Skocz do zawartości

Analiza Kosztów Systemu Ochrony Treści Windows Vista


.ksy

Rekomendowane odpowiedzi

Podsumowanie

 

Dzięki poważnym - w stosunku do Windows XP - modyfikacjom kluczowych elementów systemu, Windows Vista zapewnia ochronę tzw. “treściom kwalifikowanym” - tym mianem określa się obraz wysokiej rozdzielczości zawarty na płytach Blu-Ray i HD-DVD. Jak wykażę, taka ochrona odbija się w znacznym stopniu na wydajności systemu, jego stabilności, dodatkowych kosztach pomocy technicznej oraz cenach sprzętu i oprogramowania. Te niepożądane przez konsumentów objawy dotyczą jednak nie tylko na najnowszego systemu Microsoftu ale również całego przemysłu komputerowego, ponieważ skutki stosowania tak restrykcyjnych ograniczeń dotkną cały sprzęt i oprogramowanie, które kiedykolwiek ma zadziałać z Vistą, choć faktycznie nie będzie współdziałać z tym systemem (na przykład sprzęt używany z komputerami Macintosh czy systemem Linux). Celem tego dokumentu jest analiza kosztów związanych z zastosowanym przez Microsoft systemem ochrony treści oraz wpływem, jaki wywrze on na cały przemysł komputerowy.

 

 

 

Specyfikacja systemu ochrony treści Visty jest najdłuższym listem samobójczym w historii[1].

http://byte.livenet.pl/?page_id=819&pa...#footnote-3-819

 

 

 

 

GORĄCO POLECAM. Wspaniały artykuł o DRM i HDSC.. i dlaczego technologia HD ma gigantyczne szanse zostac zabitą zanim nadobre się rozwinie. Oraz oczywiście dlaczego Vista stała się całkowicie "no user frendli"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując cały artykuł, microsoft dał dupy na całej linii, nowe technologie zamiast zmniejszyć piractwo spowodują jego wzrost, a szczególnie w krajach takich jak Polska, gdzie ~90% ludzie nie stać żeby wymienić sobie komputer bo nie spełnia norm bezpiecznego przetwarzania treści chronionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja pier... jestem dopiero na 3 stronie a już się łapię za głowę. I pomyśleć, że ja chciałem kupić Viste!! :wacko: Jakim cudem ja się pytam nie ma nic o tego typu problemach w prasie fachowej - regularnie czytam testy Visty w różnej maści czasopismach komputerowych i NIGDZIE nie było nawet o tym wzmianki :angry:

 

Dzięki za artykuł - powinien być przyklejony na samej górze forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra jednym słowem... MS idzie w złą stronę wciskają wszystkie bezpieczeństwa na siłę, to już jest chore. Dlatego nie kupie Visty, mam XP i Linux i się cieszę życiem. Ja na drugiej stronie już byłem w szoku po płycie Pink Floyd... MS dziękujemy za takie numery. Wdrażanie Linuxa w firmach, urzędach, szkołach itp. jest bardzo dobry pomysłem, choć na początku myślałem że za dużo z tym kombinacji (ludzie się nie znają -potrzebne przeszkolenie, czasami są problemy na różnej konfiguracji sprzętu, ale to się da zrobić najczęściej, trochę kombinacji i wszystko działa), oczywiście byłem za Linuxem i będę zawsze, ale myślałem że lepiej będzie jednak i prościej zainstalować XP na takich komputerach, ale jak MS strzela sobie samobója, ograniczając co się da bez głębszych przemyślej jak to się skończy, taka decyzja wdrażania Linuxa podjęta kilka lat temu była jak najbardziej słuszna. Linux ma przyszłość, a MS szkoda gadać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba nagłośnić do cholery! Przecież Microsoft robi sobie w tym momencie zwyczajne jaja z ludzi! :angry: Oszukuje nabywców nowego systemu, których nawet w naszym kraju jest już dobre pare tysięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z początku olałem ten tekst, jednak po przeczytaniu komentarzy postanowiłem go przeczytać... po 4 stronach jestem po prostu w szoku o_0 Wiedziałem, jaki M$ jest idiotyczny, ale to już przeszło moje najśmielsze oczekiwania...

 

btw. http://www.1729.com/blog/LookingForAWinWin.html padłem ze śmiechu, jak to przeczytałem. System ochrony treści jest po prostu wylęgarnią żartów skierowanych w stronę M$. tylko czekać na salwy śmiechu ^^

 

edit: Ten artykuł wzmocnił moją chęć wy*** visty z mojego dysku... zastąpi go stare dobre gentoo ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie za to ten artykuł utwierdził w kupinie XP.

 

Jestem w połowie, ale jak ktoś przeczytał całość to niech mi powie, czy dobrze zrozumiałem... Jak sobie w kompie z vistą wymienię płytę główną to system uzna, że jest zainstalowany na innym komputerze i nagle zostanie zakwalifikowany jako nielegalny? O_o

 

[edit]

Jeżeli ktoś to przeczytał w miarę dokładnie niech zrobi małe podsumowanie dla tych, którym nie chce się czytać :P Ja skończę pewnie jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[edit]

Jeżeli ktoś to przeczytał w miarę dokładnie niech zrobi małe podsumowanie dla tych, którym nie chce się czytać :P Ja skończę pewnie jutro.

To jest najważniejsze:

Paul Stimpson opublikował znakomitą analizę takiej systuacji, w której stwierdza:

Wyposażenie systemu operacyjnego w takie zabezpieczenia właśnie teraz jest bardzo sprytnym posunięciem Microsoftu. Użytkownik, który kupi i zainstaluje Vistę nie będzie miał dostępu ani do odpowiednich nagrań ani odpowiedniego sprzętu - nie stać go po prostu w tej chwili na urządzenia z najwyższej półki. Będzie miał komputer “zdolny do obsłużenia Visty”, Vista będzie wyglądała ładnie i nie będzie sprawiała problemów. Dodatkowe obciążenie ze strony systemu ochrony treści będzie niezauważalne. Ludzie ci będą dyskretnie pukali się w czoło słysząc doniesienia o zagrożeniach ze strony nowej technologii zabezpieczeń. Kupili swój komputer za sensowne pieniądze i są z niego zadowoleni. Z ręką w nocniku obudzą się za kilka lat, gdy kupią następną maszynę - wtedy wszystkie będą już “gotowe na dane HD”, wystarczająco szybkie, żeby bezproblemowo obsłużyć system ochrony i nad każdym złączem będzie już czuwać HDMI. Do tego czasu XP będzie już na wymarciu i nie będzie już do czego wracać. Użytkownik Windows nie może nie nie aktualizować systemu - albo kupi go wraz z nowym komputerem, albo zaleje go fala wirusów.

 

W dzisiejszych warunkach zabezpieczenia Visty są rzeczywiście bez sensu. Nie sądzę jednak, żeby Microsoft myślał o dniu dzisiejszym, utrzymując wprowadzone technologie na na tyle niskim poziomie, żeby nie prowokować swoich użytkowników. Oczami wyobraźni firma widzi “zsieciowany dom”, gdzie każdy ma dostęp do sieci i gdzie w każdym pokoju stoją monitory wyświetlające dane z wielu źródeł: sygnal TV, strony WWW, połączenia telefoniczne, oświetlenie i ogrzewanie. Żeby móc ujrzeć takie rzeczy na telewizorze, musisz podłączyć do niego komputer a Microsoft chce, żeby komputer ten miał zainstalowany ich system.

Na dziś problem "nie istnieje", to znaczy kilku fachowców rozumie o co chodzi i jak to działa a normalny użytkownik może sprawę olać.

Za kilka lat zakup filmu na płycie DVD/HD (każdego utworu w postaci cyfrowej, również muzyki czy książki - wszystkiego co podpada pod DRM) będzie oznaczał prawo do jego jednorazowego odtworzenia (albo odtwarzania przez określony czas na jednym urządzeniu). Coś jak bilet do kina. Drukowanie pieniędzy daje podobne zyski. Więcej zarobić można mając monopol na sprzedaż powietrza i wody, ale na ten pomysł jeszcze nie wpadli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, przyszłość należy do linuxa...

 

Perhaps... :) Jednak dużo jeszcze trzeba zmienić, ale nie będę o tym robił dyskusji w trzecim wątku :P Tak czy siak większość państw poważnie rozważa wdrożenie lub już wdraża w instytucjach rządowych wolne oprogramowanie. Przykładem może być np. spora część rosyjskich szkół, gdzie niedawno postanowiono zainstalować oprogramowanie typu open source. Im więcej będzie niezadowolonych użytkowników Visty - tym lepiej :P

 

Niektórzy twierdzą też, że Windows wypuścił taki bubel, że całe środki ładuje w następny system. t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem nareszcie :) . I cóż... tylko pogłębiła się moja niechęć do visty. Mam nadzieję, że stanie się cud i cały 'plan' m$ szlag trafi.

Nie nazwałbym tego cudem. Po prostu producenci powinni wreszcie ruszyć głową i wysłać M$ na drzewo. Niestety, dla nich to będzie równe ze stratą pieniędzy(sprzedaż nowych produktów).... kurcze, to chyba jednak będzie cud :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy wyszła Vista coraz częściej zastanawiałem się nad kupnem legalnej kopii Windowsa XP. Ten artykuł tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że nowy system MS to kompletne nieporozumienie. Swoją drogą, na opisane zabezpieczenia i tak pojawią się metody, ruscy są zdolni ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, znaim wkeliłem link do tego na forum... przeczytałem całość dwa razy. Bo kończac nie byłem pewien czy dobrze zrozumiałem.. okazało się, że jednak dobrze. To poprostu zakrawa już o monopol na wszystko. Niedługo Redomond ogłosi niepodległość i będzie to najmniejsze powierzchniowo mocarstwo świata.

 

 

Już widzę ten jak, piękne posty za jakiś czas "słuchajcie ale to jest HD? bo jakieś to wszystko zamazane jest... / odp: a masz legalna Vistę?" ;D Pięknie się rysuje nam przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vista stanowi wieksze zagrozenie dla swobod obywatelskich niz bliskowschodnia bron atomowa/biologiczna/chemiczna.

pierwsze zabije od wewnatrz, drugie od zewnatrz - tylko szybciej i bezbolesniej.

 

vista wynocha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i moze warto kupic xp, poki jescze jest w "normalnej" ofercie. cos czuje, ze ms moze probowac wycofac xp ze sprzedazy aby wymusic kupno visty. ale tym razem moga sie obudzic z reka w nocniku. zobaczymy, bill i tak sie juz nachapal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest tlyko taki że w każdym windowsie, Xp również na pewno są jakieś jeszcze nieodkryte dziury. Ktoś je niedługo odkryje, a MS nie będzie już supportował XP i co prawda nie będziecie mieli problemu z DRM-ami ale za to ktoś będzie miał np. pełny dostęp do waszego kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby zbiorowe migracje na linuxa? Ehh... to byłoby zbyt piękne ;) Swoją droga muszę sobie zapisać gdzieś Twój tekst krecik. Ja muszę sobie kupić winzgrozę XP, zanim wycofają ją ze sklepów.

 

Tylko że takie systemy też mają teraz problem. Bo wszyscy producenci sprzętu będą musieli, chcąc niechcąc, robić urządzenia pod vistę. i to w dużo większym stopniu, niż teraz pod xp.

 

Trzeba dorwać xp właśnie na tyle szybko, na ile się da. I tak też zamierzam zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP już od dawna jest wycofywany, co służy oczywiście "wymuszaniu" na użytkownikach visty... ja osobiście nie jestem zachwycony, bo chciałbym do mojego nowego laptopa dostać właśnie XP a nie vistę...

 

Z tego co czytałem XP zostanie wycofany ze sprzedaży oficjalnie dopiero w styczniu przyszłego roku. Też rzucam się na XP...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności