Skocz do zawartości

Jak szybko porównać dwa różne źródła dźwięku?


-Pawel-

Rekomendowane odpowiedzi

Często zastanawiamy się: "jaki odtwarzacz będzie lepiej grał z moimi słuchawkami? Który wzmacniacz brzmi lepiej?" i wiele innych podobnych pytań w sytuacjach dotyczących doboru źródła dla słuchawek. Dotyczy to zarówno sprzętu stacjonarnego jak i przenośnego. Często gdy mamy możliwość bezpośredniego porównania np dwóch odtwarzaczy słuchamy muzy z jednego, później z drugiego ale nie zawsze różnica jest na tyle istotna żeby stwierdzić na pewno co jest lepsze. Czasami brakuje czasu na zastanowienie a trzeba szybko dokonać wyboru, oczywiście nawet gdy różnica jest prawie niezauważalna to każdy woli jednak mieć spokój psychiczny, że wybrał właśnie ten lepszy grajek. Sam nieraz miałem podobne dylematy, jako posiadacz odtwarzacza o bardzo zróżnicowanych opiniach często go porównywałem do innych źródeł. Przepinanie kabla z jednego do drugiego raczej mija się z celem a odsłuchy na każdym urządzeniu oddzielnie nie dają pełnego obrazu różnic w odbieranym dźwięku.

 

Chciałbym przedstawić bardzo proste "urządzenie" mojego pomysłu i wykonania kolegi lost-tracka (pozdrowienia ;)). Oczywiście zdaje sobie sprawę z faktu, że nie jest to żadna rewolucja ale chciałbym podsunąć ten pomysł forumowiczom, uważam, że warto mieć coś takiego pod ręką mi się przydało już wiele razy. Już tłumaczę o co dokładnie chodzi, tak owe urządzenie wygląda:

 

20090113187.jpg 20090113186.jpg

 

Wystarczy trochę cyny, lutownica, 3 gniazda mini-jack, przełącznik 2-pozycyjny, jakaś obudowa oraz kabelki, na temat szczegółów konstrukcyjnych wszelkie pytania kierować do lost-tracka.

 

Jak to się sprawdza w praktyce? Nic prostszego, wystarczy podpiąć dwa interkonekty, na każdy dać inne źródła powiedzmy odtwarzacze, z drugiej strony słuchawki, puszczamy jednocześnie ten sam utwór na obydwu źródłach i manewrując przełącznikiem ustawiamy najpierw taką samą głośność, a następnie możemy spokojnie porównać sobie różnice w brzmieniu jednego i drugiego. Dobrze jest przeprowadzić taki test na kilku utworach aby mieć szersze porównanie i wychwycić więcej różnic. Taka metoda nie jest oczywiście super skuteczna bo niektóre parametry brzmieniowe lepiej jest wychwycić słuchając tradycyjnie ale jeśli chodzi np o poziom szumów czy charakterystykę poszczególnych urządzeń to różnice stają się niezwykle widoczne przy takim bezpośrednim porównaniu.

 

Inną zaletą urządzenia jest ogromne ułatwienie przy dostrajaniu odtwarzacza do danych słuchawek. Jak wiadomo znakomita większość współczesnych odtwarzaczy nieciekawie się zgrywa z niskoomowymi słuchawkami w szczególności IEM, dobrym na to przykładem jest chociażby Cowon D2. Powodem zniekształcenia dźwięku są przekłamania na charakterystyce, na wspomnianym D2 najczęściej jest to podbicie basów, przyciemnienie brzmienia, wycofanie środka lub podbicie góry do poziomu drażniącego uszy(taka sytuacja zdarzyła mi się w zestawieniu D2+Custom 2-way). Można to w dużym stopniu skorygować equalizerem. Podpinamy z jednej strony D2 z drugiej źródło na którym, uważamy że nasze słuchawki brzmią najciekawiej. Jak wcześniej wspomniałem puszczamy jednocześnie taki sam utwór i manewrując jednocześnie przełącznikiem i EQ na D2 staramy się doprowadzić do sytuacji kiedy obydwa brzmienia będą niemalże identyczne. Oczywiście jak nam to wyjdzie zależy tylko i wyłącznie od naszego słuchu i możliwości equalizera(ten w D2 jest niestety parametryczny tylko z nazwy i ma pewne ograniczenia więc idealnie nie będzie nigdy). Takie różnice jak dynamika, poziom szumów itp oczywiście pozostają ale za to skorygowane wykrzywienia charakterystyki dają naprawdę bardzo niezłe rezultaty i można odnieść wrażenie, że po zabiegu jest już o wiele lepiej. Należy również pamiętać o tym aby takie porównania przeprowadzać na wyłączonych efektach.

 

To by było na tyle, mam nadzieję, że komuś się mój pomysł przyda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy porównywaniu 2 par kolumn sugerowałbym dołączyć bezpośrednio przed głośnikami jakiś potencjometr aby móc ustawić je na jednakowym poziomie głośności, wtedy będzie o wiele łatwiej :)

Chyba, że są to kolumny aktywne z własną regulacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat BLACK BOX-a gotowy 100% Analogowy :P

 

Elementy niezbędne do budowy:

- 3x gniazda mini-jack 2-3 zł szt.

- 1x przełącznik 2-pozycyjny (może być 3-pozycyjny jedna pozycja to stan 0) ważne żeby pstryczek posiadał 6 nóżek 2-3 zł szt.

- trochę kabelków

- cyna, lutownica i minimalna wiedza na temat lutowania (wystarczy że się nie poparzycie :) )

- coś w co można zapakować naszego pstrykacza.

 

oto schemat:

 

schemat.jpg

 

Miłej zabawy z lutownicą (budowa prosta jak kłębek drutu w kieszeni).

 

Przy okazji(coś zupełnie z innej beczki ale oparte o to same "pstrykanie")

 

Jakiś czas temu zaprojektowałem i wykonałem HI-END-owa:) wersje BLACK BOX-a (audio/video) dla własnego użytku.

Pstrykacz posiada 4 wejścia Audio i 4 wejścia VIDEO. Irytowało mnie ciągłe przepinanie kabli to raz z Amigi to za chwile ps2 a to xbox i PC.

Przełącznik poza tym ze ułatwił mi życie działa tak samo jak jego młodszy brat BLACK BOX z ta różnicą że można podpiąć do 4 źródeł.

 

A tak wygląda:

 

20090118260.jpg

 

20090118264.jpg

 

Jeżeli ktoś będzie zainteresowany schematem tej konstrukcji (jest analogiczna do tej w black-box'sie ale trochę bardziej przymotana) z chęcią udzielę pomocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy porównywaniu 2 par kolumn sugerowałbym dołączyć bezpośrednio przed głośnikami jakiś potencjometr aby móc ustawić je na jednakowym poziomie głośności, wtedy będzie o wiele łatwiej :)

Chyba, że są to kolumny aktywne z własną regulacją...

W przypadku porównywania kolumn wielką różnicę robi na czym stoją, jak daleko od ściany, na jakiej wysokości itd. Przecież dźwięk odpowiednio od położenia kolumny się rozchodzi, więc do groma o jakim ustawianiu kolumny na kolumnie Wy tutaj piszecie?? Normalnie się zbulwersowałem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku porównywania kolumn wielką różnicę robi na czym stoją, jak daleko od ściany, na jakiej wysokości itd. Przecież dźwięk odpowiednio od położenia kolumny się rozchodzi, więc do groma o jakim ustawianiu kolumny na kolumnie Wy tutaj piszecie?? Normalnie się zbulwersowałem :/

 

flash608 tu chodzi o czysto teoretyczne rozważania, wątpię żeby ktoś chciał używać tego w drugą stronę, a jeśli już to tak jak mówisz należałoby spełnić jeszcze wiele innych warunków...

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
skąd można wytrzasnąć obudowę do tego ?

Na przykład stąd :

http://www.allegro.pl/item561534574_obudow...salna_km22.html

Jest wiele takich obudów w różnych rozmiarach kształtach i kolorach. Można je kupić w większości sklepów z częściami elektronicznymi, to na allegro to tylko przykład. Oczywiście otworki na różne wyjścia, wejścia, pstryczki itp. trzeba wywiercić samemu ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwolę sobie na małą archeologię. Chciałbym użyć takiego B-Boxa do podłączenia słuchawek i głośników pod jedno źródło.

Jak z jakością komponentów. Czy w ogóle taka skrzynka wpłynie na jakość dźwięku?

A jeżeli może, to jakich komponentów użyć?

http://allegro.pl/item1177487515_gniazdo_maly_jack_3_5st_na_kabel_gold_409.html

Czy takie gniazdo nie "popsuje" nic?

 

Mógłby ktoś doradzić przy okazji jaki kabel jack na połączenie skrzynki z kompem?

Działać to będzie z Xonarem DS, CAL! i Solo 6C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności