Skocz do zawartości

Iriver T8


KaszaWspraju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zapraszam na recenzję odtwarzacza mp3 Iriver T8.

Sprzętu użyczył MP3Store.

 

Candy Bar T8

 

100_0311.jpg

 

Candy Bar, po naszemu "batonik", był inspiracją dla ludzi którzy zaprojektowali kształt Iriver'a T8. W sumie była to dość odważna decyzja, niby został nadany mu pewien charakter w wyglądzie, ale z drugiej strony nazwać go ładnym też nie można, a w szczególności wersję w czarnym kolorze. W pudełku znajdziemy tylko słuchawki, standardowe pchełki dołączane teraz do odtwarzaczy opisywanej dziś marki, oraz troszeczkę makulatury.

 

iriver T8-1.jpg

Sam wybrał bym pierwszego od strony prawej.

 

Użyty plastik do wykonania obudowy T8, jest bardzo dobry. Nie mam też zastrzeżeń, w 90%, do spasowania elementów. Pozostałe osiem procent to bardzo luźno osadzony przycisk do zmiany głośność. Jeśli ktoś narzekał na taki aspekt np. w iAudio E2, to tu ten efekt jest niestety bardziej wyczuwalny pod palcem. Kończące dwa, to zupełnie niepotrzebny rant wokół guzików, który psuje doznania organoleptyczne przy zabawie z "batonikiem". Przycisków mamy siedem, cztery do nawigacji oraz on/off, hold i volume, więc doskwiera to tym bardziej. Dobra kończę narzekać, zrobię to tylko jeszcze raz czy dwa i przechodzę do słodszej cześć recenzji.

 

Batonik T8

Zacznę może od wyświetlacza. Mono OLED 1' - rozdzielczość 128 X 64, który bardzo ułatwia nawigowanie po urządzeniu i przekazuje nam sporo informacji. Z ciekawszych np. jaki format pliku jest odtwarzany. Wyświetli nam oto takie formanty, MP3, WMA, ASF, APE, FLAC, OGG, podczas grania utworu. Jeśli komuś mało, może przejść w pełne info o pliku, przytrzymując przycisk "w prawo" (uzyskujemy tak dostęp do zaawansowanych funkcji np. dyktafonu, radia, i.t.d.) i wybraniu zakładki: Information. Oprócz niej znajdziemy tam także: AB Repeat, Play mode, Select EQ, Setup sound, Repeat times, Repeat Interval, Scan speed, Liryc display, Rate, Add bookmark oraz Study mode. Nie będę ich opisywał, natomiast zachęcam do zapoznania się z "manualem", jeden z lepszych jakie widziałem, który znajduje się w pamięci urządzenia. Miłym dodatkiem jest też pakiet instalacyjny programu Iriver plus. Tu producent się postarał. Mały wysiłek dla nich, a dla nas mniej straconego czasu w "google". Iriver T8 jest widziany jako pamięć masowa, więc możemy wgrywać do niego muzykę na dwa sposoby, miło. Siedemnaście godzi czas pracy, już uwierzę. Bliżej mu do piętnastu godzin na dobrych mp3 i formatach bezstratnych.

 

Kontynuując, dyktafon, radio oraz audiobooki. Jakość nagrywanego głosu jest dobra, a poziom szumów na akceptowanym poziomie. Fale FM to kolejny plus T8, obiór waha się pomiędzy dobrym, a bardzo dobrym. Oczywiście radio też możemy nagrywać. Obsługa książek dla mnie jest troszkę utrudniona, musimy wejść w opcje zaawansowane i wybrać Add bookmark, wtedy i tylko wtedy będziemy mogli powrócić do fragmentu w którym przerwaliśmy słuchanie. To tyczy się też podcastów czy nawet słuchanej piosenki, ponieważ kiedy wyłączymy T8 po jego ponownym uruchomieniu powrócimy do menu MUSIC, a dopiero tam w zakładce Bookmark Listy wznawiamy odtwarzanie. Dla mnie jest to duży minus, po pierwsze nie mamy niekiedy na to czasu, po drugie powrót do słuchanego albumu, książki, audycji jest utrudniony i jest to opłacone niepotrzebną stratą czasu. Małą ale zawsze. Np. Sansa Fuze maił osobny folder na książki i podcasty, w iriverze tego brakuje. Można było słuchać literatury i audycji, potem muzyki i bez problemu wrócić. Mam nadzieję, że zostanie to poprawione w kolejnej edycji oprogramowania do T8.

Mars T8

100_0316.jpg

 

Charakterystykę dźwiękową zacznę od cytatu fragmentu tekstu promocyjnego, jaki znalazłem na polskiej stronie Iriver'a: "Player charakteryzuje się ciepłym, pełnym i dynamicznym brzmieniem co na pewno docenią entuzjaści marki". Zgodzę się tylko z jednym z użytych przez autora przymiotników, mianowicie: dynamicznym. Tak "batonik" jest dynamiczny, ale żeby uzyskać pełne i ciepłe części mowy, należny dobrać właśnie takie słuchawki. W ostateczności pobawić się EQ - Normal/ Pop/ Jazz / Rock / Classic / soft/ DBB / Custom EQ / SRS WOW HD. Zapewnia on dość szerokie pole manewru. Na chłodnych słuchawkach, jak RE2, basu brakowało mi na tyle, że zaczęło to przeszkadzać i w pełni cieszyć się muzyką. Przed wszystkim brakuje mu wypełnienia i głębi. Śmiesznie brzmiał zespół Korn. Jeśli bas już się pojawił np. Aga Zaryan - Picking up the Pieces, słyszymy kontrabas, ale to nie jest to. Słuchać wibrację struny, szarpanie, ale co z tego kiedy tego nie czuć. Jest szybko, nisko, precyzyjnie, w pierwszej chwili wydaje się, że wszystko jest w porządku. Wystarczy tylko dłużej posłuchać i zaczyna brakować trzewi. Wokal pani Agi jest wyraźny, czysty, silnie zaakcentowany, ale brakuje tej magi w głosie. Więc czy ciepły, pełny i dynamiczny player nie powinien uzupełnić takich braków? E2 przy T8 to ciepły grajek, z RE2. Średnie partie oraz tony wysokie są bardzo dobrze oddane, z naciskiem na te wyższe. Wszystko ładnie współgra i nie ma żadnej sybylizacji. Nawet na jasnych słuchawkach. Jednak takie granie może męczyć na dłużą metę. Już daję przykład, MAL WALDRON – Tokyo Bound, już w drugim z czterech utworów w tym albumie, fortepian był ciut za mocny. O dziwo z trąbką nie było tego problemu. Waśnie dlatego też tak czuć brak tonów niskich. Idąc dalej, talerze perkusji są świetne, bez żadnych naleciałości, a jednocześnie nie brzmią zbyt metalicznie. Nagrania zrealizowane perfekcyjnie, zyskają na słuchaniu ich z T8. Nie można też zapomnieć o nieprzeciętnej rozdzielczości pasm. Ładnie jest też prezentowana przestrzeń przez odtwarzacz. Nie jest to filharmonia, ale naprawdę bardzo, bardzo porządne stereo. Trochę mniej góra dół, ale szeroko i bez efektu pustki za dźwiękiem.

Po przesiadce na Grado SR60 najpierw podbijamy głośność, 35/40, dalej jest zdecydowanie za mocno dla mnie. Brak efektu zmęczenia dźwiękiem na tej parze. Jeśli chodzi o muzykę, od razu słychać ciśnienie akustyczne, którego tak brakowało wcześniej. Nie jest to jeszcze ideał, ale poprawa była bardzo wyraźna. W końcu kontrabas czujemy, wibracje mają sens. W wokalu efekt jest już mniejszy, ale to przez charakter słuchawek. Dostarczył on też troszkę igiełek go głosu Agi Zaryan, ale tylko wtedy kiedy skorzysta z pełnej skali i mocy. Po przesłuchaniu kilkunastu albumów z rożną muzyką, słychać że najmocniejszą stroną odtwarzacza jest wysokie i średnie pasmo. Oba ładnie wybrzmiewają, są bardzo czyste, nic nie szeleści mimo, że wyższe zakresy z tych pasm są odrobinę mocniej akcentowane. Druga silna zaleta T8 to precyzyjna. W połączeniu z bardzo dobrą dynamiką daje to świetny efekt. Szukanie szczegółów i odkrywanie nagrań na nowo, daje dużo przyjemność. Przy niektórych utworach byłem zachwycony ogólnym brzmieniem zestawu. A co z "funem" zapytacie, ano zabawa będzie ale z lepiej dobranymi słuchawkami.

Jako że niedobory w niskim paśmie da się zrekompensować odpowiednimi słuchawkami, tak po prawdzie jedyny drobny mankament odtwarzacza to zbyt wyraźnie słyszalne szumu w starych nagraniach niż by się chciało.

Milky Way T8

 

100_0319.jpg

 

Może się wydawać ze zbyt ostro krytykowałem Iriver'a, ale to z miłości, no z dużej sympatii. Jestem pod wybiórczym wrażenie tego, co udało się osiągnąć w tym iriverze pod względem dźwiękowym. Jednak absolutnie kluczowe znaczenie ma tutaj dobranie odpowiednich słuchawek. Wyciągną one bas z odtwarzacza małym kosztem tego co już jest bardzo dobre. Wtedy to zestawienie da naprawdę bardzo dobry dźwięk.

Specjalnie na koniec zostawiłem sobie najlepszą rzecz która sprawia, że "batonik" jest tak funkcjonalny, wbudowane wyjście usb. Koniec kabli, przejściówek. Właściciele "szufelki" wiedzą o co chodzi. Podsumowując T8 jest godny zainteresowania, nie jest bez wad, ale zalety w pewnej części je rekompensują.

 

P.S.

 

Jeszcze jeden cytat z polskiej strony Iriver'a dotyczący Candy Bar'a: "Milutki, choć pokrzywiony"

 

PDF - Iriver_T8.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyło mnie to że T8 nie czyta tagów. Nie jest to jakiś wielki problem. Nawigacja jest po folderach. No ale jednak mogła by być. Stare T20 czyta tagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie kwesta tagów. Mamy dostęp do wszystkich informacji w tagu. Do radia i słuchanej stacji powraca/pamięta, po ponownym włączeniu, więc naprawdę dziwne, że nie ma tego przy muzyce. Może to tylko kwestia update oprogramowania..

Edytowane przez KaszaWspraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Playerek bardzo....i tu brakuje mi słowa dziwny?niestabilny w swym charakterze?

 

Bo charakter ma - pokazuje pazurki, ale potrafi tez zaskoczyć niedoskonałością  uzyskanego brzmienia na tych samych słuchawkach, ale różnych utworach. Świetna stereofonia, bardzo dobre wysokie, średnie(ale tylko w spokojnej muzyce), bas jest i tyle nie jest go duzo. Jako całość gra to bardzo ciekawie/dobrze, szczególnie spodobało mi się z Shure SE310 i SE102 ze wskazaniem na 102, bardzo dobre połączenie to RE2, Vjays/super  i  PX100II - tylko przy tych ostatnich  Korn i pokrewne/średnica bardzo zbita wszystko nachodzi na siebie. Trudno mi się zdecydowanie odnieść do T8, ciekaw jestem innych opinii. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że tylko u mnie czarne są. S100 mamy tylko białe. Ale, ja do testów mam różowego. :D A wcześniej miałem okazję bawić sie biało-różowym samplem. 8GB z DMB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

hmm, fajna recenzja. zdziwil mnie troche opis dzwieku, szczegolnie, ze stare dobre irivery byly cieple. ale juz spinn, ktory wyszedl jakis czas temu byl chlodny, widze, ze i t8 i e30 tez basem specjalnie nie grzesza, prezentujac przy tym niezla srednice i gore... wiec, chyba na dobre zmienili kierunek jesli chodzi o brzmienie panowie z irivera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko że S100 jest ciepłym grajkiem. A więc Iriver już nie przykłada uwagi do efektu końcowego jakim jest brzmienie grajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Neutralnym, detalicznym graniem T8 stoi. Dość uniwersalne brzmienie, słuchałem dużo z K520 i genialnie się zgrywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności