Skocz do zawartości

Iriver H-320 - Mały "twardziel"


OkropNick

Rekomendowane odpowiedzi

<center>iRiver H-320 - mały "twardziel"</center>

Dzięki uprzejmości firmy Multimedia Intelligent Products mogłem przez ponad tydzień testować playera iRiver H-320 [20GB]. Na co dzień użytkuje model na płytki CD iMP-350.

Tak więc player z dyskiem twardym, to dla mnie nowe doświadczenie i nowe wrażenia z użytkowania.

Jakie były moje wrażenia. O tym poniżej:)

 

Wygląd i akcesoria:

 

Odtwarzacz wygląda solidnie. Obudowa wykonana z porządnego śliskiego plastiku, który musze przyznać jest miły w dotyku. Nic nie trzeszczy, Trochę zbytnio wystają gniazda od słuchawek, line in oraz line out, lecz nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu. H320 konkursu piękności zapewne nie wygra, ale nie po to został stworzony. Do odtwarzacza dołączone są: zasilacz, słuchawki, kabel USB, USB On Host(służy do podłączenia niektórych aparatów cyfrowych), zewnętrzny mikrofon, kabel z dwoma małymi jack'ami (np. do podłączenia zewnętrznego urządzenia audio) oraz pokrowiec.

 

Dołączony pokrowiec bardzo dobrze chroni odtwarzacz, chyba nawet za dobrze, bo brakuje w nim okienka na ekran i przyciski. Użytkownicy posiadając pilota zapewne nie odczują tego braku. Pokrowiec ma z tylu zaczep, dzięki któremu przymocujemy go do paska lub spodni. Nosiłem playerka przyczepionego do paska i musze przyznać, ze nawet podczas biegu czy jazdy rowerem pokrowiec twardo trzyma się swojego miejsca.

 

Słuchawki, które dostajemy w zestawie to Sennheiser MX400. Słuchawki są lekkie i wygodne. Nie tłumią dźwięków z zewnątrz. Dźwięk, który dają jest bardzo dobry. Brakowało mi troszkę głębszego bass'u. MX400 dobrze trzymały się moich uszu, choć podczas szybkich ruchów głowy czasem spadała jakaś słuchawka. Jeśli chodzi o jazdę na rowerze, to było dużo lepiej, przy prędkości w okolicy 50 km/h nie spadły, wiec test zdały:)

 

<center>h320_2_01.JPG h320_2_02.JPG</center>

 

Funkcje i możliwości:

 

H320 to 20-gigabajtowy multimedialny kombajn (dostępna jest również wersja 40GB), obsługujący wszystkie popularne formaty muzyczne MP3, Ogg Vorbis, WMA, ASF oraz WAV dzięki najnowszemu firmware. Nowy firmware przynosi także obsługę filmów XviD.

 

Do naszej dyspozycji jest również radio cyfrowe z możliwością nagrywania, dyktafon oraz przeglądarka plików JPG, BMP i TXT. Wszystko to widoczne na 2" ekran TFT LCD, który wyświetla 260,000 barw.

 

Przyciski zostały umieszczone poniżej wyświetlacza. Samo ich użytkowanie można uznać za mało wygodne. Są śliskie i małe, przez to często zdarzało mi się mylić przyciski, gdy nie patrzałem na playerka. To samo się dzieje podczas szybkiego poruszania się po funkcjach playera. Z boku po lewej stronie znajduje się wbudowany mikrofon, po lewej przycisk umożliwiający blokowanie klawiatury w odtwarzaczu. Na górze zostały umieszczone gniazda line in i line out, a na samym dole gniazda do podłączenia zasilacza, kabla USB oraz kabla USB On Host.

 

<center>h320_2_03.JPG h320_2_04.JPG</center>

 

Player jest wykrywany przez systemy Windows 2000 i nowsze jako dysk wymienny. Dla starszych wersji Windowsa będzie potrzebna instalacja sterowników dołączonych na płycie. Port USB 2.0 pozwala na przesłanie plików z maksymalna prędkość 480Mbps.

 

Przesłanie 1 GB muzyki z komputera do H-320 zajęło mi 4 minuty. Dzięki USB możemy także podładować wbudowany litowo-polimerowy akumulator. Niestety ta czynność twa bardzo długo, a międzyczasie nie można ani słuchać muzyki, ani używać playera jako dysku przenośnego. Dlatego do ładowania H320 najlepiej używać dołączonego do zestawu zasilacza. Czas ładowania wynosi wtedy około 3 godzin. W pełni naładowany akumulator starczy na około 16 godzin ciągłego słuchania muzyki.

 

H320 daje nam możliwość zrzucania zdjęć z aparatów cyfrowych, bez konieczności korzystania z komputera. Urządzenie, poza złączem USB 2.0, posiada adapter z portem USB 1.1, wykorzystywanym przez wiele urządzeń peryferyjnych. Player wykrywa podłączone urządzenie i działa jako stacja bazowa z USB. Poza aparatami cyfrowymi H320, może łączyć się z innymi odtwarzaczami MP3, a nawet z dyskami twardymi wyposażonymi w port USB. Jedyny warunek stawiany podłączanemu urządzeniu peryferyjnemu to możliwość działania w trybie zewnętrznej pamięci masowej. Nie byłem w stanie sprawdzić tej funkcji, gdyż aparat Canon nie był wykrywany przez odtwarzacz.

 

<center>h320_2_05.JPG h320_2_06.JPG</center>

 

20 GB to bardzo dużo, żeby nie pogubić się w tym wszystkim mamy możliwość wyszukiwania i odtwarzania wg. artysty, albumu, gatunku lub nazwy pliku dzięki funkcji DB. Dodatkowo odtwarzacz obsługuje playlist'y Winamp'a.

 

Interfejs graficzny jest czytelny mimo sporej ilości danych, jakie wyświetla. Znajdziemy na nim między innymi: nazwę katalogu, tytuł utworu, który jest aktualnie odtwarzany, numer piosenki, ustawienia equlizera, czy tez stan naładowania akumulatora. W najnowszym firmware 1.28 dostajemy także zegarek. Mała rzecz, a cieszy:) W menu konfiguracyjnym znajdziemy sporo możliwości, które umożliwią nam dostosowanie playera do własnych upodobań. Ustawimy między innymi jasność i kontrast wyświetlacza LCD (przy ustawienia jasności ekranu na 10 może służyć nam za latarkę), odczyt informacji o utworze z tagów ID3, tryby odtwarzania (repeat, shuffle, intro, study), parametry equalizera czy SRS WOW, parametry nagrywania.

 

Jak już wspominałem wcześniej, H320 oferuje nam możliwość przeglądania plików TXT. Player wyświetla 10 linijek tekstu, w każdej linijce mamy po 26 znaków. Jak w każdym modelu firmy iRiver problemy są z literką "ą", którą player wyświetla z dodatkowym "daszkiem". Przeglądanie odbywa się płynnie linijka po linijce. Podczas przeglądania plików txt istnieje możliwość słuchania muzyki z playera. Prócz plików TXT, możemy cieszyć swoje oczy przeglądając zdjęcia. Player pokazuje zdjęcia nawet w rozdzielczości 2500 x 2422 pikseli. Kolory są ostre i bardzo żywe, tak wiec oglądanie fotek zgranych np. z aparatu cyfrowego to sama przyjemność.

 

<center>h320_2_07.JPG h320_2_08.JPG</center>

 

iRiver H320 ma także wbudowany dyktafon, bardzo przydatna funkcja dla reporterów jak studentów, którzy nie nadążają z pisaniem na wykładach. Mamy możliwość nagrywania za pomocą wbudowanego mikrofonu jak i za pomocą dodatkowego mikrofonu z zestawu, który podłączamy do wejścia line in. To drugie rozwiązanie jest dużo lepsze, bo wewnętrzny mikrofon nagrywa również dźwięk pracy dysku twardego. Dźwięk z mikrofonu jest zapisywany do formatu MP3 w jakości od 40 kbps aż do 320 kbps.

 

<center>h320_2_09.JPG h320_2_10.JPG</center>

 

Grajek posiada również tuner radiowy. Musze przyznać, że radio odbiera dużo lepiej niż mój iMP-350. Mamy możliwość nagrywania audycji radiowych, które są kompresowane do MP3. Brakuje trochę obsługi RDS lub choćby, możliwości nadawania stacjom nazw. Podczas słuchania radia nie mamy dostępu do ustawień equlizera.

 

Dzięki H320 z łatwością nagramy dźwięk z CD, kaset lub radia przy użyciu kabla analogowego, który znajduje się oczywiście w zestawie.

 

Odtwarzacz ma funkcję AutoSync, dzięki której player automatycznie dzieli muzykę nagrywaną z urządzenia zewnętrznego na konkretne utwory. Posiada również funkcję Voice Detect, która umożliwia włączenie nagrywania dopiero w przypadku wykrycia dźwięku. Oszczędzamy wtedy miejsce na dysku oraz zużycie prądu.

 

<center>h320_2_11.JPG h320_2_12.JPG</center>

 

Jest jeszcze dostępna funkcja AGC(Auto Gain Control), dzięki której player trzyma głośność dźwięku z mikrofonu na wymaganym poziomie, niezależnie od odległości źródła nagrywanego dźwięku.

 

Najciekawszą funkcją jest możliwość oglądania filmów. Bardzo przydatna sprawa na długie podróże lub, gdy znajdziemy się daleko od cywilizacji:)

 

Aby mieć możliwość oglądania filmów, musimy uprzednio użyć programu iRiverter, który skonwertuje nam plik filmowy do rozmiarów czytanych przez H320. Cały proces trwa około 30 minut dla filmu, który ma 700 MB. Po tej czynności film będzie podzielony na 2 części i będzie miał ok 300MB oraz 10 klatek/s. Chyba najlepiej ogląda się filmy wide screen, bo są one wyświetlane na całym ekraniku playera. Filmy panoramiczne mają czarne pasy u gór i na dole, przez co obraz jest dość mały.

 

Dźwięk:

 

Jak zwykle dźwięk stoi na rewelacyjnie wysokim poziomie. To już tradycja dla tej marki. Dźwięk jest porównywalny do kart dźwiękowych Sound Blaster'a, a są tacy, którzy uważają dźwięk iRiver'a za dużo lepszy. Nie należę do, audiofilów, więc nie jest mi pisane to oceniać:)

 

H320 posiada sporo ustawień, przy użyciu, których dostosujemy jakość dźwięku do indywidualnych potrzeb. Mamy 5 predefiniowanych ustawień EQ, EQ użytkownika oraz dźwięk przestrzenny SRS WOW.

 

<center>h320_2_13.JPG h320_2_14.JPG</center>

 

Skala głośności w playerze kończy się, na 40 ale już na połowie tej głośności player zaczyna głośno grać. Wszystko dzięki dużej mocy wyjściowej dźwięku - 20mW.

 

Przerwy miedzy zmianami utworów są dużo dłuższe w porównaniu do iMP-350, co może przeszkadzać podczas słuchania setów czy też koncertów podzielonych na kilka części. Za to podczas biegu nie doświadczymy sytuacji, w której player zaczyna przerywać granie, bo nie umie sobie zabufforować piosenki. Pod tym względem H320 miał wielką przewagę. Bieganie czy jazda na rowerze nie były wstanie doprowadzić go do "zająknięcia".

 

<center>h320_2_15.JPG h320_2_16.JPG</center>

 

<center>h320_2_17.JPG</center>

 

Słowa końcowe:

 

Szukasz playera mp3, który odtwarza również inne gatunki muzyczne, dzięki któremu możesz oglądać filmy, słuchać radia, nagrywać audycje radiowe czy też dźwięk z mikrofonu, a także przeglądać zdjęcia, które uprzednio możesz skopiować dzięki USB On Host. Jeśli choć raz nasunęła Ci się odpowiedź TAK i masz sporo gotówki na zbyciu, to już wiesz, jaki player jest dla Ciebie.

 

Autor: Rafał Rosłaniak (ralph03@o2.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super chlopaki ze powstaja takie recenzje, naprawde bardzo mi sie podobaja. Teraz juz nikt nie bedzie mial watpliwosci co wybrac - wejdzie tylko w dzial recenzji i wszystko sie wyjasni. Wszystko ladnie opisane, pod wzgledem praktycznosci i funkcjonalnosci.

 

PS Najbardziej podobal mi sie kawalek recenzji:

 

"szczupla brunetka z zadartym nosem. Proste dlugie wlosy splecione miala w warkocz zwieszajacy sie miedzy lopatkami. Miala zgrabny tylek, ladnie uwidoczniony przez ciasna, krotka spodniczke, jaka miala na sobie. Zwlaszcza ze pochylila sie lekko wygladajac przez. . . "

 

 

. . . okno. :D a co bylo dalej? :P:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Najbardziej podobal mi sie kawalek recenzji:

 

"szczupla brunetka z zadartym nosem. Proste dlugie wlosy splecione miala w warkocz zwieszajacy sie miedzy lopatkami. Miala zgrabny tylek, ladnie uwidoczniony przez ciasna, krotka spodniczke, jaka miala na sobie. Zwlaszcza ze pochylila sie lekko wygladajac przez. . . "

 

 

. . . okno. :D a co bylo dalej? :P:lol:

Ciiiii :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzialem, ze sie Wam spodoba. No ale ten tekst mial sluzyc do przedstawienia braku normalnej literki "ą". Co do nocnego czytania, to troche niewygodne - oczy strasznie bolą. H320 nieźle daje po oczach swoim podswietleniem :) Bardzo dobra latarka. Jak bylem w piwnicy po rower, to bardzo sie przydał iRiverek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Recenzje są spoko, ale brakuje mi w nich porównań wielkości playerka np. z telefonami komórkowymi... Ale się czepiam ;)

H320 jest wielkości paczki marlboro 100. Kto pali ten wie, kto nie pali, niech sie skoczy do kiosku i poprosi aby mu pani pokazała na chwile paczke. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szczęka mi opadła kiedy zobaczyłem możliwości tego odtwarzacza... Wiadomo - pliki wideo, 20GB... Ale zwłaszcza bezpośrednia możliwość zgrywania zdjęć, bez konieczności angażowania kompa. No i mikrofon w zestawie potrafiący trzymać taką samą głośność bez względu na odległość od źródła.

 

Jak najszybciej zapominam o tym co przeczytałem, bo jeszcze zacznę żałować wyboru sprzętu;). Mam H10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos funkcji odtwarzania filmów. Zapoznałem się z obsługiwanymi paramerami, w odpowiedni sposób przekonwertowałem obraz (rozdzialczość 220x176, 10 fps, 400 kb/s, XviD MPEG 4), mimo to przy próbie odtworzenia czegokolwiek, pojawia się komunikat o nie wspomaganiu (czegoś). Niewykluczone, że gdzieś popełniłem błąd, jakiego więc używac oprogramowania?

 

Czy czyjaś próba została zwieńczona sukcesem? Co z dzwiękiem? Na obrazku dołączonym do recenzji widać napisy, jak je dodać? Czy ktoś dysponuje odpowiednio zmodyfikowanym plikiem wideo (jakimkolwiek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ra wypowiedz jest kierowana do Ralpha:D sluchaj ja jestem na bakier z technologia typu komputery no poprostu sie nie znam a chcialbym naprawde ogladac filmy na miom iriverku:D jezeli moglbys ty lub kto inny podac mi link skad mam sciagnac oprogramowanie i programik do przerabiania filmow to bylo by super:D:D:D:D:D:D Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze iriverter:

http://iriverter.sourceforge.net/download.shtml

 

Po drugie nowe firmware:

http://firmware.iriver.pl/firmware/h_300/H...H300eu-v128.zip

 

Po trzecie przejrzyj tematy z forum. Znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, ktore pewnie padna podczas bawienia sie w przerabianie filmów :)

No i oczywiscie uzywaj google w swych poszukiwaniach :)

 

Jak bedziesz mial jakis powazniejszy problem to oczywiscie pomoc tu znajdziesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
barl  napisano 14.03.2006, 21:17 Cześć. Mam pytanie odnośnie EQ. Czy jest w tym odtwarzaczu możliwość balansowania głośnością poszczególnych słuchawek??

tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, że na pewno w innych jest. Mialem 3 rozne iRivery i byla mozliwosc balansowania glosem. Tak wiec a pewno bedzie, to funkcja podstawowa, wystepujaca w innych modelach.

 

Najszybciej przekonasz sie o tym, sciagajac instrukcje obslugi modelu, ktory Cie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności