Skocz do zawartości

Kino domowe z podtynkowymi głośnikami w salonie z katedralnym sufitem


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

planuję w salonie mojego aktualnie budującego się domu zastosować projektor krótkiego rzutu wraz z kinem domowym.

 

Informacje wstępne

- Sufit w salonie nie jest prosty, tylko wysoki, "katedralny" (skośny)

- Głośniki chcę ukryć pod płytami GK. Nie chcę, żeby żadne głośniki były widoczne, więc stojące kolumny odpadają.

- Jeśli chodzi o obudowy akustyczne (wygłuszone pudła) do głośników, planuję je wykonać sam z płyt MDF/HDF + pianka wygłuszająca wewnątrz

- Budżet to max 5000zł (głośniki + ewentualny amplituner/wzmacniacz)

- Jestem laikiem w temacie, więc proszę o wyrozumiałość :)

- Poniżej render poglądowy na salon:

Salon - bok.jpeg

 

 

Mój pomysł

Zastosowanie układu 5.0 z 3 głośnikami z przodu i 2 z tyłu + amplituner/wzmacniacz również ukryty w suficie. Możliwość komunikacji z amplitunerem/wzmacniaczem bezprzewodowo (WiFi/Bluetooth). Projektor ma się komunikować z amplitunerem/wzmacniaczem również bezprzewodowo.

Poniżej załączam rendery z projektu z Homestylera, gdzie widać, jak to sobie wyobrażam:

Głośniki - przód.jpeg

 

Głośniki - tył.jpeg

 

Głośniki - sufit.png

 

Moje wątpliwości

- Czy to w ogóle ma sens? Czy efekt będzie zadowalający? Czy może lepiej po prostu zastosować jakiś dobry soundbar pod projektor i tyle?

- Lepiej użyć głośników aktywnych, czy pasywnych? Rozumiem, że przy zastosowaniu głośników aktywnych, nie jest wymagany wzmacniacz (ale wtedy i tak będzie potrzebne jakieś urządzenie, by bezprzewodowo komunikować się z projektorem)?

- Lepsze w moim przypadku będzie zastosowanie wzmacniacza, czy amplitunera?

 

Propozycje urządzeń

- Projektor: Epson EH-LS300B (wstępna propozycja, możliwe, że zastosuję coś innego. Nie jestem pewien, czy jest możliwość połączenia bezprzewodowego z amplitunerem/wzmacniaczem) Jak macie jakieś fajne opcje, to proszę o podesłanie)

- 5x głośnik Yamaha NS-IC400

- Wzmacniacz: Yamaha MusicCast WXA-50 (nie mam pewności, czy da radę go połączyć bezprzewodowo z projektorem)

 

Będę wdzięczny za weryfikacje mojego pomysłu i podpowiedzenie, co można by było zmienić, by uzyskać jak najlepszy efekt.

 

 

 

 

Edytowane przez Jaari
Poprawienie ułożenia obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim pomieszczeniu widziałbym Cambridge audio minx białe oczywiście. Grzechem byłoby zmarnować możliwość montażu efektowych na suficie (więc dodatkowe 2 do pięciu). Amplituner może być najtańszy markowy z obsługą 5.2.1. Onkyo np. Masz słowa kluczowe - sprawdź ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że kolumny/głośniki frontowe i centralny w suficie, to chybiony pomysł, stereofonia kompletnie się rozjedzie, nie będzie wiadomo, czy z prawej, czy z lewej strony dobiega dźwięk, szczególnie przy pustych ścianach i "gołych" oknach. 

 

Musisz zachować bezwzględnie trójkąt równoboczny pomiędzy kolumnami i miejscen odsłuchowym, zaś same kolumny powinny być na wysokości uszu.

 

Skoro chcesz się ładować w kino od zera, to soundbar kompletnie się nie sprawdza w takiej konfiguracji, szkoda zachodu imo. Warto rozważyć zwiększenie budżetu i zrobić to porządnie. ;) 

 

Odnośnie projektora, to polecam, super doświadczenie, telewizor tego efektu nie odda, ale warunek jest jeden, całkowicie zaciemnione pomieszczenie podczas seansów i ściany w ciemnym kolorze, żeby nie ograniczały kontrastu projektora. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem do wzmacniacza ukrytego w suficie.Weź kup soundbar i po temacie. Głośniki za płytami, w suficie itp wymysły. To nie będzie dobrze brzmiało nieważne, ile kasy wydasz. Zwłaszcza, że dążysz do praktycznie pustego pomieszczenia. To nie ma żadnego sensu.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, neonlight napisał(a):

Od siebie dodam, że kolumny/głośniki frontowe i centralny w suficie, to chybiony pomysł, stereofonia kompletnie się rozjedzie

Cytat

Głośniki za płytami, w suficie itp wymysły. To nie będzie dobrze brzmiało nieważne, ile kasy wydasz.

Tego się właśnie obawiam, że te głośniki z przodu będą po prostu za blisko siebie i efekt będzie mizerny 😕 Ale widziałem, że podobne ustawienie proponuje np. Focal https://glosniki-instalacyjne.pl/focal-100iclcr5-glosniki-w-suficie-stereo-i-kino-domowe.html. Więc chyba jest w tym jakiś sens? Oczywiście zupełnie inna półka cenowa, ale rozwiązanie podobne, więc dlaczego z innymi głośnikami nie miałoby to zadziałać?

 

Cytat

Musisz zachować bezwzględnie trójkąt równoboczny pomiędzy kolumnami i miejscen odsłuchowym, zaś same kolumny powinny być na wysokości uszu.

W naszym przypadku kolumny odpadają niestety, a niewidzialne głośniki w ścianach (np. JBL CONCEAL C62) to już za duże koszty i za dużo bałaganu z ryciem w nowych ścianach.

 

Cytat

Zwłaszcza, że dążysz do praktycznie pustego pomieszczenia.

Nie będzie tak pusto, jak na renderach - to jest tylko poglądowe :)

Edytowane przez Jaari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co w folderach reklamowych, to zupełnie nie przekłada się na rzeczywistość, to tylko pogląd, żeby było wiadomo, jak takie głośniki mniej więcej instalować. 

 

Nie ma tam podanych istotnych informacji, jak odległości pomiędzy głośnikami i np. słuchaczem. Laik ma kupić głośniki dobrej firmy, reszta to jego problem. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja szukam projektora są i tanie i drogie.

Mam stary projektor po hdmi 720p

Teraz jest 11.11 niedługo. Projektory z wifi 6 hdmi, blutetooth 5.2 android 9 os lub 9 połączenie urządzeń przez mirror, rozdzielczość natywna 1920x1080. Podłączenie audio przez TOSLINK do soundbara albo jakieś głośniki edifirier po bluetooth.

Do salonu w sam raz bo przecież to nie ma być dyskoteka tylko efekty dźwiękowe z dobrym dolby surround to soundbar jest najlepszy moim zdaniem, zawieszony na wysokości uszu z tyłu sofy na przykład a z przodu projektor. Najprostsza chyba metoda. Głośniki po bluetooth to można dać edifier jakieś wielkości półkowej - zapewne można takie jakoś zawiesić

Jakie polecacie niedrogie projektory? Mogą być no name lub China. W projektorach to ważne są aspekty ANSI(lumens), kontrast,autofocus oraz żywotność lampy. Widziałem laserowe ale one za drogie,led wypadają lepiej.

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem coś w rodzaju wimius p64, aun A1,YABER,XIAOMI,DITONG,Progaga,Transpeed,BYINTEK. Budżet max do 1500zł. Wiem że dobre projektory zaczynają się od 5 000zł do 20 000zł

Indie mają dosyć duży market ale ich specyfikacje projektorów, nie pokrywają się z rynkiem do którego importują lub po prostu chińczycy ich kopiują.

Zamówię chyba tego.

https://www.amazon.com/dp/B0C6K37QYV?m=A16BRZ2F2CC5AR&ref=clp_pc_a_A18F3XRDNA1XZ1

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500ansi lumenów = wyrzucone pieniądze w błoto. 2000ansi lumenów to absolutne minimum, imo i daruj sobie te zabawki chińskie, kup coś normalnej firmy, specjalizującej się w projektorach typu: Optoma, Benq, Epson, Viewsonic. 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, neonlight napisał(a):

500ansi lumenów = wyrzucone pieniądze w błoto. 2000ansi lumenów to absolutne minimum, imo i daruj sobie te zabawki chińskie, kup coś normalnej firmy, specjalizującej się w projektorach typu: Optoma, Benq, Epson, Viewsonic. 

Co proponujesz fajnego w przystępnej cenie? Z Benq mam dobre wspomnienia, jeżeli chodzi o monitory, z Epsonem jeżeli chodzi o drukarki Viewsonic nie miałem i nie słyszałem.

@neonlight Kupiłem ten model https://www.ceneo.pl/52433489#tab=spec

U my friendów promocja za 300$ wyprzedaż

bmm.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena super, tylko pytanie, w jakim stanie, jaki przebieg lampy itp.?! ;)

 

Do tego ekran szary, lub wygładzenie i malowanie ściany np. odcień z palety NC-S 3000-N, plus minimalna ilość pomarańczowego pigmentu - oczywiście farba matowa.

 

Zamiast soundbara, lepiej amplituner Kina Domowego i oddzielne kolumny plus subwoofer, sam soundbar nie odda dobrego efektu wielokanałowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, neonlight napisał(a):

Cena super, tylko pytanie, w jakim stanie, jaki przebieg lampy itp.?! ;)

 

Do tego ekran szary, lub wygładzenie i malowanie ściany np. odcień z palety NC-S 3000-N, plus minimalna ilość pomarańczowego pigmentu - oczywiście farba matowa.

 

Zamiast soundbara, lepiej amplituner Kina Domowego i oddzielne kolumny plus subwoofer, sam soundbar nie odda dobrego efektu wielokanałowego.

Napisane że nówka.

 

cmn.png

Scianę mam u siebie białą.

Mam teź kupiony ekran.

Soundbara mam i inne wzmacniacze i głośniki.

Zobaczymy jak dojdzie.

Co do gier to podobno ma input lag 56ms i to już jest dużo ale zobaczymy w praktyce.

Normalnie lampa to 4000 godzin w eco 10000 godzin

Najważniejsze że lampy można zawsze kupić i wymienić a w tych darmowych chińskich tanich to raczej nie wymienisz, czy też w tych nowszych jednorazówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marco-polo napisał(a):

Scianę mam u siebie białą.

Mam teź kupiony ekran.

Soundbara mam i inne wzmacniacze i głośniki.

Zobaczymy jak dojdzie.

Co do gier to podobno ma input lag 56ms i to już jest dużo ale zobaczymy w praktyce.

Normalnie lampa to 4000 godzin w eco 10000 godzin

Najważniejsze że lampy można zawsze kupić i wymienić a w tych darmowych chińskich tanich to raczej nie wymienisz, czy też w tych nowszych jednorazówkach.

 A tak z ciekawości ile jest u Ciebie metrów do tego kina domowego.

Moim zdaniem najlepiej jak ekran, lub TV, jest na czarnym tle. Tam gdzie pracowałem, mieliśmy 100 calowy, sztywny ekran, wieszany na ściance z płyty pokrytej czarną tkaniną. Ekran był specjalny, pokryty warstwą poprawiającą oglądanie nawet przy dziennym oświetleniu.

Takie czarne tło za ekranem, bardzo pomaga, jest jak w kinie.

Lepiej się również ogląda TV, powieszony na czarnej ścianie, sam tak zrobiłem i efekt jest wyśmienity.

Powiedz, jakie masz głośniki , subwoofer i amplituner.

Czy będzie to zabudowa sufitowa, mam nadzieję że nie kupiłeś tych głośników Yamaha NS-IC400,  jak sobie patrzę na ta wizualizację, to są maleństwa do sporej kubatury.

Lepszym sposobem jest postawienie dwóch dużych frontów z subwooferem, albo powieszenie głośników  płaskich na ścianach i do tego wolnostojący subwoofer.

Jednak do tego jest potrzebny inny budżet.

Zabudowa głośników sufitowych i wykonanie do nich obudów, też jest wyzwaniem, trzeba obliczyć kubaturę skrzyni, przeciągnąć dużo kabla i odpowiednio umocować całość, do tego, trzeba zakryć wszystko na koniec regipsem.

Rozłożenie głośników, nie może być przypadkowe i jak będą  dużej wysokości, to również nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak się ma zwykły strop nad głową, to jest to prosta rzecz, ale u Ciebie jest trochę skomplikowana część stropowa.

 Z tego co pamiętam, to chciałeś amplituner zabudować w stropie, a jak trzeba będzie zrobić reset, albo się zepsuje, to może być rozbieranie sufitu.

Taka zabudowa również będzie kosztować.

Lepiej zastosować głośniki  do zabudowy większe, z głośnikiem  nie mniejszym jak 17cm, wtedy kosz i średnica całego głośnika, będzie co najmniej 22-25 cm.

To tak na szybo mi się nasunęło kilka wniosków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pablo650 napisał(a):

 A tak z ciekawości ile jest u Ciebie metrów do tego kina domowego.

Moim zdaniem najlepiej jak ekran, lub TV, jest na czarnym tle. Tam gdzie pracowałem, mieliśmy 100 calowy, sztywny ekran, wieszany na ściance z płyty pokrytej czarną tkaniną. Ekran był specjalny, pokryty warstwą poprawiającą oglądanie nawet przy dziennym oświetleniu.

Takie czarne tło za ekranem, bardzo pomaga, jest jak w kinie.

Lepiej się również ogląda TV, powieszony na czarnej ścianie, sam tak zrobiłem i efekt jest wyśmienity.

Powiedz, jakie masz głośniki , subwoofer i amplituner.

Czy będzie to zabudowa sufitowa, mam nadzieję że nie kupiłeś tych głośników Yamaha NS-IC400,  jak sobie patrzę na ta wizualizację, to są maleństwa do sporej kubatury.

Lepszym sposobem jest postawienie dwóch dużych frontów z subwooferem, albo powieszenie głośników  płaskich na ścianach i do tego wolnostojący subwoofer.

Jednak do tego jest potrzebny inny budżet.

Zabudowa głośników sufitowych i wykonanie do nich obudów, też jest wyzwaniem, trzeba obliczyć kubaturę skrzyni, przeciągnąć dużo kabla i odpowiednio umocować całość, do tego, trzeba zakryć wszystko na koniec regipsem.

Rozłożenie głośników, nie może być przypadkowe i jak będą  dużej wysokości, to również nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jak się ma zwykły strop nad głową, to jest to prosta rzecz, ale u Ciebie jest trochę skomplikowana część stropowa.

 Z tego co pamiętam, to chciałeś amplituner zabudować w stropie, a jak trzeba będzie zrobić reset, albo się zepsuje, to może być rozbieranie sufitu.

Taka zabudowa również będzie kosztować.

Lepiej zastosować głośniki  do zabudowy większe, z głośnikiem  nie mniejszym jak 17cm, wtedy kosz i średnica całego głośnika, będzie co najmniej 22-25 cm.

To tak na szybo mi się nasunęło kilka wniosków.

 

U mnie to w takim starym projektorze 720p wygląda bardzo słabo ale mogę wysłać zdjęcia poglądowe ze starym.

IMG_20231107_164152.jpgIMG_20231107_164137.jpgIMG_20231107_133307.jpgIMG_20231107_143353.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pablo650 napisał(a):

Ekran był specjalny, pokryty warstwą poprawiającą oglądanie nawet przy dziennym oświetleniu.

Osobiście odradzam wszelkiego rodzaju ekrany z tzw. "zyskiem" światła do projekcji w zaciemnionym pomieszczeniu, ponieważ czerń zawsze będzie wyprana na takim ekranie. Chyba, że zależy nam na projekcji przy świetle lub za dnia, wtedy takie powierzchnie refleksyjne mają jak najbardziej sens, bo pomagają wydobyć kontrast.

 

W miarę uniwersalnymi ekranami, są ekrany ALR, ale to już zupełnie inny budżet i trzeba liczyć kilka tysięcy za dobry ekran.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, marco-polo napisał(a):

U mnie to w takim starym projektorze 720p wygląda bardzo słabo ale mogę wysłać zdjęcia poglądowe ze starym.

Wiadomo że przy takiej rozdzielczości szału nie będzie, ale jak już masz wybrany sprzęt, to raczej przemyślałeś jakie głośniki, gdzie będą umiejscowione, czym je napędzisz i  jaką wybrałeś formę.🙂

2 minuty temu, neonlight napisał(a):

Osobiście odradzam wszelkiego rodzaju ekrany z tzw. "zyskiem" światła do projekcji w zaciemnionym pomieszczeniu, ponieważ czerń zawsze będzie wyprana na takim ekranie. Chyba, że zależy nam na projekcji przy świetle lub za dnia, wtedy takie powierzchnie refleksyjne mają jak najbardziej sens, bo pomagają wydobyć kontrast.

Ekran pięć lat temu kosztował ponad 5k, to nie była zwykła płyta pomalowana farbą, tylko specjalny ekran do kina domowego.

Jakość obrazu nieporównywalnie wyższa jak ekranów składanych, ale to tak nawiasem, bo nie o tym jest mowa.🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pablo650 napisał(a):

Wiadomo że przy takiej rozdzielczości szału nie będzie, ale jak już masz wybrany sprzęt, to raczej przemyślałeś jakie głośniki, gdzie będą umiejscowione, czym je napędzisz i  jaką wybrałeś formę.🙂

Ekran pięć lat temu kosztował ponad 5k, to nie była zwykła płyta pomalowana farbą, tylko specjalny ekran do kina domowego.

Jakość obrazu nieporównywalnie wyższa jak ekranów składanych, ale to tak nawiasem, bo nie o tym jest mowa.🙂

Pytanie, jaki to "specjalny ekran", bo te specjalne ekrany do kina domowego też są pokryte farbą, tyle że kosztują kilka-kilkanaście razy więcej, niż dający taki sam efekt ekran DIY. Różnicę robią ekrany ALR, które mają specjalną strukturę powierzchni, nie do odtworzenia w warunkach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, neonlight napisał(a):

Pytanie, jaki to "specjalny ekran", bo te specjalne ekrany do kina domowego też są pokryte farbą, tyle że kosztują kilka-kilkanaście razy więcej, niż dający taki sam efekt ekran DIY. Różnicę robią ekrany ALR, które mają specjalną strukturę powierzchni, nie do odtworzenia w warunkach domowych.

Jak znajdę jakieś foto tego ekranu, to wrzucę, ten ekran właśnie miał specyficzną strukturę powierzchni, jak by ktoś napylił drobne kryształki na powierzchnię ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran jaki się dobiera do projektora to zapewne jest zależne od właściwości jakie projektor posiada.

salon to jakieś 10m2

Ogólnie sądzę, że najlepszym sposobem będzie jeżeli projektor będzie z przodu a  głośniki z tyłu w "trójkącie".

Jak nie zawsze pozostaje efekt żeby nie przeszkadzać domownikom jakieś słuchawki za 5 000zł.

Żeby począć się komfortowo to każdy ma swoje gusta i guściki.

Oczywiście też nie przesadzajmy z dobrobytem bo teraz wszystko związane z budowlanką to drożyżna.

Ma być tak kameralnie.

Oczywiście widziałem filmiki na youtube jak to ludzie sobie przerobili ładnie pokój na kino domowe.

https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-kolor-sciany-pod-projektor-sprawdzi-sie-najlepiej-porady.bhtml

 

33 minuty temu, pablo650 napisał(a):

Jak znajdę jakieś foto tego ekranu, to wrzucę, ten ekran właśnie miał specyficzną strukturę powierzchni, jak by ktoś napylił drobne kryształki na powierzchnię ekranu.

Widziałem te ekrany i one nie są tanie i widziałem jak były używane do projektorów laserowych, bardzo drogie.

Ja mam jak widać zakupione ten ekran zwijany.

Moim zdaniem ten ekran nie wiem po co mam kupować, jeżeli w ustawieniach projektora mam ustawienia kontrastu,jasności,barw kolorów itp.

 

Te ekrany to chyba są 3 typy.

 

333.png

 

34 minuty temu, pablo650 napisał(a):

Jak znajdę jakieś foto tego ekranu, to wrzucę, ten ekran właśnie miał specyficzną strukturę powierzchni, jak by ktoś napylił drobne kryształki na powierzchnię ekranu.

https://www.aliexpress.com/item/33042530895.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.c9e92dddT0XKHh&algo_pvid=98f70d1a-e83f-48aa-bb54-8255701f764f&algo_exp_id=98f70d1a-e83f-48aa-bb54-8255701f764f-0&aff_fcid=78915d00c71a4242938affcf380324bb-1699736390262-09872-_A1yNZl&tt=CPS_NORMAL&aff_fsk=_A1yNZl&aff_platform=portals-tool&sk=_A1yNZl&aff_trace_key=78915d00c71a4242938affcf380324bb-1699736390262-09872-_A1yNZl&terminal_id=d291f8b62d7d4d3eafac72ed78e99e2f&afSmartRedirect=y

To pewnie ten ekran.

Edytowane przez marco-polo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, marco-polo napisał(a):

Moim zdaniem ten ekran nie wiem po co mam kupować, jeżeli w ustawieniach projektora mam ustawienia kontrastu,jasności,barw kolorów itp.

 

333.png

 

Ustawieniami w projektorze nie poprawisz kontrastu i przede wszystkim poziomu czerni, z którą budżetowe projektory mają duży problem. Jedynie odpowiednio szarym ekranem jesteś w stanie poprawić głębię czerni i kolorów, żaden biały ekran w tym aspekcie nie pomoże, nawet uznawany za referencję Stewart StudioTek za kilkanaście tysięcy złotych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, neonlight napisał(a):

budżetowe projektory mają duży problem

Na rynku taki projektor Optoma UHD60 widziałem kosztuję około 9000zł to nie wiedziałem że to budżetowy projektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności