Skocz do zawartości

Testy Odtwarzaczy Mp3 W Rmaa


gaaazzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów MP3Store :) . Jest to mój 1 post dlatego proszę o wyrozumiałość. Wpadłem na pewien pomysł dotyczący testów/oceny jakości dźwięku odtwarzaczy mp3. Ponieważ istnieje dość dobry program do testów kart dźwiękowych –RightMark Audio Analyser http://audio.rightmark.org/products/rmaa.shtml można go również użyć w odtwarzaczach mp3.

 

Procedura Testu:

1. Ściągnąć najnowszą wersję programu RMAA http://audio.rightmark.org/downloads/rmaa6.exe

2. Wrzucić na playerka drugi plik Wave generowany w programie ( Pierwszy to Calibration Signal.wav )– „Test signal (44 kHz 16-bit).wav” LINK

3. Podłączyć odtwarzacz kablem minijack-minijack z wejściem liniowym dobrej k.dzwiękowej ( np. Live, Audigy, X-FI itp. aby karta niepotrzebnie wprowadzała swoje zniekształcenia do testu).

4. Wyłączyć wszelkie” upiększacze” dźwięku w odtwarzaczu ( Equalizer, podbicie basu, SRS, 3D itp.)

5. Ustawić maksymalną głośność w odtwarzaczu, jak również na wejściu Line IN (nagrywanie)

6. Uruchomić program do rejestrowania dźwięków z wejscia liniowego np. Nero Wave Editor

7. Nagrać Plik Test signal (44 kHz 16-bit).wav odtworzony w playerku oraz zapisać na dysk (w trybie 16/44kHz WAVE).

8. Uruchomić Program RMAA , wybrać opcje Analyze WAV i wskazać plik nagrany z Odtwarzacza.

9. Następnie umieścić wynik na forum w takiej ( lub podobnej formie) WYNIK

 

Mój test był przeprowadzony na Sandisku e130

 

EDIT:

AD.2 Jeśli Twoj player nie łyka plików Wave, proponuje skonwetrować "Test signal (44 kHz 16-bit).wav" na inny format kompatybilny z odtwarzaczem w najwyższej możliwej jakości np OGG Q10 lub MP3 Lame CBR 320Kbps itp.

 

PLIK testowy "Test signal (44 kHz 16-bit).wav" skonwertowany na MP3 LAME 3.98b z max jakością http://rapidshare.com/files/40005271/Test_..._lame_3.98b.mp3

 

Program dobrze obrazuje jakość dźwięku odtwarzaczy Mp3, prezentując na wykresie charakterystykę, szumy, jak również zniekształcenia THD . Można bardzo łatwo ocenić i porównać dźwięk wielu playerków. Proszę o umieszczanie wyników swoich MP3 w tym wątku.

 

 

Pozdrawiam Gaaazzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki pomysł zaistniał na forum już bardzo dawno temu, ale zawsze jest jakieś "ale"...:

- tak w sumie, nie można porównywać wyników uzyskanych na różnych kartach dźwiękowych, a już wyniki ze "zintegrowanych" są najczęściej zupełnie nie miarodajne... ostatnio nawet - jakościowo - różne wersje Audigy/X-Fi diametralnie różnią się ze sobą

- plik testowy powinien być w formacie WAVE (czy raczej bardziej ogólnie - w jakimś bezstratnym formacie), nawet FhG/LAME 320kbps tak naprawdę pozbawione jest sensu - wtedy mierzymy parametry kodeka a nie odtwarzacza

- jeśli już dopuścić takie testy (MP3 320) to musi zostać przygotowany JEDEN plik, żeby kożystali z niego wszyscy - jak każdy zacznie po swojemu kompresować, to będziemy mieć porównanie różnych kodeków i różnych ustawień kodeka a nie różnych odtwarzaczy

 

a tak prawdę powiedziawszy, to taki test miał by sens, ale gdyby przeprowadziła go jedna osoba na jednym sprzęcie (ten sam line-in, te same kable, taka sama procedura, ten sam plik wejściowy etc.) i do tego jedynie odtwarzacze, które grają dowolny format bezstratny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem test w celu porównania WAVE z plikiem MP3 Lame 3.98b 320kbps CBR PORÓWNANIE z którego jasno wynika że jedyna zauważalna różnica na moim playerku to charakterystyka w paśmie 40Hz-15Khz

Wave (+0,13; -0,23) VS LAME 3,98b (+0,25; -0,60).

Reszta wynikow czyli szumy i zniekształcenia są na porównywalnym zbliżonym do siebie poziomie.

 

Co do różnicy w testach wywołanej wpływem k. dźwiękowej to KHRoN masz racje. Jeśli ktoś przeprowadzi test Irivera IFP na badziewnym realteku to oczywiste jest że wynik będzie g*** wart.

Dlatego też k.dźwiękowa wykorzystana w teście powinna mieć lepszą jakość dźwięku niż testowany player np. mój Live 5.1 w każdym teście na wyjściu line out (oprócz pasma przenoszenia) ma lepsze wyniki niż e130 dlatego uważam że test jest miarodajny.

 

EDIT: PLIK testowy MP3 lame skonwetrowany na WAVE i przetestowany w RMAA ( bez udziału playerka)

LAME 3.08b vs WAVE 16/44

 

PLIK testowy "Test signal (44 kHz 16-bit).wav" skonwertowany na MP3 LAME 3.98b z max jakością http://rapidshare.com/files/40005271/Test_..._lame_3.98b.mp3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najnowsza "oficjalna" wersja to 3.97 final - wersja 3.98b to od dawna "wersja rozwojowa"... mimo dopisku "b" to wciąż jest w stadium "wersji alpha"...

 

ani to dopracowane, ani stabilne - z dnia na dzień to co jest dodawane jest potem usuwane i co chwilę dochodzą nowe błędy... jednym słowem nie polecam do żadnego zastosowania (zwłaszcza "do użytku na codzień i do archiwizacji") poza testem kodeka samego w sobie, mimo że może się zdarzyć, że jeden konkretnie daily build okazuje się potem całkiem niezły

 

ta sama sytuacja dotyczy wersji 4.00 - czasem nawet nie udaje się poprawnie pliku skompresować do końca (nie mówiąc już o tym, że porzucono pracę nad wersją 4.00 w obecnej postaci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam jestem tu nowy wiem że stary temat ale chciałem też przetestować swój odtwarzacz mp3. Postępowałem zgodnie z instrukcjami nagrałem nie-przesterowany dźwięk w formacie wav 16/44 nagranie ma taki sam rozmiar i czas trwania jak orginalny Test signal (44 kHz 16-bit) ale kiedy klikam analize wav wyskakuje mi - File error i pisze coś takiego - ( Unsupported WAV format: nota PCM coding ) czy ktoś może wie o co tu chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Odświeżam troche temat ;)

 

Nie mam na tyle dobrej karty, ani kabli by przedstawione przeze mnie wyniki były jakoś specjalnie miarodajne jednak nic nie stoi na przeszkodzie by pomiary przeprowadzić na podstawie porównania. A więc porównywane są: SB Live!, Vedia v39, iRiver T10, oraz dla ciekawości SE K550i (akustyka z w880i) :)

 

Problem polega jedynie na ustawieniu tego samego poziomu głośności. W przypadku V39 przy większej głośności pojawiają się przestery, tak więc test został wykonany dla głośności 30, w przypadku T10 - 40, K550i był ustawiony na max, oczywiście wszystko na flat EQ.

 

Linki do wyników:

Porównanie sygnału wzorcowego, Sb Live!, V39_wave_flatEq_30 (głośność 30) oraz T10_ogg_flatEQ_40 (głośność 40)

 

Porównanie Wave vs OGG 10 na V39 przy głośności 30 oraz 40

 

No i owa ciekawostka czyli K550i@W610i z akustyką W880i mp3 320kbps. Dodam tyle, że T650Mix Lasslo wyszła duuuuużo gorzej ;)

 

Także ktoś mądry może się teraz wypowiedzieć ;) bo ja widzę tylko tyle, że Wave lepiej wychodzi od OGG ;)

 

Jak ktoś będzie chciał, to wstawie ch-ki w większym rozmiarze.

 

[EDIT]

Porównanie Wave, flac 0, OGG 10 oraz mp3 320kbps na V39 przy głośności 30

Z czego widać, że albo V39 nie lubi Ogg, albo faktycznie ogg ma dużo gorsze THD od pozostałych formatów?

 

[EDIT 2]

Można by się czepiać, że V39 był porównywany z T10 jako wave, podczas gdy T10 był jako ogg. Tak więc na koniec porównanie w formacie mp3 320kbps (bo V39 ma jakieś problemy z ogg) + wynik z T10 ogg, żeby można było odnieść odtwarzanie ogg oraz mp3 na T10. WYNIKI PORÓWNANIA

 

Z całości wychodzi tyle, że OGG czy to na T10, czy na V39 ma schodkowy przebieg ch-ki Freq. response czyli odpowiedzi na zadaną częstotliwość (nie wiem jak to się tłumaczy, no ale wiadomo, że chodzi o zakres odtwarzanych częstotliwości), a dlaczego tak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności