Skocz do zawartości

NAPRAWIAMY H120


siloe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Rzecz się ma następująco. Miał być H140 uszkodzony - moja pomyłka :) jest uszkodzone H120.

 

Efekt uszkodzenia - NIE WŁĄCZA SIĘ.

 

Przeprowadzone badania:

 

1. Po przepięciu baterii z H320 playerek włączył się (nie miał podpiętego dysku). Na ekranie pojawiło się standardowe "Iriver H120" później, sprawdzanie dysku. Z przyczyn oczywistych go nie znalazł i się wyłączył. Później już nie dało się go nijak odpalić.

 

2. Wypiąłem więc baterię i podłączyłem ponownie ale już z dyskiem. Reakcji brak

 

3. Sprawdziłem dysk - podpiąłem go pod H320 i bez problemu śmiga.

 

4. Kiedy podłączyłem ponownie baterię z H320 do jej macierzystego playerka - okazało się, że jest niemal całkowicie rozładowana. Przed zabiegami miała ok. 40%.

 

Niestety mam wrażenie, że poprzednie zupełnie losowo wybrane serwisy audio coś tam popaprały z płytką. Są ślady lutowania. Dysk nawet lekko przypalony z zew.

 

Jeśli macie jakieś w miarę szczegółowe fotki płytki głównej (wiem, że kiedyś pojawiały się na forum) to wskażcie mi proszę gdize są lub wklejcie. Przyda mi się do porównania z moją płytką.

 

Teraz ładuję baterię do pełna może wytrzyma nieco dłużej następnym razem. Niestety nie mam ładowarki do H120. Mam do H320 ale jak się okazało idioci zrobili inne wejście do niemal identycznych playerków.

 

Ps. Czy H120 nie był czasem na Philipsie? Mój ma w środku dużą kość z napisem samsung :) - Nie zachęca.

 

 

Pozdrawiam i liczę na pomysły, plany i wymianę doświadczeń z ludźmi, którzy przywrócili swoje H1xx do życia.

siloe

 

EDIT: Chyba zrezygnuję póki co z zakupu oryginalnej baterii od X5 bo kosztuje 100zł a nie wiadomo czy playerek będzie działał. Próby zatem robię na beteryjce z H320, a mam nadzieję, że niedługo przyleci nieoryginalna bateryjka z USA :) 12 USD to cena jeszcze do przejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak... nawet wyszukiwarka googluje fajne fotki ze stronki rockboxa :) tylko, że nie ma ich już w normalnych rozmiarach na serwerze :(

 

Miałem na dysku kilka fotek PCB IHP-120/H140 :)

 

untitled.JPGuntitled_2.JPG

 

untitled3.JPGuntitled4.JPG

 

untitled5.JPGuntitled6.JPG

 

PS

 

Czy H120 nie był czasem na Philipsie? Mój ma w środku dużą kość z napisem samsung - Nie zachęca.

 

 

Kość Samsunga to tylko flashowa pamięć bezpośrednia (SDRAM ). Główny procesor to produkt

Motoroli/ Freescale z serii Coldfire ~ >> SCF5249 (120-140 Mhz ,ARM 7 ) ,

zaś za tor audio faktycznie odpowiada codec (DAC +ADC + wzmacniacz słuchawkowy ) Philips UDA1380 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cool o takie foteczki płakałem :)

 

wiemy zatem, że dorwali się jacyś magicy do czegoś czemu najprawdopodobniej wystarczyło wymienić baterię:) Wkleję za jakiś czas fotki tej magicznej doklejki jaką zrobili :)

 

Może ktoś kto zna się na częściach pierwszych z jakich składa się odtwarzacz będzie mógł coś wykoncypować na ich podstawie. Ja jako żech jest prosty człowiek najchętniej pozbyłbym się prowizorki i zobaczył czy podziała bez tego :)

 

...a obawiałem się najbardziej, że już ktoś czegoś tam dotknął :)... na samo słowo nieautoryzowany serwis mi staje... gęsia skórka :P:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładam fotki tego sprytnego obejścia czy czegoś czym to jest :) Jeśli ktoś coś z tego rozumie proszę o info.

 

Ps. w trakcie uploadowania fotek oderwało mi się już tę konstrukcję :)... nic się nie zmieniło... wciąż nie działa ale jestem w stanie zmusić go do zapalania czerwonej diody.

IMG_3912.JPG

IMG_3913.JPG

IMG_3914.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba komus sie nudziło...:P do czego to w ogóle mialo służyć??

a sprawdzałeś czy ściężka nie jesttam przerwana??

 

teraz już na 100% jest :) Chyba niestety zrezygnuje z naprawiania go dalej samemu bo zepsuje więcej niż te serwisy.

Jeśli jest ktoś kto chce się z nim zmierzyć to proszę o info. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zrobiony cros pomiędzy tranzystorami sa jeszcze dodane rezystory,albo one już tam były.

Więc tak z moich domysłów i doświadczenia myśle że uszkodzenie odtwarzacza przed zaniesieniem go do tego nieszczęsnego serwisu było takie że odtwarzacz prawdopodobnie nie ładował się lub nie komunikował się z komputerem,ponieważ wszystko jest w pobliżu złącza usb,lub zostało podane na niego zbyt duże napięcie co spowodowało przepalenie ścieżek łączących tranzystory odpowiadające za ładowanie.

 

 

 

Ile byś chciał za ten odtwarzacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest to że uszkodzeniu przed zaniesieniem do serwisu uszkodzeniu uległ tranzystor w technologii smd a te gamonie widocznie takiego nie mieli i dosłownie wyrwali ten uszkodzony i zrobili crosa ze zwykłego tranzystora który oczywiście musieli jakoś tam wepchać i dlatego tak tam nagmatwali.

Należał by poszukać na schemacie irivera co to jest za układ 1128 bo na org płycie takowy jest i wygląda mi na układ zasilania albo na przetwornice napiecia,i właśnie tam było grzebane aby to czymś zastapić,ale chyba im nie wyszło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie że odtwarzacz prawdopodobnie nie ładował się lub nie komunikował się z komputerem,ponieważ

wszystko jest w pobliżu złącza usb,lub zostało podane na niego zbyt duże napięcie co spowodowało

przepalenie ścieżek łączących tranzystory odpowiadające za ładowanie

 

H120/H140 natywnie w ogóle nie ma mozliwości ładowania przez USB.

 

Ale trop jest o tyle dobry , że ta cała "instalacja" prawdopodobnie miała na celu właśnie możliwość

doładowywania także przez złącze . W tym celu trzeba podpiąc się pod skrajny pin USB -

tak ja na na fotografii którą wklejam poniżej .

 

h120tun_imc_13.jpg

 

Siloe - jeżeli możesz to przydałaby się jeszcze jedna fotografia okolic samego portu USB :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam nie szło nic do usb. Też już gdzieś widziałem taki wpięcie żeby można było ładować przez usbka ale to chyba nie to. Niestety jedna stopka tego czarnego dzióbstwa była złamana. Kiedy ją stykałem z lutem playerek świecił się na czerwono a samo ustrojstwo nagrzewało się jak cholera. Playerek natomiast tak jak pisałem włączył się jeszcze kilka razy i wypisał, że poszukuje dysku.

 

 

Playerek chętnie sprzedam.

Cena 150zł lub 190zł z pilotem LCD (pilot srebrny).

Nie mam do niego ładowarki.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, po zmianie baterii na moją starą od H320 występują następujące objawy:

- po podłączeniu grajka do ładowarki (od H320 przez przejściówkę na gniazdo IHP120) zapala się zielona dioda, odtwarzacz nie reaguje na włączenie przyciskiem play, brak jakiegokolwiek napisu na wyświetlaczu o ładowaniu (nie wiem czy powinien być?).

- po podłączeniu za pierwszym razem pod kompa komp poinformował że odkrył nowe urządzenie przenośne (IHP120) ale dysku nie pokazał w wykazie dysków ani w "bezpiecznym usuwaniu". Paliła się czerwona dioda.

Spróbuje wieczorem/na noc wsadzić starą baterię od H320 do H320 i podładować ją tam. Jak to nic nie da to pozostaje tylko znalezienie działającego mobo od innego IHP1xx w miarę tanio, ewentualnie jakiegoś mocno uszkodzonego (padnięta bateria, dysk, połamana obudowa) IHP1xx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po podłączeniu baterii pokazał kilka razy logo na LCD więc jest na 100% sprawne. Dysk po przełożeniu do H320 też działa. Wydaje mi się, że można jeszcze powalczyć jeśli ktoś dobrze zna się na elektronice i wie co mogło paść. Może wystarczy przelutować jakąś ******łę.

 

Mam nadzieję, że uda się go przywrócić do życia, seria H jest jak biały tygrys - każda sztuka się liczy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zależy mi na tym żeby działał nawet tylko i wyłącznie podpięty pod ładowarkę, i tak kupiłem go jako odtwarzacz czysto stacjonarny do słuchania w domu. Dysk podłączony do H320 działał, chociaż ma trochę bad sectorów :( ponieważ nie dało się wszystkiego zgrać co było na dysku i czasami słychać było charakterystyczne mielenie głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a nie sprawdzałem mu badów. Ściągałem te pliki przy użyciu jakiegośeksploratora plików i wywalił mi raport z kilkoma błędami ale jak zwykle olałem sprawę. przeglądam czasem ebaya w poszukiwaniu ciekawych rzeczy. Paczka z USA jescze do mnie nie wyszła. Jakby pojawiła się jakaś mobo do niego to możesz dać znak - jeśli jeszcze załapie się do przesyłki to możemy ją dołączyć.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przepraszam, ze odświerzam trzymiesiecznego suchara ale od niedawna tu zagladam a może komuś się na przyszłosć przyda informacja.

Na zdjeciu ktoś starał się zastąpić stabilizator 1,8V zasilajacy procesor.

Najczęstszym objawem zasilenia iHP1x0 napięciem ponad 7V (np wtyczko-zgodna ładowarką do Nokii 8,4V)

jest spalenie (z przebiciem na wprost) tego stabilizatora impulsowego oraz układu ładujacego akumulator.

O ile procesor SCF wytrzyma napięcie do ok. 4,5V (powinien być zasilany 1,8V) będzie sie "tylko"

szalenie grzał (stąd błyskawiczne rozładowanie akumulatora) - to podpięcie zasilacza skutkuje zazwyczaj

jego upaleniem.

I zgonem urzadzenia.

A gdyby ktoś miał takie problemy to mogę pomóc - oczywiście, gdy proc jeszcze zyje...

 

Pozdrawiam

JaroMi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Na bylem ostatnio sobie h120, trupa oczywiscie.

 

Poprzedni wlasciciel po tym jak player wywalil mu wiadomosc zeby sprawdzil polaczenie HDD , kupil nowy dysk, przy ktorym wywala ten sam komunikat. Zakupilem go od goscia, z mysla ze padniety jest akumulator, no i jest padniety... noc pod ladowarką dała mu mocy na jakies 3minuty, takiej bardzo niestabilnej mocy, menu ma jakies przeklamania graficzne czasami, klawisze dzialaja z opoznieniem itp. Dysku nie widzi oczywisice... z tego co jeszcze zaaobserowalalem to to ze nie wlacza sie normalnym wlacznikiem, mimo ze klawisz dziala, odpala po wcisnieciu resetu.

 

Działa radio, płynie z niego dzwiek.

 

myslicie ze co to moze byc za problem jezeli po wymianie aku nadal beda takie " jazdy"

 

pozdrawiam.

 

ps. ma ktos kontakt jakis do JaroMi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bylem ostatnio sobie h120, trupa oczywiscie.

 

Poprzedni wlasciciel po tym jak player wywalil mu wiadomosc zeby sprawdzil polaczenie HDD , kupil nowy dysk, przy ktorym wywala ten sam komunikat. Zakupilem go od goscia, z mysla ze padniety jest akumulator, no i jest padniety... noc pod ladowarką dała mu mocy na jakies 3minuty, takiej bardzo niestabilnej mocy, menu ma jakies przeklamania graficzne czasami, klawisze dzialaja z opoznieniem itp. Dysku nie widzi oczywisice... z tego co jeszcze zaaobserowalalem to to ze nie wlacza sie normalnym wlacznikiem, mimo ze klawisz dziala, odpala po wcisnieciu resetu.

 

Działa radio, płynie z niego dzwiek.

 

myslicie ze co to moze byc za problem jezeli po wymianie aku nadal beda takie " jazdy"

 

pozdrawiam.

 

ps. ma ktos kontakt jakis do JaroMi?

być może jest gdzieś jakieś zwarcie i dlatego ten akumulator tak szybko pada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
ps. ma ktos kontakt jakis do JaroMi?

Elloou:) Jestem jestem, niestety brak czasu nie pozwala mi na regularne wertowanie świetnego skadinąd forum to każda wiadomość na PW jest czytana (wynalazek powiadomiania przez maila:) ).

Póki co sprawdziłem-grajek wstaje (do napisu iRiver - START) lecz zasilanie procka jest nieżywe - ale w najbezpieczniejszy sposób-nie podaje dalej nic :) Zamówiłem kostki, wymienimy, zobaczymy.

Dyski - niestety jak to bywa w "nietestowanych" - padaki.

 

Spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzę

Smacznego jajka i Mokrego poniedziałku:)

Jaromir

PS.: iHP jest Ralphii'ego... nie zauwazyłem, ze ma "swój" wątek. Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności