Skocz do zawartości

Yp-u1


Skręt

Rekomendowane odpowiedzi

Samsung YP-U1X (ostatnia litera określa rozmiar pamięci, w tym wypadku to 512MB)

 

samsung_Yyp_u1.jpg

Pare linków:

Oficjalna strona Samsunga - opis plajera

CNET

Sporo zdjęć

 

 

--------------------------------------------------

 

Kożystając z "chwili" wolnego czasu oraz uprzejmości mojej znajomej ;) , przygotowałem krótkie spojrzenie na plajerka, o którym ostatnio wspominałem na forum.

 

YP-U1 można uznać za tańszą alternatywę dla plajerów iAudio czy iRiver... jednocześnie... z pewnością będzie o wiele lepszym wyborem od droższych creativów: Kłania się Skąpiec:

Samsung

Creative

 

----------------------------------------------------

 

Jaki on jest każdy widzi.... niestety coś przypomina...

u1-review15.jpg

 

:]

 

----------------------------------------------------

Przedstawienie

 

Specyfikacja: (download Manual - pdf)

specyfikacja5ik.jpg

 

Dostępny jest w wersji białej i czarnej. W 4 wersjach pojemnościowych: 128/256/512/1024 MB (... jeszcze 2GB... niby dostępny :/ )

Rozmiarammi przypomina ifp 7/8xx - szerokość i długość prawie takie same. Jest jednak dwukrotnie cieńszy. Waży tyle co ifp bez baterii - 33g. W kieszeni prawie go nie czuć. Obsłucha kółkiem całkiem wygodna - osobiście wole joya :].

Plajer ma wbudowany wtyk USB, schowany pod "zasuwką" z tyły obudowy. (w praktyce tej zasuwki mogłoby wogóle nie być, bo i tak się ciągle zsuwa :/ )

Prędkości zapisu/odczytu danych między komputerem a odtwarzaczem zmierzyłem tylko na USB1.1 i wynoszą:

Ekplorator win: (liczony)

- zapis: 730KB/s

- odczyt: 770KB/s

Total Commander (liczony - bardziej miarodajny):

- zapis: 760KB/s

- odczyt: 780KB/s

 

------------------

Czas włączania odtwarzacza wynosi około 10-11s. wyłączania ok. 4-5s. Oczywiście nie uznaję tego za wade, ale mógłby się trochę pospieszyć (mojemu iRiverowi zajmuje to odpowiednio 4-5 i 3s). Menu plajera jest bardzo intuicyjne, instrukcja potrzebna jest raczej tylko panom z szanowanego KŚ. Jedyną denerwującą mnie tutaj rzeczą jest "mułowatość" samsunga... np. włączam następny kawałek a plajer przez ułamek sekundy zastanawia się jak to się robi :]. Podobnie przy poruczaniu się po opcjach. Trochę to denerwujące gdy człowiek jest przyzwyczajony (!) do ifpa (natychmiastowa reakcja).

 

Plajerem się bawiłem na firmware 2.242.

 

Odtwarzacz pracuje jako UMS, sterowniki potrzebne są jedynie w win98. Dostępny jest manager - Media Studio. Pomoga on w zarządzaniu zbiorami, ripuje płyty (dla tych którym nie chce się urzywać EAC'a)...

Plajer posiada wbudowany aku. ładowany przez USB. (na Allegro można kupiś ładowarkę sieciową za 15zł).

Wg. producenta czas odtwarzania to 13h.

 

W praktyce, co mnie zdziwiło, osiąga te 13h (głośność 20/ wszystko w MP3 preset standard/ zostawiony na noc/ bawiłem się trochę w opcjach)

 

Ładuje się ok: 2,5h

 

-------------------

Dzwięk

Odsłuch... niestety tylko na MX400 <_< . (dopalacze dzwięku wyłączone, EQ - normal) (na dzwięk patrze przez pryzmat iRivera)

 

Powiem szczerze... myślałem że będzie źle... Po odsłuchu twierdzę, że jest bardzo dobrze :] . Różnice między nim a ifpem są czysto kosmetyczne - ale są. Dzwięk jest jakiś taki suchszy, brak mu energii. Ile w ifpie można słuchać i co chwile wyłapywać efekty o których się nie miało pojęcia to w YP'ie jest to utrudnione, poprostu dzwięk jest mniej zróżnicowany (nie ma takiej ładnej ekspozycji jaka jest w ifpie), co nie oznacza że mniej szczegółowy (po prostu konkretne dzwięki "nie różnią się" od siebie - YP jest troszkę monotonny) . Jako podstawową różnicę mogę jeszcze podać o wiele mniejszą ilość basu.

Dzwięk jest po prostu inny i zapewne wielu osobom przypadnie do gustu.

 

Są 4, zdefiniowane przez producenta, ustawienia EQ. Mnie jednak się nie podobają, a zmiany jakie wprowadzają są za małe (dla mnie)... Jest jednak fajny 9-cio pasmowy EQ użytkownika... no i SRS WOW - w praktyce dodaje trochę basu i zwiększa przestrzenność dzwięku.

 

Głośność - skala 0-30. Różnica głośności pomiędzy poszczególnymi stopniami jest inna - tzn. im głośniej tym różnica między kolejnymi jednostkami na skali jest większa. Skąd 20 samsunga równe jest 20 iRivera (skala 0-40) /\ 25 równe 26-28 /\ a już 30 (max) YPa równe 33 ifpa (granica bulu mi się zaczyna od 35).

Przy takich głośnościach zacząłem odczuwać brak w YP'ie czegoś takiego jak fade in (po wznowieniu odtwarzania, głośność narasta powoli) - gdy nagle w uszy walnie vol 30 to boli :/

 

Podczas 2 dni jakie spędziłem z plajerem nie zauważyłem żadnych niepokojących trzasków, zgrzytów, szumów. Jedynie czasem występuje lekkie łupnięcie przy przeskoku między utworami: przy vbr MP3 (cbr nie sprawdzałem, nie posiadam :] ) zdażyło mi się dosłownie 3 razy, przy ogg (q9 i q10) kilka razy.

 

------------------------

Formaty (tak w skrócie - ważniejsze rzeczy)

 

Po raz pierwszy w życiu słuchałem na plajerze muzyki w ogg q10 :] (ifp obsługuje do q7 i to też nie zawsze). Producent podaje do q9, ale wydaje mi się, że to dla fabrycznego firmware (niestety nie sprawdziłem przed aktualizacją na 2.242)... Spoko... ale różnicy między q7 a q10 i tak nie słysze :P , więc dla mnie to bez znaczenia.

 

Plajer nie radzi sobie z wyświetlaniem czasu przy przewijaniu utworów w vbr MP3 oraz w ogg - czas stoi w miejstu/ utwór się przewija. <_< .

Denerwuje trochę zjadanie początków utworów (ok 1 do 2s, ale nie zawsze).

 

------------------------

Dyktafon

 

Albo ja jestem ślepy, albo plajer ma jedno ustawienie jakości nagrywania :ph34r: .

Próbka

Jak sami widzicie, jakość nagrania jest conajmniej żenująca <_< . Samsung mógł się bardziej postarać... MSI MS-551X (o którym jest mowa Tutaj) kosztuje 120zł... a ma nieporównywalnie lepszy lepszy dyktafon.

 

Jeśli więc komuś zależy na nagraniach wysokiej jakości to YP odpada.

 

------------------------

------------------------

------------------------

Podsumowanie

 

Pomijając pare :] wad, plajer godny uwagi. Osobiście mi sie bardzo spodobał - szczególnie jego rozmiar (choć mając wbudowany aku mógłby być jeszcze mniejszy) i waga - przy YP'ie, ifp7xx to cegła :P . Ogólnie wszystko fajnie... tylko nieliczne szczegóły spędzają sen z powiek. :ph34r: .

 

Kożystając z sytuacji:

Marylko zmień słuchawki... to co że wszystkie rozwalasz po 2 tygodniach, warto nauczyć się dbałości o sprzęt dla różnicy jakości dzwięku. Ten plajer się marnuje na słuchawkach (UWAGA forumowicze ;) ) za 3 polskie złote. Stać go na wiele więcej, ale jego możliwości odkryjesz dopiero przy lepszym sprzęcie. Chyba dzieli nas zbyt duża różnica priorytetów i nie potrafie zrozumieć takiego a nie innego postępowania. Pozdrawiam i dziękuje za plajera ;)

---------------------

 

Jakieś pytania? To pisać.

Edytowane przez Skręt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry tekst :) tylko jedno mi się w playerku nie podoba:

 

> zjadanie początków utworów (ok 1 do 2s, ale nie zawsze).

 

wtf? O_o wiem że wszystkie poza T playerki mają tak z OGG (zjadają często do pół sekundy początku utworu) ale żeby z MP3 i WMA? O_o

 

 

... no i skala głośności nie jest wygodna ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry tekst :)

Dzięki

 

tylko jedno mi się w playerku nie podoba:

 

> zjadanie początków utworów (ok 1 do 2s, ale nie zawsze).

 

wtf? O_o wiem że wszystkie poza T playerki mają tak z OGG, ale żeby z MP3 i WMA? O_o

No rzeczywiście <_< . Ale nie zawsze się to dzieje. Myślę że jakbym go miał troszkę dłużej doszedłbym przyczyny tego procederu :]

 

... no i skala głośności nie jest wygodna ;]

To raczej kwestia przyzwyczajenia ;) . Nie za wygodne dla ludzi słuchających głośno, ale ktoś kiedyś nażekał że w ifpie brakuje mu czegoś pomiędzy 1 a 2 :ph34r: - wieczorem, na dobranoc. Tu wygodniej z samsungiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bawiłem sie nim chwile i ogolnie mnie nie powalił. Samunga lubie za solidne wykonanie playerów *obecnie bo te starte Yeppy to była porazka*

 

To co teraz oferuje Samsung zdecydowanie moze konkurowac, i cieszy mnie to ze w koncu Samsung zacozł wykrozystwyac poteciał swojich techników, a nie tworzyli oni cos dla iAUDIO, irivera czy innych a Samsung robił cos co ani nie wygladąło anie nie grało a do tego sie rozpadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

niedawno zakupiłem YP-U1Z. różni się tym od U1X że ma 1GB pamięci i... no właśnie - zupełnie inny, nowszy soft. wersja powyżej 3.x. wersji starszej nie daje się wgrać, próba kończy się skasowaniem oryginalnego firmwaru bez zainstalowania nowego - czyli player pozostaje martwy do czasu zflaszowania go firmwarem z CD dołączonego do playera.

 

a tak się składa, że mój U1Z nie ma SRS WOW! mógłbym przypuszczać, że może jest on uszkodzony, ALE... okazuje się, że na temat tego czegoś ani słowem nie wspomina instrukcja obsługi ani dane na stronie samsunga.

 

kiedyś miały SRS WOW a teraz nie mają? czy to nie dziwne, że na stronie samsunga zalega soft starszy niż dostarczany z nowymi playerami?

 

btw, moja sztuka ma problem z trwałością akumulatora. u mnie nie jest to 12h. tylko 4h !!! na pełnym ładowaniu od zera, głośność poniżej 20 ! wszystko wygląda mi na uszkodzony akumulator, ale...

 

ładuje się 2,5h jak w instrukcji napisano. może nawet 5 minut dłużej. dzisiaj pomimo wczorajszego naładowania "na fula" udało mi się go ładować jeszcze przez 30 minut i nie pokazał się napis "fully charged". kolejna dziwna sprawa. czy ktoś natknął się na takie problemy i ma jakiś pomysł jak je usunąć? może jest jakaś magiczna sztuczka która może przywrócić playerowi deklarowaną pojemność baterii?

 

serwis to ostateczność, bo będzie to oznaczać lekko 2 tygodnie bez playera, nie mówiąc już o kłopotach w stylu "a o co panu chodzi, przecież działa?"... już przez telefon buc z serwisu zaczął coś chrzanić o złym formatowaniu akumulatorka przez użytkownika. jakby aku litowo-polimerowy trzeba było formatować. a może trzeba? może nie doczytałem w instrukcji? bo jak coś się pieprzy, to czytam instrukcję, niezależnie jak prostego urządzenia ona dotyczy.

 

a może pasujący aku można gdzieś kupić? bo jakoś normalnie nie mam zaufania do tego serwisu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw, nowa wersja softu nie obcina początków OGG. tym bardziej nie ma czegoś takiego przy MP3.

 

startuje w 6 sekund wyłącza się w 4 (tyle wyświetla animację "goodbye"). nie ma problemu z wyświetlaniem czasu w plikach VBR i OGG.

 

reakcje na obsługę via menu są natychmiastowe. zmiany utworów przebiegają bez jakichkolwiek trzasków, jedyne opóźnienie wywołane jest przez wyciszanie (fade-in, fade-out) i beep (który da się wyłączyć w opcjach).

 

gdyby nie wspomniany problem z akumulatorem, player byłby praktycznie pozbawiony wad. ale pewnie ja zwyczajnie pechowo trafiłem na uszkodzoną sztukę.

 

jak kogoś nie stać na iAudio 5 - to chyba trudno znaleźć coś lepszego w tych rozmiarach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
niedawno zakupiłem YP-U1Z. różni się tym od U1X że ma 1GB pamięci i... no właśnie - zupełnie inny, nowszy soft.

to tylko kwestia daty produkcji odtwarzacza. a tak po za tym odtwarzacz jak na samsunga jest naprawde dobry. jak go wrzucam do kieszeni, czuję jakbym miał w niej zapalniczkę. Troszke kiepskie sluchawki w komplecie, ale jak dla mnie takie słuchawki to tylko zbedny dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skret, good job, fajny ten opis :)

 

szkoda, ze nie miales usb 2.0. szalenie jestem ciekawy do ilu by zapis podskoczyl.

gdyby tak chcial zapisywac 2 MB/s ; 16 Mbits/s.

 

ogolnie wyglada fajnie. podswietlony wyswietlacz jest rownomiernie ? czy wali bokami jak stuletnie zegarki elektroniczne ? jaki kolor podswietlenia ? wyswietlacz zapewne jednokolorowy :)

 

czy wbudowany wtyk USB jest ruchomy, czy na stale, nieodchylany ?

 

no i kwestia radia - szkoda, ze nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam dokładnie, ale zdaje mi się (!), że można było zmieniać kolor podświetlenia :ph34r:

 

Jeśli najdzie mnie ochota, to postaram się pozyczyć go jeszcze raz, wgrać nowszy firmware, sprawdzić różnice w brzmieniu (SRS wow).

 

Swoją drogą to jeszcze jedna koleżanka go nabyła - trafiła jej się świetna okazja cenowa. Wcześniej miała jakiegoś no-name... ale różnicy brzmienia i tak nie wyczaiła: "ważne żeby grało".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż...niektórzy właśnie działają tylko na zasadzie "zeby grało". Moi kumple dopuki nieusłyszeli mojego plejerka na solidniejszych słuchawkach, poprostu brachtali sie ze mnie, ze wydałem 100 czy wiecej złotych na słuchawki...jak im dałem posłuchać troszke zmienili zdanie:)

 

a z tym zmienianiem podświetlenia to nie odkryłem czegoś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w YP-U1 nie ma możliwości zmiany koloru wyświetlacza - jest biały - a raczej lekko błękitny - wynik zastosowania "białych" hiper-jasnych ledów do podświetlenia. podświetlenie jest wbudowane w wyświetlacz i idealnie równomierne co widać nie tylko "gołym okiem" ale i na zdjęciach.

 

co do szybkości zapisu flasha - na USB 2.0 nie ma aż takiej rewelacji, 2MB/s nie uzyskamy, u mnie obliczona prędkość wyszła między 1,2 a 1,5MB/s, jednakże pomiar był bardzo niedokładny, gdyż nie chciało mi się czekać na załadowanie całego 1GB danych, co dałoby najwyższą możliwą dokładność pomiaru.

 

a metoda pomiaru nie jest taka prosta. prawidłowy sposób zapisu pamięci flash to zapis asynchroniczny buforowany. większość wszelkiej maści programów pokazujących średnią prędkość zapisu będzie wskazywać prędkość zapisu danych do bufora systemowego, a nie do samej pamięci flash odtwarzacza. aby zmierzyć rzeczywisty czas zapisu flasha należy rozpocząć pomiar CZASU w momencie rozpoczęcia kopiowania danych a zakończyć w momencie OPRÓŻNIENIA BUFORA ZAPISU. wskazanie tego drugiego czasu uzyskuje się poprzez "bezpieczne usunięcie / zatrzymanie urządzenia" zlecone w momencie kiedy program kopiujący zgłosił zakończenie kopiowania, jakkolwiek fizyczne przesyłanie danych nie zostało jeszcze zakończone. system operacyjny zgłosi wtedy gotowość do bezpiecznego odłączenia dokładnie w momencie, kiedy wszystkie dane z bufora zostaną zapisane na flashu. błędy pomiaru czasu w tej metodzie to błedy człowieka - wynikające z ograniczonego refleksu i czasu potrzebnego na kliknięcie odpowiednich opcji, startowanie i zatrzymywanie stopera. aby zminimalizować błąd - najlepiej zmaksymalizować czas ogólny - tym samym - ilość przesyłanych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie obliczona prędkość wyszła między 1,2 a 1,5MB/s

faktycznie, rewelacja to nie jest - predkosc w sam raz jak w moim ifp 799.

 

podświetlenie jest wbudowane w wyświetlacz i idealnie równomierne co widać nie tylko "gołym okiem" ale i na zdjęciach.

 

idealnie rownomierne :) czekalem na takie slowa, dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
u mnie obliczona prędkość wyszła między 1,2 a 1,5MB/s

faktycznie, rewelacja to nie jest - predkosc w sam raz jak w moim ifp 799.

Krecik, na ifpie za pomocą TC podobno można osiagnąc 2MB/s, próbowałes?

 

 

Jim_crow, nie wiesz czy wyszła może jakaś nowsza wersja firmware od 3.085? Powiedz też prosze czy nie dzieje sie coś fizycznie z plajerem, np. w egzemplarzu z jakim ja miałem do czynienia, część obudowy od strony kółka lekko się "rozklekotała" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krecik, na ifpie za pomocą TC podobno można osiagnąc 2MB/s, próbowałes?

Na malych plikach transfer skacze - jest to zwiazane z buforowaniem zapisu/odczytu.

Na wiekszych plikach TC i stoper wskazuja u mnie max transfer 1.6 MB/s.

 

odczyt natomiast jest sporo szybszy - ale to jakby ... mniej wazne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Całkiem ładna cena... prawie jak iPoo na allegro.

 

Niedługo ma wyjść następca - YP-U2, co ciekawe ma podobno RDS w radiu O_o (przypomne że U1 wogóle nie ma radia). Z wyglądu jest strasznie lipny i ma "neon" rodem z dresiarskiego BMW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje, jaka moc wyjsciowa ma ten player <_< Szczegolnie jezeli bym zamawial z pixmanii. Do konca tygodnia spodziewam sie przyplywu gotowki i trza kupic jakiegos flasha w koncu, a YP-U1 wydaje mi sie idealny. Ale chyba w koncu kupie jakies iaudio/irivera 512 u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz gdzies wyrazalem opinie na temat pixmanii. sklep we francji. w 3/4 przypadkow nie podbija gwarancji. nie ma przedstawicielstwa na polske. przesylka kosztuje 60zł. nie masz jak sie z nimi nawet klocic, a co dopiero prosc o podbicie gwarancji... ogolnie to strasznie nie polecam tego sklepu. nie polecam ci tego ignacy, chociaz widze ze sie napaliles strasznie... a wiesz ze na allegro 1gb jest za 350zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie modele (dwie różne sztuki słuchałem) mają całkiem zadowalającą głośność - przynajmniej dla mnie i słuchawek (wtedy) 32Ohm. Moc wyjściową widzisz na pierwszej stronie wątku - 18mW na kanał... jak jest z modelami francuskimi, niewiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luz. Znalazlem sklep internetowy w ktorym ten player kosztuje 315 zl (512) + przesylka (21 zlotych kurierem i ewentualnie 10 zl pobranie) czyli nawet taniej :)

 

[edit]

Na allegro jest ciekawa oferta. 330 zlotych za nowy, 1gb, ale dla mnie to az cos podejrzane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Podejrzane czy niepodejrzane... ludzie je sprzedają bo łakną plajerów w stylu MRU MRU, dzwięku i tak nie rozróżnią a o SRS'ie nie słyszeli bo nie aktualizowali firmware (w swojej niewiedzy, też go nie słyszałem... :| ).

 

... 330 za 1GB ... w sklepach ok 450 ... niewydaje mi się być podejżane. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybor jest trudny, ale ja nie lubie ryzykowac. Jezeli dobrze pojdzie to U1Z zamowie sobie w przyszlym tygodniu :) Gwarka jednak nawet na ten rok sie przyda, a 512 mam nadzieje, ze mi wystarczy. W dodatku jest CZARNY :) Jezeli padl by glupi aku nie z mojej winy to bede musial placic pewnie kolo 100 zeta.. A info o awaryjnosci tego sprzetu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item102213332_samsun...sztuka_1gb.html

 

Tylko, ze zdjecia sa z aukcji nizej... :| Nawet sie koles nie pofatygowal zeby samemu zrobic. Jutro albo w poniedzialek pewnie do niego zadzwonie sie wypytam co i jak.

 

Jeszcze pytanko:

Czy ten player bez problemow obsluguje foldery? czyli jak je mam na kompie tak je bedzie widzial odtwarzacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności