Skocz do zawartości

Porada w sprawie lamp


Smutny Joe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Z góry przepraszam, jeśli nie trafiłem z odpowiednim subforum do umieszczenia posta, nie zaglądałem jeszcze w te rejony forum.

Mam prośbę o poradę w sprawie nowych lamp. 

 

Wersja krótka: kupiłem lampy NOS Brimar 6SN7GT black, jak na zdjęciu. Grają świetnie, ale szkło rusza się delikatnie względem podstawki. Nie mam doświadczenia, więc zapytam - zwrócić(bo mogę) czy nie przejmować się?

 

Wersja długa dla chętnych:

Nie mam dużego doświadczenia ze wzmacniaczami lampowymi. Kilka miesięcy temu zakupiłem Feliks Euforia Evo, co w połączeniu ze słuchawkami ZMF było jedna z najlepszych decyzji w moje drodze audio. Ale nie o tym. Słuchałem go najpierw z oryginalnymi lampami. Później eksperymentowałem z lampami mocy, zdecydowałem się na dość drogie, ale powszechnie polecane Tungsol 5998, co w mojej ocenie jednoznacznie polepszyło doznania. 

W myśl tej zasady - wymień raz a dobrze - gdy na head fi zobaczyłem ofertę z ciekawymi lampami 6SN7 (dobrana para NOS Brimar 6SN7GT black), od użytkownika z dobra historia i z możliwością odesłania, jeśli się nie spodobają, to pomyślałem - czemu nie. Niestety okazało się, że obie lampy mają przypadłość - szklana tuba rusza się względem plastikowej podstawki, tak jakby puścił oryginalny klej? Czy można coś z tym zrobić? Czy powinienem to zignorować? Może nie warto ryzykować i powinienem zwrócić lampy, bo np ich żywotność będzie dużo krótsza? Czy w takiej sytuacji w środku rzeczywiście jest wciąż próżnia?

 

 

IMG_7932.thumb.jpeg.17f3e114886ae2c2a453ef864f4a7523.jpeg

 

IMG_7926.thumb.jpeg.73dea7722f6e54b841408d5430bd2a2c.jpeg

 

 

Edytowane przez Smutny Joe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Smutny Joe Jeśli by się rozszczelnily , to najpewniej przestały by działać.

Jeśli działają i podoba Ci się ich dźwięk ja  bym je zostawił.

 

Nie jestem pewien do czego służyło to zaciemnienie lamp. Znalazłem informacje, że mógł to być getter azydkowy lub jakiś pochłaniacz nadmiarowych elektronów. Z tego powodu ciężko stwierdzić co by sie działo z tą powloką w przypadku roszczelnienia, bo nie jest to typowa lutrzana barowa, która staje się przezroczysta.

 

 

 

Edytowane przez NuYam
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NuYamod góry są przezroczyste, oraz na dole, więc są obszary, które mogłyby się "zaciemnić". Z drugiej strony blaszka w środku nie jest jednolita, a nierównomiernie odbarwiona. Chociaż w Tungsolach z tyłu też tak jest 😂

 

@The Grand Wazoo dzięki! Tyle lat unikałem wzmacniaczy lampowych przez pewien próg wejścia jaki trzeba pokonać, żeby się w tym wszystkim połapać, ale teraz wiem, że ominęło mnie sporo dobrej zabawy 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.08.2023 o 02:22, NuYam napisał(a):

 

Nie jestem pewien do czego służyło to zaciemnienie lamp. Znalazłem informacje, że mógł to być getter azydkowy lub jakiś pochłaniacz nadmiarowych elektronów. Z tego powodu ciężko stwierdzić co by sie działo z tą powloką w przypadku roszczelnienia, bo nie jest to typowa lutrzana barowa, która staje się przezroczysta.

Czytałem o dwóch powodach, raz tak jak piszesz pochłaniacz nadmiarowych elektronów oraz osłona przed promieniowaniem RF. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności