Skocz do zawartości

Edycja pliku mp3 (VBR) - z jaką wartością VBR zapisać?


Kozii512

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój problem polega na tym, że po edycji choćby w Audacity pliku mp3 ze zmiennym bitrate'm nigdy nie wiem, jaką wartość nadać nadać nowo zapisywanemu plikowi. Do tej pory dawałem zawsze VBR 0, dzięki czemu miałem pewność, że nie stracę na jakości. Tylko jeśli edytowany plik był w np. VBR 2 (a nie było informacji o encoderze we właściwościach pliku), to przy 30 utworach różnica w wadze plików może być dość znaczna (przy jednocześnie zerowej różnicy w jakości). Moje pytanie brzmi - czy jeśli we właściwościach pliku nie znajduje się informacja o jakości VBR, to czy można ją odczytać w jakiś inny sposób? Dziękuję oraz pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jeśli we właściwościach pliku nie znajduje się informacja o jakości VBR, to czy można ją odczytać w jakiś inny sposób? Dziękuję oraz pozdrawiam.

 

Możesz z wielkości pliku z dużą dokładnością określić kbps.

Plik 4MB 3 min:

(4000000*8)/180=32000 = 320 kbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebuję obliczać bitrate'u. Nawet eksplorator Windows potrafi wyświetlić średni bitrate. Mi chodzi raczej o to, że nie wiem, czy plik ze średnim 203 kbps jest VBR 1 czy 2 (sugerując się np. Audacity, gdzie przy zapisie jest VBR 1 - 200-250 kbps a VBR 2 - 170-210), gdyż mieści się on w obu zakresach.

 

Teraz sobie pomyślałem, że może należy się sugerować najczęściej występującą wartością...? W moim przypadku (z tym plikiem ze średnim 203 kbps) najczęstszą wartością jest 192, więc dałoby to odpowiedź wskazującą VBR 2? Tak tylko zgaduję...

Edytowane przez Kozii512
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mediainfo podaje np. takie informacje o pliku:

 

General
Complete name : C:\Users\***\Desktop\Dead Can Dance - Anastasis (2012)\06. Opium.mp3
Format : MPEG Audio
File size : 8.48 MiB
Duration : 5mn 47s
Overall bit rate mode : Variable
Overall bit rate : 205 Kbps
Album : Anastasis
Track name : Opium
Track name/Position : 6
Track name/Total : 8
Performer : Dead Can Dance
Genre : World Fusion
Recorded date : 2012
Writing library : LAME3.99r

Audio
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 3
Mode : Joint stereo
Duration : 5mn 47s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 205 Kbps
Minimum bit rate : 32.0 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 44.1 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 8.48 MiB (100%)
Writing library : LAME3.99r
Encoding settings : -m j -V 2 -q 0 -lowpass 18.5 --vbr-new -b 32

 

Czy trzeba coś więcej wiedzieć o pliku mp3? (...)

Edytowane przez lostson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak po prawdzie to nie licząc metadanych w samym pliku (np. gdzieś w tagu może być zapisane ustawienie enkodera, przy pomocy którego stworzono plik) nie ma możliwości ustalenia szeroko pojętej "jakości vbr" ot-tak

 

powód jest bardzo prosty:

- nie tylko różne wersje tego samego enkodera mogą dawać różne wyniki (nawet czy może zwłaszcza dowolne dwie kolejne wersje, kiedy przykładowo zmianą była "optymalizacja trybu vbr"), więc trzeba znać konkretną wersję

- ale nawet ten sam enkoder może dać różne wyniki w zależności od dodatkowych ustawień (np. "stary" albo "nowy" algorytm VBR, tak jak kiedyś było w LAME, wymuszenie braku filtru dolnoprzepustowego etc.), więc trzeba znać WSZYSTKIE użyte parametry a nie tylko jeden parametr "v" :)



co więcej, kompresja JPEG/MP3 nie została stworzona pod "zachowanie jakości przy ponownej kompresji z tymi parametrami", więc nawet ustawienie idealnie tych samych parametrów kompresji nie da żadnego "bonusu" - dla enkodera jest to po prostu kompresja jakiegoś sygnału wejściowego i tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formaty stratne z zasady nie nadają się jako surowiec do obróbki - można to zobaczyć np. na .jpg'ach wielokrotnie obrabianych i zapisywanych klik

Najlepiej by było zgrać utwór z płyty do formatu bezstratnego (np. Wav, FLAC) ->obrabiać->wtedy zapisać jako stratny (mp3, Ogg Vorbis etc).

Edytowane przez lostson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności