Skocz do zawartości

Wma Mp3 Ogg


immanuel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zastanawiałem się ostatnio nad konwersją mojej kolekcji muzyki na inny format.

Zastanawia mnie tylko jedno: jak się ma sprawa ze zużyciem energii poszczególnych formatów muzycznych.

Gdzieś wyczytałem na zagranicznym forum, że wma i ogg zużywają o 30 % więcej energii od mp3.

Jednak to było tylko jedno zdanie i do niczego mnie ono nie przekonuje.

Chciałem zasięgnąć bardziej fachowej porady od specjalistów.

Mam nadzieję, że ktoś ma dostęp do ciekawych informacji na ten temat.

Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś zna odpowiedź na moje pytanie i mógłby to jakoś potwierdzić (najlepiej link do wyników badań, testów).

Albo sam to przetestował..

 

Edit:// O kurczę, mogłem to chyba zapodać w dziale "kompresja dźwięku" :/

Może ktoś przeniesie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam żadnych wyników testów ale wiem że ogg na pewno mają bardziej skomplikowany algorytm, tym samym będą zużywać więcej prądu. Różnica nie powinna być jednak wielka, z resztą masz HDD więc w zużyciu jego baterii niewielką rolę odgrywa algorytm odczytywania. Inną kwestią jest wielkość utworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wma rzeczywiscie zuzywa wiecej pradu, potrzebuje wiecej mocy obliczeniowej podobnie vorbis

 

kiedys musze zrobic eksperyment wma 128 vs mp3 192, jakosc dzwieku + dlugosc zycia baterii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sam to przetestuję i podam wyniki na forum.

Bo nigdzie nie otrzymałem porządnej odpowiedzi :(

Ja wiem, że ogg i wma zużywa więcej energii, ale mnie interesują dokładne wyniki testów...

Myślę, że ogg ma VBR i potrzebuje więcej mocy obliczeniowej procka - stąd większy pobór prądu.

Jeszcze jedno: rippowałem jedną płytę do tego samego bitrate'u różnymi kodekami: mp3, wma, ogg i album zrippowany ogg zajmował o 4 MB mniej miejsca niż mp3 B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyłem miliamperomierz pomiędzy granat a impka 550 i oto co otrzymałem:

Dla mp3 VBR........... 76-81 mA

Dla WMA(128).......... 84-88mA

Dla ogg (q5)....................94-102 mA

Pomiaru dokonywałem kiedy impek przestawał kręcić płytą.

W czasie kiedy czytał płytę pobór prądu oscylował pomiędzy 300 a 400 mA

Stąd wniosek , że największy wpływ na czas życia baterii ma jak impek często musi

Czytać płytę a nie jakim kodekiem są pakowane utwory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asik, dziękuję bardzo, o takie coś mi chodziło.

Mam jeszcze jedną małą prośbę...

Możesz zmierzyć pobór prądu dla:

1. MP3 128 kbps

2. OGG 128 kbps

3. WMA 128 kbps

 

??

 

Byłbym bardzo bardzo dźwięczny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtarzam to zawsze ale powtórzę znów ;]

 

MP3 i WMA "mają" tryby CBR i VBR (ABR to odmiana VBR)

... OGG "ma" JEDYNIE tryb VBR ;)

 

... a jakiejś znacznej różnicy długości odsłuchu mp3/wma/ogg nie stwierdzam... i tak co 2-3 dni grajka ładuję...

 

 

[edit] acha - konwersja MP3->WMA i MP3->OGG nie ma wielkiego sensu (chyba że z MP3@320->WMA@128 - gdzie po prostu oszczędzamy miejsce)... MP3 i tak ma "swoisty lowpass" na 16KHz... WMA ma płynny a OGG ma aż na 18KHz... więc i tak nie wykożystasz pełnej jakości WMA/OGG

 

... musisz całość ponownie z CD-Audio zrzucać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie słyszę wyraźnie 18 KHz :)

Myślę, że najważniejsze są "ślepe testy odsłuchowe".

Jeżeli stwierdzam, że nie słyszę różnicy po konwersji to chyba mogę sobie na to pozwolić..

Nie wgłębiam się w rzeczy teoretyczne.

 

A z CD-audio zrzucę ponownie to co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem test zużycia akumulatora przez poszczególne formaty.

Ładowałem akumulator przez 15 minut, następnie włączałem jeden utwór (ten sam we wszystkich formatach) i zapętlałem go, tak, aby był odtwarzany z pamięci flash. Wszystkie pliki były ripowane do tego samego bitrate.

Oto wyniki:

mp3 : 2h 04 m. 25 s.

ogg: 1h 14 m. 43 s.

wma: 1h 25 m. 54 s.

 

Co wy na to ??

 

Ps. Jeszcze mam zamiar zrobić podobny test, ale z włączeniem pracy dysku twardego. Myślę, że w sobotę zamieszczę wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMMANUEL

Trochę to trwało zanim udało mi się zrobić testy o których pisałeś,

ale zabrałem się do tego bardziej systematycznie.

Ten sam utwór ( wav 43.734 MB) skompensowałem kolejno na:

- Mp3 (128) po kompensacji zajął 3.973 MB

- WMA (128) po kompensacji 3.994 MB

- Z OGG było trochę zachodu bo jak wszyscy piszą ma zmienny bitrate,Ale wydaje mi się, że go przechytrzyłem ustawiając min. bitrate i max. bitrate na tą samą wartośc 128 . W rezultacie otrzymałem plik o wielkości 3.755 MB.

Przy odtwarzaniu go Winampem wskaźnik bitrate oscylował pomiędzy

114 a 130. impek pokazywał 131.

A oto rezultaty pomiaru prądu ( oczywiście kiedy nie kręciła się płyta)

Mp3------- 82 mA

WMA--------88 mA

OGG --------101 mA

 

Te wyniki pokazują jednoznacznie , że OGG żre około 25 % prądu więcej niż mp3

A więc i czas życia baterii przy słuchaniu OGG będzie 25% krótszy.

To potwierdza Twoje próby z 15 –minutowym ładowaniem akumulatorów.

Tak przy okazji wyszło, że podświetlenie w pilocie to dodatkowa strata około 20 mA

To też sporo.

Przy okazji , mając już wypaloną płytę z nagranym wiele razy tym samym utworem w różnych formatach o zbliżonej kompresji zrobiłem sobie ślepy test. Bez patrzenia na pilota zmieniałem sobie losowo utwór i wybrałem ten który najlepiej brzmiał dla mojego ucha. Ku mojemu zdziwieniu okazało się że, najlepiej brzmiało WMA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomPL

Oczywiście masz rację , to zwykłe przejęzyczenie. Powinno się mówić o kompresji a nie o kompensacji utworu . Terminu kompensacja używam często w pracy zawodowej.

Chciałem przekazać Wam na gorąco swoje spostrzeżenia i nie zastanowiłem się jak piszę.

Mam nadzieję, że mi wybaczycie.

Co do ifp-900 to wydaje mi się , że wyniki byłyby podobne. Przecież w środku są podobne kości Philipsa, a alagorytm dekompresji mp3 ,WMA, OGG jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wniosek jest jeden - w impkach najwiecej prundu zre wysoki bitrate, bo wtedy plytka musi sie dluzej krecic (300-400mA jak to podal Asik to troche duzo w porownaniu do 100 (dla ogg):/). Wydaje mi sie ze ogg128 przy dluzszych utworach bedzie wygrywal z mp3 192kbps jesli chodzi o pradozernosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności