Skocz do zawartości

AudioCD do mp3 - ustawienia dla najlepszej jakości mp3


Grzegorz_n

Rekomendowane odpowiedzi

Witam E1.gif

Bardzo proszę zorientowanych w temacie o radę E1.gif

Potrzebuję zgrać trochę oryginalnych płyt CD do formatu mp3, jednak chciałbym aby były one w najwyższej jakości jaką da się wycisnąć z mp3 i bez względu na wielkość pliku.

Czytałem sporo na ten temat i teoretycznie wiem jak to ustawić, ale nie podoba mi się jedna rzecz. Jeżeli tą rzecz opiszę tu i teraz, to w opisie pewne rzeczy zasugeruję potencjalnemu "pomocnikowi" w mojej sprawie. Dlatego też tego nie zrobię teraz, tylko w późniejszej dyskusji. Póki co wypisuję wszystkie parametry do ustawienia na podstawie programu CDex i proszę fachowców o dopasowanie wg moich potrzeb - najwyższa jakość mp3.

enkoder:
wersja enkodera:
minimum bitrate:
maximum bitrate:
kanały:
(do czego służą: private | checksum | original | copyright)
jakość:
kompresja w locie:
typ VBR:
jakość VBR:
częstotliwość:

Z góry dziękuję za każde info i pozdrawiam E1.gif

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz musisz wyciągnąć maksimum z mp3, to ustawiasz CBR 320 kbps, stereo i już. Enkoder - najnowszy LAME.

Właśnie tutaj pojawia się pierwsza sprawa, która jest dla mnie niejasna, ponieważ CBR traktowany jako tryb kompresji już przestarzały. Powinno się używać trybu VBR, który zapewnia zmienną kompresję w zależności od dynamiki nagrania. Z tym wiąże się kolejny mój problem, bo gdy zastosuję VBR i bitrate ustawie na 320 kbps, to w efekcie końcowym (po konwersji) na odtwarzaczu pojawiają mi się kbps-y w wartościach od 400 do 790 kbps, ale wartość ta przy odtwarzaniu nie zmienia się tylko jest cały czas taka sama, np. 740 kbps i cały czas stoi w miejscu. Dlatego też zadaje kolejne pytanie w jaki sposób i na podstawie czego możemy tutaj mówić o zmiennej wartości, skoro ona wyświetlana jest jako stała wartość.

Edytowane przez Grzegorz_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standard mp3 dopuszcza maksymalny bitrate 320 kbps. Jeśli zastosujesz VBR, to zawsze gdzieś będzie niższy bitrate, więc teoretycznie gorzej niż "wszystko, co fabryka dała". Jeżeli masz większą przepływność, to może stosujesz jakieś wynalazki typu mp3HD lub mp3PRO. To, co pokazuje jakiś nienazwany tutaj "odtwarzacz", nie jest żadnym wyznacznikiem, bo nie wiadomo czy poprawnie obsługuje ww. formaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WMP nadaje się do analizy jak ślepy do patrzenia na obraz i jego opisywania.

Zapytam tak szczerze. Czemu mp3?

W standardowym ustawieniu, lame koduje z odcięciem powyżej 16 kHz

Można to też konfigurować i szczerze polecam.

Sam standard dopuszcza do 320 kbps a kodowanie na free bitrate nawet i więcej tylko grajki mogą tego nie odtwarzać.

Moim skromnym zdaniem, lepiej się upierać przy CBR 320, stereo. Ewentualnie VBR w najwyższej jakości

Przeczytaj manual jak zmienić filtr bo to też warto ustawić.

I jak możesz i jak chcesz to pomysł nad ogg

 

jam Ci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WMP nadaje się do analizy jak ślepy do patrzenia na obraz i jego opisywania.

Zapytam tak szczerze. Czemu mp3?

W standardowym ustawieniu, lame koduje z odcięciem powyżej 16 kHz

Można to też konfigurować i szczerze polecam.

Sam standard dopuszcza do 320 kbps a kodowanie na free bitrate nawet i więcej tylko grajki mogą tego nie odtwarzać.

Moim skromnym zdaniem, lepiej się upierać przy CBR 320, stereo. Ewentualnie VBR w najwyższej jakości

Przeczytaj manual jak zmienić filtr bo to też warto ustawić.

I jak możesz i jak chcesz to pomysł nad ogg

 

jam Ci...

Czym w takim razie powinno się testować wartość bitrate, aby odczytywane wartości były wiarygodne i miarodajne?

 

Dlaczego mp3? Ponieważ one zajmują w miarę mało miejsca, a przy najwyższej jakości mp3 i tak dosyć sporo.

Myślałem o FLAC, ale to duże rozmiary plików.

 

Jak konfigurować LAME i za pomocą czego? Na co zwrócić w ustawieniach uwagę?

 

Jaki manual, czego on dotyczy i o jakich filtrach mówisz?

 

Chętnie pomyślę nad ogg, nawet skłonny jestem już teraz zdecydować się na taki format, ale tutaj również potrzebuję pomocy w ustawieniach dla najwyższej jakości. Oprócz tego dobrze będzie wiedzieć, dlaczego ogg a nie mp3 / flac / inne

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nieodparte wrażenie, że robisz z igły widły. Chcesz koniecznie MP3? To ustawiasz CBR 320 i się resztą nie przejmujesz. Chcesz lepiej? To ściągasz EAC i robisz FLACi. Duży rozmiar przy dzisiejszych dyskach 2TB? Ja mam ponad 6000 flaców, co w przeliczeniu wychodzi ponad 300 płyt i zajmuje mi to 200gb. Ile masz tych płyt do zgrania? A do odtwarzania ściągnij sobie foobara, nie ma problemu z VBR, bitrate zmienia się na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag, może cię naprowadzi na dobry trop:

- filtry w Lame dotyczą obcinania częstotliwości, można zmieniać wartości graniczne (domyślnie 16kHz)

- ogg i mp3 są kodowaniami stratnymi, flac bezstratnym (można bez strat zdekodować z powrotem do WAV/CD)

- ogg jest nowszym wydajniejszym formatem, przy podobnej objętości pliku daje lepszą jakość dźwięku

- ogg pozwala na kodowanie z przepływnością bodajże do 500kbps, przy takiej przepływności porównywalne z FLAC/WAV, choć puryści pewnie zaprotestują ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zdecydować się na AAC. Wydajność porównywalna z OGG (czyli sporo lepsza niż MP3), a wsparcie nieco częstsze. No ale jeśli chodzi o archiwizację to tylko i wyłącznie FLAC. Powód jest prosty: z FLAC można zrobić każdy inny format, nawet WAV, a z MP3 i innych już wrócić się nie da.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CBR nie jest "przestarzałym" trybem konwersji, niż VBR, tylko po prostu starszym. O tym, którego trybu "powinno" się używać, decyduje sam uzytkownik. VBR zapewnia po prostu mniejszy rozmiar pliku przy porównywalnej jakości w trybie CBR - np. obniża bitrate w cichszych momentach nagrania. Osobiście stosuję tryb CBR 320kbps - czyli możliwie najlepsza jakość z mp3, a zależy mi na formacie mp3, gdyż mój Marantz (ten z mojej sygnaturki) ma możliwość odczytu z pendrive'a tylko formatu mp3 i wma - a sporo płyt mam w tym formacie - i gra to lepiej niż flac z mojego laptopa - czyli po prostu konwerter DAC Marantza oferuje wyższą jakośc dźwięku, niż karta dźwiękowa z laptopa - i nawet flac tu nie pomoże.

Jeśli chodzi o programy odtwarzające muzykę: zapomnij o WMP i AIMP, zainstaluj sobie foobar2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi, sugestie i porady. Przemyślę wszystko raz jeszcze, zanim zacznę robić "zrzuty" i zapewne poproszę raz jeszcze o pomoc w ustawieniach dla ostatecznie wybranego formatu.

 

Póki co mam pytanie do użytkownika Bednaar lub oczywiście innych użytkowników...

Dlaczego nie AIMP? Bo dlaczego nie WMP i dlaczego Foobar2000, to akurat (chyba) wiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIMP jest ładny? I niestety ale jego funkcjonalności nie rozbudujesz o wtyczki DSP, SACD czy inne cuda. Zresztą nie wiem, Lubię prostotę i funkcjonalność dlatego foobar u mnie jest od ładnych kilku lat :)

WMP faktycznie trzeba sobie darować. Z niego nic nie uzyskamy.

Apropo filtrów. W MP3 masz tzw filtr lowpass. Domyślnie, nie ustawiając tego parametru kodek obcina wszystko powyżej 16000 Hz (16 kHz). Może i wielu ludzi tego nie usłyszy ale jednak moim zdaniem warto tę wartość zwiększyć.

W OGG obcinania na siłę aż tak nie ma. Kompresując do OGG przy wyborze VBR od 0.7 do 0.8 lowpass jest gdzieś powyżej 18 kHz a od 0.9 do 1.0 wręcz go nie ma, lub jest ale na częstotliwościach wyższych.

Wystarczy wziąć, zgrać coś do FLAC, wczytać do analizatora i popatrzeć jak lata fala powyżej 16 kHz dla zadanej kompresji i jej typu.

Tak całkiem subiektywnie. MP3 złe nie jest ale ustawione w odpowiedni sposób. Ja jednak od niego uciekam bo są na rynku kompresje o znacznie lepszej jakości. Masz do wyboru OGG, masz AAC. Moim zdaniem MP3 nie należy omijać, ale trzeba więcej zabawy włożyć w kompresję by osiągnąć to samo co w OGG, dlatego po co się męczyć jak można wziąć OGG i nie myśleć jak to poustawiać by było dobrze :)

PS

Kompresję zarówno do MP3 i OGG możesz wykonać z Foobar. Mając flac można to zrobić bardzo szybko. Mając płytę w napędzie wystarczy otworzenie płyty i wybranie kompresji na załadowanej płycie. Program też wspiera freedb więc może pobrać nazwy utworów. Dodatkowo na stronie autora jest codec pack do foobara.

Wszystko za free i to w dobrej jakości :)

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze Wszystkim bardzo dziękuję za obszerne lub mniej obszerne, ale wartościowe informacje :)

 

Po przeanalizowaniu wszystkich informacji podjąłem już wstępną decyzję dotyczącą archiwizacji AudioCD oraz odtwarzacza, ale w związku z moimi decyzjami będę miał do Was jeszcze kilka pytań, oczywiście jeżeli można ;-)

 

ODTWARZACZ

Decyzja stanęła na Foobar2000. Wszyscy jednogłośnie polecają ten odtwarzacz, więc nie ma się nad czym zastanawiać.

 

Tutaj mam pytanie do użytkownika Pudel lub pozostałych użytkowników.

1. W jakim celu ma ściągnąć kodeki do foobara? Czy standardowa konfiguracja nie zapewnia najlepszej jakości dźwięku - trzeba coś pozmieniać/skonfigurować?

2. Jakie dodatkowe wtyczki warto zainstalować do foobara? Oczywiście chodzi mi o takie wtyczki, które przydadzą się do czegoś, a nie będą zainstalowane dla samego faktu ich posiadania.

3. Rozumiem, że nie istnieje Foobar2000 w polskiej wersji? Ja nie znalazłem, ale wolę zapytać fachowców :)

 

 

ZGRYWANIE PŁYT AUDIO CD

Decyzja stanęła na formacie FLAC. Powód jest taki, iż z tym formatem można później zrobić wszystko bez utraty jakości dźwięku.

 

Jakim softem zrzucić AudioCD do FLAC oraz jakie ustawić parametry dla najlepszej jakości dźwięku - najlepiej 1:1

 

:)

Edytowane przez Grzegorz_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goły foobar w zupełności wystarcza do odtwarzania, skonfigurować sobie trzeba tylko wygląda okienek. Dodatkowe komponenty instaluje się w miarę używania gdy pojawi się jakaś potrzeba.

Do ripowania CD używa się jak już napisałem programu EAC (Exact Audio Copy). Trzeba trochę czasu poświęcić na konfigurację. Tu jest trochę na ten temat: http://www.audiostereo.pl/najlepszy-program-do-zgrywania-cd-audio-do-flac-lub-wave_94597.html#entry2495636
W google możesz znaleźć też inne poradniki. Można też niby foobarem zgrywać, ale nie próbowałem.

A do WAV bez sensu zgrywać bo zajmuje 2 razy więcej niż FLAC a jakością dźwięku się nie różni, ponieważ WAV to plik wzięty z CD w skali 1:1, bez żadnej kompresji, a FLAC to plik z kompresją, ale bezstratną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, już wiem dużo więcej :)

 

Jeszcze dwa pytania.

 

1. Czy Fobar2000 posiada taka funkcję jak normalizacja poziomu głośności odtwarzanych utworów? Potrzebuję to uruchomić, jednak nie mogę znaleźć takiej opcji. Jest to w standardzie, czy też trzeba pobrać jakąś wtyczkę, a jeżeli tak, to jaką?

 

2. Seekbar - to pasek postępu trwania utworu. Czy jest możliwość ustawienia go w taki sposób, aby pokazywały mi się jednostki czasowe w postaci kreseczek pod paskiem? Oprócz tego potrzebuję jeszcze licznik do paska, który pokaże mi ile czasu upłynęło od początku utworu i ile czasu pozostało do jego zakończenia.

Edytowane przez Grzegorz_n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodeki są potrzebne jak zgrywasz audio cd

Ich foobar domyślnie nie ma a dodatkowy instalator pomaga je dodać do programu.

Do odtwarzania mp3, ogg czy flac nie trzeba dodatkowych dekoderów :-) ale do kompresji już tak.

Jak chcesz wyrównać poziom głośności na całym albumie to po jego wczytaniu na playlistę, możesz wszystkie pliki znormalizować funkcją z menu kontekstowego o nazwie Replaygain

Wtyczka ta, skanuje pliki i daje propozycje na jakie poziomy ustawić parametr. Dając ok, pliki zostaną zaktualizowane oczywiście bez naruszenia dźwięku bo i sama idea tej funkcji to zapisanie dodatkowego tagu w pliku.

Normalizowania dźwięku z rekodowaniem plików nie używam. Więcej straty niż pożytku :-)

 

jam Ci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Lirick i Pudel, dzięki serdeczne za kolejne wskazówki :)

Jest tylko taka sprawa odnośnie normalizacji dźwięku, że ja nie chcę tego robić na stałe - zapisywać w dodatkowym tagu, a jedynie wyrównać poziomy głośności podczas odtwarzania poszczególnych utworów. Taką opcję ma AIMP i dokładnie takiej samej szukam w Foobar2000. Czy jest może coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mniej więcej tak działa właśnie. Nie zmienia zapisu dźwięku, tylko dodaje tag który mówi z jakim poziomem odtworzyć utwór, ile dB+. Będzie działał prawdopodobnie tylko w foobarze, jak odtworzysz ten sam utwór w AIMPie to powinien być ciszej. Nie różni się niczym od tagów z wykonawcą, tytułem itd. Bez problemu można go usunąć bez uszczerbku dla pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne wiadomości edukacyjne ;-)

 

Odkryłem kolejny (dla mnie) problem dot. Foobara. Może Ktoś coś podpowie :)

 

Ustawiłem płynne przechodzenie z utworu na utwór za pomocą DSP Crossfader. Działa bardzo dobrze, ale na tym samym formacie pliku, np z MP3 na MP3 przechodzi płynnie bez zarzutów. Problem pojawia się, gdy w playliście znajduje się przejście z MP3 na FLAC. W tym wypadku wcześniejszy utwór MP3 dochodzi do końca i zaczyna się kolejny utwór - w naturalny sposób, a nie z płynnym przejściem. W odwrotną stronę (FLAC na MP3) jest dokładnie taj samo.

 

Można temu jakoś zaradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności