Skocz do zawartości

Wasza ocena


Rolandsinger

Rekomendowane odpowiedzi

Mi to się w głowie nie mieści. Człowiek inaczej zachowuje się będąc pod obserwacją kamery. Każdy człowiek dąży w pewnym przedziale czasowym do prywatności (np. nawet skandalizujący artysta po występie zaszywa się gdzieś w swojej willi, czy też każdy człowiek po pracy w swoim domu/ogrodzie itd.). Każdy potrzebuje prywatności/intymności, chce mieć swój własny niewidzialny przez innych kąt (czy też tylko dla rodziny). Dla mnie to NIENATURALNE, niezgodne z instynktem, pragnieniem wolności. W jakim celu - sprzedać się, zyskać na popularności itd. To trochę jak oglądać zwierzęta w zoo - z ciekawości można popatrzeć, ale czytając to chcielibyście tu i teraz być pod okiem Wielkiego Brata w swoim przytulnym gniazdku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tacy ludzie to norma?

 

Jaka norma? Co to znaczy, że "coś jest normą"? Ilu ludzi potrzeba, żeby uznać coś za normę? Gdzie mogę zobaczyć oficjalny spis norm "powszechnie obowiązujących"? Jak dla mnie norma to dość subiektywne określenie jakiegoś zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthass - może nie tyle norma typu "od 18 roku życia wolno to" lub "w tym wieku nie wypada", ale kontestowanie wszystkiego, relatywizacja praw w dłuższym okresie prowadzić może do jakiegoś zepsucia społecznego.

 

Popatrz dla przykładu na piłkę nożną - załóżmy, że od wielu lat narasta coraz większe cwaniactwo, wymuszanie fauli itd. - teoretycznie nikt tu prawa nie łamie (mówię o przypadkach, które nie zostały udowodnione), ale ile osób narzeka na brzydki obraz gry, nieuczciwe zachowanie. A taka norma to być po prostu fair.

Czy też postawa banków - zarabiały na kredytach, wiadomo było, że wiele osób nie powinno ich dostać, ale prawa nie złamano. Jak to powiedział dziś Obama - banki powinny przestrzegać po prostu pewnego rodzaju standardów (w domyśle etycznych). Norm pisanych na to nie ma.....Albo się czuje, że jest to coś nieetycznego, niemoralnego albo wyłącza się te uczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka norma? Co to znaczy, że "coś jest normą"? Ilu ludzi potrzeba, żeby uznać coś za normę? Gdzie mogę zobaczyć oficjalny spis norm "powszechnie obowiązujących"? Jak dla mnie norma to dość subiektywne określenie jakiegoś zjawiska.

Ot, dobry podwątek. Ostano debatowałem na ten temat z dziewczyną. Ciekawy jestem wniosków forumowiczów na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka norma? Co to znaczy, że "coś jest normą"? Ilu ludzi potrzeba, żeby uznać coś za normę? Gdzie mogę zobaczyć oficjalny spis norm "powszechnie obowiązujących"? Jak dla mnie norma to dość subiektywne określenie jakiegoś zjawiska.

 

 

A gdyby ktoś miał pogląd, że ludziom o nicku na A, należy rozwalić łeb łyżką do opon przy każdej nadarzającej się okazji, to również byś szanował takie mniemanie? Przecież zgodnie z twoim czerwonym światopoglądem jest to takie samo przekonanie jak "kochaj bliźniego jak siebie samego".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tacy ludzie to norma?

 

zdefiniuj "norma"

 

poza tym tak długo, jak długo nie są nachalni (jakby nie Twój post to bym nawet o tym nie wiedział), jest mi to zupełnie wszystko jedno...

 

... problem by się zaczął, gdyby platformy z "wizją na żywo" jeździły by przez miasto jak parady gejów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykla prowokacja i tyle. Chca by sie zrobilo szybko o nich glosno i tyle. Studentka socjologii i student dziennikarstwa. Zyjac w krakowie przez kilka lat wiele rzeczy slyszalem i pomyslow widzialem. To bedzie norma, szybki sposob na pokazanie sie.

Dla mnie moje zycie nie jest na sprzedarz, wiec nie komentuje tego nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno sprostowanie, gdyż wielu Kolegów dokonało niewłaściwiej interpretacji użytego przeze mnie w pierwszym poscie terminu: norma.

 

Otóż poprzez pytanie: "Czy tacy ludzie są normą?" chciałem wyłącznie ustalić, czy takie zachowania są dziś powszechne, częste, istotne statystycznie, a nie czy są zgodne z tym, czy innym kodeksem etycznym. Zresztą nie znam kultury, której aksjologia nie zawierałaby nakazów deontologicznych konstuujących poczucie wstydu, prywatności, godności. Tych pojęć i odczuć nie mają raczej zwięrzęta, ludzie bez względu na wyznanie i krąg kulturowy zazwyczaj je przejawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze mentalnosc ludzi generalnie sie nie zmienila na przekroju powiedzmy 10-20 lat.

to ze ktos sie pokazuje publicznie i zupelnie za darmo to tylko zasluga technologii, ktora to umozliwia. kiedys bylo to po prostu niemozliwe.

takie zachowania raczej nie sa zbyt powszechne - w przeciwnym razie bylibysmy zalewani tego typu serwisami.

btw niby czlowiek sie inaczej zachowuje przed kamera, ale... jesli jest nonstop podgladany to w koncu staje sie to normalnoscia i jego zachowanie rowniez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ich w głębokim poważaniu do momentu,w którym nie zaczną przeszkadzać w moim skromnym życiu. Do tego momentu mogą się nawet pozabijać przed tymi kamerami.

 

Swoją drogą czytałem o tym dziś na gazeta.pl(wątpię aby powstała jakaś inna kamerka),nie pamiętam tylko w którym serwisie,a nie chce mi się za bardzo szukać. Suma sumarum w tamtym artykule było wspomniane o tym,że liczą na profity z reklam itp. Jeśli dobrze im ze sprzedawaniem swojego życia to proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie, ze mentalnosc ludzi generalnie sie nie zmienila na przekroju powiedzmy 10-20 lat.

to ze ktos sie pokazuje publicznie i zupelnie za darmo to tylko zasluga technologii, ktora to umozliwia. kiedys bylo to po prostu niemozliwe.

 

Sądzę, że za PRLu gdyby TV wyemitowała coś podobnego, to wybuchła by fala strajków i społecznego niezadowolenia, a "bohaterowie" tego programu zostaliby zlinczowani.

 

Wynika to z prozaicznej zasady akcji-reakcji. Komuna od czasów stalinowskich usiłowała przez 45 lat ludziom wmówić, że takie ekscesy to kwestia "prywatnego systemu wartości", a to czy ktoś kieruje się dekalogiem czy prawem pięści jest zupełnie równocenne. Oczywistym jest, że społeczeństwo na zasadzie przekory było bardziej religijne, konserwatywne niż dzisiaj. Na szczęście nie sprawdziła się w praktyce zasada innego socjalisty - Dra J. Goebbelsa, że kłamstwo powtórzone sto razy nabiera cech prawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A gdyby ktoś miał pogląd, że ludziom o nicku na A, należy rozwalić łeb łyżką do opon przy każdej nadarzającej się okazji, to również byś szanował takie mniemanie? Przecież zgodnie z twoim czerwonym światopoglądem jest to takie samo przekonanie jak "kochaj bliźniego jak siebie samego".

 

Dlaczego piszesz "zgodnie z twoim czerwonym światopoglądem", skoro ja tylko zadałem pytanie? Skąd wiesz jaki ja mam światopogląd?

 

A gdyby ktoś miał pogląd, że ludziom o nicku na A, należy rozwalić łeb łyżką do opon przy każdej nadarzającej się okazji, to również byś szanował takie mniemanie?

 

Nie ma znaczenia czy bym szanował, to jest po prostu niezgodne z prawem. Czy nieprzestrzeganie "norm" jest niezgodne z prawem?

 

Dodam tylko, że dla mnie moja prywatność jest zbyt cenna by posunąć się do takich rzeczy (chodzi mi o "bohaterów" tematu), jednak nie odczuwam potrzeby "nawracania" innych ludzi.

 

btw sry za opóźniony zapłon :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności