Skocz do zawartości

Ripowanie Z Radia


Gość sir_dadol

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że to MPX, czyli bardzo dobra rzecz. Bez tego byłoby mono!Jest to sygnał 19 kHz służący właśnie do zakodowania stereofonii. Plus jakieś sidelobes ciche przy nim. Normalka, choć dobre tunery zwykle go odfiltrowują. Żaden problem, zasadniczo tego nie słychać - kto słyszy 19 kHz???. A i tak w późniejszej obróbce to odfiltruję, ale nagranie od dłuższego czasu leży na kompie zajmując 3 GB a ja nie mam czasu odczyścić, pociąć i wypalić...

 

BTW, jak ktoś nagrywa z radia i kompresuje stratnie to zalecam odfiltrowanie (w obróbce lub w encoderze) wszystkiego powyżej 15-16 kHz. I tak w sygnale FM nie ma tam nic sensownego, a nie warto marnować bitratu na kompresję śmieci i MPXu.

 

TomPL z tym cykaniem jest problem. Na pewno słyszałem je bez kompa (ale komp był włączony wtedy w drugim pokoju - muszę to jeszcze sprawdzić). Nie słyszałem go na drugim radiu (walkman sony). Słyszałem je tylko w jednej rozgłośni, ale nie wiem czy powodem nie jest to, że większość rozgłośni nadaje głośno i bez chwili ciszy. Albo są zaszumione i cykanie ginie.

 

Moje hipotezy to:

1 cykanie generowane przez irivera

2 zakłócenie elektromagnetyczne generowane przez jakieś urządzenie w okolicy, które ze względu na inną konstrukcję przechwytuje iriver a sony nie.

3 coś dodawane przez rozgłośnię z przyczyn copyrightowych - imho mało prawdopodobne, przeczy też temu niewystępowanie w sony, ale może nie nadają cały czas i akurat sprawdziłem w złym momencie

 

muszę potestować więcej w różnych miejscach i czasach i na różnych stacjach, ale nie mam czasu.

 

Może komuś wpadnie do głowy co to jest:

 

dominuje szerkopasmowe cyknięcie co sekundę, zawierające też pewne składowe harmoniczne, częstotliwości nie pamiętam. długość cyknięcia około 20 ms.

Cichsze i krótsze (kilka ms) cyknięcia występują co 250 ms.

Oprócz tego jest dłuższe (bodajże 40ms) cyknięcie co 4 s. Procesy są związane, bo trzymają fazę. Generalnie wygląda na jakiś mechanizm zegarowy... Ale jedny w domu zegar elektromechaniczny wyłączyłem i nie pomogło. Niestety nie mam dobrej próbki na tym kompie, więc na razie nie pokażę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że to MPX, czyli bardzo dobra rzecz. Bez tego byłoby mono!Jest to sygnał 19 kHz służący właśnie do zakodowania stereofonii. Plus jakieś sidelobes ciche przy nim. Normalka, choć dobre tunery zwykle go odfiltrowują. Żaden problem, zasadniczo tego nie słychać - kto słyszy 19 kHz???.

Ty tu sie bardzo narazasz audiofilom - oni wszystko slysza i takie 19khz to dla nich male miki :)

 

Moj staruszek magnetofon technics ma filtr mpx (zawsze stosowalem przy nagrywaniu z radia) no a przy kodowaniu do mp3 to oczywiscie filtr czestotliwosciowy kodeka zrobi co trzeba...

 

Ja juz jakies cykanie w iriverze kiedys slyszalem... moze to bylo przy nagrywaniu z dyktafonu... chyba w ifp-895 - obstawiam, ze to jednak 'zasluga' sprzetowa irivera :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz jakies cykanie w iriverze kiedys slyszalem... moze to bylo przy nagrywaniu z dyktafonu... chyba w ifp-895 - obstawiam, ze to jednak 'zasluga' sprzetowa irivera :(

Ech, też się tego boję. I nawet nie ma co się czepiać, bo jak piszą że S/N tunera jest 50 dB(ważony zapewne) to pewnie cykanie nie przekracza. Żeby był jednak równomierny szumek to by się go lepiej zniosło albo i usunęło. A czyszczenie tych cyków jest cokolwiek uciążliwe :-).

 

Z drugiej strony, po co byłby taki periodyczny proces w iriverze??? Jakoś nie umiem sobie wyobrazić, w końcu zegarka w playerze nie ma:-)

 

Niestety nie chcę nagrywać z tego soniaczka bo ma trochę mulasty dźwięk, iriver poza cykaniem i trochę większymi trudnościami z czystym odbiorem gra ładniej.

 

No nic, poeksperymentuję jak czasu będzie więcej, może do czego dojdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się ma głośniki trójdrożne z tweeterami to i 19kHz słychać czysto :P ;]

... ja nie mam ale i tak słyszałem że coś jest nie tak... powyższy rysunek rozwiał moje wątpliwości :P

 

BTW dwa-trzy dni temu nagrywałem przez Line-In playera Creative MuVo TX FM i jestem pewien że NIE MIAŁEM CZEGOŚ TAKIEGO na nagraniu...!!! aż dziś pójdę do znajomego... jak ma jeszcze tego playera to sprawdzę ponownie...

... radio iRiver suxX ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się ma głośniki trójdrożne z tweeterami to i 19kHz słychać czysto :P ;]

... ja nie mam ale i tak słyszałem że coś jest nie tak... powyższy rysunek rozwiał moje wątpliwości :P

co ty piszesz? czy ty zrozumiales co to jest mpx?!

to jest tylko sygnal sterujacy dekoderem stereo w odbiorniku, sygnal o malej amplitudzie i tego nie masz wlasciwie prawa uslyszec,

to jest niezalezne od playera - tak jest nadawany sygnal stereo przez nadajnik - i to jest NORMALNE!

twierdzenie ze MuVo ma inaczej to kompletna bzdura, chyba mieszasz zjawiska

 

problemem pq jest to 'cykanie'...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się ma głośniki trójdrożne z tweeterami to i 19kHz słychać czysto :P ;]

Nie chodzi o głośniki, wiele przenosi powyżej 19 Khz, a porządne słuchawki praktycznie każde. Chodzi o uszy - mało które, zwłaszcza u osób powyżej wieku szczenięcego, słyszą tak wysoko. Ale niektórzy słyszą wysoko i cierpią - ja nie słyszę 19k, ale standardowy pisk telewizora 15625 Hz słysze dobrze i mnie wkurza.

 

TomPL - KHRoN chyba pisał o słyszeniu 19kHz w ogóle a nie mpx. Pewnie sobie wygenerował na kompie.

 

KHRoN a jesteś pewien że to było czyste 19? Jak generowałeś, przy jakiej częstotliwości próbkowania? Bo jak nieświadomie wymusiłeś sprzętowy resampling w karcie muzycznej, to mogłeś słyszeć produkty kiepskiego resamplingu...

 

Co do nagrywania z Creativa - całkiem możliwe, że na wyjście tunera (po dekodowaniu stereo) jest założony filtr. Jak jest dobry i nie psuje nic poniżej 16 kHz to tylko pochwalić. Ale nagrywałeś wprost z tunera? Nie przechodziło to wewnętrznie przez jakieś mp3 albo co?

 

A problem rzeczywiście jest cykanie, mpx mi wisi. Nie słysze, a filtr w Adobe Audition pieknie usuwa mi go do czysta,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... eee...? może od początku...

 

1) zaczęło się od >> TEGO << pliku podanego przez pq_, byłem ciekaw jak odbiera iRiver tym bardziej dla tego, że sam przez Line-In nagrywałem MuVo THX FM...

2) usłyszałem że coś mi w prawym uchu dźwięczy (jak pisałem słyszę, czy może raczej potrafię wychwycić ze słuchu bardzo wysokie tony... mimo że siedzę przy kompie siostry - mój został w kraku - a ona ma głośniczki logitecha... małe ale czysto grają :] )

3) w Auditionie sprawdziłem jak wygląda spectral view, wygląda o tak:

hmm6kw.th.gif

jak widać strzałkami zaznaczyłem to co usłyszałem (właściwie to słyszałem że coś jest w prawym a mniej tegoż jest w lwym ;) )

4) doszedłem do konkluzji że jak tak ma wyglądać odbiór stereo to ja wysiadam ;)

 

... przecież to było nagrywane tak: wyjście playera -> wejście w kompie (tak łopatologicznie)... czyli gdybym słuchał na słuchawkach słyszał bym to samo...

 

... a przy identycznym działaniu/nagrywaniu/słuchaniu z playera Creative'a NIE MA tego "mpx"a... ale jeszcze to sprawdzę - albo jeżeli kolega ma jeszcze playera, albo aż sobie Micro kupię :]

 

 

pozatym ja NIC nie generowałem... to jest spektrum pliku .wav podanego przez pq_'a, screen prosto z Auditiona 1.5 ... OKi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz sie chyba zalamie :)

 

"2) usłyszałem że coś mi w prawym uchu dźwięczy (jak pisałem słyszę, czy może raczej potrafię wychwycić ze słuchu bardzo wysokie tony... mimo że siedzę przy kompie siostry - mój został w kraku - a ona ma głośniczki logitecha... małe ale czysto grają :] )"

 

to znaczy odslu****ac plik barbiere.wav uslyszales to dzwieczenie??!!

jesli nawet, to nie zastanowilo cie ze tylko w prawym uchu?

stawiam na to , ze uslyszales jakies zaklocenia wnoszone przez komputer siostry, a ze spojrzales na ten spektrogram na obrazku to autosugestia gotowa...

(nawiasem mowiac - nadal nie wierze ze moglbys uslyszec mpx)

 

"4) doszedłem do konkluzji że jak tak ma wyglądać odbiór stereo to ja wysiadam ;)"

 

moze sie powtorze, ale tak ZAWSZE wyglada odbior stereo FM

 

A w ten filtr mpx na wyjscia Creativa to tez mi sie nie chce wierzyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) do niczego nie chcę cię przekonywać... po prostu mi na tym nie zależy :)

a1) to mnie zastanowiło że TYLKO w jednym uchu... jakbym słyszał równo to mógłbym nie zwrócić uwagi...

B) udokumentowałem fakt, fakt że słabo, ale ;)

c) właśnie to chcę sprawdzić... ALE musze mieć tego grajka w łapce, a nie mam (będę miał dziś, max w przysłą środę)

 

 

... :)

 

 

[edit]

 

standardowy pisk telewizora 15625 Hz słysze dobrze i mnie wkurza

 

ooo... nie zauważyłem tego komentarza... serio konkretnie tyle ma? o_O' dokładnie tyle samo (+/-) parę herców słychać na większości moich płyt audio... to ten "szpic" o którrm pisałem o_O O_O O_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serio konkretnie tyle ma? o_O' dokładnie tyle samo (+/-) parę herców słychać na większości moich płyt audio... to ten "szpic" o którrm pisałem o_O O_O O_o

Ja też znalazłem taki pik na wielu płytach audio i nawet przeprowadziłem wywiad 'co to może być' na forum ludzi zajmujących się nagrywaniem i obróbką dźwięku profesjonalnie. Hipotezy były dwie - jedna to obecna podobno w niejednym studio linia video do poglądania studia z reżyserki. Ale to wydaje się mało prawdopodobne, bo niektóre nagrania były nagrywane np w salach koncertowych. Druga, to wykorzystywanie do zapisu cyfrowego audio magnetowidów - tak kiedyś robiono i może nadal się robi. I może magnetowidy coś dośmiecają? Ale tak naprawdę nie jestem ciągle pewien skąd się to bierze. A widziałem to w popie, jazzie i klasyce, solidne wytwórnie. Dyskusja: http://www.audiomastersforum.org/amforum/v...opic.php?t=2804

 

Uszu pogratulować - jeśli rzeczywiście to słyszysz.

 

TomPL - tu się nie zgodzę. Tak wygląda odbiór stereo przy braku filtra. I nie widzę powodu dlaczego nie miałoby być filtra na wyjściu tunera. Nawet niekoniecznie notch 19 kHz, tylko Low-pass 16k. Tylko by pomógł, a chyba nie jest filozofią taki filtr zrobić. Może chłopaki i dziewczyny od Creativa bardziej się postarali tutaj.

 

I jeszcze co do natężenia sygnału i różnic L/R: w R jest -52 dB, w L -73 dB. Całkowicie wystarczające, by słyszeć praktycznie z 1 strony. I sygnał na poziomie -52dBFS jest całkowicie do usłyszenia, aczkolwiek przy 19 kHz przez niewielu. Jednak różnice indywidualne są tu duże i uważam usłyszenie tego za możliwe. Jednak - nie sądzę KHRon żebyś to słyszał w tym konkretnym nagraniu - najzwyklejsze maskowanie psychoakustyczne powinno to całkowicie uniemożliwić. Chyba że słuchałeś po odfiltrowaniu całego dołu. A może po prostu zmyliły cię talerze które grają po prawej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomPL - tu się nie zgodzę. Tak wygląda odbiór stereo przy braku filtra. I nie widzę powodu dlaczego nie miałoby być filtra na wyjściu tunera. Nawet niekoniecznie notch 19 kHz, tylko Low-pass 16k. Tylko by pomógł, a chyba nie jest filozofią taki filtr zrobić. Może chłopaki i dziewczyny od Creativa bardziej się postarali tutaj.

Tu sie nie ma co zgadzac czy nie zgadzac - ja nie wierze ze sie az tak postarali a ty wierzysz :)

A jak jest naprawde to moze ktos sprawdzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak naprawdę nie jestem ciągle pewien skąd się to bierze. A widziałem to w popie, jazzie i klasyce, solidne wytwórnie. Dyskusja: http://www.audiomastersforum.org/amforum/v...opic.php?t=2804

Pq, musze oddzielnym postem zaznaczyc, ze twe poczucie humoru wykazane na tamtym forum bardzo poprawilo mi dzisiaj nastroj :)

faktycznie, dlaczego orkiestra podczas nagrania oglada telewizje??!!

No a teoria wplywu na fale mozgowe i kontrolowania sluchaczy i widzow to juz mnie calkiem powalila - tylko sie bac! Obawiam sie, ze KHRon juz jest pod pelna kontrola... Creativa i nic obiektywnie nam nie powie.

 

Jak wroce do domu od razu wyrzucam TV, antene i odcinam kablowke. Tylko ifp'ka mi szkoda wyrzucac, moze tylko mu uszkodze tuner?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności