Skocz do zawartości

Rio Karma


aallen

Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp

 

Witam państwa, dziś zajmiemy się sprawą Rio Karmy, drobnego odtwarzacza z RIAA, który stał się bezwzględnym playerem. Poruszamy wątki tej sprawy z jednego powodu, do dziś nie wiadomo dlaczego jego już nie ma. Porusza się po kraju przeważnie ściągnięta z Ebaya. Nowa ostatnio widziana była przez swoich sąsiadów na dzień przed popełnieniem przestępstwa. Nie będę państwa trzymać dłużej w niepewności, historia tej zbrodni miała swój początek latem 2005 roku. Szacunek w światku audiofilskim zdobyła właśnie dzięki wspaniałej barwie brzmienia i tym że ujrzenie jej nowej jest tak prawdopodobne jak trafienie 6 w totka.

 

W związku z powyższym postanowiłem po wcześniejszej konsultacji z użytkownikiem KaszaWspraju, wykorzystanie jego autorskiego i będącego w fazie testów sposobu publikowania recenzji, którego efekt możemy ujrzeć tutaj >>KLIK<<.

 

Mam nadzieję że recenzja w formie cytatów oraz wpisów pozwoli na zebranie wszystkich najważniejszych informacji o tym odtwarzaczu w jednym miejscu

 

Rio 1.jpg

 

...od Początku

 

...czyli jak wrzucić pliki na odtwarzacz

 

KARMA nie jest widziana jako dysk. Do przegrywania muzyki trzeba miec RIO mgr-a a do przechowywania "depozytów" (czyli plików) słuzy RIO TAXI.

 

Ponoc jest soft, dzieki ktoremu mozna uzytkowac KARME jako dysk ale mnie pasuje tak jak jest.

 

Sprawa drugorzedna to podłaczenie KARMY do komp-a, sieci. Mozna przez USB lub mozna "wpiąć" się w siec.

 

Podłączamy przez kabel ETHERNET do rutera (mam takiego linksys-a). Karma dostaje dynamicznie IP i soft do KARMY z kazdego comp-a ją widzi. Ale na internecie pisali ze przez USB KARMA osiąga niezle transmisje a przez Ethernet są wolniejsze (mim ze to "setka"). Dlatego zdecydowałem się uzywac USB.

 

- ogorek , 30.03.2006

 

Rio 7.JPG

 

...recenzja w recenzji

 

Pierwszym doznaniem którego doznałem wyjmując Karmę z paczki

bylo niedowierzanie.

W rzeczywistości wygląda znacznie lepiej niż na

zdjęciach [...] Ten mały przedmiot ręka chwyta od razu

w taki sposób jakby między nim a playerem była już z góry gotowa nić

porozumienia, jakiś wspólny jezyk posługujący się pojęciami dostosowania i

użyteczności [...]

Tu wszystko podporządkowane jest

ergonomii, prostocie i bezpieczeństwu-pistoletowy uchwyt wykończony kauczukiem,

skupiona masa powodująca że trudno Karmę wypuścić z dłoni,charakterystyczny

czerwony joystick obsługujacy prawie wszystkie funkcje [...]

Kółko zostało umieszczone w na krawędzi rogu odtwrzacza-efekt; Karma to naprawdę

magiczny przedmiot który można obsługiwać jedną, w dodatku lewą reką

( a przypomnijcie sobie z której strony macie zwykle wyprowadzony asymetryczny kabel

słuchawkowy !!!) Przy tym ta obsługa jest naprawdę szalenie prosta, odbywa się

w sposób intuicyjny.

Zaprzyjaznienie się z odtwarzaczem który mieści w swojej 20GB-ajtowej

przepastnej pamięci wiele folderów i oferuje naprawde dużą ilośc wyrafinowanych zastosowań,

każdemu z was znalezienie ich zajmie z pewnościa tylko chwile [...] Jakie rodzaje kompresji odtwarza Karma ?. Pewnie nie jest to oczywiste:

po upgra-dzie firmwaru WAV,FLAC(wszystkie "prędkośći),OGG (także 0,9 i 1=

~~500kb/s),MP3-do 320 (CBR,VBR), WMA-256(VBR,CBR).

I to co jest najważniejsze , i dlaczego

w ogóle ją kupiłem to moc wyjściowa [...]

Wielką zaletą playera RIO jest odtwarzanie gapless formatu MP3. Poniewaz

dotyczy to głównie nagrań koncertowych ( np. bootlegowych) wydaje mi się że to właściwość

której praktycznie trudno jest korzystać. Karma bowiem ma tendencje ,do niewiarygodnego wprost

mieszania w folderach mp-trójkowych kolejnosci utworów. Przy czym posługuje się w tym mieszaniu

logiką, która przynajmniej dla mnie, jest kompletnie nieczytelna .( Nie dotyczy to innych formatów)

Remedium byłaby zmiana programu z firmowego Rio Music Managera na jakiś inny.

Niby są alternatywy ,ale żaden inny program nie zgrywa tak szybko z kompa na player'a to jest jeszcze jedną wielką zaletą Karmy.

I w ten sposób koło (niemożności się zamyka. [...] Rzeczą ,która jak mi się wydaje ,jest także trochę niedopracowana -to equalizer. W zamyśle konstruktorów

miało to wyglądać przypuszczalnie bardzo ambitnie, co prawda "tylko" pięć pasm- ale każde regulowane

+,- 12dB !!!!, przy czym wysokość każdego pasma można przenosić [...] Co więcej

"szerokość" każdego podbicia także można regulować !!!

Teoretycznie więc można dostosować do Karmy właściwości każdych słuchawek, niwelująć i maskując EQ ich niedociąnięcia i niedoskonałości.

W praktyce ten system jest zbyt skomplikowany aby mógł dobrze działać. Kombinacji ustawień dzwięku

jest po prostu zbyt dużo [...] neutralnej (czyli bez EQ ) barwie Karmy móżna

zarzucić trochę zbyt małą ostrość i analityczność . Konsekwencja jest taka że z tym odtwarzaczem

najlepiej (wpół)-grają "agresywne" i dynamiczne słuchawki

 

- Getz , 15.04.2006

 

Rio 2.jpg

 

...słowo o Equalizerze i ogólnej barwie dźwięku

 

Od początku uzywam na OFF. << TUTAJ >> podkreslają, że jest to jeden z niewielu odtwarzaczy, gdzie EQ-OFF daje "płaski" dzwięk (bez podbić w dolnych i górnych rejestrach - jak w wielu innych).

 

- ogorek , 16.04.2006

 

Rio 3.jpg

 

...ma szumy czy też nie

Monolith ma przetwornik 24bit, Karma ponoć też... "więcej bitów" na przetworniku daje mniejszy szum własny odtwarzacza (poziom szumów, karma ma zerowy O_o oczywiście na to składa się również jakość samego przetwornika)

 

- Khron , 23.04.2006

 

Rioi 8.gif

 

...spojrzenie na Karmę z drugiej strony

 

MENU I OBSLUGA

 

Manu playerka rowniez ladne i skladne i w zasadzie... juz przy okazji iPoda mowilem ze lubie nawigacje po idtags. Wiec jak dla mnie jest tutaj cacy. Irytuja mnie niektore niuanse nawigacyjne, np.

 

1) wchodze na album i mam play all tracks i sciezki i teraz jakbym chcial posluchac sciezek od 4 do konca to musze dac play all i przejsc na czwarta, bo jak wejde na czwarta to mi sie bedzie tylko jedna odtwarzala.

 

w ipodzie jak dawalem play na czwartej to sie odtwarzala czwarta i dalej lecialy nastepne

 

2) fajna nawigacja wg liter z lewej strony, z drugiej strony chcialbym tez moc wyswielic wszystkich artists/albumy bez nawigacji po literkach. Niewygodne przegladanie calej listy - trzeba wchodzic na litere jak jest duzo i wracac. To sie przydaje jak sie nawiguje joyem - mniej machania, z kolei nawigacja kolkiem jest na tyle szybka ze mogloby tego nie byc.

 

BARDZO FAJNY RIO DJ. Dla niekumatych to sa smart listy iPodowe generowanie dynamicznie przez player, na podstawie tego co sluchalismy do tej pory, bez koniecznosci podlaczania do kompa itp itd.

 

Przy okazji pytanie, czy mozna w Karmie samemu tworzyc smart playlisty ?

 

DZWIEK

 

Ladny, czysty, klarowny. Podoba mi sie tak samo jak ten iPodowy. O porownanie prosze mnie nie prosic, bo

 

nie bede w stanie, mam w tej chwili nowego playera, nowe sluchawki, iPoda i Westone UM1 znam juz tylko z pamieci , dawnej. W miedzyczasie byly super.fi 5 pro i H140.

 

Co moge powiedziec, to czystosc. W H140 wkurzala mnie jego duza szumowatosc i jakos dziwnie odgrywana gora, nie do konca tak ladnie i wyraznie jak w iPodzie. W Karmie jest cacy.

 

Kolejna rzecz na plus GAPLESS. Wreszcie Tubular Bells II brzmi tak jak powinno, jako jedna calosc :-)

 

Generalnie jestem bardzo ale to bardzo milo i pozytywnie zaskoczony.

 

Player ma tylko jedna wade... przydalby sie wiekszy dysk.

 

Moje kolekcja muzyki we FLAC ma ok 33 gb (jest tam troche mp3, ktorych nieudalo mi sie uflac-owic).

Po konwersji ogg 1 ~500kbps, zrobilo sie z tego ok 19,5GB, takze o 1GB za duzo na Karme. Robie wlasnie mass conversion do ogg 0.9 ~350 kbps. [...]

 

SOFT

 

Teraz bedzie mala dygresja O ile w przypadku iPoda wszyscy psiocza, ze trzeba uzywac iTunes do synchronizacji muzyki, o tyle w Karmie nikt jeszcze sie z tego powodu nie burzyl

 

Tymczasem jak dla mnie caly ten Karma manage to cos a la iTunes. Program fajny prosty i wygodny.

 

Raz wykrzaczyl mi sie w czasie wrzucania muzyki.

 

Jak dla mnie, zmiksowalbym iTunes z Karmowym managerem - ten drugi ma kilka cech ktorych brakuje mi w iTunes i kilka ciekawych innowacji, np. rotacja muzyki na playerze, kiedy biblioteka w kompie jest wieksza niz pojemnosc Karmy. Bardzo mnie to pozytywnie zaskoczylo.

 

Btw, zauwazylem, tak mi sie wydaje, ze Karma jest rejestrowana jako urzadzenie MTP, ale driver chyba jest tak zkonstruowany, ze urzadzenie nie pokazuje sie w systemie czy cos.... myle sie ?

 

- raf_kichu , 29.04.2006

 

Rio 6.jpg

 

...to jak ?? Czyli jednak może być jako dysk przenośny.. :blink:

 

żeby używać Karmy jako pamięć przenośną musisz

zainstalować RIO Taxi-ale nawet wtedy nie będzie wychwytywana

jako urządzenie systemowe . Do niedawna był taki program

Riorad Explorer ( płatny-ściagnięcie go kosztowało 25$)

 

- Getz , 29.04.2006

 

Rio 4.jpg

 

...czyli czym Rio rywalizuje z Apple

 

Jednak Karma była znacznie lepsza od tych ponoć

"audiofilskich" iPodów 1-2 generacji.

Znalazłem taki test porównawczy> AudioSense.org - Portable Player Quality Tests

Co z niego wynika > w kompresji lossless (FLAC i AIF) oba playery idą łeb w łeb i

są równie dobre. Ale przy MP3 jakość dzwięku iPoda gwałtownie się obniża

-Karma zaś "odgrywa" MP 3 prawie tak dobrze jak format bezstratny.

To chyba nie jest wina ani DAC-u, ani wzmacniacza iPoda 1 generacji (ten jest przecież taki sam

jak w Karmie)- tylko software`u. Czytałem na riovolution -forum wypowiedz tego "inżyniera z Rio"

że program obsługujący Karmę powstawał sukcesywnie od 98 roku ( 6 lat przed wypuszczeniem

modelu na rynek !) Nie jest tak - jak myślałem -że do nowego modelu robi się

zupełnie nowy software, tylko udoskonala (modyfikuje ) istniejący na poprzedniej

generacji sprzętu. Nie dziwi więc decyzja Sigmatela o zakupie "masy upadłościowej" Rio.

Wiedzieli co robią , kiedy podejmowali taką decyzje

 

- Getz , 06.05.2006

 

...do końca

 

Tak kończąc te cytowanie warto było by dodać też coś od Siebie.

Rio Karma jest playerem zacnym jeśli chodzi o brzmienie, a mimo to ma dla mnie wadę, która jest dla wielu zaletą.

Chodzi mi mianowicie o jej budowę i wygląd. Jest ona strasznie delikatna, podatna na ścieranie przez co jej piękny wizerunek może zmącić wiele rys i przetarć (niestety najlepiej prezentuje sie nowa a jej specyficzny wygląd typu oldschool, powoduje że dla mnie tylko nowa prezentuje się najlepiej).

Źle malowana (czy też utrzymana) nie jest już tak apetyczna przez co dla mnie osobiście odchodzi chęć na słuchanie (tak już mam w tym konkretnym przypadku).

Osobiście posiadam egzemplarz dość unikatowy 60gb HDD, który obecnie jest na wakacjach, mających na celu odświeżyć jego wizerunek.

 

Jako że dźwięk został fantastycznie opisany dodam jeszcze słowo o tym że Rio Karma w chwili obecnej jest poddawana wielu modyfikacjom mającym na celu przedłużenie jej żywotu, jak i zarówno stworzyeniu dla siebie indywidualnego egzemplarza poprzez np: malowanie, nowe baterie, większe dyski, Compact Flash Mod nawet do 128gb !!

 

- aallen , 07.04.2010

Rio 5.jpg

Edytowane przez aallen
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rio karma wstapila ostatnio do mojego osobistego dzialu 'musze to miec', a recke tylko to pozadanie podsycila. Wizualnie jest swietny, a skoro

w rzeczywistości wygląda znacznie lepiej niż na

zdjęciach

, to tym bardziej jestem w niebie. Wiesz moze jak sie karma ma do carbona? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Z tego co wiem to Karma ma chyba ten sam przetwornik co Iriver Astell & Kern AK10 (za 2499PLN) czyli Wolfson WM 8740 24bit 192KHz ;]

Edytowane przez guci00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

"The DAC/headphone amp in the Karma is the same series as used in the iPod - Wolfson 87[2|3]1, hence the output power is comparable."

http://www.dapreview.net/p/content/content.php?content.193

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności