Skocz do zawartości

Nakładki do dokow


Rekomendowane odpowiedzi

Różne tipsy różnią się: brzmieniem, izolacją (co ze sobą związane), wygodą. Dla mnie najwygodniejsze są pianki, inni ich nie tolerują bo rozpychają trochę kanał (silikony tego nie robią, ale sam materiał jest mniej przyjemny dla skóry). Pianki najlepiej izolują, ocieplają trochę dźwięk i ucinają wysokie tony. Bi-flange to zwykłe silikony, tyle, że z dwoma kołnierzami. "Zwykłe" posiadają po prostu jeden kołnierz. Są więc z tego powodu najczęściej odrobinę krótsze. Bi-flange są więc dłuższe, głębiej więc mogą wejść w kanał, i dzięki podwójnemu(są też tri-flange, wtedy potrójnemu) kołnierzowi lepiej izolują. Silikony tri-flange IMO nie ocieplają dźwięku, co robi pianka, ale ucinają wysokie tony. Ostateczna charakterystyka zresztą zależy od tego jak wygląda tulejka(czy na końcu się zwęża, czy jest cały czas prosty), z jakiego dokładnie materiału jest nakładka zrobiona, jak grube są tipsy... Ogólnie, cięzko to wszystko opisać. Bo każdy ma baardzoo różne kanały, i cięzko przewidzieć co Tobie będzie odpowiadać.

 

Powiedz co chciałbyś poprawić, to możemy ew. coś zaproponować. Czy chodzi o izolację, wygodę, dźwięk(co dokadnie) ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacji nie miałem jeszcze okazji sprawdzic w zatłoczonym autobusie, ale podczas spaceru po miescie jest nienajgorzej. Brakuje mi odrobinke nizszego zejscia basu, muzyka czasem brzmi nieco plasko moim zdaniem. Na obecnych tipsach nie wypadaja z uszu, ale zaczynaja uszy szybko bolec mimo niskich głośności. Więc z tego co piszesz, poiwinienem rozejrzec sie za piankami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak Ci nie pasuje filaudio(choć shure olives można kupić jedną parę, ale to nie "Twój" rozmiar) czy audiomagic, to musisz szukać prywatnie, np u nas w komisie. Może ktoś ma na sprzedaż interesujące Cię tipsy... ja jakiś czas temu sprzedałem swoich 20-30 par, praktycznie wszystkie, bo sprzedałem ostatnie doki rezygnując ze sprzętu portable. Na takie okazje warto czekać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę zbocze z tematu, zastanawia mnie jedna rzecz jeżeli chodzi o izolację słuchawek customowych czy ona naprawdę jest taka dobra? posiadam Shure 535 i nie wyobrażam sobie lepszej izolacji. Jak wygląda sprawa po dłuższym okresie użytkowania takich IEM Custom to sztywny akryl po jakimś czasie kanał słuchowy może się lekko rozszerzyć i wtedy może być problem, silikon w dokach po prostu się dostosuje a tu? Jeszcze jedno dlaczego jedne słuchawki lepiej izolują inne gorzej (chodzi o uniwersalne doki) mimo iż w większości są to konstrukcje zamknięte tips silikonowy czy pianka wypełnia kanał słuchowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś je ściąga po każdym użyciu to można ;) Ale po co to robić ... oO A jak już się założy to naprawdę nie wiem czemu miałyby nie żyć tych kilku miesięcy, do roku (zalezy od intensywności używania).

 

 

4ndr3, myślisz, że mogę być tak bardzo podatny na wpływ użytych kolorów, że aż wydawały mi się inne ;) ? Nie były to ogromne różnice, ale imo spokojnie wyczuwalne. Trudniej już było zauważyć różnice między tri-fl od shure, a tymi od sensorcom.

 

 

Co do kompatybilności - wydaje mi się, że wszystkie SM mają rozmiar tulejki T-400. Czyli będą pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

one mają tak długie te tulejki by móc je obciąć wedle własnego uznania, zaleznie od używanych słuchawek... choć i tak mają tendencję do "wchodzenia do mózgu" :P Dla mnie były nie do użytku, bo kołnierze są zbyt małej średnicy. Zgadzam się co do uciętej góry... ale bas ? Noł łej. Źle je zakładasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale i tak odpadają. Sztywny ten tips kiepsko wykonany jak na Shure powinni się wstydzić już nie mówię o tych żółtych sztywnych piankach cięte z metra na sztukę, jedna taka druga taka nie tylko u mnie bo to widać na zdjęciach w necie. Słuchawki bajka ale jak za tą cenę mogli by trochę lepiej postarać się z tymi tipsami silikony są ok jak dla mnie idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze słyszę, że ktoś narzeka na tipsy shure :woot: też nie lubię żółtych pianek, ale z innych powodów. Są po prostu małe, przez co słabo u mnie izolowały. Słabiej niż inne pianki. Poza tym łatwiej się je zgniata od pozostałych, a ja lubię te bardziej twarde(Comply tez należą do tych zgniotliwych). Do pianek Olives nie mam zastrzeżeń - duży wybór rozmiarów, odpowiednia wytrzymałość... co do tri-fl - kiepkso wykonane ? Nie zauważyłem. Jak już to bym się przyczepił do wygody - marzeniem byłaby taka, jak w np stoperach Killnoise.

 

Poza tym shure zawsze miało najlepszy zestaw tipsów... w takich se215 czy se315 to różnica względem innych producentów jest zauważalna chyba. Co innego SE535, gdzie w grę wchodzą topowe modele Westone, a oni tez mają się czym pochwalić ;) Ale to tak jak marudzenie Mikołaja, że Ultrasone ma takie same pałąki w PRO900 jak np HFI450... ja się tylko cieszę, że już niskie modele są swietnie wykonane, a nie marudzę, że wyższe nie są jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę zbocze z tematu, zastanawia mnie jedna rzecz jeżeli chodzi o izolację słuchawek customowych czy ona naprawdę jest taka dobra? posiadam Shure 535 i nie wyobrażam sobie lepszej izolacji. Jak wygląda sprawa po dłuższym okresie użytkowania takich IEM Custom to sztywny akryl po jakimś czasie kanał słuchowy może się lekko rozszerzyć i wtedy może być problem, silikon w dokach po prostu się dostosuje a tu? Jeszcze jedno dlaczego jedne słuchawki lepiej izolują inne gorzej (chodzi o uniwersalne doki) mimo iż w większości są to konstrukcje zamknięte tips silikonowy czy pianka wypełnia kanał słuchowy.

 

W szczególnym przypadku izolacja customów może być zauważalnie lepsza niż uniwersalnych IEM'ów. Akurat Shure czy Westone są wykonane tak, żeby sama obudowa grała istotną rolę w polepszeniu izolacji. Zauważ, że słuchawki tych producentów mają anatomiczną budowę, ich wyloty są skierowane pod kątem tak, żeby mogły wejść głęboko w kanał słuchowy, a obudowa słuchawki zakrywa conchę (wgłębienie w małżowinie, na obrazku chyba muszla).

 

Z moich doświadczeń wynika, że znaczny wzrost izolacji uzyskuje się, kiedy tips zostaje wepchnięty za pierwszy zakręt kanału. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to nieważne jak ciasno tips wypełnia kanał - izolacja będzie słaba. Dopiero po głębszym wepchnięciu, za pewien łuk, który u każdego jest inaczej wyczuwalny, uzyskuje się wyraźnie lepszą izolację. Dodatkowo liczy się wypełnienie conchy przez obudowę słuchawki. Ten fragment małżowiny ma za zadanie skupiać fale akustyczne tak, żeby trafiały bezpośrednio do kanału. Naszym zadaniem jest stworzyć fizyczną barierę dla fal, które będą mogły wytracić na niej energię i się nieco rozproszyć. Shure i Westone wiedzą jak to robić, lata doświadczeń pozwoliły na wypracowanie kształtu obudowy, który jednocześnie pomieści wszystkie przetworniki, będzie komfortowy w użytkowaniu oraz zapewni fizyczną barierę przed falami skupiającymi się na conchy.

 

Pozwolę sobie zamieścić obrazek, dzięki któremu te wszystkie rozważania będą bardziej jasne:

500px-Anatomia_malzowiny_usznej.jpg

 

Idąc dalej przytoczę fakt, że zdolności lokalizacyjne ludzkiego ucha zależą bardzo silnie od sposobu skupiania fal przez okolice "dołu trójkątnego" (na obrazku). Niestety nie przytoczę teraz źródła, bo nie pamiętam gdzie je znaleźć ale generalnie uczą tego na laboratorium inżynierii dźwięku na PWr, więc można uznać, że jest wiarygodne. W związku z tym przyszło mi do głowy, że sam kabel idący od gniazda słuchawki nad odnogą obrąbka i dalej wchodzący za małżowinę może mieć ważny udział w procesie rozpraszania fal na niego padających. Dzięki temu zmniejsza się ciśnienie dźwięku docierające do kanału w pewnym zakresie częstotliwości odpowiadającym za lokalizację obiektów (głównie wysokie częstotliwości), a tym samym wzrasta subiektywne odczucie lepszej izolacji. Na ile ten fakt jest istotny, nie potrafię ocenić, być może wcale nie ma znaczenia biorąc pod uwagę, że pianki czy inne tipsy silnie izolują wysokie częst. niemniej rozważania zawsze można prowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego powodu napisałem chyba, bo pojedyncze modele mają inne tulejki (przypadek 1 na 100).

Tak, T400 jest w ogóle najpopularniejszym rozmiarem. Armatury także są (Triple ?). Co do "wyjątków" - np shure se102(t-200), wspomniane klipsche(t-100), monster turbine(t-500)... nie ma reguły ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności