Skocz do zawartości

Wzmacniacz na lampie 6N13S, czy projekt lampiaka Pana Bożka?


heiser092

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam w planach budowę wzmacniacza słuchawkowego i mam z tym problem jak większość ludzi... Który układ wybrać. Mam dwa wytypowane, jeden to konstrukcja raczej dobrze znana na lampie 6N13S, a drugi wzmacniacz według projektu Pana Marka Bożka (link do schematów i płytek http://www.amplifiers.com.pl/OTLIV.pdf). Słuchawki jakie posiadam to Beyerdynamic DT990PRO 250ohm. Który z nich będzie dobry do tych słuchawek? Z tego co słyszałem to projekty Pana Bożka są chwalone na forach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, są mi znane, siedzę już dość długo na różnych forach i czytam, czytam i czytam... :) jeśli chodzi o lampę 6N13s to strasznie podoba mi się wygląd wzmacniacza z tą lampą, ma w sobie to coś, ale wyczytałem że nie gra ona tak "lampowo" jak powinna (jak to naprawdę jest z tą informacją?), a właśnie o lampowe brzmienie mi chodzi ;) czyli radziłbyś zrobić OTL według projektu Marka Bożka? ;) Jedno jest pewne, tani on raczej nie będzie chcąc go zrobić na dobrych elementach ;)

 

A no i hybrydy zbytnio nie chcę, typowo lampowa konstrukcja ;> taka zachcianka że tak powiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wzmak e88cc tungsram+6n13s, w sumie kupiony z przydźwiękiem za nie duże pieniądze i późnej przeze mnie ulepszany, chociaż ostatnio padło mi uzwojenie od żarzenia i jakoś nie mogę się przymierzyć do naprawy, wcześnej udało mi się spalić potencjometr duży telpoda i wstawiłem niestety trochę badziewnejszy, budowa banalnie prosta, w stopniu wstępnym wstawiłem rezystory niskoszumowe, oryginalnie na drutach w teflonie część furukawy, można powiedzieć że hektary powietrza duży bas całkiem niezłej jakości, z tungsramem gra o niebo lepiej cieplej i naturalnej od tesli, na 6080 ze złotymi siatkami o dziwo jest gorzej niż 6n13s niby bardziej szczegółowość ale traci tę naturalność i sporo powietrza.

 

ostatnio buduję właśnie kamyka, praktycznie wszystko elektrycznie złożone i porozrzucane po obudowie po starym cd, nawet dorwałem dławik 12H i dużego aerovoxa do zasilania, ale jeszcze nie uruchomiłem, jak ostatnio próbowałem to uwaliłem lampy 82 ale podejrzewał że mogły być uszkodzone bo kupiłem po 7 sztukę, teraz mam już ładne nowe sparowane lampki. Ale nie wiem czy nie przerobić go na jakiś wzmak ala Alex Cavalli(w końcu to tylko koszt kilku nowych rezystorów) bo coś bardziej podoba mi się ta koncepcja e82cc na wejściu i mocna 6n6p na wyjściu, można zobaczyć schemat tutaj:

 

 

jest też wersja rozbudowana i bardziej mocarna z dwoma 6n6p na wyjściu i nawet ewentualna regulacja barwy

 

 

Edytowane przez woytl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i miał by lepszą kontrole nad słuchawkami, ale nie mam jeszcze na tyle wiedzy na temat konstrukcji lampowych że nie podejmę się na razie ulepszania, dlatego wole zbudować coś z gotowych płytek (w sensie zaprojektowanych gotowych do wytrawienia), dopiero później myśleć nad ulepszaniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja przestrzenna jest lepsza na lampach gra z lepszą dynamiką, trzeba tylko zaopatrzyć się w porządne przewody i uważnie lutować ze schematem w reku i po kolei, swoją drogą ze sprzedażą kamyka może wazie czego będzie łatwiej.

 

tu jest ten sam projekt

 

 

 

Edytowane przez woytl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście co do montażu przestrzennego (czyli pająk jeśli dobrze rozumiem), a montażu na dobrze obmyślonej i wykonanej płytce drukowanej, to uważam że chyba jednak płytka drukowana jest jednak lepszym rozwiązaniem. A co do wyższości lepiej grającego montażu, chyba jestem osobą która w to po protu nie wierzy ;) Podoba mi się jak wszystko jest ładnie rozmieszczone na płytce, a nie plątanina kabli, czy drucików wewnątrz obudowy (taki charakter niestety :)). Chyba zdecyduję się na projekt według Pana Kamyka ;) wydaje się mi bynajmniej że jest sensowny i dobrze przmyślany, a to jeszcze poparte dobrymi opiniami :)

 

Chociaż z drugiej strony, czytałem gdzieś na którymś forum że lampy nie lubią płytek drukowanych, więc może coś w tym pająku jest ;>

Edytowane przez heiser092
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej nie jest to mój pomysł, i nie będę za nim obstawał do ostatniej kropli krwi, ale raczej więcej niż ziarno prawdy w tym jest, na dodatek przy starych lampiarzach wspominając o płytkach można spotkać się ze spojrzeniem pełnym politowania, albo wręcz obelgą. Co do poplątanych kabli to wydaje mi się ze dobrego fachowca poznać można po tym, że nie ma plątaniny tylko wszystko jest ładnie i bardzo logicznie ułożone.

 

Z płytkami jest o tyle łatwiej, że jeżeli zostały poprawnie zaprojektowane(miejmy nadzieję, bo takie błędy mogą być dość niebezpieczne ze względu na wysokie napięcia i skończy się fajerwerkami), to trudno jest coś zepsuć w sensie pojawienia się przydźwięku, wystarczy polutować na małpę według oznaczeń, z drugiej strony mniejsze jest pole do potencjalnych przeróbek na przyszłość.

 

Co do tego czy schemat jest przemyślany, to możesz zapytać na "www.trioda.com" ludzi którzy zbudowali już nie jedno jak jest faktyczne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Naprawiłem otl na 6n13s i właśnie sobie słucham, jeszcze musi się wygrzać po długim nieużywaniu, co prawda słychać minimalny przydźwięk, dźwięk nieco zaokrąglony, dość dynamiczny dół jak na lampę, chociaż trochę brakuje szybkości stopie, bas duży z ładną barwą ale brakuje kontroli, na górze analogowo, skraje basu trochę mi obcina ze względu na słuchawki 64ohm, brakuje trochę rozłożenia instrumentów w przestrzeni i i separacji, chociaż powietrza sporo i dźwięk oderwany od słuchawek. Kamyka ciągle jeszcze nie odpaliłem, na razie zająłem się budową przetwornika  na pcm56, więc jeszcze pewnie przez dłuższy czas porównania nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lampy 6N13S bardzo ładnie się prezentują i na tym ich walory się kończą. Kiedyś z ciekawości zbudowałem kilka układów wzmacniaczy OTL na tych lampach ale nie doczekały się one finalnej wersji. Aktualnie w wolnych chwilach buduję tylko jeden układ zwany na innych forach "Kamykiem" według mnie i nie tylko brzmi ten wzmacniacz bardzo dobrze z odpowiednimi lampami.

 

Dobre brzmienie ma także te wzmacniacze:

 

The Morgan Jones Mini Tube Headphone Amplifier

 

A Fender-Tone Tube Headphone Amplifier

 

Montowanie układu na "pajaka" ma tę zaletę, że bardzo łatwo się ten układ modyfikuje.

 

Proszę nie Traktować tego jako reklamy ale to ja jestem tym Bożkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności