Skocz do zawartości

Jaki gramofon


Rekomendowane odpowiedzi

Kolega @Rafacio bardzo zawzięcie krytykuje używki. A ja bym się chętnie dowiedział jakie, jego zdaniem, używki mają przewagi nad nowymi skoro sam zdecydował się kupić używkę?

10 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Porządny serwis podwoi cenę takiego gramofonu z 2700 na 5400.

Też bym nie wydał 2700zł na używany gramofon. Ale 1000zł - czemu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kazimierz9 napisał(a):

Kolega @Rafacio bardzo zawzięcie krytykuje używki. A ja bym się chętnie dowiedział jakie, jego zdaniem, używki mają przewagi nad nowymi skoro sam zdecydował się kupić używkę?

Przewagą mojej używki była cena. 250 zł, sprawdzenie sprzętu na miejscu oraz to, że mogłem sobie wybrać z półki sprzedającego dwie płyty z tych których miał po dwa egzemplarze. Przy okazji posłuchaliśmy sobie innego sprzętu u niego.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafacio napisał(a):

Przewagą mojej używki była cena. 250 zł, sprawdzenie sprzętu na miejscu oraz to, że mogłem sobie wybrać z półki sprzedającego dwie płyty z tych których miał po dwa egzemplarze. Przy okazji posłuchaliśmy sobie innego sprzętu u niego.

I to są argumenty za kupnem używki a nie wydawania 3k zł na nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Ale po co taka szyba w gramofonie?

tak tylko chodziło mi o jakość użytych podzespołów:D

9 godzin temu, sar44 napisał(a):

Jako, że chcę kupić nowy gramofon to idę za radą Rafacio znalazłem , poczytałem i kupuję jak dla mnie w sam raz  TEAC TN-4D.

Dzięki wszystkim za porady.

Gratuluje wyrzuconych pieniędzy... 2 strony nie kupuj nowego  bo.... po co zakładać temat i zawracać głowę ludziom?

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kazimierz9 napisał(a):

I to są argumenty za kupnem używki a nie wydawania 3k zł na nowy.

Ale wy mu polecacie jakieś używki 40 letnie za 3 koła.

6 godzin temu, amrowek napisał(a):

Gratuluje wyrzuconych pieniędzy...

Dlaczego wyrzuconych? Możesz to wyjaśnić dokładniej? Będzie miał sprzęt nowy, na gwarancji. Będzie mu ten sprzęty trzymał obroty, ma założoną przyzwoitą wkładkę, do której jak zechce dokupi lepszą igłę. Może dokupić przedwzmacniacz, ale nie musi, bo ma wbudowany. Nie wiem co wam nie pasuje. Jak poprosi w jakimś tophifi czy innym to mu ustawią tą igłę. A zresztą wbrew audiofilskim mitom to prosty proces na naście góra minut zabawy. Audiofile lubią szumne nazwy: ustawienie igły to kalibracja, cd podłączony do wzmaka to system, itd.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra z tego co polecają np. na winyl.net lub w grupach FB ludzie siedzący w gramofonach to z nowych najniższa poprzeczka, którą warto kupić to Technics SL100c czyli ok. 4 kpln. Można też kupić deskę z ramieniem czyli Regę Planar 2 za ok. 3 kpln.

 

Za 1000-1500 pln kupimy używkę po podstawowym serwisie, która nie będzie gorsza od ww. a często lepsza.

 

@Rafacio nie wiem, kiedy Ty kupowałeś ten swój gramofon za 250 pln i z jaką on był wkładką, ale od paru lat ceny sprzętu mocno poszły w górę i używanych gramofonów też nikt za półdarmo nie oddaje.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 5 lat temu. Wkładka była AT95.

Godzinę temu, szwagiero napisał(a):

Dobra z tego co polecają np. na winyl.net lub w grupach FB ludzie siedzący w gramofonach

Szczerze mówiąc zamiast siedzieć w gramofonie lepiej użyć go do odtwarzania płyt i posłuchania muzyki. Gramofon towarzyszy mi całe życie, ale ja go używam, a nie rozprawiam o nim czy modlę się do niego. Źródło jak każde inne.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być nowy to chyba najlepiej AT LP120. Prędkość regulowana kwarcem, jak w znamienitych automatykach z lat 80 i 90. Pozwala dopasować wysokość ramienia, czego większość "audiofilskich" nie umożliwia. O ile nie jest zepsuty, to silnik ma niesłyszalny i jest nie do zdarcia - najlepiej widać to po setkach DJów nagrywających na tym modelu tysiące setów na youtube. Ma opcję przełączenia się między line out i phono out. No i nie kosztuje majątku. Sam mam Pioneera PL-505, także wiem co to dobre retro, ale jakbym miał kupić nówkę to brałbym LP120.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Rafacio napisał(a):

Dlaczego wyrzuconych? Możesz to wyjaśnić dokładniej? Będzie miał sprzęt nowy, na gwarancji. Będzie mu ten sprzęty trzymał obroty, ma założoną przyzwoitą wkładkę, do której jak zechce dokupi lepszą igłę. Może dokupić przedwzmacniacz, ale nie musi, bo ma wbudowany. Nie wiem co wam nie pasuje. Jak poprosi w jakimś tophifi czy innym to mu ustawią tą igłę. A zresztą wbrew audiofilskim mitom to prosty proces na naście góra minut zabawy. Audiofile lubią szumne nazwy: ustawienie igły to kalibracja, cd podłączony do wzmaka to system, itd.

Cena tego sprzętu spada w dół przy odsprzedaży, w przeciwieństwie do zabytków,  Jeżeli gramofon jest sprawny to nawet 40-letni trzyma obroty, jaki problem kupić przyzwoitą wkładkę i ją założyć? Hm czyli w "zabytkach" już nie ustawią mu igły bo nie wiedzą jak? Jak się ma patefon to jednak wypadało by ogarnąć w końcu co i jak ustawiać. Pełno tego na necie .

 

13 godzin temu, timecage napisał(a):

Jak ma być nowy to chyba najlepiej AT LP120.

marna kopia Technicsa SL1200  za coś 1.3-1.5K  w tej cenie dobrego się nie kupi i nowego gramofonu.

Też maja regulowaną wysokość ramienia te audiofilskie  jak też można sobie na nich słuchać utworów wyszukując po ścieżkach jak w CD czego ten AT LP120 nie potrafi a nowy ba te stare audiofilskie  rozpoznają wielkość płyty po położeniu jej na talerzu.

 

A ciekawe że osoby polecające nowe gramofony  mają zabytki, to tak chyba przez przypadek , taki wypadek przy pracy?

 

1 zasada to dobrze się zastanowić czy odpowiada mi gramofon i zabawa z nim, lepiej zacząć od czegoś taniego i przyzwoitego jak już się z tym człowiek oswoi i stwierdzi, że tak to wtedy podnieść poprzeczkę, No chyba , że....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, amrowek napisał(a):

A ciekawe że osoby polecające nowe gramofony  mają zabytki, to tak chyba przez przypadek , taki wypadek przy pracy?

Dokładnie wypadek przy pracy. Już pisałem (a może nie??), że kupiłem używkę za 250 zł z wkładką i wtedy nie przypuszczałem, że zostanie ze mną gramofon na dłużej. W planie było by od czasu do czasu puścić jakąś z posiadanych nastu płyt, a tak gramiak miał siedzieć w szafie. Plany się zmieniły, a gramofon na razie został.

 

11 minut temu, amrowek napisał(a):

za coś 1.3-1.5K  w tej cenie dobrego się nie kupi i nowego gramofonu.

Dlaczego? To ile wg. ciebie ma kosztować kawałek deski, silniczek elektryczny i kawałek rurki do powieszenia na niej wkładki? No i napisz co takiego złego jest w nowym gramofonie do 3000 zł.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, amrowek napisał(a):

A ciekawe że osoby polecające nowe gramofony  mają zabytki, to tak chyba przez przypadek , taki wypadek przy pracy?

 

1 zasada to dobrze się zastanowić czy odpowiada mi gramofon i zabawa z nim, lepiej zacząć od czegoś taniego i przyzwoitego jak już się z tym człowiek oswoi i stwierdzi, że tak to wtedy podnieść poprzeczkę, No chyba , że....

 

Ja się po prostu staram odpowiedzieć OP na jego zapytanie najlepiej jak potrafię, a nie na siłę edukować albo robić wojnę ideologiczną ;).

Gdyby OP zapytywał o używany retro sprzęt, to proponowałbym coś innego. Pisał natomiast, że wolałby nowy, więc poddałem co mi się wydawało słuszne.

Ty natomiast napisałeś coś takiego:

Cytat

2 strony nie kupuj nowego  bo.... po co zakładać temat i zawracać głowę ludziom?

 

OP założył temat i prosił o poradę w zakupie nowego gramofonu, więc powiedziałbym raczej, że doradzanie mu innych niż nowe to właśnie jest zawracanie głowy.

Jeżeli się ma wiedzę w temacie, to może sztuką jest właśnie skorzystać z niej by zasugerować coś z nowych produkcji, co będzie dobrym kompromisem na start i pozwolić OP samodzielnie odkryć swoje gusta i potrzeby, niż forsować na siłę swoje opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, timecage napisał(a):

OP założył temat i prosił o poradę w zakupie nowego gramofonu,

znam przypadki napalenia się na gramofon a potem....że jednak to nie ta bajka, a wywalenie 2-3 K i co do szafy?  Problem w tym , że do 3K to nie ma nić sensownego . A w cenie 3 K jeszcze jest możliwość skompletowania całego toru nie będzie to Hi-end ale lipy też nie będzie. Taki w sam raz na pierwszy raz do winyla . Są fora tematyczne gdzie ludzie sprzedają gramofony które użytkowali w celu zmiany systemu . Na takim forum raczej nikt nie wstawi kitu bo będzie skończony co innego olx i  alle . Nie mówię, że tam każdy to janusz biznesu ale trzeba uważać.  Na takich forach można spotkać osoby które przeserwisują taki gramiak i będzie jak nowy i za 1/3 czy 1/4 ceny  ma się fajny sprzęt. Cześć tych gramofonów to produkcje Micro Seiki  tylko brandowane  a to raczej porządny sprzęt i na lata. Mam Metza i Palladium ze stajni MS . Miałem Telefunkena TS950 i  przy nich to plastik fantastik . Są ciekawe modele , które można kupić naprawdę jeszcze za śmieszne pieniądze , rozejrzeć się za servisem i się cieszyć  muzyką.

 

Każdy  kto zaczyna przygodę z winylem i patefonem powinien być świadomy , ze każda zmiana wkładki , igły to ponowne jej ustawienie... a nie jak kabel USB zdejmę wepnę i działa. To też ustawienie nacisku igły na płytę aby nie było od nowa żłobienia rowków w płycie. Wszystko to jest do opanowania ... tylko trzeba chcieć  bo jednak patefon to coś innego niż CD czy strumień

 

@szwagiero

poluje naimage.jpeg

 

 

Edytowane przez amrowek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sar44 napisał(a):

Witam ponownie zależy mi na nowym ponieważ nie mieszkam w PL i dlatego upieram się przy nowym. Po prostu nie znam tu nikogo kto by się tym parał.

Założyliśmy , że  z PL, ale poszukaj tematycznych for u siebie i  sprawdź....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.02.2023 o 21:39, Rafacio napisał(a):

Bez przesady. TEAC jest spoko.

Miałem kilka gramofonów TEAC z nowej serii i za każdym razem szybko lądowały na portalach aukcyjnych, więc spoko są dla innych, a ja nikomu bym ich nie polecił. To tylko ładnie wyglądajądające byle co.. Obecnie mam gramofon który ogarnołem sobie sam. Ramie  12" Ortofon RMG 309 i do tego wkładka SPU-G/T. Na bazie napędu z Technicsa.

Tak więc propomuje na początek przygody gramofon AD Fontes śmiało możesz kupić używkę będzie działać bez problemu. https://adfontes.pl/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja niczego nie kupuję.

Nie postawiłbym czegoś takiego jak to ad fontes w mieszkaniu szczerze mówiąc. Słowo przygoda to już w ogóle nadużycie w przypadku sprzętu elektronicznego. Chyba, że jest tak zrobiony tenże ad fontes, iż może kopnąć prądem. Wtedy może być przygoda.

Edytowane przez Rafacio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności