Skocz do zawartości

Kino domowe z podtynkowymi głośnikami w salonie z katedralnym sufitem


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, marco-polo napisał(a):

Na rynku taki projektor Optoma UHD60 widziałem kosztuję około 9000zł to nie wiedziałem że to budżetowy projektor.

Projektory 4K do 10kzł, to niestety budżetowe projektory. Dobre projektory 4K zaczynają się powyżej tej kwoty, pierwszym z nich jest Epson EH-TW9400, który co prawda nie oferuje natywnego 4K, ale za to pozostałe parametry ma na bardzo wysokim poziomie. Jeśli mowa o projektorach z wyższej półki, to oczywiście JVC i SONY, które reprodukują fantastyczną, głęboką czerń, nieporównywalną do projektorów poniżej 10kzł, jak wspomniana Optoma UHD60.

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, neonlight napisał(a):

Projektory 4K do 10kzł, to niestety budżetowe projektory. Dobre projektory 4K zaczynają się powyżej tej kwoty, pierwszym z nich jest Epson EH-TW9400, który co prawda nie oferuje natywnego 4K, ale za to pozostałe parametry ma na bardzo wysokim poziomie. Jeśli mowa o projektorach z wyższej półki, to oczywiście JVC i SONY, które reprodukują fantastyczną, głęboką czerń, nieporównywalną do projektorów poniżej 10kzł, jak wspomniana Optoma UHD60.

To wiem rozpoznałem się z tym rynkiem jakie są cool i jakie to słodkie. Jednak chcę sprawdzić czy projektor do mnie przemawia. Promocja była więc warto poeksperymentować - jeżeli ten produkt dojdzie.

@neonlight Dobrze mieć tutaj na forum eksperta od projektorów. W końcu wiem że zanim te duże calowe płaskie tv weszły to projektory podbiły serca użytkowników.

No to klops i kupa śmieci zamówiłem.

Wszystkie projektory Optoma są szalenie wyposażone w pojedynczy DLP , który musi koniecznie używać kolorów sekwencyjnych i dlatego gwarantuje wytwarzanie artefaktu rozbicia kolorów, lepiej znanego jako efekt tęczy RBE . Stare, ciężkie projektory z pojedynczym DLP wykorzystywały obrotowe koła filtrów kolorów; nowsze wykorzystują diody LED lub lasery RGB, które mogą migać sekwencyjnie szybciej niż jakiekolwiek koło kolorów może się obracać. Mimo to żaden z nich nie może uciec od pochodzenia RBE dowolnego systemu z jednym obrazem. Większość ludzi na szczęście nie widzi RBE; niektórzy to widzą, ale uczą się, jak to ignorować; niektórzy to widzą i od razu dostają bólu głowy. Ze względu na całkowitą nieprzewidywalność RBE profesjonalni użytkownicy, np. kina, nigdy , przenigdy nie będą korzystać z żadnego projektora obsługującego pojedynczy DLP. 90% lub prawdopodobnie więcej obecnie sprzedawanych projektorów przeznaczonych do użytku domowego i biznesowego to wszystkie modele z pojedynczym DLP. Jedynym sposobem, aby zagwarantować całkowity brak RBE, jest użycie projektorów 3-chipowych i korzystają z nich wszystkie kina. Jedynymi producentami i sprzedawcami projektorów 3-chipowych przeznaczonych do użytku domowego i biznesowego są firmy Epson ( 3-LCD ) oraz Sony i JVC ( 3-LCoS ). Kolor sekwencyjny, którego jedną z implementacji jest pojedynczy DLP, to osobliwa technologia z lat dwudziestych XX wieku, którą po raz pierwszy zademonstrował Baird w pierwszym (mechanicznym) telewizorze kolorowym. Kolor sekwencyjny to także system odrzucony przez FCC w latach 50., która ostatecznie wybrała w pełni elektroniczny system NTSC zgodny z RCA. Jednak w 2023 r. kolor sekwencyjny nadal jest wciskany i wpychany do gardeł niczego niepodejrzewającej lemingowej publiczności, a optoma jest jedną z wielu winnych.

Nie, projektory optoma z pojedynczym DLP to zwykłe zabawki, w dodatku przyprawiające o ból głowy, nadające się jedynie do rozbiórki i wysłania na wysypisko śmieci. są NIE dobre. Jeśli projektory 3-chipowe są dla Ciebie za drogie, to albo wybierz się do kina, albo po prostu kup gigantyczny telewizor . Telewizory nie wytwarzają RBE.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, marco-polo napisał(a):

Moim zdaniem ten ekran nie wiem po co mam kupować, jeżeli w ustawieniach projektora mam ustawienia kontrastu,jasności,barw kolorów itp.

Ten ekran, który miałem u siebie w pracy jest inny, jak masz już kupiony ekran, to super, ja nie namawiałem na kupno takiego ekranu, jedynie wspomniałem że korzystaliśmy w firmie z ekranu o specjalnej strukturze powierzchni i był znakomity. Absolutnie nie namawiam Cię na zakup.

W domu miałem pożyczony projektor Ultra short Lg i wyświetlałem obraz na białej ścianie w jakości full hd  i wcale nie było obciachu, można było się doszukać ziarna i troszkę mniejszego kontrastu, ale spokojnie dało się na tym oglądać filmy. Każdy ekran jest lepszy jak zwykła biała ściana, nie przygotowana pod projektor.

Bardziej trzeba się przyłożyć do lokalizacji głośników i ustawienia samego amplitunera kinowego, tak aby dźwięk był prawidłowo lokalizowany i oddawał efekty ścieżki dźwiękowej.

18 godzin temu, neonlight napisał(a):

Pytanie, jaki to "specjalny ekran", bo te specjalne ekrany do kina domowego też są pokryte farbą, tyle że kosztują kilka-kilkanaście razy więcej, niż dający taki sam efekt ekran DIY. Różnicę robią ekrany ALR, które mają specjalną strukturę powierzchni, nie do odtworzenia w warunkach domowych.

 

Znalazłem zdjęcie ale nie wiem czy jest na tyle dobre, aby coś podejrzeć, jak wygląda pokrycie ekranu, ale jak się rzekło że pokażę, to proszę.

 

 

20191116_123234.jpg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, pablo650 napisał(a):

Ten ekran, który miałem u siebie w pracy jest inny, jak masz już kupiony ekran, to super, ja nie namawiałem na kupno takiego ekranu, jedynie wspomniałem że korzystaliśmy w firmie z ekranu o specjalnej strukturze powierzchni i był znakomity. Absolutnie nie namawiam Cię na zakup.

W domu miałem pożyczony projektor Ultra short Lg i wyświetlałem obraz na białej ścianie w jakości full hd  i wcale nie było obciachu, można było się doszukać ziarna i troszkę mniejszego kontrastu, ale spokojnie dało się na tym oglądać filmy. Każdy ekran jest lepszy jak zwykła biała ściana, nie przygotowana pod projektor.

Bardziej trzeba się przyłożyć do lokalizacji głośników i ustawienia samego amplitunera kinowego, tak aby dźwięk był prawidłowo lokalizowany i oddawał efekty ścieżki dźwiękowej.

 

Znalazłem zdjęcie ale nie wiem czy jest na tyle dobre, aby coś podejrzeć, jak wygląda pokrycie ekranu, ale jak się rzekło że pokażę, to proszę.

 

 

20191116_123234.jpg

https://ekrany.com.pl/category/ekrany-ekrany-arl-agr-magic-screen

To taka ich prawdziwa cena LOL.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marco-polo napisał(a):

To taka ich prawdziwa cena LOL.

Cena jest bardzo różna w zależności  od jakości i wielkości ekranów. Tu nie ma stałej wartości. Taki sam format a cena może być razy Trzy.

Tym bym się nie przejmował, bo już masz ekran.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo650 napisał(a):

Znalazłem zdjęcie ale nie wiem czy jest na tyle dobre, aby coś podejrzeć, jak wygląda pokrycie ekranu, ale jak się rzekło że pokażę, to proszę.

 

 

20191116_123234.jpg

Dziękuję za zdjęcie. Nie jest to ekran ALR, tylko z podbitym gain'em, a więc tak, jak wcześniej wspominałem, do takiego ekranu jest potrzebny wysokiej klasy projektor, z bardzo dobrą czernią, inaczej będzie wyprana/szara.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, neonlight napisał(a):

Dziękuję za zdjęcie. Nie jest to ekran ALR, tylko z podbitym gain'em, a więc tak, jak wcześniej wspominałem, do takiego ekranu jest potrzebny wysokiej klasy projektor, z bardzo dobrą czernią, inaczej będzie wyprana/szara.

Z tego co sobie przypominam, to był  magic screen, ale z ciekawości zapytam szefa co wtedy kupił i sprawa będzie jasna.

Edytowane przez pablo650
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2023 o 18:00, pablo650 napisał(a):

Z tego co sobie przypominam, to był  magic screen, ale z ciekawości zapytam szefa co wtedy kupił i sprawa będzie jasna.

Informacja sprawdzona, potwierdzam że to był magic screen.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, neonlight napisał(a):

Ok, tylko teraz która wersja, "zwykła" czy ALR?! Obstawiam zwykłą.

Tego nie wiem, ekran jak na kilka lat do tyłu, to swoje kosztował.🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te ekrany ALR. Na prawdę robią swoją robotę.

Sklep który miał wysłać mi ten projektor wydymał mnie ale widziałem epson 3lcd w miarę w rozsądnej cenie z wymienną żarówką robi robotę. Poszukam i poszperam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o projektor w niskiej cenie, to raczej skłaniałbym się na Twoim miejscu ku technologii DLP, aniżeli LCD, z uwagi na znacznie lepszy poziom czerni i kontrastu. Chyba, że potrzebujesz czegoś mocno świecącego, przy nie do końca zaciemnionym pomieszczeniu, to wtedy LCD może okazać się lepszy. 

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2023 o 11:35, neonlight napisał(a):

Jeśli chodzi o projektor w niskiej cenie, to raczej skłaniałbym się na Twoim miejscu ku technologii DLP, aniżeli LCD, z uwagi na znacznie lepszy poziom czerni i kontrastu. Chyba, że potrzebujesz czegoś mocno świecącego, przy nie do końca zaciemnionym pomieszczeniu, to wtedy LCD może okazać się lepszy. 

Tutaj gdzie mieszkam, to w okresie jesienno zimowym to bardzo szybko ciemno się robi, wiadomo kraje skandynawskie.

Podobno Epson jest lepszy niż Optoma.

Polecisz jakiś budżetowy projektor, w którym można będzie wymienić żarówkę.

Wiem że wspominałeś że musi być minimum 3000 lumens.

Wiem że też mają różne rozdzielczości.

Widziałem też niektóre projektory który miały krótki żywot released i production.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marco-polo muszę znowu zapytać o kwotę, jaką chcesz wydać na projektor i czy ma być nowy, czy używany? 

37 minut temu, marco-polo napisał(a):

Podobno Epson jest lepszy niż Optoma.

Pierwsze słyszę, żeby Epson był lepszy od Optomy i na odwrót, kwestia tego, na czym nam zależy.

 

Generalnie projektory LCD są przeznaczone raczej do prezentacji, z uwagi na dużą jasność i stosunkowo tanie lampy, natomiast jeśli chodzi o zastosowanie w kinie domowym, to już wypadają blado, chociażby z powodu kiepskiej czerni, wyjątek stanowi EAH-TW9400, dedykowany do kina domowego.

 

Projektory DLP w większości przypadków mają dobrą czerń i lepszą głębię kolorów, ale nie są też bez wad, gdyż występuje tzw. efekt tęczy, czyli podczas szybkiej akcji, kiedy oczy widza latają z lewa na prawo, niektórzy widzą jakby łunę tęczową. Nie w każdym projektorze DLP ten efekt jest widoczny!

 

Na dzień dzisiejszy, najlepiej wybrać rozdzielczość 4K i dobrze by było, żeby posiadał też upłynniacz ruchu, bo co prawda DLP dobrze sobie radzą w tym względzie i obraz, na szczęście, nie klatkuje/skacze, jednak lekkie rozmycie obrazu w ruchu występuje. 

 

Jasność 2000lm to absolutne minimum, ale im więcej, tym lepiej.

Edytowane przez neonlight
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@neonlight Poszukam coś ciekawego, może i nawet na rynku wtórnym jeżeli produkują lampy.

Czasami zakup i zachwyt nad czymś u mnie to produkt leżący na półce. xD

Lepiej zawsze dopłacić niż płakać z nieudanej inwestycji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HappyBlack napisał(a):

 

 

Cytując Ciebie samego: "Promocja była tak nie do odrzucenia że aż nie prawdziwa."

 

Niestety, korzystając z niektórych "okazji" płacimy podwójnie.

Otworzyłem spór i czekam na rozstrzygnięcie i zwrot kasy.

Przestroga dla innych.

Tego zamówię jako budżetowca Optoma DLP Projektor HD146x - czy coś innego polecacie?

Na przykład ten Projektor BenQ MW536

Optoma Prosjektor HD28i

ViewSonic Prosjektor PX706HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po poszukiwaniach chyba trafiłem na króla budżetowych projektorów z dobrą specyfikacją.

Epson EH-TW650 i żarówka niedroga do wymiany oraz ma niski input lag.

Robi najlepsze chyba recenzję projektorów - nie wciskając kitu.

Jednak widać różnicę full  HD a 4K

 

LED czy Żarówka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co, wybrałeś jednak LCD i to z niskiej półki. Napiszę jedno  na białym ekranie/ ścianie, to będzie mleko, o głębokiej czerni zapomnij z tego projektora. 

 

Z tych modeli i w tej kolejności bym wybierał:

 

1. Optoma UHD38x

2. ViewSonic PX748-4K

3. Benq TK850

4. Benq TK700

5. ViewSonic PX701-4k

 

 

Ps. 1

Ekran szary obowiązkowo, bez względu na to, czy LCD, czy DLP!

 

Ps. 2

Na pierwszym wideo gość prezentuje efekt na gołej ścianie i na ekranie ALR, więc przyjrzyj się dokładnie i zobacz różnicę w kontraście, czerni, nasyceniu kolorów. Sam ekran ALR, to kilka tysięcy złotych, osobiście wolałbym te pieniądze dołożyć do projektora, a ekran zrobić we własnym zakresie, malowany na wyrównanej ścianie lub płycie np. PCV spienionym. 

 

Kolor farby z mieszalnika, to neutralny szary NC-S3000n, z minimalną domieszką pomarańczowego, gość w mieszalni powinien to ogarnąć bez problemu na oko.

 

Ps. 3

Jak masz możliwość, to cała frontowa ściana na bardzo ciemny kolor, niekoniecznie czarny, natomiast boczne i sufit w tej samej tonacji przynajmniej na 150cm od frontu. Można zamocować zasłony, rolety itp. itd..

 

Ps. 4

Projektor umieszczasz najbliżej ekranu dla danej przekątnej, czyli zoom na minus, żeby nie tracić z jasności.

 

Ps. 5

Kalibracja obrazu za pomocą strony http://www.lagom.nl/lcd-test/viewing_angle.php

 

Podstawowe tablice kalibracyjne:

 

Kontrast i Gama (kontrast  ustawiasz od + do - do momentu, w którym z prawej strony będzie widać ostatni, oddzielony prostokąt z każdego koloru, a przestrzeń kolorów i gamę ja ustawiam na sRGB 2.2

colorbands.png

Jasność (jasność od - do + ustawiasz do momentu, w którym pokaże się drugi kwadrat lub wtedy, kiedy tło tego zdjęcia zrobi się jaśniejsze od zewnętrznych części obrazu, wtedy cofasz jasność o jeden poziom)

blacktest.png

Kontrast i balans bieli ( ja ustawiam tylko balans bieli przy pomocy tej tablicy, bo kontrast mam ustawiony na tablicy z kolorami powyżej, natomiast czasami te szachownice mogą zmienić odcień np. na różowy, wtedy wiemy, że gdzieś przesadziliśmy z indywidualnym ustawieniem danego koloru)

whitetest.png

 

Ostrość ustawiam na tabelach liczb

50x50a.png

 

IMG_1030_Platbuik_met_beschadigde_vleugels_ASCII_generator_LucidaConsole_Size8_250x112.jpg

 

Table-1-To-1000-Chart.png

 

I parę dodatkowych tablic/tapet testowych - może się komuś przydadzą.

 

Black_Tunnel_720p_150_More_Brightness.png

gf-SKJw-xNpz-mxzg_podraznienie-oczu-po-soczewkach-kontaktowych-1920x1080-nocrop.jpg

pxfuel (1).jpg

women-brunette-blue-eyes-face-wallpaper-0900183d819a0d7b96a7b8bfe081c65d.jpg

pxfuel (11).jpg

pxfuel (7).jpg

pxfuel (18).jpg

RGB-calibration.jpg

TE273.jpg

04.jpg

1920x1080-166451-hats-photography-people-makeup-flowers-face.jpg

HDTV-1920x1080-color-bars-hori-12.png

 

HueScale_FullySaturated_selection.jpg

 

CHEQUERBOARD HD.jpg

CONVERGENCE HD.jpg

HDTV-1920x1080-color-one-white.png

DOCUMENT_DETAILCONTRAST_102.jpg

123530.jpg

1422259.jpg

1555600.jpg

 

Ladies V.2 UHD BMP.bmp

 

WP2160.BMP

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafacio napisał(a):

Tyle zachodu żeby obejrzeć jakieś filmidło???

A i owszem, nie robi się tego przed każdym seansem, tylko jednorazowo. W prawdziwym kinie sala też jest przygotowywana pod projekcję, a sam projektor wymaga kalibracji, nie mówiąc o adaptacjach akustycznych, pomiarach dźwięku, montażu i innych czynnościach, wymagających "zachodu". 

 

Ps. 1

To, że ty we wszystkim nie widzisz sensu, to nie znaczy, że ma tak każdy z nas - świat nie kończy się na czubku twojego nosa, zapamiętaj to sobie wreszcie.

 

Ps. 2

Rejestracja 2.12.2015r i 2560 postów  - serio, tyle.. zachodu, żeby posłuchać jakichś tam szarpidrutów?

Edytowane przez neonlight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności