Skocz do zawartości
  • 0

Słuchawki pełnowymiarowe do 1500 zł


Pivlo

Pytanie

Cześć,

 

Szukam słuchawek pełnowymiarowych w budżecie do 1500 zł. Nie ma przymusu wykorzystania budżetu całkowicie - im mniej tym lepiej :).

 

W listopadzie zakupiłem swoje pierwsze "porządne audio" i myślałem, że na tym zakończę swoje poszukiwania brzmienia idealnego. Okazało się, że tak nie było i nie jest (i bardzo prawdopodobne, że nie będzie). Od ponad dwóch lat coraz bardziej zaczynałem dostrzegać różnice w brzmieniu, mając różne modele słuchawek, czy to pełnowymiarowych, czy dokanałowych. Zaczęło się od zakupu dokanałówek Brainwavz Delta. Nie wiedziałem wtedy jakiego brzmienia szukam. Po prostu zależało mi na "lepszych słuchawkach do telefonu". Wtedy przyszedłem do sklepu i byłem nastawiony akurat na te słuchawki. Wiedziałem, że są opisywane jako wyważone, neutralne. Nie byłem jednak wtedy świadomy, co to basowe, neutralne czy jasne brzmienie. Dopiero z czasem odkrywałem i nadal to odkrywam. Myślę, że "ćwiczyłem" słuch nieświadomie. Zwyczajnie słuchałem muzyki i wydaje się, jakby to wszystko przyszło samo z siebie. Po Deltach były Nuforcy NE-700X. Czytałem ich recenzję na blogu i chciałem spróbować czegoś bardziej basowego. Na początku nie czułem tego. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałem co oznacza określenie "mocny bas". Kiedy przez kolejny rok nie używałem NE-700X i wróciłem do nich usłyszałem to dobitnie.To tylko jeden z kilku przykładów, jak moje słuchanie stało się bardziej "świadome".

 

Pisząc "porządne audio" mam na myśli słuchawki AKG Q701 i DAC ze wzmacniaczem Aune T1 SE. Myślałem, że wybrałem raz a ostatecznie, ale okazuje się, że jednak nie. Chcę szukać dalej. Zakupiłem więc kartę dźwiękową AIM SC808. Ponad dwa razy tańsza od Aune T1, a moim zdanie synergia z wyżej wymienionymi słuchawkami jest lepsza. Brzmienie lampowe jest dziwnie duszne i średnio przestrzenne. Robi się mdło. Wymiana lampy podstawowej w Aune na ECC88 Amperex Bugle Boy troszkę poprawiła sytuację, ale i tak AIM dla mnie jest lepszy. Chodzą mi teraz po głowie pytania: "Czy jeżeli brzmienie Aune T1 mi nie odpowiada, to jest szansa, że w ogóle nie lubię lampowego charakteru? Czy może zależy to jednak od odpowiedniej synergii źródła ze słuchawkami?".

 

Przejdę do sedna sprawy. Planuję zakup kolejnych słuchawek pełnowymiarowych. Brzmienie Q701 i AIMa SC808 jest dla mnie całkiem dobre, ale myślę, że jednak nie tego szukałem. Co do samych słuchawek, to poddałem je modyfikacjom. Wymieniłem wkładki akustyczne pod padami na poczwórną warstwę flizeliny, odblokowałem porty bass reflex i usunąłem wkładki akustyczne pod filtrami. Testowałem też dwa kable - miedziany i hybrydę. Ostatecznie jednak zostałem przy stockowym, bo na nim brzmienie jest bardziej bezpośrednie. Po tym wszystkim brzmienie zmieniło się dla mnie na +. Głębsze basy i przyjemniejsza w odbiorze średnica. Jednak te rzeczy zmieniły się w zbyt małym stopniu. Dlatego też postanowiłem też kupić inne słuchawki.

 

Czas na najważniejsze - brzmienie. Myślę, że jeszcze nie mam jednej, określonej charakterystyki. Bazując na Q701 po modyfikacjach, mogę stwierdzić, że potrzebuję więcej niskich tonów - więcej basu (chyba najbardziej tego najniższego), z lepszym wybrzmiewaniem i ogólnego dociążenia. Średnicę natomiast chciałbym bardziej muzykalną, bezpośredniejszą oraz relaksującą. Co do góry, to ciężko mi stwierdzić. Zostawiłbym ją w spokoju, natomiast rozważam też przyciemnienie jej. Scena - dobra holografia i trójwymiarowość.

 

Preferuję raczej słuchawki otwarte lub półotwarte, chyba że są zamknięte, które spełniają powyższe wymagania. Co do wygody, to chciałbym, żeby nie uciskały, przy dłuższym użytkowaniu.

 

Aktualnie mam dwa źródła dźwięku - Aune T1 SE oraz Aim SC808. T1 planuję jednak sprzedać, bo nie przypadła mi do gustu. Chociaż może wstrzymam się jeszcze z tym. Zastanawia mnie, które źródło byłoby dobre do powyższych wymagań brzmieniowych. Ciągnie mnie do AIMa przy obecnych słuchawkach.

 

Zastanawiałem się też nad konkretnym modelem słuchawek. Źródłem byłby AIM SC808, bo Aune T1 prawdopodobnie pójdzie na sprzedaż. Wymiana opampów również wchodzi w grę. Na razie zastanawiam się nad:

 

- Sennheiser HD600

 

- AKG K712

 

- AKG K7XX

 

- Beyerdynamic DT990 Edition 600 Ohm

 

Słucham raczej większości gatunków muzycznych i chciałbym, żeby słuchawki nie skupiały się na konkretnych, a były uniwersalne.

 

Jeżeli macie jakieś inne propozycje co do słuchawek, to śmiało piszcie :). Raczej nie będę mógł przetestować wszystkich od razu i dlatego potrzebuję pomocy przy wyborze.

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pod Twoje wymagania oraz pod AIMa idealne będą R70X.

Z tych które sam wymieniles do jedynie 7XX. Ale one jak i 712 to raczej kosmetyczne zmiany niż rewolucja w stosunku do obecnych słuchawek.

Banery 990 600 Ohm w połączeniu z AIMem to może być nie najlepszy pomysł (za ostro) prędzej 250 Ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności