Skocz do zawartości

Yerba Mate


espequer

Rekomendowane odpowiedzi

z doswiadczenia wiem ze yerba najlepiej smakuje jak zalewasz susz w ilosci 3/4 w stosunku do objetosci naczynia. poprostu susz pecznieje nasiakajac woda, tworzy sie taka strukturka. pewnie znaczenie ma tez kształt matero ale ja sie az tak nie zaglebialem w temat. natomiast jak jest za duze naczynie to poprostu nie zdazysz wypic zanim napar ostygnie. yerba jak dlamnie smakuje dobrze podgrzana do dosc waskiego zakresu temp powyzej 80 C jest lipa a ponizej 70 robi sie dosc oblesna. dopiero tak ponizej 15 znowu zaczyna jakos smakowac - wiadomo im nizsza - terere i te sprawy tym leprza;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc przy większej trzeba nauczyć się na nowo proporcji - na daną ilość suszu przypada odpowiednia ilość wody. Trudniej to odmierzyć, bo 3/4 matero widać na oko, a wody do pełna się leje. Nie jest to jednak powód dyskwalifikujący IMO.

 

A temperatura... co kto lubi. Dalsze zalania są bardzo spoko w pokojowej temperaturze. Niestety cała gorycz yerby wzmacnia się wraz ochłodzeniem – tak samo jak z herbatami. Swoją drogą czarną lubię na zimno, w przeciwieństwie do zielonej. Pierwsze zalanie w temp 25 stopni w Twoich proporcjach rzeczywiście musi być sporym wyzwaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi jerba najlepiej smakuje w temp 72-74 C. a proporcja 3/4 - szusz/naczynie sprawia ze szusz sie fajnie zachowuje wraz z kolejnymi zalaniami. jak zpecznieje to wypelnia cale naczynie - potem dolewajac kolejne zalania pod warunkiem ze masz nie za duze i dobrze trzymajace cieplo matero masz do wyplukania jerby bardzo smaczny napar i to w dokladnie takiej temperaturze jaka ci najbardziej odpowiada. chodzi o to zeby popierwsze nie wystygl ci susz - zalenie jest taka iloscia wody ze wypijasz je na bierzaca - 3, 4 sirobniecia bez odstawiania na za wchile. a po drugie musisz dobrze usypac kopczyk z suszu. ja niesty nowe matero mam strasznie kiepskie. nie trzyma ciepla, glinka jest nieprzyjemna w dotyku, wprawdzie szkliwiona wewnatrz ale bardzo cieniutko. objetosciowo niby ok 250ml ale slabo sie pije z niego. mam jeszcze taki kanister 450ml hehe w sumie od niego zaczynalem przygode z yerba. caly ceraminczy dobrze trzyma cieplo ale juz nie jestem takim hardkorem jerbowym jak dawniej;")

mam tez ozdobna tykwe ale jej nie urzywam czesto bo trzeba sie bawic w suszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, kończą mi się pomysły - polećcie mi jakąś bardzo mocną jerbę, może smakować jak skarpeta, nieważne. Dobrze by było jakby była szeroko dostępna w polskim internetku.

Ostatnio piję Amandę Despelada i Pajarito Elaborada (3/4 tykwy zasypane) i kurde za słabo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, kończą mi się pomysły - polećcie mi jakąś bardzo mocną jerbę, może smakować jak skarpeta, nieważne. Dobrze by było jakby była szeroko dostępna w polskim internetku.

Ostatnio piję Amandę Despelada i Pajarito Elaborada (3/4 tykwy zasypane) i kurde za słabo jest.

Kupujesz jakąś mocną kawę (np Lavazza Qualita Rossa - bo ma 60% robusty, która ma więcej kofeiny niż arabica), mielisz ziarna na grubo, wsypujesz do 0,35l czajnika francuskiego do 1/3 (jakieś 30 g), zalewasz do pełna (90 stopni) i mieszasz. Przykrywasz nie opuszczając prasy, zostawiasz na 5 minut po czy opuszczasz prasę i przelewasz swoją smołę do ulubionego kubka. To jest równowartość 1,5-2 zalecanych dziennych dawek, możesz umrzeć po wypiciu takich 12-15, więc raczej nie przekroczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko mój organizm średnio toleruje kawę, zawsze po mocniejszej (3-4 lyzki stolowe jakiejs rozpuszczalnej to mocna, nie?) mam wrażenie, że łapie mnie lekka arytmia serduszka, jakaś dziwna telepawka. Ogólnie to nie za ciekawie, kawę piję tylko w totalnej desperacji. Po yerbie nigdy nie mam takich akcji.

 

może to tylko kwestia przyzwyczajenia i warto się przerzucić na jakiś czas, eh nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie pijesz regularnie, a walniesz sobie taką siekierę to ja się nie dziwię. Z kawą jest tak, że nie szkodzi jak pijesz regularnie, 2-3 (normalne) kawy dziennie.

 

 

A mój post był czysto humorystyczny, tego nie będzie się dało pić pewnie ze względu na smak :P Yerba może być bardzie nasycona kofeiną, najmocniejsze gatunki w ilości 50 g dadzą Ci podobnego kopa do tej cud-mieszanki kawowej, którą „zaproponowałem”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, kończą mi się pomysły - polećcie mi jakąś bardzo mocną jerbę, może smakować jak skarpeta, nieważne. Dobrze by było jakby była szeroko dostępna w polskim internetku.

Ostatnio piję Amandę Despelada i Pajarito Elaborada (3/4 tykwy zasypane) i kurde za słabo jest.

Wg mnie ciężko o bardziej kopiące mate jak Pajarito.

Polecam kupić guaranę- taką w proszku lub nasiona cięte i dosypywać do mate 1 łyżkę/ łyżeczkę i będzie git :)

Edytowane przez Andrewek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, kończą mi się pomysły - polećcie mi jakąś bardzo mocną jerbę, może smakować jak skarpeta, nieważne. Dobrze by było jakby była szeroko dostępna w polskim internetku.

Ostatnio piję Amandę Despelada i Pajarito Elaborada (3/4 tykwy zasypane) i kurde za słabo jest.

pol_pm_Selecta-Premium-selekcjonowana-mo

pol_pl_LA-MEJOR-BIO-Yerba-Mate-4936_1.jp

swietnie klepia i swietnie smakuja

selecta premium ma klasyczny ale zlozony i pelny smak a la mejor gladka, wytrawna i jakby orzechowa. chociaz pamietam ze pilem mocniejsze to te jednak najbardziej mi sie wbily w pamiec ze wzgledu tez na swietny smak.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z doswiadczenia wiem ze te guarana wcale mocniej nie klepia. przynajmniej ta cbse. ale niezle klepia te bez patykow;) mozesz tez sprawdzic canarias. pilem tylko probki ale napewno tez kupie kiedys paki bo klepia mocarnie;)

Może te z guaraną nie, ale te z dosypaną guaraną w proszku już tak :)

A wypita yerba i do tego zjedzona łyżeczka guarana to już w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z doswiadczenia wiem ze te guarana wcale mocniej nie klepia. przynajmniej ta cbse. ale niezle klepia te bez patykow;) mozesz tez sprawdzic canarias. pilem tylko probki ale napewno tez kupie kiedys paki bo klepia mocarnie;)

Może te z guaraną nie, ale te z dosypaną guaraną w proszku już tak :)

A wypita yerba i do tego zjedzona łyżeczka guarana to już w ogóle.

 

myslalem ze chodzi o yerbe z juz dosypana przez producenta;) w sumie niezly patent tylko ciekawe jak guarana zmienia smak yerby. guarana ma jakis smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, kończą mi się pomysły - polećcie mi jakąś bardzo mocną jerbę, może smakować jak skarpeta, nieważne. Dobrze by było jakby była szeroko dostępna w polskim internetku.

Ostatnio piję Amandę Despelada i Pajarito Elaborada (3/4 tykwy zasypane) i kurde za słabo jest.

http://www.czajnikowy.com.pl/sklep-czajnikowy/yerba-mate-2/yerba-mate-taragui-energia/

Nie znam mocniejszej Yerby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guarana ma smak, gorzki dość, trochę zmienia smak yerby.

Ale sama w sobie kopie mocno!

Pamiętam jak kolega jakiś wyciąg z guarany czy inne cudo kupił sobie jak w jakimś biegu kiedyś startował i wlało mu się sporo więcej niz zalecana dawka do rozcieńczenia. Pięknie nim telepało na linii startu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności