Skocz do zawartości

Nie Noś Odtwarzacza Jeśli Nadciąga Burza


ZyGmUnT

Rekomendowane odpowiedzi

Nie noś odtwarzacza jeśli nadciąga burza

 

Opr: Marcin Maj

Opublikowano: 12.07.2007 r, 07:59

Komentarzy: 9

 

więcej o RSS w DI

RSS Drukuj Wyslij znajomemu komentuj

Dodaj do iGoogle

 

 

W czasie burzy niebezpieczne może być nie tylko używanie telefonu komórkowego, ale nawet odtwarzacza mp3. Przekonał się o tym ostatnio pewien Kanadyjczyk, który poszedł pobiegać z własnym iPodem. Doznał ciężkich oparzeń i nie był to pierwszy taki przypadek.

 

Ostatnią ofiarą nieszczęśliwego połączenia burzy i urządzenia przenośnego jest 37-letni Kanadyjczyk. Do szpitala w Vancouver trafił on z poparzeniami klatki piersiowej, szyi i twarzy.

 

Bębenki w jego uszach były pęknięte, a kosteczki słuchowe uległy zwichnięciu. Dolna szczęka została złamana w czterech miejscach. Lekarze, którzy opisali przypadek w New England Journal of Medicine stwierdzili, że urazy są szczególnie mocne w tych miejscach, gdzie ciało pacjenta stykało się z elementami odtwarzacza mp3.

 

Specjaliści twierdzą, że wbrew obiegowym opiniom posiadanie urządzenia elektronicznego nie zwiększa ryzyka, że piorun w nas trafi. Gdy już jednak do uderzenia dojdzie, to będzie ono o wiele bardziej dotkliwe, jeśli będziemy mieli przy sobie metalowe przedmioty. Dotyczy to nie tylko elektroniki, ale również biżuterii lub metalowych narzędzi.

 

Dowodem na to, że w czasie burzy lepiej nie korzystać z odtwarzacza mp3 może być również przypadek 18-letniego Jasona Buncha. Piorun uderzył w drzewo obok niego i skończyło się to poważnymi oparzeniami przebiegającymi w miejscach, gdzie znajdowały się przewody słuchawek. Mocno poparzone zostało również biodro, na którym Bunch nosił swój odtwarzacz.

 

Od roku 2004 w USA kilkanaście osób korzystających z telefonów komórkowych lub laptopów stało się ofiarami burz. Przypadki te namierzył Michael Utley, który również został w przeszłości trafiony piorunem. O wszystkich można poczytać na stronie StruckByLightning.org.

 

Jeśli nie będziemy przy sobie nosić metalowych przedmiotów w czasie burzy, prawdopodobieństwo przeżycia wzrasta. Człowiek wbrew pozorom nie staje w płomieniach, ale prąd "spływa" po ciele ofiary. Może nie zostawić śladu, ale może również zostawić poparzenia w postaci tzw. figur Lichtenberga.

 

Nawet po "niegroźnym" uderzeniu warto udać się do lekarza. Choroby spowodowane uderzeniem pioruna mogą się objawić nawet wiele lat po tym zdarzeniu.

 

Generalnie specjaliści zalecają pozostawanie na czas burzy w domu. Chroni nas wtedy nie tylko piorunochron, ale również sieć energetyczna i wodociągowa. Dotykanie w czasie burzy kontaktów i innych elementów instalacji elektrycznej nie jest zalecane.

 

źródło : http://di.com.pl/news/16997,1.html

 

hmm - ciekaw jestem czy zaczną umieszczać ostrzeżenie w instrukcji obsługi dla amerykanów O_O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kiedy nie ma burzy to można dotykać elementów instalacji elektrycznej? :D

 

zaraz sprawdze :P

 

 

ogólnie idiotyczne podejście.

noszenie iPod'a w kieszeni, kiedy dookoła grzmi nie zwiększa prawdopodobieństwa trafienia piorunem, ale nie zwiększa też prawdopodobieństwa trafienia przez czajnik bezprzewodowy...

 

inna sprawa, że szansa 1 na milion sprawdza się w 9 przypadkach na 10.

Ci, co Pratchett'a czytają, zrozumieją ;];];]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do głupoty :)

Kiedyś byliśmy w górach i piorun pieprznął ze 3 metry od nas. Wtedy przypomniałem sobie, że mam w plecaku "jamnika" na baterie, którego rozsunięta antena wystaje mi nad głową. Wyobraźcie sobie moją panikę ;)

Jamnik wylądował w rowie. Na szczęście nic się nie stało, ale emocje - bezcenne hehe

inna sprawa, że szansa 1 na milion sprawdza się w 9 przypadkach na 10.

W pewnym sensie mi się udało. Szansa, że nie trafi w kawał stali nad moją głową tylko w przydrożny krzak była jak jedna na milion :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noszenie iPod'a w kieszeni, kiedy dookoła grzmi nie zwiększa prawdopodobieństwa trafienia piorunem,

 

Dokładnie to było napisane w tym artykule. Ale jak już cię trafi to posiadanie ipoda, jeszcze z założonymi słuchawkami powoduje dużo większe obrażenia.

To pewnie przez tą aluminiową tylną klapkę, przy t60 mi nie grozi coś takiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności