Skocz do zawartości

Niob Mp3-38


pshemco

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z pytaniami o ten model playerka, chciałbym podzielić się z innymi wrażeniami, jakie doświadczyłem, będąc jego posiadaczem. Poniższy tekst adresuję do wszystkich tych, którzy chcieliby mieć niedrogi i dobry odtwarzacz mp3 i niekoniecznie musi to być iRiver czy iAudio. Chciałbym tutaj zaznaczyć, że nie miałem możliwości przetestowania jakiegokolwiek modelu z w.w. marek, niemniej jednak w ocenie tego playerka sugerowałem się wcześniejszym doświadczeniem z modelem Creativa Zen Nano Plus, który jest już jakimś wyznacznikiem jakości na rynku odtwarzaczy MP3.

 

Zawartość opakowania

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Eleganckie pudełko zawiera dość typową zawartość: odtwarzacz, słuchawki, przewód liniowy, przewód USB, zasilacz sieciowy, smycz, płytę miniCD. Brakuje drukowanej instrukcji użytkownika, ale na płycie miniCD znajduję się polska wersja w pdf, którą można sobie wydrukować. Są tam również sterowniki do starszych wersji Windows (w systemach serii NT są zbędne) oraz program do aktualizacji firmware odtwarzacza.

 

Wygląd zewnętrzny

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Z wyglądu przypomina kolumnę głośnikową z dość eleganckiego zestawu. Z tyłu i po bokach czarne aluminium, przyjemne w dotyku, natomiast przód to przezroczysty plastik, chroniący organiczny wyświetlacz OLED, który przy wyłączonym zasilaniu lub w słoneczny dzień, może posłużyć za lusterko (coś dla pań :) Wyświetlacz to według mnie majstersztyk - bardzo czytelny jak na tak mały obszar (128x64 px). Kolorystyka wyświetlacza nawiązuje do narodowych barw Szwecji (żółty i niebieski), ponieważ producentem playerka jest szwedzka firma NIOB.

 

niob.jpg

 

Obok wyświetlacza został wkomponowany jog, czyli minijoystick, który wraz z otaczającą go obręczą stanowią kompletny systemik sterowania odtwarzaczem. Po bokach są umieszczone: przełącznik blokowania, gniazdo USB, u góry gniazdo słuchawkowe i liniowe, zaś u dołu przełącznik RESET. Sterowanie jednym palcem za pomocą joga jest wygodne i intuicyjne, aczkolwiek trochę uciążliwe. W przypadku, gdy kciuk jest wilgotny, może ześlizgiwać się po metalowym jogu. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tutaj gumy, ale to może tylko takie moje odczucie.

 

Funkcjonalność

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odtwarzacz posiada 7 trybów pracy: 4 główne (Muzyka, Radio, Nagrywanie, Powtarzanie) oraz 3 dodatkowe (Nawigacja, Tekst, Słownik). Główne tryby pracy są oznaczone czytelnymi ikonami, natomiast wszystkie inne funkcje są rozmieszczone i pogrupowane w dość przejrzysty i przemyślany sposób. Wybór języka menu jest dość skromny i ogranicza się tylko do przełączania pomiędzy językiem angielskim i chińskim (produkcja w Chinach).

Teraz pokrótce opiszę każdy z trybów:

 

1. Muzyka

Najważniejszym zadaniem playera mp3 ma być odtwarzanie muzyki zapisanej w plikach binarnych. Pod tym względem NIOB mp3-38 sprawuje się znakomicie. Dźwięk jest czysty, wyraźny, niezafałszowany o dużej mocy wyjściowej (12 mW na kanał). Warto tutuj wspomnieć o dołączonych słuchawkach, które bardzo dobrze radzą sobie z basem, a po włączeniu funkcji WOW, SRS czy TruBASS, dają poczucie głębi dźwięku bez przesterowania (testowane na twórczości Mike Oldfielda :) Odtwarzane formaty dźwięku to: MP3, WMA, WAV. Utwory można przewijać płynnie zarówno do przodu jak i do tyłu, natomiast przejścia pomiędzy utworami są łagodne.

 

2. Radio

Wbudowane cyfrowe radio Philipsa odbiera w zakresie 76-108 MHz, w ramach którego możemy automatycznie zapamiętać do 50 stacji radiowych. Analogicznie możemy przygotować plik FM.INI na komputerze, zawierający nazwy stacji wraz z odpowiadającymi im częstotliwościami, a następnie zaimportować go do odtwarzacza w celu zaprogramowania radia. Jeśli chodzi o ilość i jakość zapamiętanych stacji, to jest ich dość dużo (u siebie łapię wszystkie regionalne i ogólnopolskie) i co ważne, nie są zrywane podczas przemieszczania się w obszarze nadawania danej stacji.

 

3. Nagrywanie

Odtwarzacz wspiera 3 tryby nagrywania: z wbudowanego mikrofonu, z wbudowanego radia oraz z wejścia liniowego. Dane pobrane z tych źródeł można zapisać w plikach MP3 o jakości nagrania 32-128 kb/s z regulacją podbicia 0-18 dB. Poniżej załączam kilka próbek cyfrowych.

line-in: M002.MP3 dyktafon: M003.MP3 radio_1: M010.MP3 radio_2: M011.MP3

 

4. Powtarzanie

W tym trybie player powtarza wybrany fragment utworu lub cały utwór określoną ilość razy bądź w nieskończoność.

 

5. Nawigacja

Tryb ten jest dostępny z poziomu Muzyki i służy do przemieszczania się pomiędzy strukturą folderów i plików, dodawania ich do ulubionych oraz usuwania wybranych z dysku (pamięci).

 

6. Tekst

Prosta przeglądarka plików tekstowych, niestety nie tych w języku polskim :( Ale z pewnością przyda się do karaoke, ponieważ można przeglądać pliki tekstowe jednocześnie słuchając podkładu dźwiękowego.

 

7. Słownik chińsko-angielski

Prawdę mówiąc to nie udało mi się z niego skorzystać przy angielskojęzycznym menu. W instrukcji użytkownika jest napisane: "Tryb ten przeznaczony jest wyłącznie dla użytkowników korzystających z menu w języku chińskim oraz języka chińskiego", więc z wiadomej przyczyny nie mogłem tego sprawdzić.

 

Pośród wielu innych ciekawych funkcji należy tutaj wymienić:

- wznawianie odtwarzania od ostatniego miejsca zatrzymania,

- ustawianie daty i zegara, będących jednocześnie wygaszaczem,

- wybór barwy dźwięku spośród 6 ustawień equalizera + 3 ustawień przestrzennych + 2 ustawień użytkownika,

- ustawianie poziomu przejrzystości dźwięku, poziomu efektów przestrzennych,

- regulacja balansu kanałów,

- stopniowe poziomowanie głośności (Fade-in),

- włączenie podświetlania sterownika jog,

- wyświetlanie tekstów do utworów w plikach *.LRC,

- zaawansowane zarządzanie energią.

 

Podsumowanie

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Jedynym przedstawicielem w Polsce, nieistniejącej już (niestety) firmy NIOB, jest firma, która na Allegro pod nikiem USB-tech oferuje dwa modele playerków mp3, tj. NB-112 i MP3-38. Opisany w tej recenzji MP3-38 jest flagowym modelem wspomnianej firmy. Bardzo mało jest informacji w internecie o tych dwóch egzemplarzach, natomiast jest anglojęzyczna recenzja o trochę starszym modelu NB-110. To właśnie ta recenzja jak również fakt, że na Allegro oprócz jedynego przedstawiciela nikt więcej nie wystawia tych playerków, nawet używanych (co świadczy w moim przekonaniu o zadowoleniu kupujących), ostatecznie przekonały mnie do zakupu modelu MP3-28. Jak dla mnie to w porównaniu z moim poprzednim, wspomnianym na wstępie playerem Creative Zen Nano Plus, MP3-38 bije go na głowę, zarówno pod względem funkcjonalności jak i jakości wykonania. Tutaj nic nie skrzypi, nie trzeszczy i ogólnie fajnie wygląda :) Uważam, że wart jest swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie... też zauważyłem uderzające podobieństwo do odtwarzacza Meizu E3, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz :) choć widziałem tylko jego specyfikację i foty. Watpię, aby NIOB MP3-38 był tak doskonałą podróbką w.w., bardziej bym obstawał o produkcję na licencji Meizu, lub coś w tym rodzaju. Gdybym miał tylko możliwość porównania tych dwóch modeli, to wtedy mógłbym opisać, jak jest w rzeczywistości.

Jeśli zaś chodzi o zasialanie MP3-38, to posiada wbudowany akumulator, który według producenta powinien wytrzymać do 16 godzin na jednym ładowaniu. W rzeczywistości u mnie wytrzymuje ok. 10-11 godzin i to przy włączonym cały czas wygaszaczu (zegar). Podobno długość odtwarzania zależy też w znacznej mierze od bitrate odsłuchiwanych utworów, u mnie w tym przypadku są to pliki WMA 80-96 kb/s.

Ładowanie akumulatora odbywa się przy pomocy kabla USB lub ładowarki sieciowej, jeśli w pobliżu nie mamy komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki za opisik - zaraz wyląduje w testach :)

 

Jednak też bym się przyczepił, że Creative nie jest żadnym wyznacznikiem (tak jak McDonalnd nie jest wyznacznikiem w jedzeniu) a 12mW na kanał to jednak nie jest szał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie ten player w sumie dość mocno. Teoretycznie łączy w sobie irivera i meizu. Do tego strona producenta (jak się okazało Szwedzi są właścicielami marki NIOB) nie istnieje i ogólnie ostatnie wpisy o tej firmie są z 2004 roku.

 

Więc albo jakaś chińska firma wykupiła prawa do nazwy, albo nie wiem co ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest czas uruchamiania sie tego playerka?

 

Przy załadowanych ok. 250 utworach, zajmujących u mnie połowę dostępnej pamięci, playerek uruchamia się ok. 8-10 sekund ...

 

Ktoś gdzieś pisał, że firma padła, więc to mogą być ostatnie 'niedobitki'... ;)

 

Tylko że tych "niedobitków" na allegro jest całkiem sporo, mimo wielu już sprzedanych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monoitów na rynku też cały czas jest maaasa :) a firmy też juz defakto nie ma. Padające firmy raczej nie padają "z zaplanowania" tylko nawet mają pełne magazyny. Wtedy aby odzyskać kasę, sprzedają wszystko co mają po kosztach.

 

Ale jak by nie patrzeć była to dobra firma, czytając o wcześniejszych modelach i opinie pshemco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do zena nano plus to nawet no-namy mozna porownywac :)

E,wypraszam sobie :angry: moze jakby nie miał EQ to tak.Zgadzam się,ale jak sam go ustawisz to gra jak grać powinien(lepiej niż sansa)

 

Ps:Sorka że stary temat,ale wnerwiają mnie tacy co ciągle gadają że Creative to No-name <zły>

 

 

Każdy ma inny gust........ tobie podoba sie twoja Sansa,a mnie mój Zen :) Osobiście sam by go nie kupił(kaska :/0 Ale Dostałem ostatnio na urodziny więc trzeba korzystać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie, jakie częstotliwości można podbić jeśli chodzi o ustawienie EQ?? i czy basy nisko schodzą?? testowałeś na lepszych słuchawkach? i jeszcze jedno co by sie przydało to czy jest widok listy jak szukałbym jakiejś piosenki, bo tak po kolei przełączać jeszcze z tym łagodnym przejściem to trochę długo trwa podejrzewam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie, jakie częstotliwości można podbić jeśli chodzi o ustawienie EQ?? i czy basy nisko schodzą?? testowałeś na lepszych słuchawkach? i jeszcze jedno co by sie przydało to czy jest widok listy jak szukałbym jakiejś piosenki, bo tak po kolei przełączać jeszcze z tym łagodnym przejściem to trochę długo trwa podejrzewam.

 

Co do EQ, to można sobie poeksperymentować podwójnie (dwa własne ustawienia) na częstotliwościach 62, 250, 1k, 4k, 16k w zakresie od -8dB do 8dB. Ja nie mam problemów z wyłuskiwaniem i podbijaniem basów, chociaż równie ciekawie brzmią predefiniowane ustawienia BASS, TruBASS czy WOW.

 

Natomiast lista jest - jak najbardziej - i do tego przejrzysta (wyświetlane są trzy pozycje naraz, zarówno foldery jak i pliki, które można płynnie przewijać). Z listy można korzystać na trzy sposoby: 1. odgrywać od danego pliku do końca playlisty, 2. odgrywać tylko dany folder, 3. odgrywać ulubione pliki wcześniej zlinkowane do odpowiedniego katalogu. Jeżeli do tego dodamy jeszcze tryb losowy i tryb powtarzania na każdym elemencie listy, to mamy spore możliwości odsłuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności