Skocz do zawartości

Infrastruktura audio pod smart home


MBilly

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję swój system smart home, który wymagać będzie zainstalowania w różnych pomieszczeniach domu par mikrofon/głośnik. Celem jest możliwość komunikacji z dowolnego pokoju z asystentem smart house za pomocą głosu (mikrofony) i umożliwienie systemowi odpowiadanie na zapytania (głośniki). Autorski soft będzie działał na jakimś linuxie, do którego, i tutaj pojawiają się moje wątpliwości, muszę jakoś doprowadzić do 8 mikrofonów (audio input) oraz 8 głośników (audio output). Głośniki nie stanowią w tej konfiguracji "zespołu" - software ma "widzieć" je jako osobne urządzenia. Dodatkowo, głośniki mają być pasywne. Jak to zrobić? 

 

Na hardware audio znam się średnio, głównie siedzę w softwarze. W skrócie: potrzebuję infrastruktury, która poskutkuje tym, że system operacyjny będzie "widział" 8 audio inputow (mikrofony) i 8 audio outputow (głośniki pasywne). 

 

Myślałem o czymś w rodzaju takiego interfejsu audio: 

https://www.thomann.de/pl/tascam_us_16x08.htm

co pozwoliłoby mi na podpięcie do pc 8 mikrofonów po XLR. Pytanie, co z outputem. Interfejs z linku wyżej pozwoli na podłączenie ponad 8 głośników (line out), ale przy pasywnych głośnikach, potrzebowałbym jeszcze jakiegoś 8 kanałowego wzmacniacza. Znajduję coś takiego:

https://www.musicstore.com/pl_PL/PLN/Behringer-HA8000-V2-8-Channel-Headphone-Amplifier/art-PAH0018694-000

to jednak wzmacniacz "słuchawkowy", nie wiem czy zasililby pasywne głośniki w pokojach.

 

Jakieś pomysły? Jestem otwarty na dowolne sugestie jak się do tego zabrać od strony hardwareowej. 

 

Edit: Wpadłem na jeszcze jeden pomysł: może zamiast tego 8kanalowego amplifiera, który trudno będzie znaleźć, kupić po prostu 4 tego typu (1in 1out stereo amplifery):

https://www.thomann.de/pl/behringer_pp400.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAqY6tBhAtEiwAHeRopRhGR88RUDVCD610hH9xAG1inv89kWyvgT4qhmxQTK44aU2yDec4MRoC66EQAvD_BwE

i do każdego z nich podłączyć po 2 line outy, najpierw wyodrebniajac z każdego z nich tylko jeden (lewy) kanał. Wówczas, każdy stereo amplifier będzie działał jak 2 mono i 4 wystarcza na 8 sygnałów mono - do mono głośników pasywnych? 

To zadziała? 

Edytowane przez MBilly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MBilly napisał(a):

Edit: Wpadłem na jeszcze jeden pomysł: może zamiast tego 8kanalowego amplifiera, który trudno będzie znaleźć, kupić po prostu 4 tego typu (1in 1out stereo amplifery):

Pomijając sens tego co chcesz zrobić to nie - to jest przedwzmacniacz gramofonowy, a nie wzmacniacz do głośników.

A tak z innej beczki. O co chcesz pytać asystenta (który notabene nie potrafi Twojego aktualnego problemu rozwiązać?), że potrzebujesz go w pomieszczeniach? Jesteś Iron Man?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dokupić 4 szt. wzmacniaczy głośnikowych stereo, nawet jakichś małych, bo do radiowęzła nie trzeba mocy. Coś w klasie D najlepiej, będzie malutkie, tanie i mało prądu brać. Na aliexpress bywają takie zabawki, ale można też na bogato w MM albo jakimś sklepie z hi-fi. 

Edytowane przez majkel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafacio

Sarkazm zupełnie niepotrzebny i chybiony, nie mam zamiaru w niego wnikać - sens i celowość opisanego systemu to już wyłącznie moja broszka. Niemniej jednak, dziękuję za komentarz dot. sprzętu z linku, rzeczywiście nie doczytałem specyfikacji (gramofonowy), tamten się nie nada. 

 

@majkel

Dzięki za odpowiedź - rozumiem zatem, że pomysł z zastosowaniem zestawu wzmacniaczy stereo 1in/1out jako wzmacniaczy mono 2in/2out nie jest pozbawiony sensu, tylko ten co zaproponowałem jest po prostu nietrafiony. Tak jak napisałeś, tutaj dużo mocy nie potrzeba. Podejrzewam, że miałeś na myśli "zabawki" z aliexpress, coś jak: https://pl.aliexpress.com/item/1005005658703009.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.42657224O11aie&browser_id=d988106252304588bd2bd9578cd5c003&aff_platform=msite&m_page_id=zcrhuijvkcasuvle18d0c330e3d18208cd0b36efd3&gclid=&pdp_npi=4%40dis!PLN!90.78!88.59!!!159.91!156.04!%402103854617053066890605429e978f!12000035196912236!sea!PL!0!AB&algo_pvid=a21b999a-212b-45dd-b907-71bc937b3f36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności