Skocz do zawartości

iriver X20


MikeTNK

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie trochę słów opisu na chwilę obecną.

 

Rzeczywiście jak to zauważył slashdotcom odtwarzacz ma sporawe rozmiary jeżeli patrzeć na niego jak na odtwarzacz mp3. Nie zapominajmy jednak, iż jest to również odtwarzacz video z 2,2 calowym wyświetlaczem. Dodajmy, że całkiem dobrym wyświetlaczem. Jakość obrazu dla osoby przesiadającej się z totalnie "archaicznego" jak na dzisiejsze czasy MPIO FY 500 jest zatrważająca. Myślę, iż znaczenie ma tu nie tylko rozmiar czy paleta barw, ale również obsługa do 30 klatek na sekundę. Może nie każdy to wyłapie, ale miałem okazję obejrzeć znaleziony filmik na którym równocześnie na 2 odtwarzaczach leciał ten sam filmik z tym, że jeden odtwarzacz obsługiwał tylko 15 klatek na sekundę. I na tym właśnie odtwarzaczu dało się zauważyć leciutkie "skoki" obrazu (spowodowane właśnie obcięciem klatek). Dlatego też zaryzykuję twierdzenie, iż w tej kategorii x20 prezentuje się korzystniej od clixa (oczywiście v1). Niestety wrażenia lekko potrafi zepsuć "odblaskowość" powierzchni frontowego panelu odtwarzacza, ale to "przypadłość" wielu dzisiejszych odtwarzaczy multimedialnych (takie przynajmniej odniosłem wrażenie po obejrzeniu asortymentu dostępnego w Saturnie).

 

Wracając jeszczę na chwilę do rozmiarów, aby tym samym przejść do kolejnego elementu. Wagowo x20 i clix są do siebie bardzo zbliżone i jednocześnie o około 20 g lżejsze od D2. x20 jest za to wyraźnie szerszy (rozmiary rozpatruję względem położenia przy trzymaniu i obsługiwaniu odtwarzacza) , a wszystko oczywiście przez sterowanie :) I właśnie o nim teraz słów kilka. Rzeczywiście jest to dość kontrowersyjnie rozwiązane, ale w mojej opinii po pewnym przyzwyczajeniu całkiem wygodne. Szczególnie jeśli chodzi o przeglądanie listy utworów. Jeśli chcielibyśmy w standardowym odtwarzaczu przejść do np. 40 utworu na liście trzebaby wykonać 39 kliknięć klawisza, joysticka bądź przytrzymać klawisz dłużej i próbować wcelować. A nie zapominajmy, iż tempo przewijania przy przytrzymywaniu przycisku może być bardzo różne :) Stosując kółeczko z x20 przewijamy listę szybko, a gdy nawet przeskoczymy szukany utwór równie szybko możemy do niego "powrócić" bo przez cały czas nie odrywamy palca od sterowania. Wygodniejszy może być chyba tylko ekran dotykowy z paskami przewijania. Oczywiście wszystko jeszcze zależy od palców użytkownika :) Ja mam je całkiem spore, a jak widzicie sterowanie mi odpowiada - przynajmniej na razie:)

 

Co mnie jeszcze zaskoczyło to szybkość działania, a w szczególności włączania i wyłączania odtwarzacza. Przyzwyczajony do 10 i więcej sekund potrzebnych na włączenie MPIO FY500 bardzo się zdziwiłem gdy mój iriver był gotów do pracy po 2-3 sekundach od momentu zainicjowania procesu włączania. I nie ma tu znaczenia czy odtwarzacz korzysta tu z funkcji wznawiania muzyki lub obrazu czy włącza np. radio.

 

A propos funkcji wznawiania (resume). Działa ona całkiem sprawnie. Przy paru próbach które wykonałem nigdy mnie nie zawiodła - wreszcie będę mógł spokojnie słuchać setów i nagrań z radia przerywając i bez problemów powracając do ich słuchania w dowolnym momencie. Jeżeli chodzi o wznawianie odtwarzania plików video nie są one wznawiane idealnie co do sekundy (takie przynajmniej odniosłem wrażenie), ale podejrzewam iż jest to bardziej ograniczenie w budowie pliku.

 

Przejdę może w końcu do dzwięku chociaż akurat tu nie ma się za bardzo o czym rozpisywać laikowi. Nie przedstawię żadnych długich wywodów o scenie, etc. Na moje ucho (a egzaminatorzy ze szkoły muzycznej twierdzili, że słoń to mi na nie nie nastąpił ;) ) odtwarzacz gra bardzo dobrze. Oczywiście nie na standardowych słuchawkach które mocno dzwięk spłaszczają. Ale wystarczyło już zastosowanie używanych przeze mnie od dłuższego czasu dousznych panasonic'ów z wypustką lekko wchodzącą w ucho aby dzwięk był więcej niż zadowalający. 5 zakresów w regulacji EQ jest dla mnie zupełnie wystarczające, a w porównaniu do MPIO FY500 daje nadzieję na wyciśnięcie troche więcej na dobrych słuchawkach (w tygodniu spróbuję przetestować odtwarzacz na Koss'ach Sporta Pro kolegi z pracy ;) ). Wbudowane głośniczki jak to się mawia w pewnych kręgach "dają radę" choć oczywiście nie oczekujcie żadnych rewelacji :) Jednakże do posłuchania radia czy muzyki np. w kuchni zupełnie wystarczają. Do wspólnego oglądania video polecam jednak zastosowanie rozgałęzienia na 2 pary słuchawek. I jeszcze parę słów o głośności - na słuchawkach całkiem znośną głośność w cichym otoczeniu uzyskujemy przy około 20-25 poziomie na 40. Ale nie dajcie się zwieść - przy poziomie 30 jest już naprawdę głośno, a przy max głośność zaczyna wręcz przeszkadzać.

 

Jak widzicie jestem więcej niż zadowolony z odtwarzacza :) Aczkolwiek jest na dzień dzisiejszy jedna rzecz którą uważam za wadę choć właściwie mało istotną. Otóż brak mi dźwiękowej informacji o wyczerpującej się baterii, chociaż wiem, że w urządzeniu z definicji przeznaczonym do odtwarzania dźwięku ciężko byłoby wkomponować taki sygnał. Jednakże suche wyłączenie się odtwarzacza nie przedstawia jasnego komunikatu, że wyłączenie to nastąpiło z powodu rozładowanej baterii, a nie np. z powodu jakiegoś błędu (domyślam się iż takie rzeczy w iriverze raczej się nie zdarzają, ale jednak nutka niepewności pozostaje ;) )

 

Oprogramowania dołączonego do zestawu właściwie nie testowałem - wystarczyło, że nie udała mi się próba skonwertwania pliku video (może to być winą braku WM 11).

 

Podsumowując - jeżeli ktoś szuka tylko odtwarzacza muzyki powinien poszukać czegoś innego - mniejszego i tańszego. Jeżeli ktoś szuka czegoś z dużą ilością pamięci z możliwością jej rozbudowania w przypadku gdy ta wbuodwana okaże się niewystarczająca, do odtwarzania zarówno muzyki i filmów, a do tego taniego powinien jedynie przed zakupem przymierzyć się do jego rozmiarów i sterowania gdyż wg. mnie nie ma na dzień dzisiejszy lepszego odtwarzacza spełniającego powyższe kryteria w tej cenie (620 zł).

 

Ok na chwilę obecną nic więcej mi do głowy nie przychodzi. Piszcie jeżeli macie jakieś pytania :)

 

Niestety fotki które zrobiłem aparatem są bardzo marnej jakości. Załączam dwie - porównanie z FY 500 oraz odtwarzacz w etui z samsunga x700 :)

 

PS. Film konwertowałem iriverterem po lekkiej edycji profilu (ograniczenie bitrate dla filmow do 512)

 

PPS. Wersja firmware w moim playerku to 1.03 z 21 marca 2007.

Foto_0046.jpg

Foto_0048.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka nowych spostrzezen pozwole sobie umiescic w nowym poscie aby lepiej je wyroznic.

Podlaczylem x20 do moich starutenkich Senkow HD490. I przekonałem się jak wielkie różnice w dzwięku mogą wystąpić na różnych konfiguracjach słuchawki-odtwarzacz. O ile jestem bardzo zadowolony z działania Senkow podlaczonych na codzien do wiezy i sluzacych glownie do sluchania dzwiekow z komputera o tyle po podlaczeniu ich do x20 mialem wrazenie ze gdzies mi lekko zniknal "srodek". W zwiazku z tym zaczalem bawic sie EQ (dodam iz mialem go wczesniej ustawionego pod katem sluchawek dousznych i w takiej konfiguracji odpalalem odtwarzacz z Senkami) i o dziwo zadowalajacy mnie dzwiek uzyskalem na presecie EQ - Rock :) W związku z tym spróbowałem odtworzyć ustawienia tego presetu w Custom EQ i tu kolejna niespodzianka. Pomimo takiego samego ustawienia dźwięk brzmiał inaczej ! Nie mam pojęcia czym to mogło być spowodowane. Faktem jest, że na Custom EQ nadal gdzieś brakowało środka (co na presecie już nie występowało). Jak więc widać jakaś dziwna sprawa :) Po tej próbie powróciłem do słuchawek dousznych i spróbowałem posłuchać ich na presecie Rock. Brzmiały nieźle, ale jednak coś mi nie pasowało więc znów podregulowałem Custom EQ i uzyskałem zadowalający mnie efekt. Niestety doprowadziło to do smutnej obserwacji - brak możliwości szybkiego przestawienia presetu EQ. Przy częstych zmianach słuchawek (np. ze względu na zmienne środowisko odsłuchu) opcja taka byłaby bardzo przydatna. Oczywiście pod warunkiem, iż dopasowalibyśmy sobie jeden z gotowych presetów EQ do którychś ze słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Jestem poczatkujacy na forum ale za to sadze ze dosc wymagajacym uzytkownikiem jakiejkolwiek elektroniki. Poniewaz na dniach chyba ze w koncu zdecyduje na X20 mam pytanie do obecnego wlasciciela(wiem ze czesc mogla juz byc ale w watku 15stronicowym ciezko znalezc):

 

1. Czy tyl jest plastikowy tzn ta pokrywa na baterie?

2. Czy bateria rzeczywiscie dlugo dziala?

3. Czy udalo moze Ci sie juz przekonwertowac filmik wykorzystujacy kodeki roznego rodzaju do formatu dajacego sie odegrac w X20?

4. Czy noszenie go w kieszeni to duzy problem tzn czy nie jest za duzy?(wiem ze to nie jest tylko mp3 player :) )

5. Czy zastanawiales sie nad Sandiskiem Sansa z serii e200? Bo ja tak mysle choc juz prawie jestem przekonany na 100% do x20.

6. Czy da sie odtwarzacz pisoneki losowo np z jednego katalogu czy tylko wedlug artystow, tytulow itp?

7. Czy testowales X20 na duzych sluchawkach typu HiFi w sensie czy na tych co zakrywaja cale ucho? Czy wystarczajaco glosno graja?

8. I czy transfer kilkudziesieciu piosenek lub kilkuset MB nie jest zbyt dlugi?

 

Pozdrawiam,

 

I sorki za powtarzajace sie pytania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy tyl jest plastikowy tzn ta pokrywa na baterie?

2. Czy bateria rzeczywiscie dlugo dziala?

3. Czy udalo moze Ci sie juz przekonwertowac filmik wykorzystujacy kodeki roznego rodzaju do formatu dajacego sie odegrac w X20?

4. Czy noszenie go w kieszeni to duzy problem tzn czy nie jest za duzy?(wiem ze to nie jest tylko mp3 player :) )

5. Czy zastanawiales sie nad Sandiskiem Sansa z serii e200? Bo ja tak mysle choc juz prawie jestem przekonany na 100% do x20.

6. Czy da sie odtwarzacz pisoneki losowo np z jednego katalogu czy tylko wedlug artystow, tytulow itp?

7. Czy testowales X20 na duzych sluchawkach typu HiFi w sensie czy na tych co zakrywaja cale ucho? Czy wystarczajaco glosno graja?

8. I czy transfer kilkudziesieciu piosenek lub kilkuset MB nie jest zbyt dlugi?

 

Odpowiem ci na te na które mniej więcej wiem, jedziemy:

1.Tak

4. Jest spory, na stronie mp3store, masz podane wymiary, narysuj sobie na kartce i zobacz jakie to bydlę. W klasycznych dzinsach moze być z nim ciężko, w trochę luźniejszych da radę, ale nei będzie zbyt wygodnie.

5.Sansa jest raczej gorsza, jedynym jej plusem jest to że za cenę 4GB x20 + ~30pln pln masz sansę 8GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wielkosc ok...a co do reszty pytan? Jak z tymi duzymi sluchawkami?

 

Jak odpowiedzi na reszte pytan :)

 

Czy moze cos innego polecacie w okolicach 500zl z pojemnoscia 2GB lub okolo 600zl z 4GB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja odpowiem na pytanie 3, wrzuciłem filmik niejakie pół godziny 170MB a wyszło z niego przy ustawieniach medium co do jakości 67MB powiem że jakość zadawalająca, ciut gorsza niż na filmikach już dodanych do x20 ale myśle że przy high była by taka sama. Oczywiście użyłem iriver plus 3 w zestawie z mp3playerem.

 

No i transfer, według mnie to najmniejszy problem, nie mam porównania z innymi playerami ale na moje oko idzie nie za szybko nie za wolno, przecież zawsze idzie poczekać minute czy dwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Bateria trzyma naprawdę bardzo długo. jeszcze nie miałem okazji ładować, a odtwarzacz mam od dobrych dwóch tygodni i praktycznie codziennie go używam

6.Masz do wyboru dwa tryby. albo taki, że odtwarzacz jest traktowany jako dysk przenośny i wrzucasz do folderów na nim piosenki i nie martwisz się o Tagi ("artist, songs" itp.), albo ustawiasz tak, że odtwarzacz obsługujesz programem i wgrywasz na niego wszystko troche tak jak w iTunes i iPodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ,sprzęt gra zdecydowanie zbyt cicho.. Moich słuchawek po prostu nie wysterowuje, w przeciwieństwie do Sansy, której moc jest więcej, niż wystarczająca... Mam też takie wrażenie, że jakość dźwięku tego playera odstaje trochę od innych iriverów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja oceniam go na 4+

Wady to:

-rozmiar

-brak obsługi .swf [było to w u10 i clix]

Zalety:

-wyświetlacz

-sterowanie

-line-in

-bateria

-i oczywiście karty microSD- z tymi kartami to super zrobili tylko napiszcie ile na maxsa wejdzie

 

pisanie wad i zalet to chyba najlepsze rozwiazanie i oczywiscie porownywanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PANOWIE !!!!!!

 

Potrzebuje jakis odtwarzacz, który bedzie dobrze nagrywal z wejscia line-in ( w plikach mp3 128kb ) oraz nagrywanie z radia wbudowanego ( rowniez w mp3 128kb ) ------> chodzi mi o to ze chcialbym podlączyc zewnetrzne zrodlo sygnalu ( mikser audio ) i nagywac bezposrednio powiedzmy ok 7 - 8 godz , a z radia to jakies audycje godzinne ;) Czy sa jakies ograniczenia czasowe do nagrywania????

 

Czy polecacie x20 czy moze inny odtwarzacz ?????

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzedzik > iriver X20, iAUDIO U2, iAUDIO U3, VTec PRO MP640, Cowon D2... to tyle z flashowy propozycji.

 

 

jak dla mnie to dosyc wazna sprawa z tymi swf a nie stac mnie na clix ani clix2

moze jakby ladnie poprosil gosci z irivera to by wypuscili sofcika z obsluga *.swf

dla mnie wielki minus kiedy sie ma do dyspozycji takiee sterowanie i wyswietlacz.

 

a nie wpadłeś na to, że: obsługa flasha na X20 jest praktycznie niemozliwa? I że kosztuje mniej między innymi dlatego, że ma mniej bajerów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ksy co masz na myśli mówiąc że to nie możliwe w x20.

jak bylo mozliwe w u10 cilx clix2 to dlaczego nie tutaj.

mnie sterowanie wyglada na stworzone do tego, bo to click weel cos takiego jest w ipodzie nano ktory ma gierki

wynienione przez ciebie odtwarzacze nie maja gierek *.swf to jest chyba tylko w u10.

Ale wedlug mnie to w tym playerku wyswietlacz jest wysmienity i dla tego ktos kto bedzie chcial sobie obwjzec film lub

teledyski to x20 jest dla niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cóż, ja już jestem zdecydowany - oczywiście nie kupię w sklepie tylko w Merlinie lub mp3store (około 100 zł taniej). Brak plików tekstowych to dla mnie nie problem - jeśli chcę sobie pośpiewać, to włączam evillyrics na kompie. A w autobusie jakoś mi się nie uśmiecha nawijanie ;p Dla mnie ważne są: dobra jakość dźwięku, dobre radio, odtwarzanie filmów i ew. głośnik oraz długi czas działania. Iriver X20 jest przykładem takiego urządzenia, które nie powoduje całkowitego spustoszenia portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jeszcze nikt nie napisał o dźwięku X20, posłuchałem sobie w sklepie (porównywałem z T60)

i X20 musiałem po 10 sekundach zdjąć! w porównaniu z T60 dzwiek X20 mozna by porównać do Creative Muvo tx tylko z troche lepszym basem. Jesli komus zalezy na dźwięku to ODRADZAM! no i to kółko.... ale to chyba kwestia przyzwyczajenia ;)

Ogólnie minus, chyba, ze ktoś chce do filmów ale to już inna historia, a chciałem tylko o dźwięku napisać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności