Skocz do zawartości

Splitter kombo zbalansowany 4,4 mm na stereo RCA i zbalansowany 2x6,3 mm


x X x

Rekomendowane odpowiedzi

Hello. Czy możliwe jest wykonanie splittera, który po jednej stronie (źródłowej) będzie miał wtyk zbalansowanym 4,4 mm, a po drugiej rozgałęzienie na dwie wtyczki RCA (stereo) i dwie wtyczki 6,3 mm do sygnału zbalansowanego? Sygnał byłby puszczany z ZEN CAN na monitory aktywne (balans) i subwoofer (RCA).

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • x X x zmienił(a) tytuł na Splitter kombo zbalansowany 4,4 mm na stereo RCA i zbalansowany 2x6,3 mm
2 godziny temu, x X x napisał(a):

Czy możliwe jest wykonanie splittera

Wykonanie jak najbardziej możliwe, kwestia tylko, czy obydwa odbiorniki są zbalansowane. Zwłaszcza mam na myśli subwoofer.

Jeśli subwoofer nie jest zbalansowany, to lepiej dać na niego sygnał z jednego kanału (bas i tak w 99% przypadków jest dawkowany po równo w obydwu kanałach), w przeciwnym razie zewrze "minusy" w kanałach, co może skończyć się nieciekawie dla ZENa jeśli nie ma zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Perul napisał(a):

Wykonanie jak najbardziej możliwe, kwestia tylko, czy obydwa odbiorniki są zbalansowane. Zwłaszcza mam na myśli subwoofer.

Jeśli subwoofer nie jest zbalansowany, to lepiej dać na niego sygnał z jednego kanału (bas i tak w 99% przypadków jest dawkowany po równo w obydwu kanałach), w przeciwnym razie zewrze "minusy" w kanałach, co może skończyć się nieciekawie dla ZENa jeśli nie ma zabezpieczeń.

Sub nie jest zbalansowany. Czyli mówisz tylko jeden kanał (teraz też mam tak podłączony, ale to inna historia), np. L+, a masę z L-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, x X x napisał(a):

Czyli mówisz tylko jeden kanał (teraz też mam tak podłączony, ale to inna historia), np. L+, a masę z L-?

Dokładnie, w przeciwnym wypadku zewrzesz poprzez suba L- z R- co może nie być dobre dla DACa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2023 o 18:25, Perul napisał(a):

Dokładnie, w przeciwnym wypadku zewrzesz poprzez suba L- z R- co może nie być dobre dla DACa.

A Perulku drogi podrzucił byś mi jakieś wskazówki jak to najlepiej poskładać? :) Załóżmy, że zrobię ten splitter na jakimś typowym kabelu jak Canare albo Cordialu. Jak sugerujesz to połączyć ze sobą? Trzeba by pewnie dolutować się drugim kawałkiem przewodu do nazwijmy go "głównego"?

 

Edit:

Chociaż to głupi pomysł, bo łatwiej pewnie będzie po prostu do wtyczki dwa przewody :D

Edytowane przez x X x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, x X x napisał(a):

łatwiej pewnie będzie po prostu do wtyczki dwa przewody :D

Dokładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Znalazłem inne rozwiązanie na opisany tutaj problem :)

 

https://musiccenter.pl/sklep/studio-nagran/kontrolery-monitorow/presonus-microstation-bt/

 

(na polskim Amazonie 522 złote).

 

Nie jest to wzmacniacz, na maksymalnym ustawieniu pokrętła VOL puszcza taki sam sygnał jak idzie ze źródła, więc pokrętło działa bardziej jak "tłumik". Mam zatem nadzieję, że nie będzie wpływać na dźwięk. Źródłem będzie oczywiście CAN po balansie. Od Microstation pójdą monitory po balansie, a subwoofer po wyjściu RCA - mam akurat wolny kabelek RCA-RCA dedykowany niby do łączenia suba przez złącze LFA, ale porównałem sobie dźwięk na nim i na klasycznym kablu RCA (jednym kanałem) i nie słyszę różnicy, więc będzie ok.

 

Muszę tylko dokupić 4 wtyczki TRS na dużego jacka aby przerobić aktualne kable do monitorów (2xTRS - TRRS 4,4 mm do CAN) i dorobić kawałek przewodu 2xTRS-2xTRS do połączenia CAN z Microstation.

 

Właśnie takiego rozwiązania szukałem od początku :)

Bluetooth w całym tym urządzeniu jest tylko miłym dodatkiem, którego i tak nie będę pewnie nigdy używał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wracam do tematu, ale z trochę innym problemem.

 

Wspomniany MicroStation kupiłem i z powodzeniem używam.

 

Mam natomiast mały problem z podłączeniem subwoofera.

Kontroler ma dwa wyjścia:

- 1x zbalansowane TRS 1/4",

- 1x RCA niezbalansowane.

Subwoofer:

- 2x RCA (lewy i prawy kanał),

- LFE i interfejs głośnikowy - które w tym przypadku nie będą rozważane.

 

Ustalmy, że subwoofer jest ustawiony na połowę dostępnej głośności.

Jeżeli podłącze suba zwykłym kablem RCA (niezależnie czy lewy czy prawy kanał) to wszystko gra, ale poziom głośności suba jest bardzo niski w porównaniu do drugiej opcji podłączenia, czyli: standardowy kabel jack 1/2” (z adapterem na 1/4") w kontroler do wyjścia zbalansowanego TRS, a do suba RCA (tylko lewy kanał jest w takiej konfiguracji aktywny) to poziom głośności jest odpowiedni. Co to znaczy odpowiedni? Jeżeli pokrętło GAIN w monitorze jest ustawione na pozycji 6 z 12 (czyli połowa skali, która przy okazji jest pozycją startową) i używam wyjścia zbalansowanego na suba to głośność suba jest dostosowana do głośności monitorów (nie jest ani za cicho, ani za głośno). Jeżeli użyje połączenia niezbalansowanego to muszę monitory skręcić do pozycji 1-2 aby wyrównać głośność między subem, a nimi (i oczywiście muszę znacznie podjechać z poziomem sygnału na CANie.

 

Osobiście bardziej odpowiada mi ta pierwsza opcja (czyli wyjście zbalansowane z kontrolera). Nie wiem czy druga opcja ma tu jakieś plusy czy minusy względem pierwszej. Przypominam, że sygnał od początku do końca jest zbalansowany.

 

Jeżeli nie ma przeciwwskazań ku takiemu użytkowaniu potrzebuje się upewnić jak ma wyglądać kabel, który zamierzam zrobić, tj. od wyjścia (kontrolera) - wtyczka 1/4" TRS do wejścia (sub) - pojedyncza RCA (bo chyba nie podwójna?). Czy wedle schematu, który można znaleźć na stronie ranecommercial.com:

 

https://www.ranecommercial.com/kb_article.php?article=2107

 

ma to być pozycja 12, 10 (obie w sekcji 3, jak wynika z wcześniejszego obrazku), czy może wcale nie trzeba używać wtyczki TRS tylko TS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności