Skocz do zawartości

Teoria - czego szukać do salonu


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

czy istnieją jakieś zestawy głośników, amlitunerów itp, które zagrają bezobsługowo tak jak robi to soundbar?
Przykładowo mam telewizor samsung qe65q80bat (wyjscie cyfrowe optyczne oraz HDMI eARC), do tego xbox.

Chciałem pierwotnie postawić kolumny podstawkowe, ale czy jest możliwość stworzyć taki układ, który muzycznie będzie lepszy od soundbara, a będzie tak samo bezobsługowy? Przykładowo będzie w stanie puszczać dzwięk z telewizora (youtube, seriale). Potem jako źródło w tv ustawiam xbox i taki zestaw jest w stanie to obsłużyć. Tak samo jak castujemy coś z telefonu na telewizor, to żeby dźwięk był z głośników.


Czy taki zestaw istnieje? Czy trzeba iść na duże ustępstwa w stosunku do prawowitego zestawu (cokolwiek to znaczy). Czy wtedy źródłem dźwięku jest tv i nie będziemy w stanie uzyskać satysfakcjonującego dźwięku? Jakich słów kluczowych szukac? Czy po prostu lepiej kupić soundbar bez zbędnej zabawy?

Dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory aktywne podłączone pod wyjście audio TV i masz taki zestaw, o którym mówisz. Jak to działa u mnie (niezbyt wyrafinowany sprzęt, bo nie mam warunków akustycznych i nie chcę mi się z tym obecnie walczyć): wyjście Jack 3.5 mm z telewizora wychodzi do lewego i prawego głośnika. Xbox, dekoder TV podłączony pod telewizor jabłek HDMI. Głośniki włączają się same dostając sygnał z TV, więc jeżeli odpalam telewizor i jest głos (Xbox, dekoder - nieważne), to głośniki się włączają i grają. Bardziej bezobsługowo się chyba nie da, a w związku z tym, że głośniki są aktywne, to nie potrzebuję DACa, wzmacniacza itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Najner napisał(a):

Monitory aktywne podłączone pod wyjście audio TV i masz taki zestaw, o którym mówisz. Jak to działa u mnie (niezbyt wyrafinowany sprzęt, bo nie mam warunków akustycznych i nie chcę mi się z tym obecnie walczyć): wyjście Jack 3.5 mm z telewizora wychodzi do lewego i prawego głośnika. Xbox, dekoder TV podłączony pod telewizor jabłek HDMI. Głośniki włączają się same dostając sygnał z TV, więc jeżeli odpalam telewizor i jest głos (Xbox, dekoder - nieważne), to głośniki się włączają i grają. Bardziej bezobsługowo się chyba nie da, a w związku z tym, że głośniki są aktywne, to nie potrzebuję DACa, wzmacniacza itp.

Tylko, że ten telewizor nie ma wyjścia analogowego jack 3.5mm :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samsung qe65q80bat

2 godziny temu, Najner napisał(a):

A jakie ma? Podaj model ;)

samsung qe65q80bat
 

Niech puści sygnał z telewizora po optyku do głośników aktywnych np. Klipsch.

spacer.png

spacer.png
Albo KEF Ls50w, może być też po Bluetooth.

 

IMG_1355.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Pro A28 (https://www.tophifi.pl/multiroom/audio-pro/audio-pro-a28.html)

Podłączasz TV za pomocą kabla HDMI i obsługujesz wszystko jednym pilotem. Masz transmisję Bluetooth, AirPlay, Spotify Connect... sporo tego. Syn ma i jest zadowolony. No i gra to całkiem nieźle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Już mniej więcej wiem czego szukać - kolumny aktywne. Teraz pytanie czy taki zestaw zagra lepiej niż dedykowany soundbar przykładowo jakiś Sonos Arc (cena do ~5k)

Mam taki otwarty pokój:
image.png.025bb74e322bb64643d6c42384ef0f4a.png

Jak widzicie przy kanapie jest ścianka za nią przejście (93cm), za ścianką (1.5m długości, na rysunku jest 1.8m) jest przedpokój. Myślicie, że będzie to miało wpływ na dźwięk (pogłos itp)? Martwi mnie ta ścianka. Niestety nie mam niczego z lepszym dźwiękiem, aby sprawdzić czy nie pojawiają się dziwne "artefakty dźwiękowe" (jakkolwiek się to nazywa). Szafka rtv ma 33cm głębokości (na rysunku 30)

Układ pokoju powoduje że każdy zestaw 5.x odpada. Dziękuję @all999. Dodatkowo wszystkie zestawy z subwooferem raczej też odpadają z powodu mieszkania w bloku.

@lobuz1 Kiedyś już oglądałem w necie Klipsch The Fives. Cięzko niestety znaleźć rzetelne źródła czy są one ok. Bardzo fajne są KEF Ls50w. Niestety kosztują 10k+. Myślisz, że jest to dobra inwestycja na lata? Czy aplikacja do nich jest aktualizowana? Czy "basu" jest ok? Są też chyba za duże, jaka odległość musi być od ściany dla takich głośników? Mam tak skonstruowaną szafkę, że nie potrzebuję głośników bezprzewodowych. Szafka rtv posiada otwory na kable głośnikowe , a z szafki w ścianie jest "komin" do tv :).
Widzę również, że na popularnej stronie nie dla idiotów 
Kolumny głośnikowe KEF LS50 Biały (2 szt.) są za niecałe 4k. Jak rozumiem to są kolumny pasywne, a dopiero z afiksem 'w' lub 'wireless' ( i ceną +6k) to jest to czego szukam?

@The Grand Wazoo Dziękuję za propozycję, dodaję do swojej listy.

W innym temacie ktoś też polecał: Blue sound POWERNODE. Co o tym sądzicie? Dużo bardziej przemawia do mnie zestaw amplituner za 5k + głośniki za 5k niż same głośniki za 10k. Widzę, że ma Wejścia HDMI eARC, optyczne i analogowe. Czy podłączając do tego tv taki zestaw zadziała? Do tego widzę, że ma tylko 7cm wysokości co dla mnie jest ogromną zaletą.

Ogólnie też nie mówię ile chcę wydać, aktualnie orientuję się ile muszę wydać by być zadowolonym.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Undersent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Undersent napisał(a):

Teraz pytanie czy taki zestaw zagra lepiej niż dedykowany soundbar przykładowo jakiś Sonos Arc (cena do ~5k)

To jest ciężkie pytanie, bo dobry soundbar potrafi dać lepsze wrażenia filmowe/przestrzenne niż niezłe stereo. Muzykę natomiast moim zdaniem lepiej zagrają klasyczny zestaw głośnikowy.

 

9 godzin temu, Undersent napisał(a):

Myślicie, że będzie to miało wpływ na dźwięk (pogłos itp)? Martwi mnie ta ścianka.

Wszystko ma wpływ na dźwięk w Twoim pomieszczeniu. Ścianka nie oznacza, że będzie źle, ale mogą pojawić się pewne problemy. Fajny film o akustyce pomieszczenia: 

 

 

Na Twoim miejscu na pewno bym brał jakiś zestaw z regulacją tonów, żebyś mógł chociaż trochę skorygować akustykę pomieszczenia / słuchanego materiału (odpal sobie np. Incepcję i zobaczysz, że tam ciągle gra muzyka Zimmera, która ma sporo subbasu - źle ustawiony sprzęt i będziesz ciągle słyszał subbas, sąsiedzi będą to słyszeć, a dialogi będą niewyraźne).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Najner dziękuję za filmik, zapoznam się.

Ok, znalazłem info czemu kef ls50 w sklepie nie dla idiotów kosztują 4k. Jest to wersja meta czyli pasywna. Czyli jak podłączę urządzenie w stylu Blue sound POWERNODE to wszystko powinno śmigać? Czy nie jest to lepsza opcja niż kef wireless kosztujące 10k+? Czy ktoś zna fajne urządzenia w stylu all-in-one jak Blue sound POWERNODE? Czy na szafce 33cm jest możliwość umieszczenia kef ls50? One mają aż 278mm głębokości. Większość czasu będzie leciałą taka zwykła "codzienna" głośność czy  muszę w tej sytuacji szukać czegoś z przednim bass-reflex. Co prawda mam możliwość umieszczenia takich głośników na podstawkach, choć to raczej ostateczność.

Tyle pytań, że człowiek nawet nie wie gdzie zacząć.

Edytowane przez Undersent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Undersent napisał(a):

Tyle pytań, że człowiek nawet nie wie gdzie zacząć.

A to dopiero początek problemów ;)

 

Godzinę temu, Undersent napisał(a):

Czy na szafce 33cm jest możliwość umieszczenia kef ls50?

Jeżeli szafka tv jest blisko tylnej ściany, to zostaje Ci jedynie bass reflex z przodu głośników.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo i temat bardzo ciężki jak człowiek wymagający, a wybór na rynku teraz taki że łatwo o sytuację osiołkowi w żłobie dano. No ale z wybuchu popularności kolumn aktywnych z BT to się bardzo cieszę - super rozwiązanie.  Są jeszcze mniejsze KEF  - LSX. Miałem je na testach i do filmów by się sprawdziły, do muzyki dla mnie trochę za suche/za mało nasycone. Nie wiem jak starsi bracia.

 

Polecane są jeszcze na przykład Acoustic Energy AE1 z takich mniejszych.

 

Pamiętaj że zawsze możesz sobie zamówić i jak się okaże że efekt jest wysoce niesatysfakcjonujący czy to ze względu na sam sprzęt czy względy akustyczne ustawienia/pokoju, to możesz zawsze odesłać do sklepu.

 

Cytat

Jeżeli szafka tv jest blisko tylnej ściany, to zostaje Ci jedynie bass reflex z przodu głośników.

 

Ja mam za moimi 10-15cm i jest ok. Z przodu. Przy stole z boku bas się niestety tak wzbudza że nie idzie wysiedzieć przy głośniejszym słuchaniu :)

Edytowane przez zdzichon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam LSX, zależy jaka muzyka, ale ogóle dosyć równo grają, niemniej dorzuciłem do nich suba, bo mimo jak na ten rozmiar imponującego zejścia to trochę im brakuje, z subem świetny zestaw. Większe LS50W mogą już sobie bez suba poradzić, ale w cenie LS50W można dorwać LSX i na dobrego suba zostanie. Tak czy siak potem kwestia poustawiania tego jakoś, bo akustyka nie wybacza.

Mają swoje DSP do korekt, które nawet działa jako tako. Z 15-20 cm od ściany warto je ustawić, u mnie dodatkowo mega dużo zyskały, jak je postawiłem na stojakach zamiast na szafce. Bardzo szeroki sweet spot, nie ma obaw, że musisz fotel czy kanapę w tym konkretnym punkcie salonu ustawiać, bo coś nie gra.

 

Natomiast kolumny KEF mają przeogromne ALE... ich aplikacje to jest syf nad syfy, najlepiej połączyć się raz, ustawić co trzeba i zapomnieć, bo co tam się dzieje czasem to jest masakra, raz znajdą kolumny, raz nie, skokowa zmiana głośności itd. Na szczęście jest pilot.

 

W dużym skrócie: LSX bomba maluchy, ale do pełni szczęścia warto rozważyć suba (ja kompaktowego STX Quant 300 S mam) i jak najrzadziej używać ich aplikacji :)

Edytowane przez kubachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że szafka jest wisząca więc te 33cm to już z drzwiczkami do ściany 😅.

Trochę poczytałem i chyba zdecyduję się na Acoustic Energy AE1. Niestety maja 25cm głębokości więc wszystko tak raczej na styk.
Acoustic Energy AE1 mają chyba wejścia analogowe więc musiałbym dokupić do tego jeszcze DAC i zrobić tv -> DAC -> głośniki? Jeżeli tak to polecicie jakiś konkretny, aby fajnie się sparował z tymi głośnikami? Czy w przyszłości jak chciałbym dokupić to takiego zestawu subwoofer to taki DAC ma dodatkowe wyjście na sub?

Trochę również nie rozumiem na czym polega odtwarzanie przykładowo Tidala czy Spotify z Acoustic Energy AE1. Pytanie pewnie tak trywialne, że ciężko na nie znaleźć odpowiedź


BTW jak rozumiem kef mają już wbudowany DAC i mógłbym bezpośrednio puścić po HDMI ARC z tv do głośników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych kolumn potrzebujesz streamera z dac żeby puszczać z Tidal lub sam dac, pod który podepniesz telewizor po optyku o wtedy puszczas wszystko co leci z telewizora. Nie wiem co to za kolumny, ale w tym przypadku masz podobne kombinacje jak po zakupie zwykłych pasywnych kolumn, które potrzebują dac/wzmacniacz/streamer. 
Koledzy kupują teraz streamery z dac Eversolo DMP-A6, więc może warto. Mógłbyś podpiąć pod niego te kolumny.

https://www.q21.pl/eversolo-dmp-a6-czarny.html

 

 

Jakbyś szukał jednak kolumn pasywnych (uważam najlepsza opcja) to koledzy kupowali też taki wzmacniacz z dac. Ma bluetooth, więc bez problemu możesz puszczać muzykę z telefonu (np. Z Tidal czy własne pliki) a pod wejście optyczne podepniesz telewizor. Można też podpiąć streamer np. Raspberry Pi.

 

https://www.amazon.pl/SABAJ-A30a-Zintegrowany-profesjonalny-wzmacniacza/dp/B0B73DJ9B7/ref=sr_1_5?adgrpid=119084872953&hvadid=589853262133&hvdev=t&hvlocphy=1011419&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=799940117868085645&hvtargid=kwd-1733558621198&hydadcr=21213_2251727&keywords=sabaj+a30a&qid=1687415559&sr=8-5

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1 dzięki za propozycję. Aktualnie nie potrzebuje puszczać muzyki z Tidala itp, wystarczy telewizor. Ten Sabaj to rzeczywiście kusząca opcja. Czy jesteś w stanie polecić do niego jakieś nieduże kolumny pasywne?

Jeżeli ls50 meta byłyby ciut mniej głębokie to pewnie bym się na nie zdecydował

Edytowane przez Undersent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Undersent napisał(a):

@lobuz1 dzięki za propozycję. Aktualnie nie potrzebuje puszczać muzyki z Tidala itp, wystarczy telewizor. Ten Sabaj to rzeczywiście kusząca opcja. Czy jesteś w stanie polecić do niego jakieś nieduże kolumny pasywne?

Jeżeli ls50 meta byłyby ciut mniej głębokie to pewnie bym się na nie zdecydował

  Ciężko powiedzieć bo go nie słuchałem, ale kolega @x86 ma tego Sabaja to może pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko słucham z Sabaja A30a tak samo jak i mało oglądam TV ale osobiście gustuję w mięsistym brzmieniu szczególnie przy TV. Autorowi jeżeli zdecyduje się na tego Sabaja sugerowałbym wziąć go po zakupie pod pachę i udać się do salonu audio celem dobrania kolumieniek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem i kupię Sabaja wraz z kef ls 50 meta, najwyzej odeślę jak mi nie podejdą.
Jak rozumiem wystarczy dokupić kabel optyczny do tv, kolumny są pasywne, wiec potrzebne są jeszcze kable kolumna <-> Sabaj? Polecicie coś konkretnego?
Widzę również, że kabel zasilający do Sabaj https://www.amazon.pl/SABAJ-A30a-Zintegrowany-profesjonalny-wzmacniacza/dp/B0B73DJ9B7/ref=sr_1_5?adgrpid=119084872953&hvadid=589853262133&hvdev=t&hvlocphy=1011419&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=799940117868085645&hvtargid=kwd-1733558621198&hydadcr=21213_2251727&keywords=sabaj+a30a&qid=1687415559&sr=8-5 jest różny. Oni dają jakąś przejściówkę czy jak się trafi?
image.png.1547d32da143d0866bc82be734f8c4a7.png

Do tego wszystkiego jeszcze jakiś optyk. Jest teraz coś fajnego na rynku?

Czy do takiego zestawu podłącze jeszcze w przyszłości subwoofer? Czy wtedy on musi być pasywny, aktywny?

Chodzi mi raczej o tanie kable - ja jestem z tych co nie wierzą w ich działanie. Po prostu chciałbym żeby cena/jakość wykonania była w porządku i nie rozpadały się w rękach

Dziękuję

Edytowane przez Undersent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić głośnikowy Chord Clearway lub nawet Melodika.

Optyczny może być np. Supra a o kabel 230V spytaj sprzedawcę ale można go kupić za 1O zł bo to zwykły komputerowy, który polecam wymienić i najtańsza, przyzwoita też jest Melodika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki chłopaki za pomoc.

Sprzęt od ~tygodnia jest u mnie w mieszkaniu (kef ls50 + sabaj). 
Jestem zadowolony, choć nie jest to jakiś gamechanger w moim zyciu. Niedługo wezmę na testy do domu - będę mógł odpalić na full.

Miałbym jeszcze dwa pytania
Czy ktoś posiada jakieś dobre źródło wiedzy jak zrobić streamer na raspberry Pi? Chciałbym aby muzyke przesyłał przez USB C. Może być po angielsku. Posiadam wiedzę nazwijmy to komputerową lecz z elektroniki to nie za dużo, natomiast chciałbym trochę liznąć temat. Szukałem trochę po internecie, ale w każdym z poradników mi coś nie pasowało.

Druga sprawa to jednak brakuje basu. Chciałbym dokupić subwoofer aktywny. Ktoś polecał STX Quant 300 S. Czy jest to dobry wybór? Czy możecie polecić coś innego, aby dobrze się zgrywało z kefami? Widzę, że na zdjęciach promocyjnych często jest KEF KC62. Jednak wydaje mi się, że 6k za sub to jest trochę za dużo na moją kieszeń.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz puszczać z Malinki po usb to wystarczy Ci:

- malinka

- oprogramowanie, które wgrywasz na kartę Sd. Polecm Moode.

 

Możesz też dołożyć do Malinki kartę do transportu cyfrowego np. Allo Digione.

Będę pewnie sprzedawał taki kompletny zestaw.

 

To bardzo proste.

Edytowane przez lobuz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Undersent napisał(a):

Dzięki chłopaki za pomoc.

Sprzęt od ~tygodnia jest u mnie w mieszkaniu (kef ls50 + sabaj). 
Jestem zadowolony, choć nie jest to jakiś gamechanger w moim zyciu. Niedługo wezmę na testy do domu - będę mógł odpalić na full.

Miałbym jeszcze dwa pytania
Czy ktoś posiada jakieś dobre źródło wiedzy jak zrobić streamer na raspberry Pi? Chciałbym aby muzyke przesyłał przez USB C. Może być po angielsku. Posiadam wiedzę nazwijmy to komputerową lecz z elektroniki to nie za dużo, natomiast chciałbym trochę liznąć temat. Szukałem trochę po internecie, ale w każdym z poradników mi coś nie pasowało.

Druga sprawa to jednak brakuje basu. Chciałbym dokupić subwoofer aktywny. Ktoś polecał STX Quant 300 S. Czy jest to dobry wybór? Czy możecie polecić coś innego, aby dobrze się zgrywało z kefami? Widzę, że na zdjęciach promocyjnych często jest KEF KC62. Jednak wydaje mi się, że 6k za sub to jest trochę za dużo na moją kieszeń.

Dzięki!

 

Instalujesz Volumio na karcie miscroSD, pakujesz w Raspberry Pi i gotowe, resztę konfigurujesz i nawigujesz webowo.

 

Ja "zbudowałem" sobie serwer pod LSX, które mają wejście TOSLINK. Raspberry Pi 4B (wydajnościowo overkill, spokojnie możesz brać starsze modele), nakładka JustBoom DIGI HAT dla wyjścia TOSLINK. Do tego prosty zasilacz Mean Well, aktywny hub USB (Maliny mają czasem problemu z zasilaniem peryferiów po USB bezpośrednio), dysk SSD podłączony adapterem USB-SATA, wyświetlacz dorzuciłem Waveshare panoramiczny.

 

Natomiast ostatnio Maliny osiągają dosyć astronomiczne kwoty. Warto pomyśleć nad poleasingowymi/używanymi terminalami typu Dell Wyse i podobne, na które też można instalować Volumio. Sama obsługa jest dosyć prosta, praktycznie wszystko wyklikasz z interfejsu. Natomiast jeżeli chciałbyś używać Tidala, to wymagana jest subskrypcja Premium na Volumio. W ramach darmowej licencji masz obsługą własnych plików (z dysku lokalnego lub sieciowego typu NAS) i Spotify + jakies internetowe radia.

 

Ja mam STX Quant 300S z LSX i jest spoko, ja go brałem ze względu na kompaktowe wymiary, chciałem tylko trochę soczku w subbasie dodać i to dostałem. Natomiast nie mam zestawienia z innymi subami. Przede wszystkim w wypadku stereo to akustyka robi bardzo dużo i ciężko z góry założyć co Ci lepsze efekty da.

 

EDIT: jak @lobuz1wrzucił fotki, to i ja się "pochwalę"1.thumb.jpg.d2fac1958d446e2aeabc6efe13b8cf5b.jpg

 

2.thumb.jpg.720b9713db7e740fc7385f0a47a49e7e.jpg

 

3.thumb.jpg.397fbb86de8ad3caac6cb9ab9c63bfd2.jpg

Edytowane przez kubachim
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lobuz1 napisał(a):

Jak chcesz puszczać z Malinki po usb to wystarczy Ci:

- malinka

- oprogramowanie, które wgrywasz na kartę Sd. Polecm Moode.

 

To bardzo proste.

 

IMG_1424.jpeg

IMG_1425.jpeg

IMG_1426.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności