Skocz do zawartości

Iemy


Gregoo2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Poszukuję złotego środka. Chciałbym zakupić słuchaweczki za około 500zł (bez dorzucania). Chciłbym sprzęt grający równo w całym zakresie (może troche brakować w sferze bassu - bo F2 ma go dość sporo), dobrze izolujący i do tego wszystkiego konieczna jest szeroka scena. Możecie coś polecić? Myśle nad Etymoticami er6i (zachęcony forumową recenzją) lub Westone UM1... Jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 500zł UE Super Fi 5 Pro. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, mają dwa razy więcej przetworników :P. Dual driver ma całkiem sporą przewagę dźwiękową nad singlami. SF5pro są w swojej klasie cenowej całkiem niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto powiedział, że 2 przetworniki > 1 przetwornik ? Kwestia gustu...

 

A i owszem kwestia brzemia jest kwestią gustu, natomiast jeden przetwornik nigdy nie bedzie mial

takiej rozpietosci tonalnej jak dobrze zestrojone 2 przetworniki. Czyli jeden przetwornik zawsze

bedzie gral tylko czescia pasma sluchawek dwuprzetwornikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregoo2, ten sam sprzedawca, ale ponad 500zł, poszukaj, gdzieś muszą być taniej

raf_kichu, masz absolutną rację, multi-driver IEMs zostały stworzone, bo poprzednie technologie ucinały dźwięk po obu stronach, basy i górę...

Ale jednoprzetwornikowe też mają swoje zalety, ale ta rozmowa już była i nie powtarzajmy się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raf_kichu, masz absolutną rację, multi-driver IEMs zostały stworzone, bo poprzednie technologie ucinały dźwięk po obu stronach, basy i górę...

 

Porównaj sobie ER4 i E500 (lub obojetnie jakie wielodrivery) pod względem góry i ugryź się w język :)

 

A i owszem kwestia brzemia jest kwestią gustu, natomiast jeden przetwornik nigdy nie bedzie mial

takiej rozpietosci tonalnej jak dobrze zestrojone 2 przetworniki. Czyli jeden przetwornik zawsze

bedzie gral tylko czescia pasma sluchawek dwuprzetwornikowych.

 

To samo mogę powiedzieć - dwa przetworniki będą grały tylko częscią pasma 1 przetwornika (patrz wyżej) :)

 

A wracajac do tematu - jak potrzebujesz słuchawek równo grających przy playerze posiadającym dosyć dużo basu to IMO Ety Er4 będą dobrym wyborem, jedynie scena będzie niezadowalająca, ale w prawdziwej sceny nie zaznasz w żadnych universalnych IEMach. Gratis dostaniesz najlepszą izolację spośród uni Iem'ów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj sobie ER4 i E500 (lub obojetnie jakie wielodrivery) pod względem góry i ugryź się w język :)

 

 

Forza,

 

z calym szacunkiem, ale wydaje mi sie, ze jak to mowia anlicy "you missed the point". Obrazowo, jak pasmo

ma szerokosc 4 cm (od -2 cm do + 2cm), a jeden driver potrafi zagrac szerokoscia 2 cm, to owszem mozesz

ustawic go na dowolnym miejscu w tej 4 centymetrowej skali, ale nigdy nie zagra on od -2 do +2, ale np.

od 0 do +2. I wtedy owszem gora bedzie identyczna, ale od -2 do 0 bedzie cisza.

 

Jeden przetwornik nie bedzie umial zagrac w tym samym momencie "highest high" i "lowest low".

 

Poza tym 1 vs wiecej przetwornikow to nie tylko kwestia pasma, ale takze prezentacji, przestrzeni, separacji

instrumentow... przynajmniej tak wynika z obcowania z IEMs z ktorymi mialem do czynienia.

 

Nie neguje tu w zadnym stopniu ER4, sluchalem, to swietne sluchawki. Ale roznice pt. single vs multi drivers

sa i sa slyszalne i sa to roznice, ktore - w przeciwienstwie do gustu muzycznego - maja charaktery obiektywny.

 

Cos jest... czy sie komus to z kolei podoba do inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forza,

 

z calym szacunkiem, ale wydaje mi sie, ze jak to mowia anlicy "you missed the point". Obrazowo, jak pasmo

ma szerokosc 4 cm (od -2 cm do + 2cm), a jeden driver potrafi zagrac szerokoscia 2 cm, to owszem mozesz

ustawic go na dowolnym miejscu w tej 4 centymetrowej skali, ale nigdy nie zagra on od -2 do +2, ale np.

od 0 do +2. I wtedy owszem gora bedzie identyczna, ale od -2 do 0 bedzie cisza.

 

Jeden przetwornik nie bedzie umial zagrac w tym samym momencie "highest high" i "lowest low".

 

2 przetworniki też ci nie zagrają "highest high" i "lowest low" jednocześnie - które wielodriverowe IEMy nie mają wykastrowanej góry powyżej ok 12-14khz ? UM2? E5? E500? Ja takich nie znam...

 

Drugi przetwornik w Dual Driver praktycznie dubluje pasmo przenoszenia pierwszego więc nie wiem dlaczego 2 dublujące się w pewnym stopniu drivery mają mieć szersze pasmo przenoszenia. On tylko wzbogaca bas, ale góra pozostaje bez zmian. Więc czy 2 czy jeden driver sytuacja jest ta sama - coś za coś - dual drivery nie zagrają "od -2 do +2"

 

Sprawdziłem to na E5 z jednym martwym driverem w jednej słuchawce - dźwięk był bardzo podobny do tego płynącego z drugiej słuchawki :) Zresztą Getz sam o tym pisał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 przetworniki też ci nie zagrają "highest high" i "lowest low" jednocześnie - które wielodriverowe IEMy nie mają wykastrowanej góry powyżej ok 12-14khz ? UM2? E5? E500? Ja takich nie znam...

 

Drugi przetwornik w Dual Driver praktycznie dubluje pasmo przenoszenia pierwszego więc nie wiem dlaczego 2 dublujące się w pewnym stopniu drivery mają mieć szersze pasmo przenoszenia. On tylko wzbogaca bas, ale góra pozostaje bez zmian. Więc czy 2 czy jeden driver sytuacja jest ta sama - coś za coś - dual drivery nie zagrają "od -2 do +2"

 

Sprawdziłem to na E5 z jednym martwym driverem w jednej słuchawce - dźwięk był bardzo podobny do tego płynącego z drugiej słuchawki :) Zresztą Getz sam o tym pisał :)

 

 

Forza, ale nie mowimy tutaj o tym czego nie potrafia zagrac IEM, caly czas poruszamy sie tylko w ich obrebie.

 

Piszac o highest hight i lowest low oraz ten wyimaginowanej skali caly czas poruszam sie w obszarze tego co fizycznie potrafia zagrac IEM, bo o nich tutaj rozmawiamy. Poza tym popatrz na to co sam piszesz. Mowisz: dwa dublujace sie W PEWNYM STOPNIU.... DZWIEK BARDZO PODOBNY.

A wiec jednak nie identyczny... a prawie jak to niektorzy mawiaja robi wielka roznice.

 

I nie tylko pasmo sie liczy... przestrzen, scena, separacja instrumentow... to wszystko ma przelozenie na dzwiek ktory dostajemy... te roznice

sa obiektywnie wychwytywalne... przypomnij sobie co pisal jacker - zagorzaly fan ER4 - po kontakcie z E500... scena przestrzen, lepszy bas...

 

Aaaa i jeszcze jedno... nie znam sie fizycznie na konstrukcji driverow, trzeba by zapytac fachowca, ale wydaje mi sie, ze uzycie dwoch osobnych

sterownikow pozwala nam zoptymalizowac driver w zaleznosci od tego co maja gra... gore czy dol... wszak driver driverowi nierowny, a tweeter

od woofera rozni sie konstrukcja, n'est ce pas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forza, ale nie mowimy tutaj o tym czego nie potrafia zagrac IEM, caly czas poruszamy sie tylko w ich obrebie.

 

Wiem - i dlatego piszę, że ER4 zagrają to czego dual nie potrafią ( góra do ok. 17-18khz). ER4 to IEMy jednak dualdrivery nie potrafia zagrać tego czego Ety potrafi.

 

A wiec jednak nie identyczny... a prawie jak to niektorzy mawiaja robi wielka roznice.

 

Tu się zgodze - kwestia gustu.

 

I nie tylko pasmo sie liczy... przestrzen, scena, separacja instrumentow... to wszystko ma przelozenie na dzwiek ktory dostajemy... te roznice

sa obiektywnie wychwytywalne... przypomnij sobie co pisal jacker - zagorzaly fan ER4 - po kontakcie z E500... scena przestrzen, lepszy bas...

 

...ale jednak góra pasma nie tak dobra jak ER4 :) Nie można mieć wszystkiego i wielodriverowe słuchawki nie są magicznym panaceum na wszelkie bolączki IEMowych driverów :)

 

Co do przestrzeni i sceny, owszem różnice są. Jak duże - to juz każdy sam musi sobie obadac :) IMO są nie warte zachodu :)

 

Aaaa i jeszcze jedno... nie znam sie fizycznie na konstrukcji driverow, trzeba by zapytac fachowca, ale wydaje mi sie, ze uzycie dwoch osobnych

sterownikow pozwala nam zoptymalizowac driver w zaleznosci od tego co maja gra... gore czy dol... wszak driver driverowi nierowny, a tweeter

od woofera rozni sie konstrukcja, n'est ce pas ?

 

Bardzo możliwe, nie twierdzę, że nie :) Jednak nie udało się to do tej pory ziomkom od IEMów żeby stwierdzic jednoznacznie ze wielodriverowe słuchawki są lepsze od jednodriverowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale jak już pisałem "jedynki" mają swoistą spójność dźwięku, a różnice w paśmie akustycznym są niewielkie. Oczywiście scena, przestrzeń mogą się zmieniać w zależności od modeli.

Generalnie mają po prostu inne podejście do dźwięku, jednemu pasują pierwsze, innemu drugie. Tak jak z wzmacniaczami, połowa Ci powie, że lampy grają lepiej, a druga połowa zacytuje liczby przemawiające za tranem. Coś za coś, c'est la vie.

 

Aha, nie słuchałem w jednej sesji porównywalnych IEMów z jednym i dwoma przetwornikami, więc się nie będę upierał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem - i dlatego piszę, że ER4 zagrają to czego dual nie potrafią ( góra do ok. 17-18khz). ER4 to IEMy jednak dualdrivery nie potrafia zagrać

tego czego Ety potrafi.

 

Ale skoro driver jako urzadzenie potrafi w ER4 zagrac te 17-18khz to moje pytanie jest takie. Czy np. inne uniwersalne IEM nie potrafia,

bo sie nie da... nie potrafia bo sa inaczej "ustawione"... nie potrafia bo.... ???

 

Czytalem ostatnio o pewnych IEMach - dwuprzetwornikowych - tak:

 

The detail, precision, extension, transparency/clarity, smoothness, everything is simply incredible! Think Stax highs, but with more smoothness and substance! No harshness, sibilance, graininess, nothing! I'd really be clutching at straws if I said there was something not right about the highs [only 16kHz extension? I can only hear up to 18kHz anyway]. Etymotic fanboys will be pleased. 'Nuff said.

 

I pisza tez ze ta firma dosc mocno tweakowala ich driver odpowiedzialny za gore wlasnie... ciekawe jak to gra ??

 

Wiec pytanie aktualne... nie da sie bo... ???

 

Co do przestrzeni i sceny, owszem różnice są. Jak duże - to juz każdy sam musi sobie obadac :) IMO są nie warte zachodu :)

 

Oj to chyba bardzo, ale to bardzo roznimy sie w ocenie.

 

Jak dla mnie roznice w prezentacji, soundstage, separacji instrumentow miedzy E500 a ER4 to jest roznica o co najmniej polowie.

Zakladam, ze mowimy o porownaniu sluchawek na tym samym playerze prosto z pudelka (bez amp i tak dalej). Im bardziej

multiintrumentalny utwor, tym bardziej te roznice slychac. Swetnie tu nadaje sie na porownanie kawalki np. Adama Sztaby

z Tanca z gwiazdami. Na ER4 ta sama materia muzyczna jest dwa razy bardziej zbita i skondensowana.

 

Tak jak roznica miedzy ER4 a E500 w detalicznosci jest niewielka (powiedzialbym ze sluchawki pod tym wzgledem sa do

siebie calkiem podobne), tak roznica w scenie i prezentacji miedzy tymi sluchawkami to dzien do nocy. Potwierdzone przez

jackera :)

 

Pomijajam tez oczywiscie kwestie kosztow i tym podobnych, czyli argumenty typu za te cene to mozna kupic duze sluchawki

i tak dalej... poruszamy sie caly czas w obrebie IEM.

 

Naprawde dziwi mnie jak mozesz twierdzic, ze roznica jest nieznaczna... dla mnie po doswiadczeniach z duza czesciem IEM

dostepnych na rynku - UM1, Altecach, ER6i, UM2, super.fi 5 pro, E5c, ER4 - pierwsze doswiadczenie z E500 bylo takie, ze

to IEM ktore nie brzmia zupelnie jak IEM, a zaczynaja pod pewnymi wzgledami przypominac duze sluchawki. O ile dobrze

pamietam, bylo to pierwsza rzecz o ktorej pisalem w swojej recenzji E500... tu link przypominajacy prowadzi bezposrednio

do tego posta:

 

http://forum.mp3store.pl/index.php?showtop...ost&p=99337

 

 

A swoja droga moral z naszej dyskusji chyba jest taki, ze jesli ktos sie zastanawia miedzy jednym a drugim

to najlepiej zeby posluchal i sam ocenil. Bo ile uzytkownikow tyle opinii :-)

 

I tym optymistycznym... pozdrawiam i zycze milej nocki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracajac do tematu - jak potrzebujesz słuchawek równo grających przy playerze posiadającym dosyć dużo basu to IMO Ety Er4 będą dobrym wyborem, jedynie scena będzie niezadowalająca, ale w prawdziwej sceny nie zaznasz w żadnych universalnych IEMach. Gratis dostaniesz najlepszą izolację spośród uni Iem'ów :)

 

 

No wlasnie scena i separacja instrumentów jest dla mnie dosc wazna. Zastanawiam sie czy jest sens kombinowania, moze od razu wstrzele sie w e500. Szkoda mi jeszcze kasy, a do tego cale zbiory muzy mam w formacie mp3 i to nie w najwyzszych mozliwych bitrate'ach - jest sens kupowac takie sluchawki? JBL mnie nie zachwycily - brakuje mi w nich sceny. Szukam tez sluchawek w ktorych dobrze jest dopracowana srednica z wysokimi, zeby wokale brzmialy jak najlepiej. Oczywiscie basik tez jest potrzebny... Panowie poradzicie cos?

 

Ety er6i - slaba scena, swietna gora i srednica, dla niektorych za malo basu, b.dobra izolacja

shure e3c - ??

UE Super.Fi 5 Pro - dwa przetworniki, raczej slaba scena

Westone UM1 - wszystko zbalansowane, ale to dalej jeden przetwornik, jak ze scena ??

UM2, e500, se530? - musialbym sie wstrzymac ze 2 miesiace... Ale czytajac wczesniejszego posta dochodze do wniosku, ze te 500 szczurow pozwoli mi zapomniec na pewien czas o zmianie sprzetu - jesli mozna zaczynac porownanie do nausznych, to nawet pozbylbym sie px100...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E3 odpadają: genialny wokal, ale brak góry i niskiego dołu. Scena nie jest tak zła, ale jeśli szukasz czegoś przestrzennego, to zbieraj do E500. Te słuchawki mnie po prostu zadziwiły (PX100 zostają przez nie doszczętnie zmiecione, akurat jak je dostałem to miałem i PX100; PX100 odeszły na półkę :) )

Aha, i kupno E500 raczej nie da spokoju: poczytasz trochę head-fi i jedyne słowo, które Ci będzie przechodziło przez głowę to "amp" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E3 odpadają: genialny wokal, ale brak góry i niskiego dołu. Scena nie jest tak zła, ale jeśli szukasz czegoś przestrzennego, to zbieraj do E500. Te słuchawki mnie po prostu zadziwiły (PX100 zostają przez nie doszczętnie zmiecione, akurat jak je dostałem to miałem i PX100; PX100 odeszły na półkę :) )

Aha, i kupno E500 raczej nie da spokoju: poczytasz trochę head-fi i jedyne słowo, które Ci będzie przechodziło przez głowę to "amp" :)

 

To jak porównywać Porsche do Forda - Porsche jest 8x droższe - nic dziwnego że lepsze :) Ale już pierwsze lepsze nagłowne słuchawki za 400zł i "porsche" leży i kwiczy :P

 

Wracając do tematu IMO najlepiej kupić coś tańszego (UM1,ER6i,E3 itp.), spróbować z czym to sie je i jak się spodoba to smakować dalej (Er4, E4, UM2, UE5, E500 itp.) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UM2, e500, se530? - musialbym sie wstrzymac ze 2 miesiace... Ale czytajac wczesniejszego posta dochodze do wniosku, ze te 500 szczurow pozwoli mi zapomniec na pewien czas o zmianie sprzetu - jesli mozna zaczynac porownanie do nausznych, to nawet pozbylbym sie px100...

 

Dlaczego az 500? Na ebay mozna kupic je za mniej niz 400 (z przesylka zamkniesz sie w z zakupem w okolicach 1200) a i na tym forum widzialem ogloszenie

o sprzedazy, nowych sluchanych ze 2 godziny za mniej niz 1 tys.

 

Generalnie Forza ma duzo racji... sa 2 drogi... albo kupic cos tanszego zobaczyc i pasuje i pozniej kombinowac... albo ewentualnie - jesli

finanse pozwalaja - wziac np. E500 zaryzykowac - i jesli nie przypadna do gustu probowac je sprzedawac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finanse raczej narazie nie pozwalaja, ale zastanawiam sie nad sprzedaniem glosnikow Logitech Z-5500 THX. Troche wyroslem z tego bassu, ni epotrzebuje tych 500Wattow juz, kupilbym sobie cos za 300zl do ogladania filmow, a dzwiekiem cieszyl sie w samotnosci... Moze ktos chce wymienic E500 na wyzej wspomniane glosniczki? roczna gwarancja jeszcze, stan idealny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku, że najlepszym wyborem będzie zakup UE Super.Fi 5 Pro. Nie będę wskakiwał od razu na E500 - szkoda mi trochę kasy, no i nie chciałbym się pozbawić na samym początku obcowania z IEMami, możliwości poznawania innych modeli. na króla jeszcze przyjdzie czas. Teraz skupię się na spieniężeniu moich JBL220 i PX100, trochę dopłacę i zobaczę co prezentuje Super.Fi 5 Pro. Czy ktoś z Was dałby radę mi je ściągnąć, ewentualnie zamówić? Znalazłem aukcję na ebayu z Super.Fi 5 Pro, Czy ktoś miał okazję handlować z tym sprzedawcą (nachy1818)?

 

Dzięki za opinie, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam traktować ten wątek jak swojego rodzaju blog. Kiedy człowiek trzyma kase w portfelu to zaczynają mu się trząść ręce. Wczoraj chciałem kupić UE, dziś już wstępnie zarezerwowałem sobie w komisie E500. Jeśli wszystko potoczy się po mojej myśli to w przyszłym tygodniu będę miał z głowy zakupowe szarady ze słuchawkami. Dziewczyna postanowiła, że złoży mi CMOY'a w ramach studenckiej, kontorolowanej pracy własnej, słuchaweczki też będą pierwsza klasa, jeszcze zostaje się zastanowić nad playerem... Ale to już inna bajka. Pozdrawiam i dzięki za nakręcanie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności