprojektowany przez Polaka.

 

IMG_1204.jpeg

IMG_1205.jpeg

IMG_1206.jpeg

IMG_1207.jpeg

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny nóż kuchenny do ciężkich zadań, którego jeszcze nie ostrzyłem.

Nie wiem jak to facet zrobił ale trzyma tak rewelacyjnie ostrość, że nie było takiej potrzeby.

20230527_215355.jpg

 

Btw. w swoim portfolio ma sporo dobrych kozików.

Np takie cudo na grzyby:

https://naprzelaj.com.pl/noze-survivalowe/513-noz-survivalowy-crusher-xl-libra-knife-works.html

Edytowane przez waski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, waski napisał(a):

Jedyny nóż kuchenny do ciężkich zadań, którego jeszcze nie ostrzyłem.

Nie wiem jak to facet zrobił ale trzyma tak rewelacyjnie ostrość, że nie było takiej potrzeby.

20230527_215355.jpg

 

Btw. w swoim portfolio ma sporo dobrych kozików.

Np takie cudo na grzyby:

https://naprzelaj.com.pl/noze-survivalowe/513-noz-survivalowy-crusher-xl-libra-knife-works.html

Bardzo fajny noż od Wolodii a z tym ostrzeniem to bardzo proste- trzeba zrobić idealnie płaską krawędź tnącą o odpowiedniej geometrii i wtedy nóż jeśli jest z dobrej stali jak ten Twój (pewnie nierdzewna N690 bo głównie z tego robi) to będzie trzymał dłuuuuugo ostrość roboczą. Nie pamiętam kiedy ostatnio ostrzyłem noże.

20220119_135530.jpg
20220119_140238.jpg
20220119_140618.jpg

 

 

 

 

IMG_1209.jpeg

IMG_1210.jpeg

IMG_1211.jpeg

IMG_1212.jpeg

Ten też jast bardzo fajny.

IMG_1215.jpeg

Ten tasaczek bardzo lubię, od jeszcze innego polskiego knifemakera. Cienka kt jak żyleta.

 

IMG_1216.jpeg

IMG_1217.jpeg

IMG_1218.jpeg

IMG_1219.jpeg

IMG_1220.jpeg

IMG_1221.jpeg

IMG_1223.jpeg

Mam też mikroskop, kręciłem kiedyś filmiki krawędzi tnącej.

 

@waski rękojeść w tym Twoim nożu LKW też wydaje się być z  micarty. Wydziela taki charekterystyczny zapaszek? 😀

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności