Skocz do zawartości

DAP do UM Mest


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam źródła do UM Mest mk2. Aktualnie grają z Questyle M15 podłączonego do telefonu lub laptopa i chociaż na poziome dźwięku jest okej, to nie podoba mi się, że M15 potrafi zbierać zakłócenia kiedy gra z sieci komórkowej lub kiedy zbliży się zbytnio do telefonu. Do tego sama forma dongle uważam, że jest średnio praktyczna.

Jeśli przy okazji mógłbym zrobić krok do przodu z brzmieniem, to też będzie mile widziane. Najbardziej w brzmieniu chciałbym uzyskać lepszą separację i niższy poziom szumu niż w M15.

 

Po głowie chodzi mi zakup DAP, chociaż inny dongle też byłbym w stanie zaakceptować gdyby udało się osiągnąć brak zakłóceń (możliwe w ogóle?) i poprawa dźwięku. 

Spoglądam w stronę iBasso DC Elite, ale na razie tylko poczytałem kilka opinii, nie miałem okazji posłuchać. 

 

Pytanie co z kategorii DAP? Budżet koło 5-7k pln, teoretycznie mogłoby być trochę więcej, ale myślę, że 8-9 to już max. 

Nie mam problemu z zakupem urządzenia używanego, ale z tego co czytałem DAPy starzeją się relatywnie szybko i w starszych sprzętach mile widziałbym opcję np. wymiany serwisowej baterii na nową. 

Nie wiem czy DAP tak potrafi, ale wydaje mi się, że praktyczne byłoby gdyby urządzenie mogło być podłączane przez USB do laptopa jak dac/amp. 

 

Słucham wyłącznie streamingów Tidal i Spotify, nie potrzebuję oglądać YT itp.

Muzycznie szeroko: od pierwszych płyt Cohena i Dylana, przez jazz do dub techno.

Szukam czegoś co zagra co najmniej dobrze wszystkie płyty, a nie wybitnie dobrze nagrane, a słabsze już zmęczą. 

 

Jako punkt odniesienia: w torze stacjonarnym mam Gustarda A26 na AKM 4499EX i gra to dość szczegółowo, do tego Sugden A21SE Sig. w klasie A, który daje wypełnienie i ładną barwę, okablowane srebrem i jest balans - są detale i faktura, jest dociążenie i barwa. 

Taki kierunek chciałbym rozwinąć w zestawie przenośnym. Kluczowe jest dla mnie brzmienie.

 

Na oku do przetestowania mam aktualnie takie urządzenia: iBasso DX320, Hiby RS6, Fiio M15. 

Pytanie czy o czymś jeszcze warto pomyśleć.

 

Z góry dziękuję! 

Edytowane przez Mas8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci podszedł Gustaw na AK4499EX to może
HiBy R6 Pro II
na Android 12 z 2 x AK4499EX i AK4191EQ.
To taka luźna propozycja, nie miałem okazji go słuchać ale się kiedyś na niego czaiłem default_wink.png
Bo i jak na dap a to dość nowy android.
Jak nie to można spojrzeć na Shanlinga jakiegoś
______
Tylko M8 to dość stary android


Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka



  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie warto się rozejrzeć za Hiby RS6. W wątku dedykowanym napisałem parę słów jak to gra z Mest Mk2. Ale jest to inny kierunek niż ten który opisałeś jeśli chodzi o barwę. Jak ma być czysto, szeroko, dynamicznie z piękną barwą do Hugo2 albo AK SP2000. Ale z tym ostatnim mamy ten sam problem co z M8. Android i procesor nie są pierwszej młodości. Warto się rozejrzeć w komisie za używkami. Każdy z wymienionych sprzętów leży na naszej giełdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie, dobrze widzieć, że propozycje są też rozsądne cenowo :)

Shanling pojawił mi się na radarze w przeglądanych reckach i był dobrze oceniany tylko znak zapytania stawiam przy wersji Adroida i ilości RAM.

I pytanie: czy to jest tak, że obecnie już "czuć lata", wolniej chodzi? 

Z tego co udało mi sie sprawdzic to Tidal portrzebuje androida >4 a spotify >5, więc przynajmniej chwilowo sytuacja wygląda na bezpieczną. 

 

W telefonie mam 8gb ramu i pomimo kilku lat sunie bdb (bateria jednak już nie ta co kiedyś), ale kiedy wpadnie mi telefon np rodziców na gorszych parametrach to feeling jest zauważalnie gorszy. Ekrany ładują się wolniej, itd. Nie mam na to cierpliwości.

Z drugiej strony jeśli spojrzeć na konkurecję to Hiby RS6/R6 Pro, nowe iBasso dx260 i sporo innych też ma 4GB. Zastanawiam się czy jak DAP nie obsługuje dziesiątek apek w tle to może na 4 już działa płynnie. 

 

@Palpatine w strone tego RSa najbardziej mnie ciągnie, bo też moje oczekiwania brzmieniowe spokojnie zmieszczą się w jakimś korytarzu. Ma być lepiej niż z Questyle :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mas8 napisał(a):

@Palpatine w strone tego RSa najbardziej mnie ciągnie, bo też moje oczekiwania brzmieniowe spokojnie zmieszczą się w jakimś korytarzu. Ma być lepiej niż z Questyle :) 

Barwa jest świetna, synergia z Mest k2 również. Natomiast sprzęt został zrobiony na kolanie jak większość Chińczyków i ma swoje wady. Warto przejrzeć wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Mas8 napisał(a):

Ekrany ładują się wolniej, itd. Nie mam na to cierpliwości.

Musisz odpuścić dapa w takim razie, poważnie. Jeżeli nie masz cierpliwości, to nawet najnowsze Hiby (najbardziej płynne z dapów) będą zauważalnie gorsze od obecnych telefonów ze średniej półki. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najner cenny komentarz, serio! :) 

Koniecznie muszę sprawdzić w takim razie jaki jest feeling DAPa. Bo chociaż nie jestem cholerykiem, a jakość dźwięku jest nadrzędna to jest tam gdzieś zaszyty próg bólu, którego nie chciałbym przekraczać. 

 

Niemniej jeśli będzie to wolniej niż nowy smartfon, ale nadal bez zawieszek to myślę, że do zaakceptowania. W zasadzie w torze stacjonarnym ma Rasperry na Volumio, które czasem się przytnie, czasem wolniej łaczy, ale z godnością robię reset i lecę dalej bo gra to dobrze. 

 

Jednak na tym etapie to tylko sobie teoretyzuję i muszę wziać coś w łapy i sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, lepiej poszukać dobrego dongla albo jakiegoś DAC-a z baterią niż męczyć się z kiepską płynnością DAP-a w streamingach. Miałem m.in. Hiby RS6, iBasso DX240 i iBasso DX300, żaden z nich nie obsługiwał Spotify czy tym bardziej jeszcze cięższej apki Tidala z zadowalającą dla mnie płynnością. Snapdragon 660 / 665 to już zdecydowanie za mało do komfortowej obsługi streamingów, no ale nic mocniejszego jeszcze w DAP-a nie wsadzili - nawet te po 20 klocków mają tak cienkie CPU. 

 

Jeszcze w DX300 z 6GB RAM w miarę to działało, ale RS6 czy DX240 z 4GB to myślenie przy przełączaniu piosenek, przycinki przy regulacji głośności, itp. Na upartego da się używać, ale dla mnie to żadna przyjemność ze słuchania muzyki gdy muszę użerać się z wolnym odtwarzaczem. Co innego z wbudowanymi odtwarzaczami, bo tam wszystko śmiga elegancko, no ale streamingi już nie bardzo.

 

Oczywiście najlepiej sprawdzić samemu i ocenić.

Edytowane przez Dirian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DX 320 z 6GB RAMu działa płynnie. Przy zainstalowanym UAPP czy aplikacji Tidal nigdy nie miałem zawieszek. Internet też śmiga aż miło. Przy połączeniu z siecią 5G po WiFi mam transfer ponad 800MB/s. Wcześniej, jak miałem DX160, to się zgodzę, że odtwarzacz przymulał, ale DX 300 czy 320 działają absolutnie bez zarzutu.

Najlepiej jednak, jak to radzi kolega powyżej, sprawdzić samemu i ocenić :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAP ma więcej sensu, jeśli bazujesz na plikach lokalnych, a streaming włączasz ot tak, do sprawdzenia nowości, czy spontanicznego przesłuchania czegoś z innej półki.

Natomiast jeśli Spotifaje, Tajdale i inne Mjuziki są Twoim podstawoym sposobem odtwarzania muzyki, to zgodzę się z przedmówcami, że każdy średni telefon + dongle będą lepszą opcją dla Twoich nerwów.

Niestety, coś tam będzie sobie dyndać - szczytem ergonomii to nie jest - ale do przeżycia.

 

Ja np. bazuję na DAPach bez Androida, na dziwolągu pt. HiBy OS.

Przede wszystkim biblioteka na karcie pamięci, od wielkiego dzwonu streaming z wbudowanej appki Tidala, choć to dość duże słowa jak na tę funkcję.

 

Modele to TempoTec V3 oraz HiBy R2 II, choć z tego drugiego korzystam już coraz rzadziej. Oba te urządzenia są z niższej półki <700 zł.

Edytowane przez HappyBlack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu też prosiłem o rady forumowych kolegów w podobnej kwestii tylko ja akurat szukałem zestawu IEM + DAC do słuchania poza domem głównie w komunikacji miejskiej. Padła propozycja żeby zamiast właśnie DACa kupić DAPa, ale... Po przeczytaniu kilku recenzji oraz obejrzeniu kilku materiałów video na ten temat doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie. Po pierwsze empiryczne doświadczenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że używanie IEMów wraz z DACiem w komunikacji miejskiej nie ma większego sensu bo nawet po nałożeniu piankowych tipsów poziom hałasu dobiegający z zewnątrz i tak jest zbyt duży w porównaniu do TWSów z ANC, a po drugie nie posiadam biblioteki plików muzycznych korzystam od lat tylko ze streamingu zawsze w najwyższej możliwej jakości. Po trzecie podczas ostatnich odsłuchów w mp3store Warszawa miałem okazje posłuchać DAPa od Astell & Kern który według mnie łapał najlepszą synergię z UM Mest MKII, ale niestety tragiczna responsywność systemu tego DAPa skutecznie mnie odwiodła od tego pomysłu. Na co dzień korzystam z topowych modeli telefonów i według mnie czas oczekiwania choćby na wyniki wyszukiwania danego artysty na Tidalu, czy Qobuz jest dla mnie nie do zaakceptowania.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawie temat się rozwinął. Może ma sens, że może wcale nie DAPa potrzebuję. Koniecznie muszę sprawdzić. 

Pewnie jakaś bibliotekę plików mógłbym zacząć budować, ale myślę, że to dla mnie kierunek bez większej przyszłości - wiecej zachodu niż korzyści.

 

Na head fi zwróciłem uwagę na ibasso d16, spory klocek bardziej na kanapę niż w kieszeń i jeszcze chyba średnio dostępny, ale w zasadzie jeśli byłby dobry, to może by zamknął temat (na jakiś czas 😅). No ale na to trzeba jeszcze chwilę poczekać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DacAmp'ów biurkowych, które na upartego mieszczą się do kieszeni możesz spróbować jeszcze coś typu Fiio Q15 / Mojo2 / Shanling H7. Takiemu Q15 można podać sygnał po BT i brzmi moim zdaniem fantastycznie. A w domu, przy biurku przełączasz go w tryb desktop i masz biurkowego DacAmpa z kilkoma wejściami, balansem, EQ. Nie wiem jednak jakby się sprawdził z Mest2, ale myślę, że warto spróbować w sklepie jak będziesz robił odsłuch. Mp3store mają Mojo2 oraz Q15.

 

A z dapów, to przypomniało mi się jeszcze, że wysokie Sony świetnie mi grały z Mest2, chociaż względem Twojego Questyle może być za gęsto, jeżeli zależy Ci głównie na polepszeniu separacji.

Edytowane przez Najner
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DX160 przymulał ale mi to nie przeszkadzało. Stary R6 niewiele szybszy ale grał tak słodko, że nawet tego spowolnienia nie zauważałem. Teraz mam R6 Pro II praktycznie z czystym Androidem i jak dla mnie demon szybkości jak na DAPa. Nie wiem czy Samsung Galaxy Z Flip 3 przeładowany fabrycznymi apkami nie działał wolniej ale na pewno dziwne przycięcia zdarzały mu się o wiele częściej. R6 Pro II nie jest tani ale też nie kosztuje majątku jak co niektóre DAPy. Parametry systemowe jak i kości dźwiękowe ma wg. mnie świetne. Jest jeden minus ... nie łączyłbym go z MESTami :) Jak na mój gust byłoby zbyt sterylnie ale warto sprawdzić samemu. Jestem świeżo po dosyć długim użytkowaniu Shanlinga H7 i pomimo tego, że uważam go za znacznie gorszy sprzęt niż R6 Pro II to synergię z MEST 2 przynajmniej pod siebie widziałbym doskonale.

Edytowane przez x86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Najner napisał(a):

Z DacAmp'ów biurkowych, które na upartego mieszczą się do kieszeni możesz spróbować jeszcze coś typu Fiio Q15 / Mojo2 / Shanling H7. Takiemu Q15 można podać sygnał po BT i brzmi moim zdaniem fantastycznie. A w domu, przy biurku przełączasz go w tryb desktop i masz biurkowego DacAmpa z kilkoma wejściami, balansem, EQ. Nie wiem jednak jakby się sprawdził z Mest2, ale myślę, że warto spróbować w sklepie jak będziesz robił odsłuch. Mp3store mają Mojo2 oraz Q15.

 

A z dapów, to przypomniało mi się jeszcze, że wysokie Sony świetnie mi grały z Mest2, chociaż względem Twojego Questyle może być za gęsto, jeżeli zależy Ci głównie na polepszeniu separacji.

Ostatnio głównie w tym celu udałem się na odsłuch do mp3store Warszawa. Według mnie scena j wokale w porównaniu z Mojo 2 - fajne, ale FiiO Q15 moim zdaniem niestety zdecydowanie gorzej radzi sobie z kontrolą dolnych partii dźwięku przez co Mesty II strasznie straciły na odsłuchu. Nie było tego efektu "wow", a szkoda bo już poleciała ślinka na myśl o BT z LDAC i złączu zbalansowanym 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Najner napisał(a):

 jeszcze coś typu Fiio Q15 / Mojo2 / Shanling H7.

 

To w ogóle wydaje mi się na te chwilę całkiem ciekawym kierunkiem. W zasadzie nawet nie do końca miałem na celowniku ten typ urządzenia - jakoś dac/amp zamknąłem na donglach. Po szybkim rzucie oka moja uwagę zwróciły H7 i Fiio Q7.

 

 

4 godziny temu, x86 napisał(a):

 Jestem świeżo po dosyć długim użytkowaniu Shanlinga H7 i pomimo tego, że uważam go za znacznie gorszy sprzęt niż R6 Pro II to synergię z MEST 2 przynajmniej pod siebie widziałbym doskonale.

 

Czy możesz to rozwinąć? Czy chodzi o brzmienie czy funkcjonalności/awaryjność, etc. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mas8 napisał(a):

Czy możesz to rozwinąć? Czy chodzi o brzmienie czy funkcjonalności/awaryjność, etc. 

Pod każdym względem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności