Skocz do zawartości
  • 0

Superluxy - Pomóżcie podjąć konkretną decyzję (do 200zł) i karta dźwię


Slitek

Pytanie

Po miesięcznym rozglądaniu się za słuchawkami w końcu zostają trzy pary na placu boju...

Superlux:

HD668B

 

HD669

 

oraz

 

HD 681 Evo MKII

 

Chciałbym abyście pomogli mi wybrać.

Kilka słów o moich preferencjach... Konstrukcja mogłaby być trwała - ale wszystkie te pary są podobne. Po małych modyfikacjach Evo chyba najlepiej by mi mogło służyć ale... ma taką opaskę dociskającą do głowy, co w moich poprzednich słuchawkach bardziej wkurzało, skręcało się i po jakimś czasie zaczęło się kruszyć (były to jakieś bezprzewodowe philipsy na podczerwień). Ogółem wydaje mi się, że lubię brzmienia z szeroką sceną, wysoką górą, niskim dołem itp... ciężko mi określać konkretnie ponieważ np. nie wiem kiedy kończy się chłodny dół a kiedy zaczyna się jasna góra... Ogółem na razie nie miałem nic specyficznego więc konkretnie to chciałbym uniwersalne słuchawki... lubię bas ale też jako, że nie miałem na czym się przekonać co oznacza np mocny konkretny lub nawet hałaśliwy bas to też nie wiem gdzie jest granica, której przekroczyć bym nie chciał...

Głównie słuchawki pod komputer, do gier, filmów, muzyki i ewentualnie czasem na miasto - choć jeśli w superluxach nie polecacie wychodzić na dwór to jakieś douszne sobie kupię do rozmów przez telefon.

Fajnie by było aby dźwięków z słuchawek za bardzo nie słyszano na zewnątrz (o ile to możliwe w konstrukcjach półotwartych). Izolacja całkowita nie jest konieczna (toteż stąd 668 i 681 evo).

Karta dźwiękowa jeszcze nie kupiona więc na spokojnie możecie doradzić od razu kartę do 200zł, która z wybranymi słuchawkami ładnie by się zgrywała.
Wstępnie wybór padł na Xonary... DG albo DX. Pytanie dodatkowe - używane czy nowe?

Muzyka jakiej słucham jest przeróżna... lubię rock ale i klasykę, czasem instrumentalną a czasem ostrą z solidnym wokalem... typu Power of Trinity albo Alkaline Trio czy FOB.

I ciekawostka... dziś w nocy przyśniło mi się, że kupiłem Evo... i... czułem się zawiedziony :D Ale plusem ich solidnym jest to, że w zestawie mają welurowe pady i na jakimś audiofilicznym forum otrzymały całkiem solidną recenzję. Jeśli bym je brał to chciałbym od razu wymienić kabel na Canare z oplotem, najlepiej chyba wszystko w jednym sklepie załatwić od razu... nie mam pojęcia czy w pozostałych SL też by było warto wymienić kabel.

Help?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Evo są bardzo specyficzne dla wąskiej grupy osób, żeby słuchać na tym czegoś innego niż łubudubu techniawa etc. trzeba mieć spaczony zmysł słuchu

 

Weź HD669, dobra przestrzeń, dobry bas jednak wysokie są nieco ostre. Wszystko zależy od tego jak grały twoje poprzednie słuchawki, możesz być zaskoczony lub zdziwiony

 

Rozważasz inny sprzęt niż Superluxy? Ja bym popatrzył na dość równe otwarte Takstary Hi2050

 

Jak wymieniasz kabel to raczej cały razem z tym w pałąku, ale niektórzy słyszą różnicę nawet po wpięciu lepszego kabelka jack-jack.

 

Dam Ci jeszcze mój poradniczek z innego forum na temat pojęć, ktoś może się nie zgodzić z paroma rzeczami, ale jak dla mnie dość dużo wyjaśnia:

 

 

W tym poradniku spróbuję objaśnić podstawowe pojęcia w świecie audio. Ma to na celu pomóc w określeniu swoich preferencji dotyczących brzmienia danego sprzętu etc.
Aktualizacja na bieżąco
Opis brzmienia
Częstotliwości
Na początek opiszmy najczęściej używane zwroty czyli określenia częstotliwości:
Dół (bas) - najniższe częstotliwości (można określić jako 0 do nawet 200Hz). Znajdziemy tutaj wszelkie dropy w elektronice jak i uderzenia np. stopę perkusji
Średnica - średnie częstotliwości od około 200Hz do kilku kHz (można przyjąć że jest to około 3-6kHz). Odpowiada za wszelkie instrumenty takie jak gitary oraz oczywiście wokal
Góra (wysokie) - wyższe częstotliwości reprezentujące wszystkie detale, efekty ale także talerze perkusji
Każda częstotliwość ma swoje niskie(low), średnie(mid) oraz wysokie(high) zakresy np. wysoka średnica to około 3kHz, midbas(kick) to okolica 100Hz itd.
Brzmienie (charakter)
Na podstawie częstotliwości można określić główny charakter brzmienia naszego sprzętu, w tym celu stosujemy następujące zwroty (które oczywiście można łączyć np. ciepłe jasne brzmienie):
Ciepłe - brzmienie z podkreślonym dołem oraz niższą średnicą, dość popularne i przyjemne w odbiorze, "słodkie" i "miodne"
Zimne - przeciwieństwo ciepłego brzmienia, ubogi bas oraz najniższa średnica, brzmienie odbierane raczej jako mało energicznie i nieco płaskie
Jasne - określenie mówiące o wyższej średnicy oraz wysokich tonach, te części pasma są po prostu uwydatnione. Słuchawki zazwyczaj posiadające żywe i detaliczne brzmienie (choć to drugie mniej się wiąże z jasnością)
Ciemne - dokładne przeciwieństwo jasnego brzmienia, mało tonów wysokich choć w niektórych przypadkach nadal dobra szczegółowość
V - często stosowany zwrot, chodzi o podbite niskie oraz wysokie tony z wycofaną średnicą, jest to poniekąd brzmienie ciepłe i jasne
Neutralne - brzmienie o niewybijającym się żadnym paśmie, brzmienie spokojne i dokładne
Charakter brzmienia słuchawek można poniekąd odczytać z wykresu danego sprzętu, na przykładzie Shure SRH840 wpisujemy w google grafike SRH840 frequency response i znajdujemy takie coś

39823e9441a31773f6b63be76e333fad.png

Dowiemy się z niego, że ten model gra ciepło, jasno, leciutką V
Inne określenia
Istnieją jeszcze pojęcia niezależne lub prawie niezależne od przenoszonych częstotliwości:
Scena - rozmiar czyli głębokość i szerokość przestrzeni na której słuchawki odgrywają całą akcję (tj. rozmieszają instrumenty, wokal itd.)
Pozycjonowanie - inaczej umiejscowienie źródeł pozornych, chodzi tu o np. dobry odbiór gdzie jest wokalista, gitara a także skąd padają strzały w grach FPS
Separacja - czyli dobre oddzielenie od siebie elementów przekazywanego dźwięku. Dzięki dobrej separacji można dobrze się skupić na każdym z instrumentów z osobna, dźwięk się nie zlewa w jednolitą papkę
Przestrzenność - odpowiednie połączenie sceny oraz pozycjonowania, może poniekąd separacji, słuchawki przestrzenne idealnie umiejscowią każdy dźwięk na dużej przestrzeni, cecha porządana w grach FPS
Detaliczność - sprzęt jest detaliczny kiedy słyszymy wszelkie błędy w nagraniach, najdrobniejsze "iskierki", wręcz dyszący oddech perkusisty pod koniec ostrego utworu (nieco podkolorowany opis :P)
Naturalność - brzmienie naturalne reprezentuje w bardzo realistyczny sposób wokal, wszelkie instrumenty i tego typu rzeczy
Neutralność vs naturalność
Chciałbym jeszcze omówić jedną kwestię, ktoś może się z tym nie zgodzić, ale ja tak to rozumiem. Brzmienie naturalne często wiąże się z niezbyt równą charakterystyką natomiast moim zdaniem naturalność jest zdecydowanie ważniejsza od neutralności. Brzmienie neutralne, płaskie jest po prostu nudne i suche, brzmienie naturalne natomiast powinno być nieco ciepłe, troszkę rozjaśnione i z mocnym ocieplonym wokalem. Instrumenty powinny być dobrze separowane i odpowiednio wybrzmiewać. Jest to zdecydowanie milszy przekaz niż takie suche neutralne granie.

A dźwiękówki do 200zł to ty nie kupisz, co najwyżej sam DAC
Edytowane przez TrueFaith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do dźwiękówki to myślę, że jak całe życie lecę na integrach albo ewentualnie jakiś takich aby aby realtekach to chyba nawet xonar DG powinien dać mi znaczną różnicę albo jakaś używana z tych droższych...

Co do słowniczka - pojęcia mniej więcej znam, problemem jest to, że to byłby mój pierwszy jako taki lepszy sprzęt więc że tak to ujmę - nie mam pojęcia co oznaczają dane pojęcia już w praktyce, a wiem że na start chciałbym coś do wszystkiego po trochu (tak wiem, pobożne życzenia...) ale właśnie po zakupie jednych miałbym potem ogląd i punkt wyjścia na przyszłość...

Evo chyba mocne basy mają ale właśnie nie wiem czy przez to nie są tylko do łupanek... czytałem, że można wyjąć jakiś materiał i wtedy scena się poszerza a dźwięk rozjaśnia...

Co do 669 - nie wiem czy całkowita izolacja nie będzie niebezpieczna dla ucha no i dodatkowo widziałem sporo opinii gdzie jedni za 669 inni za 668... mam ten problem, że w Lublinie w Saturnach i Media marktach nie ma superluxów w ogóle aby przymierzyć i zobaczyć co mi bardziej pasuje...

Co do słuchawek jeszcze zainteresował mnie Twój podpis... miałeś CALe, nad którymi myślałem - kolega ma, shure 240 też myślałem żeby kupić ale zrezygnowałem gdy poczytałem, więc trochę więcej mi może powiesz bo widzę, że miewałeś słuchawki z podobnego przedziału cenowego...

Co do takstarów to recenzje wyglądają dość ciekawie ale nie wiem czy konstrukcja półotwarta nie byłaby po prostu bardziej uniwersalna w moim przypadku - gdy jeszcze sam nie wiem czego konkretnie chcę od słuchawek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

668 mają jeszcze mniej basu i jeszcze więcej góry w porównaniu do 669, dla użytkownika "przydrożnych" philipsów będzie to raczej szok

 

CAL to beznadzieja w skrócie, to powinno konkurować może z Maxellami Retro DJ za 70zł. Oczywiście jest to moje zdanie, ale te słuchawki są tak słabe, że aktualnie prawie nikt ich nie ma. Są malutkie, niewygodne, rozlatują się w rękach, brzmienie jest strasznie rozlazłe, niekontrolowane, przestrzeń bardzo mała. Nie reprezentują sobie nic w żadnym zakresie pasma.

 

SRH240 tylko z bas modem (zrobienie dziurki w muszli), bez niego jest dość płasko. To średnicowe słuchawki, więc po zrobieniu moda robią się ciepło ciemnawe z bardzo dobrą w tym przedziale cenowym średnicą i łagodną górą. Bas jest świetny, nieźle kontrolowany i rozciągnięty w całym swym paśmie (mamy tutaj zarówno dobry low bas jak i kick). Przestrzeń taka jak większość zamkniętych.

 

Jeśli chodzi o słuchawki otwarte to jest po prostu poziom wyżej od zamkniętych. Popatrz, że chyba żadne high endowe słuchawki nie są zamknięte. Konstrukcja zamknięta cech.uje się tym, że dźwięk wychodzi z jakiejś ciemnej, ciasnej i niewiadomej przestrzeni. Otwarte grają dookoła ciebie, zbliżona prezentacja do kolumn.

 

nawet xonar DG powinien dać mi znaczną różnicę

 

zamień znaczną na żadną :P

Edytowane przez TrueFaith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z Twojej wypowiedzi zwykły człowiek nie mający doświadczenia wnioskuje, że HD668B tną po uszach. Tak nie jest. Ilość góry jest bardzo dobrze dobrana w tych słuchawkach i według mnie jest ona spójna z pozostałymi składowymi brzmienia tych słuchawek.


TrueFaith zamknięte tez potrafią brzmieć przestrzennie i z dobrą sceną, tylko niestety jest to zabawa droższa, niż w otwartych słuchawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

TrueFaith czyli te HD669, które wcześniej określiłeś aby brać jednak zmieniłbyś na takstary? 669 są zamknięte, które po tym co napisałeś wnioskuję, że wcale nie takie dobre... Ale jeśli jest tak jak mówicie, że basu jest mało w 668 to chyba najlepiej będzie jednak rozważyć Evo i takstary...

Shure zmodować od razu po zakupie to chyba strzał w stopę, bo raczej nikt potem na gwarancję nie przyjmie słuchawek z powierconymi dziurkami w muszli... A czekać 2 lata na dobry bas to też porażka.

 

Czyli co do dźwiękówki to lepiej zostać na integrze?:|

P.S. FeX jeśli tak jest, że woli ciemniejsze brzmienie to zastanawiam się czemu nie evo, które ponoć właśnie mocno ciemnawe jest nawet po zmodowaniu... generalnie takie małe patenty z tym evo widziałem i pewnie poszerzona scena i delikatnie rozjaśniona góra już by je jakoś ustatkowały... tylko nikt mi nie odpowiedział (na różnych forach) jak to jest z tą gumką dociskową, albo nikt tych słuchawek nie miał albo rozlatuje się to tak szybko, że nawet nie piszą :P


FeX - widzę, że posiadasz 668B, jak to jest u nich z tym basem... na necie są dwie grupy ludzi - jedni koniecznie za evo, inni koniecznie za 668B... jak pojmę dokładną różnicę to będę mógł wybrać... no i co myślisz o tych takstarach? Też ciekawie wyglądają, mało ocen jeszcze jest.


Edytowane przez Slitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Shure wszystko przyjmie na gwarę. A nawet sami wyślą Ci płytkę z przetwornikiem, żebyś nie musiał do nich słać. Przynajmniej o takiej sytuacji słyszałem :D Ale w słuchawkach zazwyczaj nic nie pada jak się z nich normalnie korzysta

 

Basu w 668 nie jest tak znowu mało, po prostu jest inny balans tonalny. EVO mi się nie podobają z tego samego powodu, to już przesada w drugą stronę, to jest brzmienie typu \ :lol:

 

Co do gumki, koledze je poleciłem bo lubi basik i rozwaliła mu się po kilku tygodniach (dokładniej mocowania do pałąka), ale naprawił sobie z tego co pisał.

Edytowane przez TrueFaith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, w końcu dwie konkretne opinie, które pozwolą mi spać spokojnie i więcej o evo nie myśleć... Pewnie skończy się to na 668, bo te izolujące 669 będą chyba i bardziej szkodliwe... poza tym lubię wiedzieć jeśli ktoś mi sapie za plecami :P

Pytanie poważniejsze... wiem, że konstrukcje otwarta zamknięta i półotwarta to określenia jedynie dla obudowy przetwornika i na wentylację uszu wcale wpływu mieć nie musi ale jak to jest z dźwiękiem? Znacznie wydobywa się na zewnątrz przy słuchaniu powiedzmy na normalnym poziomie głośności? Chodzi o sytuację gdy ktoś w tym samym pokoju śpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

HD668B mam i są to słuchawki, których się nie pozbędę, dąłem im pady od AKG i jest to para rezerwowa po wsze czasy. Chętnie bym posłuchał HD669, miałbym szerszy obraz na Superluxy. Dla mnie nawet HD681 są bardzo dobre :P


HD668 czy HD681 są półotwarte, dźwięk się wydostaje, ale nie ma tragedii, pytanie jaka jest tolerancja tamtej osoby, która próbuje usnąć :) Moją żona ma wysoką tolerancję, więc jej nie przeszkadzały nawet SHP9500, czy AD900X, ale dla świętego spokoju staram się mieć jedną parę zamkniętą, teraz padło na HM5, polecam.

Edytowane przez FeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jaka jest tolerancja to ciężko powiedzieć ale przy Sony MDR-ZX300/BQ nie ma żadnych problemów tejże natury. Problem z tymi słuchawkami jest taki, że strasznie bolą po nich uszy (po 2 godzinach) i oczywiście nie są moje, stąd chciałbym coś fajnego i wygodnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja przyznam się, że zamknięte słuchawki dla mnie to przeważnie ostateczność, albo mus. Ciśnienie jakie stwarzają niektóre słuchawki wewnątrz muszli negatywnie wpływa na mój bębenek. Jeśli mamy pady skórkowe, to pewnym jest, że będziemy się pocić. Dla mnie ważnym jest, aby całe ucho się mieściło, nie znoszę słuchawek nausznych (tych mniejszych, o których mówisz) jedynie toleruję słuchawki ala KSC75, czy Blaupunkt Acoustica :)

 

W każdych słuchawkach szukam wygody, lecz jeśli miałbym mieć jedną parę, zawsze wybiorę otwarte/półotwarte ze sporymi welurowymi padami :)


Mogę dodać jedynie to, że jak widzisz, mamy odmienne zdanie z TrueFaith. Widzę, że gość miał parę słuchawek, więc coś tam pewnie o dźwięku powiedzieć może :) Nie jest tak, że ja mam rację, bo miałem 20 par słuchawek, albo mam 10x droższy sprzęt. Każdy ma inne podejście do dźwięku, więc nie zdziw się, jak zwyczajnie jakieś słuchawki polecane przez kogoś mogą okazać się dla Ciebie nie do końca satysfakcjonujące :) Ja byłem tak zwodzony wiele razy :)

Edytowane przez FeX
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiadoma sprawa, ale póki co nie ma między Wami większej różnicy zdań... obaj uważacie, że na Evo niewarto patrzeć, bólem jest tylko to, że w nich welurowe pady w komplecie by były. Do innych trzeba by było pewnie dokupić... Poza tym przymierzałem słuchawki w media markcie i saturnie i generalnie potrafię sobie wyobrazić jak wygląda pudełkowy dźwięk o którym mówiłeś.

Dźwiękiem i wygodą pasowały mi najbardziej sennheiser hd 558, tyle że są sporo droższe niż kasa, którą chciałbym przeznaczyć na słuchawki. Poza tym mają w standardzie dużego jacka, co raczej świadczy, że połowa ich potencjału nie byłaby wykorzystana przeze mnie :P Przejściówka na mini jacka tylko by je ograniczała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak naprawdę to podałem je tylko za przykład wygody, mają jajowate muszle, co dobrze zgrywa się z dużymi uszami. Generalnie to temat się nie zmienił, coś do 200zł spokojnie mi wystarczy... i myślę, że pewnie HD668 będzie tym czego szukam. Jakieś konkretne, odczuwalne wady one posiadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Stąd też pewnie jeśli te "skórzane" będą mi przeszkadzać to dokupię welury... raczej nie znajdę sklepu w którym będzie jedno i drugie więc pośpiechu nie będzie.

Zobaczymy do jutra czy ktoś jeszcze się włączy i jak nie to kupię 668B. Rozumiem, że kabla nie ruszać póki co...

Swoją drogą wie ktoś może czy superlux to firma chińska? Ciężko znaleźć cokolwiek konkretnego na ich temat...

A o dźwiękówce założę oddzielny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogółem miałem brać 668B, już nawet zdecydowany byłem ale właśnie cały czas pytanie czy nie 669, jednym odpowiadają pierwsze innym drugie... najgorzej, że nie mam gdzie żadnych z nich odsłuchać... chyba rzucę monetą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

669 są na pewno bezpieczniejsze, jeśli nie Takstar'y Hi2050 i Shure SRH240 to wybrałbym właśnie ten model luxów. Oczywiście mówię o swoim guście.

 

Na twoim miejscu odsłuchałbym jakikolwiek znany i zmierzony model słuchawek, będziesz miał wtedy punkt odniesienia i będzie Ci można cokolwiek przekazać, porównać etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

TrueFaith, Sennheisery HD558 dla mnie grały idealnie ale to chyba za wysoka półka by porównywać :P

Jeśli chodzi o Shure 240A to mógłbym je wziąć jakieś z allegro za 130zł i zmodować na basik, podobno super brzmienie nie do przebicia w takich pieniądzach... wtedy tylko gwary nie ma. I pytanie jak u nich z wygodą jest?

Takstary odrzuciłem, były opinie mocno niepochlebne dla nich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności