Skocz do zawartości

AKAI AM-93


Rafal Odo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za zaangażowanie ale chyba jednak spasuje,( głos rozsądku) mam kupione te Tonsile oraz zestaw głośników do nich na wymianę. Zobaczę a raczej usłyszę jak to będzie grało, jeśli wystarczająco dobrze, to tak zostanie na jakiś czas, jeśli nie - to będę prosił forum o pomoc w znalezieniu czegoś co będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wszystko ładnie gra, ale ... czasami dzieje się tak że prawy kanał przestaje grać i słychać tylko takie "poprukiwanie",brzęczenie w głośnikach. Po wyłączeniu i włączeniu wszystko wraca do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo potencjometry (w co wątpię bo jak piszesz po wyłączeniu wszystko wraca do normy) albo ustawiony jest zły prąd spoczynkowy i stąd do popierdywanie, może być też tak że kompensacja temperaturowa jest zepsuta (trzeba dokrecic wszystkie tranzystory do radiatora lub diode, nie wiem jak tam to jest zrobione). Może być też tak że jest za duże napięcie na wyjściu i włącza się zabezpieczenie. Czy radiator grzeje się tak samo mocno na obu jego częściach? Radiator powinien być lekko albo średnio ciepły. Czy tranzystory w obu kanałach są oryginalne? Masz miernik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jak grzeje się radiator. Tranzystory raczej są oryginalne, ale głowy za to nie dam. Miernik mam.

Co do potencjometra...to tu może coś być, jeden z nich odpowiedzialny za Direct Operation D/A lub OFF lub SOURCE trochę przeszkadzał - podobne "efekty popsucia" ale to mu przeszło i jak odłączy kanał to ruszanie nim nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podobne efekty są gdy słucha się "bez" daca? Zapomniałem że tam w środku jest dac jeszcze :P . Skoro masz miernik to zmierz napięcie na rezystorach emiterowych (zdjęcia) ustaw tak jak w instrukcji 20mv. Chętnie wstawiłbym całą serwisówkę ale się nie zmieści (prawie 20MB).

akai 2.JPG

akai.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, było po 13 mV, podkręciłem na 20.

Na razie gra rozłożony na ławie. Radiator jest równo ciepły, ciepły delikatnie. Ale mocno grzeje się ta część prostopadła do radiatora znajdująca się po lewej stronie patrząc od przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona płytka po lewej stronie a pod nią chyba też jest radiator ale aluminiowy i to jest mocno gorące.

94cc063479025540b35a5fe1d97f588f.jpg

Chyba wiem już co jest złe, dwa potencjometry, INPUT SELECTOR oraz DIRECT OPERATION. Czy są one gdzieś do dostania ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba jakiś regulator/stabilizator napięcia. Ma się prawo grzać. Składa się z 9 tranzystorów, nigdy się z czymś takim nie spotkałem ;) . Usterka dalej występuje? Z tego co widzę masz dostęp do wszystkich elementów regulatora. Może spróbuj tam poprawić luty (mogły się zrobić zimne luty ciepło temu sprzyja).


Dokręć też wszystkie tranzystory do radiatora (przez lata mogły się poluzować).


Czarno widzę dostanie tych przełączników raczej nie za bardzo. Straszne dziwolągi.

akai switche.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. W przypływie wolniejszego dnia ( czyli nie prędko) postaram się wylutować te dwa potencjometry, może uda się je rozebrać, przeczyścić i złożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jak masz go na stole to zerknij może jeszcze na przekaźniki (coś takiego) - najlepiej wylutować, rozebrać, przeczyścić delikatnie w nich styki drobnym papierem wodnym, potem jeszcze czystym izopropanolem (bez żadnych środków konserwujących takich jak np w "kontaktach" do czyszczenia potków), potem złożyć i wlutować z powrotem. Miałem podobny objaw kiedyś w starym Sony ES, tzn po pewnym czasie - burczenie i przerywanie jednego kanału, być może masz to samo.

 

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźniki też możliwe tylko że one przeważnie jak są brudne w ogóle się nie załączają i nie ma dźwięku, ale przekaźniki to jedne z najbardziej kapryśnych elementów zaraz po potkach (potki są jak kobieta w ciąży :D ) więc warto spróbować, a najlepiej wymienić, przekaźniki akurat są typowe w tym wzmacniaczu.

Edytowane przez Oskar2905
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta seria denonów nie jest najlepsza gra bardzo ostrym i typowym dla tranzystrowców dźwiękiem. Myślę że twój akai jest nawet lepszy. Ten denon to typowy dzisiejszy budżetowy wzmacniacz. Od 500ae którego słuchałem różni się tylko mocą, a jest droższy. Wzmacniacze robi się dzisiaj tak żeby dobrze wypadały w pomiarach, a nie dobrze brzmiały.

Edytowane przez Oskar2905
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności