Skocz do zawartości

Vedia A3 - maluszek z pazurem


MaronP

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja Vedia A3

 

Na wstępie proszę o wyrozumiałość, gdyż to moja pierwsza recenzja. Mam nadzieję, że recka rzuci trochę światła na tego małego grajka ze stajni Vedii.

 

Poszukując playera dla mnie kierowałem się dwiema sprawami - player musi być mały i musi dysponować dobrym dźwiękiem. Często biegam i dużo jeżdżę na rowerze, więc kompaktowe rozmiary i lekkość playera to sprawa dla mnie podstawowa. Śledząc to forum wybór wydawał się jasny - Sansa Clip. Jednak w marcu natrafiłem na zapowiedź nowego produktu Vedii, który też trafiał w moje gusta, a na dodatek 2 pary SRS200 i bogate wyposażenie dostarczane przez producenta dały mi do myślenia i po paru dniach zamówiłem go w i-shopie.

 

Długie dni wyczekiwania (prawie dwa tygodnie) opłaciły się, i w końcu wczoraj dostałem playerka. Jeszcze ciepły zestaw przedpremierowy A3 zawierał:

 

- odtwarzacz Vedia A3

- 2 pary Vedia SRS200 wersja OEM

- 4 pary silikonowych etui - białe, różowe B),niebieskie, pomarańczowe

- smycz firmową Vedia

- kabel USB - mini USB

- ładowarkę sieciową USB

- instrukcję obsługi i 2 letnią gwarancję

 

Dodam, że koszt całego zestawu to 169 złotych za 2GB A3 co w połączeniu ze sporą ilością dodatków daje razem bardzo kuszącą propozycję.

 

A oto cały zestaw:P1110436.JPG

 

Cały zestaw znajduje się w ładnym biało - zielonym pudełku.Trochę musiałem się nagłówkować zanim udało się wydobyć to co zawierało pudełko, gdyż nie jest

ono otwierane, tylko wysuwa się zawartość. A tak wygląda pudełko i jego zawartość:

P1110438.JPG P1110437.JPG

 

Wszystko jest dobrze zabezpieczone. A3 jest w folii dodatkowo wyświetlacz ma folię ochronną, słuchafony są w woreczkach, podobnie zasilacz.

Tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń.

 

Wygląd i przyciski

 

Sam odtwarzacz jest malutki producent podaje wymiary 59x29x16 mm, dodam, że byłem pozytywnie zaskoczony jego wymiarami.

P1110435.JPG

 

Obudowa wykonana jest z czarnego błyszczącego plastiku, podczas przyciskania nie trzeszczy i sprawia wrażenie solidnej.

Osobiście nie jestem zwolennikiem błyskotek, ale zdaję sobie sprawę, że niektórym błyszcząca powierzchnia Vedii przypadnie do gustu.

Jednak odtwarzacz prezentuje się dobrze - czarna obudowa i srebrne przyciski pasują i nadają mu "powagi".

 

Przedni panel zawiera dwukolorowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128x 64 pix. OLED to gwarancja niskiego poboru prądu przy jednoczesnej dobrej widoczności nawet w mocnym słońcu. Wyświetlacz jest czytelny i zawiera wszystkie informacje o utworze takie jak: rodzaj odtwarzanego pliku, stopień kompresji, częstotliwość . Powyżej wyświetlane są informacje : nazwa utworu, wykonawca, i album. Wszystko zależy od tego jak dany plik jest opisany.

Górna część wyświetlacza to informacje o odtwarzaniu: rodzaj źródła, nr piosenki w folderze, ustawienie equalizera, czas aktualny odtwarzania i czas całkowity danej piosenki. W prawym górnym rogu jest jeszcze wskaźnik zużycia baterii. uff to tyle nt wyświetlacza.

P1110423.JPG

 

Drugim elementem przedniego panelu jest 4 kierunkowy aluminiowy jog. Można nim podwyższyć lub zmniejszyć głośność (góra, dół) przewinąć lub zmienić piosenkę - odpowiednio do przodu lub tyłu. Naciśnięcie joga powoduje, albo wejście do menu, albo parę innych funkcji dalej opisanych.

 

Góra odtwarzacza to dwa wejścia słuchawkowe, otwór mikrofonu i uchwyt na smycz

P1110433.JPG

 

Strona prawa zawiera pięć przycisków Play/Pause, Odtwarzanie AB, Ustawienia EQ, i przycisk Rec, oraz osobno blokadę przycisków Hold

P1110434.JPG

 

Strona lewa to tylko przycisk Reset

P1110432.JPG

 

Dół zawiera wejście Mini USB chronione gumową zaślepką

P1110431.JPGP1110424.JPG

 

Tył prezentuje się tak:

P1110429.JPG

 

A tak odtwarzacz wygląda w jednym z etui. Dobrym rozwiązaniem jest cieńsza grubość silikonu w miejscu przycisków co ułatwia ich wciskanie.

P1110427.JPG

 

Interfejs i obsluga

 

Menu w A3 jest bardzo proste i jego obsługa nie nastręcza trudności.

 

Aby dostać się do menu wystarczy nacisnąć jog w pozycji środkowej i chwilę przytrzymać.

Po tym ukazuje się nam proste i w miarę czytelne menu

P1110440.JPG

 

Pierwsza pozycja to "Nawigacja"czyli nawigacja po plikach muzycznych. Odbywa się to na zasadzie nawigacji po folderach w których po wybraniu ich środkowym przyciskiem joga wybieramy utwór nas interesujący za pomocą + - i akceptujemy znowu środkowym przyciskiem. Proste

 

Następna pozycja to "Nagrywanie" czyli dyktafon. Wciśnięcie środkowego joga to rozpoczęcie nagrywania, jego ponowne naciśnięcie powoduje zakończenie nagrywania. Pliki nagrywane są w formacie wav. Jakość dyktafonu oceniam na średnią.

 

Następna pozycja menu to "Radio"

Do dyspozycji mamy 30 stacji. playerek może zaprogramować je automatycznie lub możemy to zrobić ręcznie. Można potem edytować stacje usuwając i dodając nowe. Można nagrywać programy radiowe przez naciśnięcie przycisku Rec po prawej stronie odtwarzacza. Radio w A3 jest zadowalającej jakości.

Jeśli komuś znudzi się słuchanie tych samych mp3 może skorzystać właśnie z radia. Większość stacji odbiera w stereo, ale szumy są słyszalne. Niestety nie można ręcznie przejść na tryb Mono dla zredukowania szumów.

 

Kolejna pozycja to "Ustawienia"

Mamy tu do wyboru:

Tryb odtwarzania ( losowo,podgląd,normalny,powtórz jeden, powtórz wszystko )

Equalizer - (Rock, Jazz, Classic, Pop, Bass, Normalny) niestety brak User EQ, i wg. mnie do zaakceptowania jest tylko ustawienie Rock reszta nei zdaje egzaminu.

Kontrast wyświetlacza - w 10 poziomach

Podświetlenie - ( 1minuta, 2, 5, Zawsze)

Ustawienia SRS - takie jak Wł/Wył, "jasność dzwięku", siła basu, i WoW wolume czyli moc działania systemu SrS.

Zasypianie - czyli autom. wyłączenie się playerka po określonym czasie 10 - 120 min.

Nagrywanie - można wybrać jakość nagrania :Normalna , Średnia , Wysoka

Słowa - czyli tekst piosenek jeśli do pliku piosenki będzie dołączony odpowiedni plik ze słowami o tej samej nazwie.

Język - sporo możliwości - widać Vedia planuje sporą ekspansję tego modelu :)

 

Następna pozycja Menu to "Usuń plik" - można usunąć plik tekstowy lub muzyczny

 

"Informacje" - wyświetla się ilość całkowitej pamięci - u mnie 1936mb, wolna pamięć, wersja firmware

 

"Tekst" umożliwia czytanie plików tekstowych.

 

Nawigacja jak już pisałem jest intuicyjna, do minusów Menu zaliczę to, że bardzo szybko wyskakuje z powrotem do odtwarzacza po chwilowej bezczynności, co bywa denerwujące.

W czasie odtwarzania można zmienić ustawienie EQ spośród wymienionych naciskając przycisk EQ z prawej strony odtwarzacza lub przełączyć pomiędzy trybem SRS a standardowym EQ naciskając krótko środkowy przycisk joga.

 

Dodam jeszcze, że jog jest w mojej opinii precyzyjny ale nieprzyjemny w obsłudze. Jest zbyt krótki, a jego krawędzie są ostro zakończone co kaleczy opuszki palców przy naciskaniu. Dodatkowo ustawienia systemu WOW po wyłączeniu odtwarzacza i jego ponownym włączeniu wracają do wartości ustalonych fabrycznie - czyli za każdym razem kiedy uruchomimy odtwarzacz trzeba je ustawiać od nowa. Mam nadzieję, że wyjdzie nowy firmware który to poprawi.

 

Tyle o interfejsie odtwarzacza.

 

Jeśli chodzi o kopiowanie plików to odtwarzacz rozpoznawany jest jako dysk przenośny i pliki kopiujemy za zasadzie kopiuj - wklej. Chociaż słowo kopiujemy to chyba zbyt wiele w odniesieniu do A3. Trzeba by użyć raczej słowa przepychamy bo kopiowanie idzie w zawrotnie wolnym tempie. na moim komputerze skopiowanie 1Gb danych trwało 20 min! Czyżby oszczędność ze strony Vedii poszła w kierunku tanich, ale jednocześnie wolnych pamięci flash?? Szkoda bo to naprawdę irytujące czekać 20 minut na plik 1Gb.

Dodam jeszcze,że odtwarzacz można ładować z portu USB i z ładowarki dołączonej w zestawie.

I jeszcze jedna uwaga: podczas zmiany utworu na następny przyjdzie nam poczekać ok. 3s aż ten się załaduje - irytujące - argument o tanich pamięciach w A3 wydaje się mieć kolejne potwierdzenie.

 

Dźwięk

 

Pierwszy odsłuch A3 trochę mnie zmartwił. Dołączone do zestawu SRS-y powinny dawać niezłego kopa a tu słabiutko...

Dźwięk niedość, że cichy nawet przy wysokich ustawieniach głośności (przyp. że max to poziom 31) , to jeszcze wyprany z całego kolorytu. Już nawet stockowa karta mojego lapka lepiej spisuje się w porównaniu do A3. co jest??....

No nic myślę trzeba spróbować na nausznych. Podłączyłem do playerka Sennki HD 497 i znowu podobnie. Dźwięk stłumiony i cichy. Jedynie ustawienie rock nadawało się do jako takiego słuchania.

Jeszcze raz przesiadka na SRS-y i tym razem szukam w ustawieniach Systemu WOW SRS-a. Wybieram zakładkę włącz i ...Wow

Jednym słowem. Dopiero włączenie systemu daje pazur! Dźwięk staje się głośniejszy o ok 50%, więc przy ustawieniu głośności 22/31 delektuję się ładnym basem i wyraźnymi wokalami. Słuchawki spisują się bardzo dobrze oddając większość dźwięków, które wyprodukuje nam A3. Mam wrażenie, że system WOW troszkę "przebasowuje" utwory, ale jako zdeklarowanemu bassheadowi szczególnie mi to nie przeszkadzało. Wydaje się, że basy w odtwarzaczu lekko zalewają resztę pasma.

Teraz przesiadka na HD 497. I tu jeszcze większe zaskoczenie. Odtwarzacz na tym samym poziomie głośności grał na HD-kach znacznie głośniej to zaskakujące bo mają one 32 Ohmy. Dźwięk stał się bardziej szczegółowy i realniejszy - jakby nie zalany przez dominujące basy. Odtwarzacz grał pięknie i widać, że na wiele go stać.

Podłączyłem zmów srs-y aby sprawdzić jak odtwarzacz poradzi sobie z dwoma parami. Muszę powiedzieć, że praktycznie nie słychać różnicy pomiędzy 1 a 2 parami słuchawek.

 

Podsumowanie

 

A3 to czysto muzyczny odtwarzacz w ofercie Vedii. Chip Sigmatel i system SRS dają jakość dźwięku na wysokim poziomie, jednak tylko po zastosowaniu WOW. Reszta ustawień EQ nie nadaje się praktycznie do niczego. Przy tej cenie odtwarzacza i zestawie dołączonych akcesoriów, a szczególnie z uwagi na dołączone słuchawki to bardzo kusząca propozycja. Sami zdecydujecie.

 

Vedia A3

 

Plusy

- dobre słuchawki w zestawie z odtwarzaczem

- dużo akcesoriów

- łatwa obsługa

- kompaktowe rozmiary

- dobra jakość dźwięku, ale tylko z WoW

- cena

 

Minusy

- bardzo wolna pamięć flash

- szybko znikające menu

- brak user EQ

 

Czekam na wasze komentarze nt. odtwarzacza i recenzji! Pozdrawiam MaronP :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam na forum i gratuluje recezji- fajnie i przejrzyscie napisana. No i jako pierwsza rzuca swiatlo na A3. Niemniej jednak- gdybys kiedys uznal za stosowne, napisz wiecej na temat dzwieku. Fajnie by bylo gdybys mial kiedys okazje porownac A3 z Clipem. Jeszcze raz gratuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie mamy pierwszą recenzję A3 ;)

 

Dzięki za recenzje, dość przyjemnie się czyta, chociaż przydało by się porównanie dźwiękowe do Clipa, oraz na lepszych słuchawkach.

 

P.S. Dalej jestem sceptycznie nastawiony, i w miarę pewny, że dźwiękowo nie zagrozi Clipowi.. chociaż w sumie chciałbym się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Dalej jestem sceptycznie nastawiony, i w miarę pewny, że dźwiękowo nie zagrozi Clipowi.. chociaż w sumie chciałbym się mylić.

 

o to akurat bym się nie bał.

mnie razi w tym odtwarzaczu brak usereq, a do tego z tego co zrozumiałem odtwarzacz wcale nie brzmi specjalnie.

jego ogromnym plusem jest na pewno cena do tego co vedia daje w wyposażeniu..

 

przydałoby się jeszczez słówko o autonomii.

a tak poza tym to bardzo fajna recenzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemna recka, lubię jak można trochę "głupot" o odtwarzaczu. O dźwięku najważniejsze, że napisałeś, co ci się podoba; i tak zawsze są różnice w zdaniach :P. Jak byś miał kiedyś okazję to fajne by było porównanie do innych grajków w tej cenie, choćby z Creative - zawsze łatwo je spotkać wśród znajomych i większy pogląd będzie, tym bardziej, jeśli nie jest to odtwarzacz z górnej półki jakośc dźwięku, to można by porównać. Wszyscy chcą zestawienia z Clipem ale te się pewnie też szybko wszędzie pojawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna recka, sporo fotek, ogólnie ok :)

Dobrze że nie podszedłeś do sprawy z hurraoptymizmem, a tak to bywa, jak się na coś czeka - można nie dostrzegać wad lub wmawiać sobie że ich nie ma ;)

Co do samego A3... Może martwić i dziwić, że player gra dopiero po podbiciu dźwięku SRS-em... Powinien według mnie grać dobrze sam z sibie, bez zmieniania charakterystyki brzmienia. Czasem fajnie sobie dźwięk podbić, ale przecież nie w każdym gatunku muzycznym, czy nawet nagraniu się to sprawdza. Zapewne wielu nie będzie to przeszkadzało, więc przy tak bogatym wyposażeniu dodatkowym playerek prawdopodobnie zawojuje rynek :P

A więc póki co, zostaję przy Clipie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czego mamy Colneta ?

Nie planuje, choć możliwe że A3 będę miał w ręce więc porównam tylko jakość dźwięku.

 

 

Gratuluje recki. Co do wolnego kopiowania plików, masz na pewno USB 2.0, bo zalatuje mi to USB 1.1? Dziwne jest to że po włączeniu EQ tak wzrasta głośność... dla mnie to niedopuszczalne :P powinno być na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajna, przejrzysta recka, gratuluję.

również zmartwiło mnie to, że trzeba używać dopalacza...

hmm.. w sumie przydałby mi się jakiś player na rower/bieganie i ten pewnie nieźle by się spisał.

 

mam nadzieję, że niebawem zamieścisz informację nt. autonomii A3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinie. Recka była pisana na "świeżo" więc jeszcze dodam parę uwag w tym autonomię. Narazie mogę powiedzieć, że jeśli o to chodzi to jest dobrze. Ponad 10 godzin słuchania i ciągle 3/4 baterii. Wkrótce porównam go z U10 może to rzuci trochę światła ma dźwięk. Colnet - mam USB 2.0 i po zmianie EQ nie wzrasta głośność .Wzrasta po włączeniu WOW. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu piszesz, że A3 jest cicha bez SRS WoW. Musisz chyba więcej pobuszować po ustawieniach. Dla mnie jest głośna. Chyba, że faktycznie dla Ciebie pełna skala bez WoW to cichy dźwięk, ja po 5 minutach na pełnej skali straciłbym słuch.

Nie pamiętam czy bawiłem się ustawieniami, ale EQ ustawione na Rock, SRS wyłączone i odtwarzacz na Koss'ach Spark Plug gra głośno, jest idealnie na ustawieniu 20/31. Jak wspominałem przy 31 nie da się słuchać.

Jestem pod wrażeniem brzmienia tej mp3'ki. Może nie mam dużego doświadczenia ale nigdy nie wrócę do Sony NW-E002 czy SE w200i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ rockowy bardzo podbija głośność. Może nie tyle samą głośność sensu stricto, ale odczucie mam takie, że rock na 26 to normal na maxa. Z moimi słuchawkami są raczej większe problemy niż z dokami, ale myślę, że nawet na normalu do końca nie dobiję na ulicy (tak z 2 kreski mi zostaną :P).

Ja lubię słuchać na normal, a SRS to mi się do tej pory sprawdził tylko w Ulver: "Perdition City". Gdzie indziej włączenie go powoduje w sumie więcej szkód niż pożytku, jak to z SRS-em :P Za to EQ rock nadaje rzeczywiście sporo dynamiki, właściwie to z odbiornika do słuchania Radia Maryja robi się dyskoteka :D Co nie znaczy rzecz jasna, że na normalu ma się takie wrażenia, to tylko mój fikuśny język ;) Aż szkoda w każdym razie, że nie ma manualnego, można by było pobawić się samemu.

 

Szkoda jeszcze, że odtwarzacz nie zapamiętuje ustawień SRS: zmieniam brightness na medium, bass na 2 i volume na 5, a po ponownym włączeniu mam high/0/0. Po podłączeniu do kompa i ponownym włączeniu wraca w ogóle do fabrycznych high/10/8 czy jakoś tak (skala jest do 10). A właśnie gdy zbije się dość znacznie wszelkie te wartości, to można uzyskać ciekawy i w miarę neutralny efekt, tylko nie chce mi się za każdym razem się do ustawień fatygować.

 

Mogę napisać jeszcze, że dyktafon/radio są porównywalne z m240, a sam dźwięk mi się zdecydowanie bardziej podoba, no ale nikt nigdy tą sansą się nie zachwycał :P Jest w moim odczuciu po prostu jakościowo lepszy; bas schodzi niżej, separacja instrumentów lepsza, lepsza przestrzeń, góra też "czystsza". Nic więcej niestety nie powiem, bo (jak widać w sygnaturce) nie mam specjalnie do czego porównać, ani w ogóle większego doświadczenia z playerkami.

 

A wyświetlacz w "ostrym słońcu" trochę jednak chyba szwankuje - ja niewiele dzisiaj widziałem, choć kontrast mam 10/10 :>

 

Ogólnie moja nowa zabawka mi się podoba, choć przesiadka z sansy wymagała nieco zachodu (po folderach zamiast po tagach, joy utrudniający nieco nawigację kieszeniową itp.), ale jest ok. Słuchawkami też się zachwycam, no ale nie wrócę już do nie tłumiących na ulicy, to wiem ;) W każdym razie, jeśli tylko tak zwani zwykli ludzie się dowiedzą, że to ładnie gra, to może być wielki hicior, bo taki dźwięk na odtwarzaczu za 100-parę zł i stockowych słuchawkach to do tej pory był chyba tylko w erze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności