Skocz do zawartości

Dolby Pro Logic - jak to działa?


soulreaver

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno odziedziczyłem leciwą już wieżę Sony HST-471 wraz z kompletem 5 głośników i subwooferem. Według producenta wieża gra w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic. Szkoda mi było tego wyrzucić bo jest w dobrym stanie. Pomyślałem że podłączę to sobie jako kino domowe do tv. Podczas podłączenia tv do wieży zaskoczył mnie fakt że wieża ma tylko normalne wejścia analogowe (RCA). Przechodząc do sedna... Czy system Dolby Pro Logic robi przestrzenny dźwięk ze zwykłego stereo? Na Wikipedii znalazłem taką informację: "Dolby Pro Logic wykorzystuje dekodowanie matrycowe 4-kanałowego sygnału zapisanego na dwóch ścieżkach, zgodnie z założeniami formatu Dolby Surround". Nie bardzo to rozumiem. Jak 4-kanałowy dźwięk może być zapisany na analogowej ścieżce stereo?

Edytowane przez soulreaver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej można to określić że w 2 kanałach stereo zapisane są dodatkowe informacje co powinno pójść na 2 tylnych głośnikach. Generalnie wyglada to tak że masz normalne stereo z przodu a tylnie głośniki odtwarzają to samo i do tego mono. W normalnym 5.1 masz 6 oddzielnych kanałów czyli że np dźwięk może odtwarzać tylko tylni prawy głośnik a w prologic masz tylko lewo, prawo i tył który udaje troche dźwięk przestrzenny.


Nie bardzo to rozumiem. Jak 4-kanałowy dźwięk może być zapisany na analogowej ścieżce stereo?

 

Żeby odpowiedź dokładnie na to pytanie to te dodatkowe informacje zapisane są w mono z przesunięciem fazy. Dekoder pro logic potem potrafi przekształcić to na dźwięk na tylnych kanałach tak że nie jest to 4 kanałowy dźwięk tylko taki jakby 2,5 kanałowy. Żeby uzywać pro logic musisz mieć film lub płyte zapisaną w formacie pro logic. Nowsza wersja pro logic IIx potrafi już teoretycznie zwykłe stereo przeszktałcić na 7.1 ale to już działa na zasadzie algorytmów i procesorów dźwięku. Przykładowo oklaski widowni czy jakieś echo zostaje odfiltrowane od głównej ścieżki i puszczone na tył. Cudów nie ma i zawsze pełne 5.1 jest lepsze ale efekty zwłaszcza w filmach są ciekawe.

Edytowane przez Spawn
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności