Skocz do zawartości

[DIY] Wymiana pałąka w AKG z serii K700


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień doberek. Od już ładnych kilku lat posiadam AKG K7xx. Jak to bywa w tych modelach psuje się wszystko co dotyczy mechanizmu pałąka, suwnice, naciągacze itd.

Nie lubię skomplikowanych rozwiązań nieskomplikowanych konstrukcji i postanowiłem sobie, że jakoś ogarnę we własnym zakresie z pominięciem oryginalnych części producenta.

Ma być prosto i wytrzymale, a jak się zepsuje to naprawa zajmie 5 minut. Zacząłem szukać części zamiennych w bibliotekach wydruków 3D.

 

Najbardziej eleganckie rozwiązanie na jakie się natknąłem bazuje na pałąku od Meze 99 Classics tutaj. Koszt łączny to jakieś 250 zł z wydrukami.

Nie zdecydowałem się na nie, jestem Januszem i nie chcę wydawać tyle kasy na pałąk, który też za jakiś czas zdechnie - to raz, a dwa miało być prosto :D 

Wydrukowałem więc zaczepy z moda i zacząłem trochę rzeźbić dremelem i tak to wyszło:

 

3.thumb.jpg.90812c0a646220ceaa3be4a2124e7805.jpg2.thumb.jpg.540bc76a6fbf652c9197d2304ebc6502.jpg1.thumb.jpg.b4befaa9ad07e22397b87cc90f049760.jpg

 

Tutaj miał bym prośbę do speców od wydruków 3d, czy był by ktoś w stanie zmodyfikować te wydruki, tak, żeby były powiedzmy dłuższe z gotowym otworem uchwytu 5-6mm do wstawienia jakiegoś oczka + dodatkowe miejsca po bokach przy samych zaciskach tak jak ja tutaj zrobiłem dremelem, żeby mocno trzymały się bez potrzeby klejenia?

Alternatywnie można by dokonać takiej modyfikacji, aby można było w łatwy sposób przytwierdzić do nich odmierzony kawałek skóry, dopasowany do głowy tylko jednego użytkownika.

 

W planie mam jeszcze wykonać element skórzany, także zrobiony z myślą o wytrzymałości. Pałąk.pdf

Kawałek skóry z obszyciem i oczkami kaletniczymi, być może jakaś poduszka, całość elastyczna. Rozmiar 230x30mm. Dziury na oczka kaletnicze 4mm - 4-5mm od krawędzi.

Jedyne co zostało wymyślić to element łączący wszystko. W tym przypadku użyłem zwykłej opaski.

Co o tym sądzicie, mile widziane wskazówki/uwagi.

 

Pozdrawiam.

 

Proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Janko napisał(a):

Jak to bywa w tych modelach psuje się wszystko co dotyczy mechanizmu pałąka, suwnice, naciągacze itd.

Mnie najbardziej ciekawi, jak wy to robicie, że wam się psuje? Przy intensywnej eksploatacji przez kilka lat wyciągnęły się tylko gumki.

5 godzin temu, Janko napisał(a):

Wydrukowałem więc zaczepy z moda i zacząłem trochę rzeźbić dremelem i tak to wyszło:

O. Prawie jak o-ringi w Abyss 1266.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Janko napisał(a):

 

Co o tym sądzicie

 

Wygląda słabo. Prowizorka zrobiona niedokładanie- porysowany pałąk i uchwyt pałąka…no i ta koszmarna opaska zaciskowa. Całość na sztywno, nie dopasowuje się do wielkości głowy jak w oryginale. Teraz będę musiał jakoś żyć z tym koszmarnym widokiem.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Janko napisał(a):

Jak to bywa w tych modelach psuje się wszystko co dotyczy mechanizmu pałąka, suwnice, naciągacze itd.

K7xx nie miałem i nie mam, ale w K530 i K271 też jest taki mechanizm, jak w większości AKG - K530 od kilkunastu lat mechanizm działa bez zarzutów, K271 mam dopiero 2 lata, więc jeszcze za wcześnie, by cokolwiek się popsuło w AKG ;) 

 

4 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Mnie najbardziej ciekawi, jak wy to robicie, że wam się psuje? Przy intensywnej eksploatacji przez kilka lat wyciągnęły się tylko gumki.

No właśnie, mnie po kilkunastu latach intensywnego używania K530 nawet gumki się nie wyciągnęły, a łeb mam tak wielki, że niektórzy podejrzewają mnie o wodogłowie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z koncepcją prostych rozwiązań i rozwiązywania ich samodzielnie przy dzikich kosztach części zamiennych :) Niestety mój patent dla Ciebie nie zadziała, bo już mocowanie od opaski zdemontowałeś, jednak może komuś się przydać.

Co potrzeba:
1. 2x wydruk z załączonego pliku wchodzi na wcisk w pałąk.
+
2. 1x np. https://www.rossmann.pl/Produkt/Ozdoby-do-wlosow/For-Your-Beauty-Basic-gumki-do-wlosow-15-szt,219919,8678 (czy coś tego typu - ilość sztuk/rodzaj w zależności od preferencji)

koszt całkowity: <5 zł o ile masz dostęp do drukarki 3D + kilka minut na szlifowanie ( i to licząc zapas gumek na kilka/kilkanaście lat ;) )

Efekt jak na zdjęciu. Ewentualna wymiana gumki trwa kilkanaście sekund. W zależności od spasowania wydruku trzeba uważać, żeby sobie pałąka nie porysować (trzeba wyszlifować sloty na pałąk na okrągło, ale nie za luźno)

Osobiście usunąłem prowadnice (były popękane, blokowały autoregulację) i stare wyciągnięte gumki (żeby nie szpeciły) - traci się jedynie stabilizację przód/tył, ale IMO, o ile ktoś nie zakłada słuchawek w jakiś dziwny sposób, to grawitacja w zupełności daję radę w tej kwestii. No i rodzajem gumek/ich długością łatwo regulować stopień naprężenia.
 IMG_20231211_090358.thumb.jpg.ac9a645b6673db6d6cb0e54525448642.jpg

Model mógłby być bardziej dopracowany (za duże logo, trochę za szerokie "skrzydełka), ale szczerze mi się nie chciało ;)Założyłem, żeby spasować i jak już siadło to nawet wnętrza wydruku nie szlifowałem, i tak działa od ponad roku. 

akg-k712mount-3-round.obj

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2023 o 05:07, Rafacio napisał(a):

Mnie najbardziej ciekawi, jak wy to robicie, że wam się psuje? Przy intensywnej eksploatacji przez kilka lat wyciągnęły się tylko gumki.

O. Prawie jak o-ringi w Abyss 1266.

U mnie gumki zdechły po tym jak te plastikowe bezbarwne suwnice popękały całkiem. Mam je 7 lat, używam od czasu do czasu, nie należę do grupy osób które niszczą sprzęt 🤷

W dniu 11.12.2023 o 09:04, lobuz1 napisał(a):

Wygląda słabo. Prowizorka zrobiona niedokładanie- porysowany pałąk i uchwyt pałąka…no i ta koszmarna opaska zaciskowa. Całość na sztywno, nie dopasowuje się do wielkości głowy jak w oryginale. Teraz będę musiał jakoś żyć z tym koszmarnym widokiem.

Trudno xD Nie musi się dopasowywać, ma być dopasowane do mojej głowy tylko raz. Poza tym to tylko na zdjęciach tak źle wygląda, 

1 godzinę temu, neonlight napisał(a):

Od kogo? 😉

Od jednego z użytkowników tego forum. Dokładnie to nie wiem czy powinienem mówić.

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Rafacio napisał(a):

No mnie właśnie ciekawi czemu te bezbarwne prowadnice ludziom pękają.

Pękają bo są cienkie i nie są długowieczne.

Ja również jestem posiadaczem AKG i też nie należę do ludzi którzy nie dbają o swój sprzęt, a jednak właśnie ta przeźroczysta prowadnica mi pękła, podczas zakładania słuchawek na głowę i gumki też się powyciągały.

Jak słuchawki mają 10 lat, to takie rzeczy nie są czymś dziwnym.

W dniu 11.12.2023 o 09:41, LoneVagrant napisał(a):

Efekt jak na zdjęciu. Ewentualna wymiana gumki trwa kilkanaście sekund.

Takich gumek nie założysz na przykład do AKG K 701, są co najmniej dwa razy za grube, ale wystarczy pójść do pasmanterii i sobie kupić najcieńsze z gum i są prawie takie same wymiarowo jak oryginał, i da się je założyć do muszli przez otwory po oryginałach i po temacie na następne 10 lat i wygląda jak oryginalna gumka i kosztuje 3 zł

IMG_20210819_162618 (Copy).jpg

Edytowane przez pablo650
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2023 o 20:59, pablo650 napisał(a):

Pękają bo są cienkie i nie są długowieczne.

Ja również jestem posiadaczem AKG i też nie należę do ludzi którzy nie dbają o swój sprzęt, a jednak właśnie ta przeźroczysta prowadnica mi pękła, podczas zakładania słuchawek na głowę i gumki też się powyciągały.

Jak słuchawki mają 10 lat, to takie rzeczy nie są czymś dziwnym.

Takich gumek nie założysz na przykład do AKG K 701, są co najmniej dwa razy za grube, ale wystarczy pójść do pasmanterii i sobie kupić najcieńsze z gum i są prawie takie same wymiarowo jak oryginał, i da się je założyć do muszli przez otwory po oryginałach i po temacie na następne 10 lat i wygląda jak oryginalna gumka i kosztuje 3 zł

IMG_20210819_162618 (Copy).jpg

Może to Cię zainsteresuje: https://cults3d.com/en/3d-model/tool/akg-k712-pro-headphone-replacement-part-for-headband-slider

Wydruk kosztuje grosze i wydrukowane z białego materiału by wyglądało spoko.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Janko napisał(a):

Może to Cię zainsteresuje: https://cults3d.com/en/3d-model/tool/akg-k712-pro-headphone-replacement-part-for-headband-slider

Wydruk kosztuje grosze i wydrukowane z białego materiału by wyglądało spoko.

Dziękuje za namiary.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności