Skocz do zawartości

Klawiatury mechaniczne - Ogólny wątek


dex555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Jednym z moich hobby sa klawiatury mechaniczne.  Ciekawi mnie jakie macie doswiadczenia w tym temacie. Jakich klawiatur probowaliscie, jakie macie ulubione przelaczniki?

 

Zapraszam do dyskusji.

 

 

Ja jak dotad probowalem Durgod K320 TKL z cherry brown - spoko klawiatura tylko nie ma hot swap, wiec albo lubimy to, co kupilsmy albo stoimy  w miejscu.

 

Logitech G815 z przelacznikami typu clicky - bardzo przyjemna klawiatura, ale niski profil nie do konca mi odpowiada.

 

Keychron Q1 - nieprzyjemna klawiatura - dzwiek spacji metaliczny, sztywne uczucie w trakcie pisania.

 

Akko Tokyo - bardzo podstawowy produkt - ladnie wyglada i to na tyle.

 

Epomaker EK68 - moja klawiatura robocza - wymienione przelaczniki na Akko penguin silent i klawisze na drop mt3 camillo - bardzo polecam ten profil klawiszy.

 

Epomaker x Leobog Hi 75 - jak dla mnie najlepiej brzmiacy set up - czego by sie tam nie wsadzilo brzmi zacnie - najlepiej podobala mi sie z Epomaker Budgerigar i moimi aktualnymi przelacznikami Gazzew U4t 65g

 

Cidoo v75 - tutaj wsadzilem MMD holy panda - rewelacyjna budzetowa opcja - bardziej mi pasuja nawet od drop holy panda.

 

Drop ctrl z przelacznikami Halo True - moja ulubiona klawiatura do pisania -  wady to skomplikowany software i glosny dzwiek sprezyn w przelacznikach, ale uczucie w trakcie pisania to wynagradza.

 

Wszystkie przelaczniki jakie dotad testowalem to :

 

Gateron yellow pro - przyjemne liniowe przelaczniki, dobry dzwiek i pomagaja unikac bledow, bo nie sa lekkie

 

Epomaker flamingo - plynne przelaczniki liniowe, nieco za lekkie

 

Epomaker budgerigar - glosne i pieknie brzmiace z bardzo agresywna tactility - budzetowy krol

 

stockowe przelaczniki z Cidoo - ladnie brzmiace liniowe,  slaba plynnosc

 

Gateron brown pro - bardzo lekkie, ciezko nazwac liniowymi, ale dobrze sie z nich korzystalo

 

Cherry mx  brown - w Durgodzie byly calkiem ok, ale nieco za lekki punkt aktywacji

 

Drop Halo Clear - jedne z lepszych przelacznikow dla osob, ktore maja ciezkie rece

 

Drop Halo True - wyjatkowy przelacznik, ktory pomaga unikac wciskania klawiszy do konca, bardzo dobre do pisania

 

Drop Holy Panda - plynny przelacznik, nieco przereklamowany jak na bardzo wysoka cene

 

MMD Holy Panda - tanszy i moim zdaniem lepszy zamiennik od poprzednika - mega polecam zarowno do pisania jak i do gier

 

Ajazz  Fruit Kiwi - bardzo plynne i lekkie klikniecie, ale jest niestabilny i ma nieprzyjemny dzwiek

 

Gazzew U4t - wysoka polka, plynne, przyjemne w pisaniu, brzmienie glebokie, na niektorych duzych klawiszach czasem sie zacinaja

 

Akko Penguin Silent - bardzo ciche przelaczniki z fajnym tactility - mega polecam do zastosowan biurowych, ale potrzeba wysokiego profilu klawiszy, inaczej czuc takie zmulenie przy dociskaniu do konca


Glownie preferuje switche typu tactile, za liniowymi nie przepadam.

 

Z profili klawiszy probowalem OEM, Cherry, MT3, OSA, ASA - Cherry i MT3 najlepsze

 

Ciekawi mnie tez czy probowaliscie innych ukladow klawiatury np Colemak, Dvorak. Ja przerzucilem sie na Dvoraka kilka miesiecy temu, bardzo polecam dla osob, ktore glownie pisza po angielsku. Duzo wiekszy komfort, bo uklad jest dobrze przemyslany

Edytowane przez dex555
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem G815 TKL na przełącznikach brown. Niby spoko, ale ta klawiatura jest baaardzo droga jak na to co oferuje. Na plus media keys, połączenie, na minus jakość przełączników i keycapów. Później G715 - tutaj mam wrażenie lepiej, bo chociaż standardowe keycapy (teraz PBT double shot), też przełączniki brązowe. Te same duże plusy: media keys i połączenie, na minus średniej jakości przełączniki.

 

Aktualnie mam klawiaturę Weikav Record (aliexpress.com/item/1005006226870276.html) z przesmarowanymi przełącznikami Feker Holy Panda (kupione już kiedyś na zaś, także nie wiem gdzie teraz się kupuje) i drewnianą podpórką pod nadgarstek (aliexpress.com/item/1005004568285767.html) i jak dla mnie perfect. Co prawda klawiszy mniej, ale da się ją przeprogramować przez VIA wedle potrzeb. Układ po paru tygodniach nauczył mnie wykorzystywać optymalnie obie dłonie i większą ilość palców do pisania. Polecam.

 

 

much-better-v0-uuscwb9cbmec1.thumb.webp.1fce54f3f9efc6dd71d42bc9bd74dd07.webp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dex555 napisał(a):

I jak Ci sie podoba taka ergonomiczna klawiatura? Trudno wrocic do zwyklej?

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 

Nie wiem czy jest jakoś bardzo ergonomiczna, ale no nauczyła mnie pisać w optymalniejszy sposób, wręcz to wymusiła, więc na plus. :) Do zwykłej nie jest jakoś szczególnie ciężko wrócić, klucz to ułożyć ręce mniej ergonomicznie (czyli prostopadle do klawiatury w odróżnieniu do naturalniejszego ułożenia "do siebie" przy układzie arisu). Ręce się nauczyły układać w wygodniejszy sposób i po prostu wracają do tego ułożenia. Można mieć problem z trafianiem np. w kropkę, bo jest to klawisz jak można zauważyć za pewną przerwą i pod innym kątem, co wymaga na początku przyzwyczajenia. Na zwykłej klawiaturze znajduje się w standardowej relacji do reszty klawiszy i to wyuczone rekompensowanie może okazać się mylące.

Po kilku(nastu) minutach można się z powrotem w miarę zaadaptować do zwykłego układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Skiller SGK3 na Kailh Brown z widomych przyczyn wytarły się wsad I x w tym podświetlenie jednego klawisza w jednym kolorze nie działa poza tym ok. Myślałem nad upgrade tej np. kupić sgk30 de na Brown i zrobić przeszczep.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z Ducky One 2SF na Cherry MX Blue. Klawiatura typowo do pisania, bo nie gram w żadne gry. Jestem z niej bardzo zadowolona. Wcześniej miałam klawiatury z Outemu Blue i Kailh Brown, ale nie byłam z nich zadowolona. Po latach szukania Ducky ze SteelSeries Aerox 5 dają mi wreszcie komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W miedzyczasie udalo sie ogarnac dwie nowe klawiatury - Redragon k617 magnetic i Realforce R2 topre.

 

Redragon super sprawa do gier - po ustawieniu minimalnych progow nacisniecia i resetowania sie przycisku ma sie pelna kontrole nad ruchami w grach. Cenowo przystepna - w pelni polecam

 

Realforce R2 - moj endgame, cichutka klawiatura, super wyczucie kliku i niezrownana przyjemnosc pisania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, po przygodach z różnymi klawami, w tym z Sharkoonem Purewriter, zdecydowałem się na Redragon Gloria Pro na przełącznikach Bumblebee i powiem, że jest petarda. Przeważnie celowałem w przełączniki niebieskie ale dźwięk i płynność przełączników w tym Redragonie bardzo mi pasują.
Jedynie kolorystyka mi nie leży. Nie kumam producentów, idą w nudną do porzygu czerń, albo w biel. Pewnie za jakiś czas wymienię keycapy na coś ciemniejszego, tylko najpierw muszę wypatrzeć coś, co będzie przystosowane do podświetlenia.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności