Skocz do zawartości

Pytanie dotyczące podłaczenia odtwarzacza mp3 do wieży


major122

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam juz wszystko podlączone, slucham muzyki z mp3 przez wieze i mam pare pytań, mianowicie:

 

1. Czy będzie gorszy dzwiek odtwarzajac muzyke przez wieze z np. chinskiego odtwarzacza z reala niż Ipod'a Nano ?

 

2. Czytałem na jednym forum że słuchajac muzyke w ten sposob, mozna " przesterowac wzmacniacz wiezy". Czy to prawda?

 

Z góry dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak

2. Tak/Zależy od mocy wyjściowej mp3-ki i ustawionej w niej głośności.

 

Ad.1

Dźwięk z odtwarzacza no name jest gorszy niż np. z Ipod'a czy Sansa Clipa.

 

Ad.2

Wydaje mi się, że jednak większość mp3-ek jest za słaba, aby spowodować przesterowanie w wieży (mój Clip tego nie powoduje w SC-AK48).

Przesterowanie następuje gdy podasz do wzmacniacza za duży sygnał i objawia się zniekształceniem dźwięku. Na przykład podstawowy efekt do gitary elektrycznej (takie małe czarne pudełko pomiędzy gitarą a wzmacniaczem/zestawem głośnikowym :D ) to tzw. Przester (Distortion). Dźwięk staje się chropowaty, z dużą mocą etc. Przy słuchaniu muzyki z wieży ten efekt jest jednak b. niepożądany (słuchając muzyki z głośników oczekujemy jak najbliższego podobieństwa do oryginału). W ekstremalnych warunkach przy pełnej głośności, przesterowany sygnał (dźwięk nie akustyczny) może nawet zniszczyć głośniki.

Rada: Podłącz mp3-kę, daj w niej głośność na full i sprawdź czy dźwięk z głośników jest czysty, bez zniekształceń. Btw, w wieży nie ustawiaj głośności na max :)

 

That's all folks B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady ;)

 

Nie no wiem że z reguły lepiej brzmi markowe mp3 od chinskiego, ale chodzi mi własnie o dźwięk przez wieże ;)

 

A jeśli dałbym i tu i tu na maxa to moge ten wzmacniacz przesterować?

Nie chce nic zepsuć, ale chciałbym też żeby grało w miare głośno :D

Moja wieża jak co to Aiwa XS-G4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz się dowiedzieć co to jest "przester", to podłącz PC do wieży (w wieży głośność maks 40%), ustaw głośność na max w software'owym odtwarzaczu (np. winamp) oraz PC i.... usłyszysz.

Jak chcesz, żeby było "w miare głośno" z odtwarzacza, to kup mp3-kę z wyższym poziomem mocy na wyjściu :D Albo pomiędzy wieżą a odtwarzaczem użyj jakiegoś wzmacniacza sygnału ;)

 

 

P.S.

Napisz co się dzieje, jak dasz w mp3-ce głośność na maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mowisz - podlaczylem wieze do kompa ustawilem w wiezy ok. 40 procent glosnosci i w odtwarzaczu max, i nie zauwazylem nic nie pokojacego...

Jak dalem tu i tu max to myslalem ze glosniki wyleca z kolumn xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacques La Fey

A po co w ogóle podłączasz odtwarzacz ten sposób, nie lepiej podłączyć komputer ? Odtwarzacze (większość) posiadają jedynie wyjście słuchawkowe, nie liniowe jak komputer, jakość z tego powodu jest znacznie niższa - sprawdź na tym samym utworze.

 

Szumy będą największe na maksymalnej głośności odtwarzacza, ustaw ją raczej na średnim poziomie - musisz poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc zrezygnowałem z pomysłu podłaczania mp3 do wiezy, skoro moge miec PC podlaczonego, co jest rozsadniejszym wyjsciem.

Ale pogubiłem się już z tym przesterem :P

 

Aby uniknąć przesterowania wzmacniacza, np sluchajac muzyki z komputera w winampie, wieze dac na max, a w winampie poziom glosnosci ustawiac, a wiezy nie tykac, tak? ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie zadajesz.. sam przecież powiedziales, ze nie slyszysz nic niepokojącego, a lostson sieje panike :D

Ciezko bedzie przesterować wieze komputerem z uwagi na niski poziom wyjsciowy sygnalu z karty. Może ci sie to jedynie udac jeżeli w jakimś programie typu winamp czy co sztucznie podbijesz glosnosc nagrania.

Ergo- z komputera sygnał w mikserze windows na 100%, a regulujesz w wiezy (lepszy S/N ratio)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panika, nie panika, ale Tobie mefjuu chyba nie zdarzyło się spalić głośnika.

 

Mi się kiedyś udało :lol: Gitarą (ESP, btw) i przesterem bossa w wieży u kumpla.... A propos głośności w wieży - raczej proponowałbym ustawić na

 

60-80%, bo wzmacniacz wtedy ma najmniejsze zniekształcenia.

 

Pozdrawiam^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośmielam się nie zgodzić, zajrzyj do dataszita dowolnego scalonego wzmacniacza mocy. Tam dowiesz sie, ze znieksztalcenia sa najwieksze dla minimalnej i maksymalnej mocy wyjsciowej, a w zakresie powiedzmy 3-98% (strzelam) są bardzo niewielkie (ułamki procenta). Tak wiec dochodzimy do wniosku ze znieksztalcenia zalezne sa od poziomu wejsciowego, a ten mozemy regulowac zarówno w komputerze, jak i na wiezy. Wiedząc jednak, ze ustawiajac głosnosc na kompie na 100% stosunek sygnalu do szumu rosnie, logicznym wydaje sie fakt regulacji na wiezy :)

A głośniki na miękkim zawieszeniu raczej średnio nadają sie do gitary, co potwierdza Twój przypadek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.... Jakbyś trochę bardziej zgłębił ten temat, to byś się również dowiedział, że zniekształcenia we wzmacniaczu nie zależą tylko od poziomu sygnału wejściowego.

 

A zależą od wad konstrukcyjnych, złej impedancji głośników, zbyt dużej mocy, przesterowania wejścia etc. Jak się przyjrzysz wykresowi zależności zniekształceń od mocy

 

to zauważysz, że zniekształcenia rosną lawinowo po przekroczeniu ~80-90% mocy. Dlatego najlepszą opcją jest ustawienie głośności w wieży na ~max. 80%. Btw, jeśli

 

myślisz, że ustawiając 100% mocy na pc, S/N rośnie, to życzę powodzenia. Po prostu mylisz głośność z zakresem dynamiki. Podgłaśniając, zwiększasz nie tylko poziom

 

sygnału audio, ale również szumu...... Wracając do tych nieszczęsnych głośników mojego kolegi - po prostu niechcący empirycznie sprawdziłem, że ciągły przesterowany sygnał jest

 

bardziej szkodliwy dla głośników niż krótkie przeciążenie. Dlatego niektórzy zalecają dobór wzmacniacza o większej mocy od głośników. Ale to już temat na inną dyskusję.

 

Pozdrawiam^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wady konstrukcyjne.. większośc współczesnych wież na scalakach to kopiuj wklej z datasheeta danej kostki i jeżeli jest ona w 100% sprawna, ma odpowiednie chłodzenie i nie zadziałają układy zabezpieczające to zniekształcenia większe niż przewidziane przez producenta nie występują. A głośniki dodawane do zestawu (bo nie ma co się oszukiwać, większosc słucha na "stockach" a nie na własnych monitorach/kolumnach) mają impedancje taką, aby nie dopuścic do przegrzania scalaka.

zniekształcenia rosną lawinowo po przekroczeniu ~80-90% mocy.

Tak, mocy wyjściowej, która zależy od poziomu sygnału. Możesz go zmieniać w kompie i na wieży, ale...

Osobiście nie polecam regulować głośnosci cyfrowo ze względu na utratę rozdzielczości bitowej (...) wpięcie taniego kiepskiej jakości potka dało lepsze rezultaty niż cyfrowa regulacja głośności.

To akurat cytat z innego forum. Nie wiem na ile to prawdziwe, ale coś może w tym być.

Btw, jeśli myślisz, że ustawiając 100% mocy na pc, S/N rośnie

A nie? poziom szumów jest na wyjściu stały, a sygnał jest coraz wiekszy. Przykład: poziom wyjścia 10%. Szum ma dajmy na to 5mV, sygnał 10mV. To wszystko jest wzmacniane w wieży, która jest odkręcona na maksa. A teraz poziom wyjścia na 100%- szum dalej 5mV, sygnał 700mV.

 

PS. widzę, że również maniak opery :) pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, niezle mi namieszaliście ;)

 

Czyli mam na wiezy ustawic okolo 80% mocy a na kompie max?

 

Czy wieza max a kompem regulowac,

 

Czy Komp na maxa a wieza regulowac?

 

Bo już nie ogarniam xD

 

pozdro i dzieki za wyczerpujące odpowiedzi ktorych nie do konca rozumiem ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności