Skocz do zawartości

Komputer do gier do 5000zł :)


anetka232

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam w temacie inne, bo tylko tutaj pasuje :P
Czytam Wasze forum od dłuższego czasu, ale nie mam tym razem problemu z sprzętem audio, a z wyborem komputera pod gry do 5000zł.
Czy ktoś kto się zna na PC'tach może zerknąć na set, który złożyłam i anpisać czy wszystko do siebie pasuje? 
https://www.komputronik.pl/cart/shared/show/9xkawyg4dg-YO7Bvwan7G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no zakup 4060ti to jest totalny bezsens. 8gb pamięci i wąska szyna sprawa że ta karta już teraz jest przestarzała. Jeśli budżet jest nieprzekraczalny to już lepiej zaoszczędzić i kupić tańszą 3060ti bo różnica w wydajności to 5% albo lepiej dołożyć trochę do czegoś pokroju rtx4070 12gb albo radeon 6800xt 16gb. Troche droższe ale wystarczą na znacznie dłużej.

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zgoda, ale to zależy jaka będzie różnica w cenie. Seria 4 ma parę atutów, m.in duuużo niższy pobór mocy, więc i elegancką kulture pracy nawet na słabszych chłodzeniach oraz DLSS3. Wiem, że są puryści którzy plują na upscalery, ale ja się do nich nie zliczam, a dzięki sporo gorszemu FSR2 wciąż mogę grać na mojej leciwej już RX570, także jeśli ktoś zmienia sprzęt tak rzadko jak ja to lepiej mieć niż nie mieć. 

 

Sam zymierzam się do jakiegoś ITXa w przyszłym roku i raczej będę celował w 4070, te 4GB pamięci to jednak spory plus. Jak nie możesz dołożyć albo przesunąć środków z innych podzespołów to ten 4060Ti jakoś obleci, ale tak jak Spawn wspomniał lepiej dołożyć te parę stówek do 4070 albo wspomnianego radka (jeśli olewasz temat RT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zależy w co będzie grane, bo głównie pod najbardziej wymagające nowości będzie tego VRAMu brakować (i to raczej dopiero za jakiś czas) i w rozdziałkach wyższych od 1080p. 

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też prawda, mi się na 4GB tak szczerze dopiero teraz zaczyna dusić, także sprawa RAMu jest trochę rozbuchana przez jutuberów i hardkorowych graczy co to muszą mieć wszystko w prawo.I tak się nad aktualizacją kompa mocno zastanawiam, bo mi na antycznym i5 wszystko użytkowe w sumie dalej hula dobrze, a gram i tak głównie na Steam Decku :)

 

No ale takiego Starfielda bym ograł na porządnym sprzęcie. Albo Phantom Liberty, bo Baldurs Gate 3 coś czuję swietnie się odnajdzie na decku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym VRAM-em to się wzięło głównie od The Last of Us które miało z tym problem, ale w rozdziałkach powyzej 1080p i z bety Diablo IV która miała wycieki pamięci - ale już to ogarnięto. No ale fama poszła w świat... Generalnie jak ktoś gra w 1080p to bym się tematem nie przejmował, choć wiadomo zaraz zaczną się pojawiać gry na Unreal Engine 5 i może być różnie - czasem lepiej dmuchać na zimne, ale też nie siał bym paniki. Co innego w 1440p i wyżej - tam 12GB VRAM to już mus pod nowe gry.

 

32 minuty temu, zdzichon napisał(a):

bo Baldurs Gate 3 coś czuję swietnie się odnajdzie na decku. 


Mam ściągnięty Early Access na Decka i wstępnie jest ok, ale coś mi tam sterowanie przy pomocy trackpadów średnio działa. Nie grzebałem jednak za długo - czekam na pełną wersję i wtedy pokombinuję, bo to już tuż tuż ;)

Edytowane przez Dirian
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Dirian napisał(a):

Generalnie jak ktoś gra w 1080p to bym się tematem nie przejmował

 

Nie no (po raz kolejny) ale ja mam nadzieje że jak ktoś gra w 1080p to nie kupuje do tego komputera za 5tys w 2023 roku bo to była by siara na maxa.

 

Realia grania na pc obecnie są takie że 9 na 10 gier wychodzi w stanie tragicznym, zbugowanych i abstrakcyjnymi wymaganiami i tnącymi się nawet na absolutnie topowym sprzęcie. Do tego mamy jedną z najgorszych generacji kart graficznych od wielu lat gdzie sensowny stosunek ceny do wydajności to ma chyba tylko rtx4090. Wszystko poniżej to jest jakiś dramat. 4060ti to w zasadzie to samo co 3060ti i nawet w bardzo podobnej cenie. Progres na poziomie 5-7% i w niektórych grach możliwość odpalenia sztucznych klatek które jednak nie obniżają opóźnień wiec mało to użyteczne przy słabszych kartach bo i tak musisz mieć 60fps.  Jak właściciel rtx3080 chce się przesiąść na coś szybszego to może sobie kupić rtx4080 tylko że 2x drożej :D 

 

Najlepiej to sobie kupić konsole bo to one obecnie oferują wyższą jakość. Tak ok na pc można sobie odpalić wyższe detale, 4k i 200fps+ tylko co z tego jak gra jest niegrywalna przez stuttering którego na konsolach nie ma. Sam zmieniłem kompa ponad roku temu i kupiłem 6600xt na przeczekanie do nowych rtxów ale ich ceny są idiotyczne. Żałuje zmiany bo i tak głównie gram na konsoli bo wersje tych samych gier na pc to dno.

 

 

Edytowane przez Spawn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No słabo to wygląda, sam siedze na RX 6800 XT grając w 4K i nie widzę niczego sensownego do przeskoku - dopiero RTX 4080 miałby jakiś sens, ale cena jest z czapy, o RTX 4090 nie wspominając, a 6800 XT z włączonym FSR nadal fajnie sobie radzi w 4K - właśnie Ratcheta ogrywam i ładnie to śmiga, zdecydowanie lepiej niż na PS5, choć tam też było jak najbardziej grywalne. Cyberpunk też śmiga więcej niż elegancko.

 

Nawet też nie czuję potrzeby zmiany GPU bo za bardzo nie ma w co grać na PC - w sumie tylko w CS'a i CoD: MWII gram regularnie na PC bo strzelanki na padzie to pomyłka, teraz jeszcze dojdzie wspomniany wyżej Baldur. A tak w co tu grać? W porty gier które 3 lata temu wyszły na PS5 czy jeszcze wcześniej na PS4? :D

 

Choć jesień się źle nie zapowiada - Starfield (ale to pewnie do ogarnia minimum pół roku po premierze ze względu na bugi), AC: Mirage, nowa Forza, dodatek do Cyberpunka... No nudno nie będzie ;)

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, gierkowo to bardzo dobry rok, pomimo kolosalnego rozczarowania jakim na chwilę obecną jest Diablo 4. Jeśli Baldur będzie tak dobry (i tak obszerny) jak się zapowiada to w sumie przy mojej ilości czasu wolnego, mam co robic na rok/dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Taki do 5000zł

 

IMG20230809105403.jpg

IMG20230809105346.jpg

Obudowa Lian Li III ARGB

Dane techniczne:

inxi -Fzx
System:
  Kernel: 6.4.10-200.fc38.x86_64 arch: x86_64 bits: 64 compiler: gcc
    v: 2.39-9.fc38 Desktop: Cinnamon v: 5.8.4 Distro: Fedora release 38 (Thirty
    Eight)
Machine:
  Type: Desktop Mobo: Micro-Star model: MAG B560 TORPEDO (MS-7D15) v: 2.0
    serial: <superuser required> UEFI: American Megatrends LLC. v: A.80
    date: 10/31/2022
CPU:
  Info: 6-core model: Intel Core i5-10400F bits: 64 type: MT MCP
    arch: Comet Lake rev: 3 cache: L1: 384 KiB L2: 1.5 MiB L3: 12 MiB
  Speed (MHz): avg: 974 high: 2900 min/max: 800/4300 cores: 1: 800 2: 800
    3: 800 4: 800 5: 800 6: 800 7: 800 8: 800 9: 800 10: 799 11: 2900 12: 800
    bogomips: 69597
  Flags: avx avx2 ht lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx
Graphics:
  Device-1: AMD Navi 23 [Radeon RX 6600/6600 XT/6600M] vendor: Sapphire
    driver: amdgpu v: kernel arch: RDNA-2 bus-ID: 03:00.0
  Device-2: Logitech C920 PRO HD Webcam driver: snd-usb-audio,uvcvideo
    type: USB bus-ID: 1-9:8
  Display: x11 server: X.Org v: 1.20.14 driver: X: loaded: amdgpu
    unloaded: fbdev,modesetting,radeon,vesa dri: radeonsi gpu: amdgpu
    resolution: 2560x1440~144Hz
  API: OpenGL v: 4.6 Mesa 23.1.5 renderer: AMD Radeon RX 6600 (navi23 LLVM
    16.0.6 DRM 3.52 6.4.10-200.fc38.x86_64) direct-render: Yes
Audio:
  Device-1: Intel vendor: Micro-Star MSI driver: snd_hda_intel v: kernel
    bus-ID: 00:1f.3
  Device-2: AMD Navi 21/23 HDMI/DP Audio driver: snd_hda_intel v: kernel
    bus-ID: 03:00.1
  Device-3: Creative Labs CA0108/CA10300 [Sound Blaster Audigy Series]
    driver: snd_emu10k1 v: kernel bus-ID: 06:00.0
  Device-4: HP HyperX QuadCast S driver: hid-generic,snd-usb-audio,usbhid
    type: USB bus-ID: 1-10.4:13
  Device-5: C-Media Audio Adapter (Unitek Y-247A)
    driver: cmedia_hs100b,snd-usb-audio,usbhid type: USB bus-ID: 1-3.3.1:6
  Device-6: Logitech C920 PRO HD Webcam driver: snd-usb-audio,uvcvideo
    type: USB bus-ID: 1-9:8
  API: ALSA v: k6.4.10-200.fc38.x86_64 status: kernel-api
  Server-1: PipeWire v: 0.3.77 status: active
Network:
  Device-1: Intel Ethernet I219-V vendor: Micro-Star MSI driver: e1000e
    v: kernel port: N/A bus-ID: 00:1f.6
  IF: eno1 state: down mac: <filter>
  Device-2: Realtek RTL8125 2.5GbE vendor: Micro-Star MSI driver: r8169
    v: kernel port: 4000 bus-ID: 04:00.0
  IF: enp4s0 state: up speed: 1000 Mbps duplex: full mac: <filter>
Bluetooth:
  Device-1: Cambridge Silicon Radio Bluetooth Dongle (HCI mode) driver: btusb
    v: 0.8 type: USB bus-ID: 1-6:3
  Report: rfkill ID: hci0 rfk-id: 0 state: down bt-service: enabled,running
    rfk-block: hardware: no software: yes address: see --recommends
Drives:
  Local Storage: total: 3.18 TiB used: 391.02 GiB (12.0%)
  ID-1: /dev/nvme0n1 vendor: Samsung model: SSD 980 1TB size: 931.51 GiB
    temp: 36.9 C
  ID-2: /dev/sda vendor: Seagate model: ST2000NT001-3M3101 size: 1.82 TiB
  ID-3: /dev/sdb vendor: Crucial model: CT500MX500SSD1 size: 465.76 GiB
    temp: 26 C
Partition:
  ID-1: / size: 850.01 GiB used: 208.66 GiB (24.5%) fs: btrfs
    dev: /dev/nvme0n1p4
  ID-2: /boot size: 973.4 MiB used: 345.2 MiB (35.5%) fs: ext4
    dev: /dev/nvme0n1p2
  ID-3: /boot/efi size: 511 MiB used: 17.4 MiB (3.4%) fs: vfat
    dev: /dev/nvme0n1p1
  ID-4: /home size: 850.01 GiB used: 208.66 GiB (24.5%) fs: btrfs
    dev: /dev/nvme0n1p4
Swap:
  ID-1: swap-1 type: partition size: 80 GiB used: 0 KiB (0.0%)
    dev: /dev/nvme0n1p3
  ID-2: swap-2 type: zram size: 8 GiB used: 512 KiB (0.0%) dev: /dev/zram0
Sensors:
  System Temperatures: cpu: 31.0 C mobo: N/A gpu: amdgpu temp: 58.0 C
  Fan Speeds (RPM): N/A gpu: amdgpu fan: 0
Info:
  Processes: 431 Uptime: 6h 20m Memory: available: 31.22 GiB
  used: 5.88 GiB (18.8%) Init: systemd target: graphical (5) Compilers:
  gcc: 13.2.1 Packages: 24 note: see --rpm Shell: Bash v: 5.2.15 inxi: 3.3.27
 

 

 

Prccka ogólnie mam na save ale z 2.9 mogę na 4Ghz podkręcić.

Ogólnie mogę wykręcić fajne cyferki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bbobii napisał(a):

a i dodaj chłodzenie na procesor.

A ten Ryzen nie ma chłodzenia? Przecież ten Wraith to jest całkowicie wystarczające i dobre chłodzenie.

Edytowane przez Rafacio
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem jeszcze jeden jednak trochę ponad budżet. Tak zdaję sobie sprawę, że procesor za słaby jednak znacznie łatwiej będzie zmienić procesor niż kartę graficzną. A przynajmniej tak mi się wydaje.

https://www.x-kom.pl/lista/b3gt9xad2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bbobii napisał(a):

Tak zdaję sobie sprawę, że procesor za słaby jednak znacznie łatwiej będzie zmienić procesor niż kartę graficzną.

Skoro za slaby to po co montować? Polecasz coś co z góry wiesz, że jest za słabe? Nie kumam czasem ludzi. Chociaź moim zdaniem calkiem wystarczający proc, no ale...

5 godzin temu, jacmiszcz92 napisał(a):

ssd kioxia

Co to jest ta kioxia? Ja zamówiłem może nie najszybszy, ale Samsung 980. Po przebojach z pamięciami i pendrajwem Patriot unikam dziwnych firm. A sprawnego Samsunga 830 64 GB mam do dzisiaj w Daphile. Widzę, że jak kiedyś były firmy typu Tomato robiące choćby płyty główne tak teraz są jakieś Kioxie. O istnieniu tej firmy dowiedzialem się kilka dni temu przeglądając cennik przy zamawianiu Ryzena.

 

Z innej beczki. Całe szczęście, że ja jestem fanem grania w 30 klatkach i wystarcza mi R460.  Piszę poważnie. Większe wartości klatkowania powodują u mnie wrażenie nadpłynnego obrazu czego okropnie nie lubię. Nawet s sterownikach mam ustawionę ograniczenie do 30kl/s. Oczywiście vsync też zablokowane i nigdy mi nie były potrzebne wynalazki typu gsync czy freesync.

Edytowane przez Rafacio
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Co to jest ta kioxia? Ja zamówiłem może nie najszybszy, ale Samsung 980. Po przebojach z pamięciami i pendrajwem Patriot unikam dziwnych firm. A sprawnego Samsunga 830 64 GB mam do dzisiaj w Daphile. Widzę, że jak kiedyś były firmy typu Tomato robiące choćby płyty główne tak teraz są jakieś Kioxie. O istnieniu tej firmy dowiedzialem się kilka dni temu przeglądając cennik przy zamawianiu Ryzena.

Jakbyś cokolwiek poczytał więcej, to byś wiedział, że Kioxia się z Toshiby wywodzi i firma powstała w wyniku wydzielenia się Toshiba Memory.

No ale lepiej się chwalić ignorancją i pisać o "jakichś" Kioxiach i porównywać ja do nieznanych firm krzaków.

2 godziny temu, Rafacio napisał(a):

SZ innej beczki. Całe szczęście, że ja jestem fanem grania w 30 klatkach i wystarcza mi R460.  Piszę poważnie. Większe wartości klatkowania powodują u mnie wrażenie nadpłynnego obrazu czego okropnie nie lubię. Nawet s sterownikach mam ustawionę ograniczenie do 30kl/s. Oczywiście vsync też zablokowane i nigdy mi nie były potrzebne wynalazki typu gsync czy freesync.

Moim zdaniem to niezbyt normalne odczucia, może warto zrobić jakieś badania pod tym kątem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asrock też czegoś powstał, ale nigdy badziewia nie kupię. Potem lament i płacz, że aktualizacja Windows coś wysypała. Dzięki za informację. Ale widać za dobrze Toshiba się chyba nie kojarzyła, skoro zdecydowali się zmienić nazwę tak znamienitej firmy. Poza tym w sumie chcesz koksę to kupuj koksę, ja nie będę ryzykować. Kupowanie słuchawek za naście lub kilkadziesiąt tysi też nie jest zbyt normalne, a jednak nie zalecasz badań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Skoro za slaby to po co montować? Polecasz coś co z góry wiesz, że jest za słabe? Nie kumam czasem ludzi. Chociaź moim zdaniem calkiem wystarczający proc, no ale...

Napisałem dlaczego ale skoro ktoś nie kuma to nie zakuma. No i weź się za orografię bo oczy bolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Rafacio napisał(a):

Asrock też czegoś powstał, ale nigdy badziewia nie kupię. Potem lament i płacz, że aktualizacja Windows coś wysypała. Dzięki za informację. Ale widać za dobrze Toshiba się chyba nie kojarzyła, skoro zdecydowali się zmienić nazwę tak znamienitej firmy. Poza tym w sumie chcesz koksę to kupuj koksę, ja nie będę ryzykować. Kupowanie słuchawek za naście lub kilkadziesiąt tysi też nie jest zbyt normalne, a jednak nie zalecasz badań.

Bo ten temat o słuchawkach nie jest, a ja nikomu w portfel nie wchodzę, mimo że częściowo zbieżne opinie w tym mamy. 

Znajomemu raz aktualizacja ThinkPada lubiła prawie i była gimnastyka z przywracaniem. Pewnie też firma krzak i ryzyko. Na każdego producenta się można obrazić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Rafacio napisał(a):

Dzięki za informację. Ale widać za dobrze Toshiba się chyba nie kojarzyła, skoro zdecydowali się zmienić nazwę tak znamienitej firmy

Jakbyś się trochę interesował ekonomią to być wiedział, że jest to optymalizacja kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kioxia dobra firma, a do Asrocka to nie wiem co masz, 3 kompy na tym składałem i zero problemu.

 

Tak poza tym to zdajecie sobie sprawę że w temacie doradzamy typowi z firmy PRowej reklamującej Komputronix po forach? :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem tylko okiem z ciekawości :P i to jeszcze nie na ten post co trzeba... 🤦‍♂️

 

Też mam płytę od Asrocka. OC pamięci z 3200 na 3800 bez zwiększenia opóźnienia oraz z napięciem 1,36V. Mam też kartę od INNO3D. Ojej, chińszczyzna

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie się czym przejmować. Naczytał się że ktoś miał problem z Asrockiem no to wszystko co nie od znanych producentów to zło. Naskładałem się w moim życiu przeróżnych konfiguracji od Intel Pentium i tylko raz zepsuła mi się karta graficzna MSI chyba GTS 8600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności