Skocz do zawartości

Ocencie zestaw: AKG 242 / 240 MKII + Asus Xonar STU


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Powoli rozglądam się za swoimi pierwszymi lepszym zestawem audio i chciałbym prosić was o pomoc w ocenie tego zestawu.

 

AKG 242 / 240 MKII (bardziej skłaniam się ku tym drugim)

Asus Xonar Essence STU

+ ew. SUPRA USB 2.0 A-B

 

Cenowo z tego jak patrzyłem wychodzi to nie całe 2000 zł.

 

Słucham głównie elektroniki: vocal/progressive trance, hardstyle. Głównie z Youtube w HD i Soundcloud. Jakość bywa różna ale nawet i przy tym kole mnie jakość moich creative-k hq-1900 nawet w takich nagraniach. :wacko:

 

 

Suma sumarum źródłem będzie laptop. Co sądzicie o tych słuchawkach i karcie? Nadaje się to do tego czego słucham, oraz jedno do drugiego?? I czy się to opłaca dla newbie takiego jak ja na początek?

 

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z złożenia, że należy postawić na jak najlepsze słuchawki na jakie nas stać. Nie wkładać większości kasy w elektronikę i to na samym początku.

 

Dlaczego chcesz składać tor na bazie K240? słuchałeś ich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K240 są bdb :)

 

To naprawdę są świetne słuchawki, ale zamiast Xonara STU to bym jednak celował w coś innego, np: Berersford Bushmaster (niebawem będzie wersja z USB jeśli jest potrzebne).

 

Co do słuchawek, tutaj musisz napisać czy chcesz zamknięte, czy jednak wolisz lekki "przeciąg" między uszami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchanie z YT i SC trochę nie mija się z kupowaniem takiego toru? Pytam tym bardziej, że sporo kawałków z gatunków, które wymieniłeś, nie grzeszy dobrą jakością finalną, a te serwisy to jeszcze okroją. Będzie to trochę jak lanie Shell V-Power Racing do Poloneza :P

W tej cenie możesz też (zamiast Xonara) pomyśleć o bardziej mobilnym czymś w stylu Apogee One lub Apogee Duet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że z creative'ów duży upgrade można zrobić bardzo łatwo, nawet z 10 krotnie mniejszym budżetem. : )

 

Rajmund szczerze to Ci powiem Ci abyś poczytał trochę forum najpierw, pochodził po sklepach posłuchaj co Ci w ręce wpadnie, jak jesteś z Warszawy to przejść się na meeta.

 

Pamiętaj, że audio to rzecz gustu i opinie nie są miarą niczego.

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj poruszamy kwestię jak daleko pójść w rozwijanie toru, kiedy nie wiemy jeszcze czy nasz słuch wyłapie smaczki, za które płacimy te opasłe worki monet z orzełkiem? ; ) Jest to tym bardziej zasadne pytanie, że muzyka, której słucha autor tematu (oraz sposób jej słuchania - serwisy online) może wcale nie zabrzmieć na miarę zestawu, który zamierza nabyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawem za 2k może się odechcieć wręcz słuchania muzyki, którą wcześniej pochłanialiśmy dziesiątkami ; )

 

U mnie wcześniej było

 

30% rock 30%elektro 20%blues/jazz/folk itp 20% pop.

 

A teraz?

 

40% jazz 20% blues 20% elektro (wyselekcjonowane) 10%rock 10% pop. : D

 

to wszystko przez tą okropną rozdzielczość ;p o pewnych rzeczach warto nie słyszeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zestawem za 2k może się odechcieć wręcz słuchania muzyki, którą wcześniej pochłanialiśmy dziesiątkami ; )

 

Tym bardziej, jeśli planuje się kupić sprzęt studyjny (czy to słuchawki, czy monitory bliskiego pola), które przecież zmasakrują każdy źle zrealizowany materiał jak Kliczko Najmana :P

Ja tam i tak słucham tylko dość starej (ale dobrze wykonanej muzyki) + tego, co potrzebne mi do pracy. Ale miałem podobnie jak Ty z odrzuceniem pewnych gatunków. U mnie z "prawie sam rap" zrobiło się "prawie zero rapu", bo nawet całkiem nieźle zrobione kawałki nie miały tej jakości co np. Jamiroquai czy Imogen Heap (a mówimy o jakości na poziomie CD-Audio granego z porządnego playera, nie mp3) :P

 

Także żeby nie robić off-topu dłużej napiszę tak:

rajmund900, posłuchaj trochę sprzętu zanim zdecydujesz się coś kupić. Wybierz sobie takie ulubione kawałki w jak najlepszej jakości i przejdź się po sklepach posłuchać. Słuchawki studyjne (i ogólnie sprzęt studyjny) to bardzo specyficzna część rynku audio, bo skupia się na wytykaniu błędów realizatorskich i może okazać się, że umieszczenie choćby jednego elementu studyjnego w torze totalnie zepsuje Ci radość ze słuchania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tyle błyskawicznych odpowiedzi. :)

 

Jeśli chodzi o słuchawki to wybrałem te z racji iż miałem już styczność z zamkniętymi sony z serii bodajże extra bass (kolegi) i szczerze mówiąc nie spodobało mi się zdominowanie całego pasma przez bas nawet w mimo iż słucham muzyki raczej mocno związanej z niskimi tonami. Kolejna sprawa z nimi związana to to iż już po ok 15 min słuchania w nich zaczęły mi się pocić i boleć uszy z racji braku wentylacji chyba i tego iż mam już uszkodzony słuch w górnym paśmie (przebadane :( ).

 

AKG 242/240 zainteresowały mnie z racji iż są półotwarte więc wchodzi wentylacja i podobno jest też nie najgorzej z basem. Kolejna sprawa to wygoda; słucham muzyki głównie w domu, zwłaszcza przy komputerze i gdy się uczę, więc wychodzi z tego ok 4 do 6h (czasem nawet sporo dłużej) siedzenia ze słuchawkami na głowie.

Spodobało mi się również to jak w recenzjach opisywano ich neutralność, chciałbym właśnie móc w ten sposób spojrzeć na to czego obecnie słucham. Zmiana stylu, bądź samej biblioteki muzycznej mnie nie martwi jeśli będę miał możliwość, albo wręcz będę przez słuchawki przymuszony do otworzenia oczu (uszu?) i olaniu tandety. Jestem jeszcze b.młody (ledwie niecałe 20 :P ), więc migracje są chyba u mnie jeszcze wręcz wskazane, nie chcę siedzieć jak w klatce i nie zapoznać się z tym co jest na zewnątrz. :D

 

Jeśli chodzi o odsłuch to niestety nie mam takiej możliwości u siebie w dziurze mieście, najbliżej mam lublin ale nie dysponuję taką ilością czasu by pozwolić sobie na taki rarytas i móc pochodzić spokojnie i posłuchać jak co gra.

 

 

W sprawie xonara to wybrałem go z racji iż jak wspomniałem, chcę odtwarzać wszystko z komputera więc potrzebne jest mi w sprzęcie usb. Poszedłem w tą półkę cenową ponieważ sądziłem że jak już kupię sobie taką lepszą karte to nie będę potrzebował jej wymieniać przez następne kilka lat przynajmniej, skupiając się ewentualnie na rotacji słuchawkami. Jednak jak wiecie nie jestem obeznany zbytnio w dziedzinie dobrego sprzętu audio i sam nie nie jestem w stanie powiedzieć czego mi trzeba i za ile.

Muszę chyba niestety poeksperymentować kosztem własnej kieszeni :mellow: i poznać co mi będzie leżeć w kwestii brzmienia, oraz posłuchać waszych rad.

 

Tak więc polecam się waszej pamięci i pomocy.

Z góry dziękuję za pomoc i poświęcenie czasu i (pewnie) nerwów. :)

 

 

edit: PS. chętnie jeszcze bym się dowiedział czy jest gdzieś na necie dostęp do lepszej jakościowo muzyki (flac?) niż to na czym obecnie słucham, czy muszę się raczej skierować w stronę płyt.

Edytowane przez rajmund900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak optował za pojechaniem do jakiegoś większego miasta i posłuchaniem różnych sprzętów, bo 2000 zł wyrzucić w błoto jest łatwo, ale nikt tego nie chce zrobić. Opinie forumowiczów też nigdy nie będą w 100% obiektywne, bo każdy z nas ma jakieś swoje spojrzenie na muzykę. Audio jest jak kobieta - każdy ma swój gust i co dla jednego będzie ideałem, dla drugiego będzie źródłem nudności :P poza tym, chcesz mi powiedzieć, że wydasz 2000 zł tylko na podstawie opisów z Internetu? Zazdroszczę takiej wolności / nieświadomości ;)

Ale przede wszystkim: zanim kupisz poświęć te kilka godzin i POCZYTAJ INNE TEMATY NA FORUM, bo jest tu masa ludzi słuchających mniej-więcej tego, co Ty i na podstawie ich doświadczeń możesz sobie wykreować jakąś mini-listę potencjalnych zakupów, dowiedzieć się więcej nt. rynku audio itd. Nie traktuj tego jednak jak wyroczni, a jedynie jako podpowiedzi.

Jak chcesz lepszej muzyki to musisz inwestować w płyty CD. Będziesz miał pewność, że realizacja takiego materiału nie zeszła poniżej jakiegoś akceptowalnego poziomu, bo żadna wytwórnia nie puściłaby skopanego materiału do tłoczni. Kolejna rzecz to fakt, że będziesz mógł samemu sobie taki krążek zripować w wybranej przez Ciebie jakości nie patrząc czy jest w sieci czy nie. Kupując zestaw za 2 koła, słuchanie muzyki z torrentów jest bez sensu. Trochę jakbyś kupił sobie wypasiony zestaw kina domowego i oglądał na nim DVDRipy, na których 2h film zajmuje 600 MB :P Niby da się, ale równie dobrze można to robić na laptopie, bo jakość jest słaba.
Możesz się jeszcze zainteresować stronami artystów, którzy sami często wypuszczają jakiś swój materiał do darmowego pobierania, ale to już sam poszukaj w Twoich gatunkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu zrobił listę słuchawek, które byłby dla ciebie interesujące w trzech kategoriach

 

"bang for the bug"

 

I tutaj zaczynając od retro dj (tak dla przykładu tylko) przez superluxy po HM5

 

Popularne słuchawki ze średniej półki

 

i tutaj beyerdynamici, HP100, shure, ATH itp. itd.

 

Słuchawki audiophile entry-lvl

 

Tutaj sam sobie poszukaj.

 

Jak już złożysz sobie trzy listy to postaraj się przesłuchać, albo przynajmniej zebrać info.

 

Źródło to już naprawdę konsekwencja poprzedniego wyboru. Sam osobiście wolę neutralne "obiektywne" ^_^ źródło i żonglowanie słuchawkami. Ale są tacy co wolą audiofilskie źródła i czasem będzie potrzeba źródła z bassboostem a czasem z dobrą kontrolą i czystością - w zależności od słuchawek.

 

A ogólnie jeśli chcesz słuchawki z tej 3 grupy to bym polecił X1 i podłączać je na początek do zwykłej karty lub integry, bo nie są wymagające ; ).

Lecz pamiętaj, że słuchawki z tej grupy nie koniecznie muszą Ci bardziej odpowiadać co te z poprzednich grup. Wszystko kwestia gustu i zastosowania.

Edytowane przez MrBrainwash
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zrobię jak mi radzicie i postaram się gdzieś dorwać do odsłuchu te słuchawki robiąc sobie przy okazji listę w czym szukać.

 

Odnośnie zew. karty / dac-a, moglibyście mi doradzić jakiś neutralny w granicach 500 zł na początek? Za taką kwotę coś na start się kupi o akceptowalnej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem akg 242 i powiem są bardzo wymagające co daca. Ja bym proponował kartę MAJA U5 i Fidelio L1 (na tych słuchawkach da się słuchać nagrań gorszej jakości)

Może dac wcale nie jest ci potrzebny. Jaki typ układu dźwiękowego masz w laptopie? niektóre potrafią z L1 wycisnąć wszystko.

Niektóre karty dźwiękowe wbudowane w laptop są świetne wystarczy dokupić słuchawki, które nie wymagają wzmacniacza np. AKG 550,Fidelio, prawie wszystkie AUDIOTECHNICA, SHURE

Edytowane przez tempest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności