Skocz do zawartości

Test odtwarzacza Astell&Kern Junior


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Junior jest chyba takim nie rodzonym bratem reszty serii AK. Wykonanie i cena audiofilska ale przeznaczenie.... No bo dla kogo ? Synów zamożnych Audiofili ? Czy jako drugi , zastępczy sprzęt dla posiadacza 120 II lub 240 ... A może na początek drogi z audiofilskimi DAPami (żeby potem iść wyżej do 120 II czy nawet 380 ?

 

Granie ma takie cyfrowe, trochę suche. Nie mówię, że złe, jako fanowi AK i posiadaczowi kiedyś Setki a dziś 120 , spodobało się. Ale myślałem, że będzie lepszy od starej Setki.

 

Konstrukcyjnie zgrabny, fajny w obsłudze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni miks Lurkera + Rockbox, stąd mocniejsze średnie niż w poprzednich. Ale i tak byłyby mocniej zarysowane, nawet na starszych FW niż w Juniorze.

 

Dziwna sprawa z tym DACem, bo muzykę odtwarzam poprawnie, urządzenie widoczne, stery też, a ze słuchawek z Juniora cisza. Może to moja wina, sprzętowa albo niedopatrzenie. Ktoś też o tym chyba na Head Fi wspominał, trzeba czekać na jakieś aktualizacje.

 

Lordzie, rzeczywiście jest w nim coś cyfrowego, ale nie tak jak w X3k. Myślę, że to oferta dla posiadaczy większych zabawek od AK, jako mniejsza alternatywa.

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie softy miales w dx90 i ak jr?

 

z ak100 II porownywales bezposrednio A-B czy na podstawie jakiegos punktu odniesienia?

 

Pytam, bo mam troche inne wnioski z porownan, zwlaszcza w kontekscie dx90 (na 2.2.0) - nie zauwazylem aby mial jakos szczegolnie szersza scene i wiecej powietrza - tu bylo bardzo porownywalnie. Natomiast srednica byla blizej, wokal blizej w AK JR. Moze nie tyle blizej sluchacza co wysuniety bardziej przed inne instrumenty. Rozdzielczosc tez minimalnie wskazywalbym na AK JR - co zwlaszcza slyszalem na strunach gitary akustycznej i talerzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubbby: DX90 tak jak wyżej napisałem. Junior na najnowszym, 1.02. Różnica szczególnie słyszalna na Rockboxie, dużo mocniej zarysowane średnie na DX90, wyższa rozdzielczość środka, wyraźnie szerzej w scenie. Między innymi Etymotic bardzo to odczuwały. Według mnie DX90 to zdecydowanie wyższa rozdzielczość od Juniora, nie mam żadnych wątpliwości. I zdecydowanie słychać przewagę dual Sabre. Ale już przywykłem, że mamy odmienne zdanie ;)

 

AK100 II z punktu odniesienia, notatek, testu. Niestety trudno jest wypożyczyć kilka AK naraz, a odsłuchów gdzieś tam w sklepie nie uskuteczniam.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze czas zrockboxowac dx90 :D natomiast juniora mialem na 1.00. Ciekawy jestem jak w AK soft wplywa - macie doswiadczenia z innymi ich grajkami jak to bywalo ?

 

AK100 II mialem rownolegle z ak jr i wg mnie to ta sama szkola - bardzo marginalne roznice (na korzysc ak100 II minimalnie holografia, wypelnienie i rozdzielczosc). Nie powiedzialbym ze ak100 bardziej szary - wrecz przeciwnie mi sie wydalo. Barwniejszy, glebsze wokale, bardziej nasycone instrumenty. Ale roznice bardzo male. Acz faktycznie mniej tu porownywalem niz jr vs dx90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem na 1.0, ale od razu zaktualizowałem, nie sprawdzałem na pierwszym. Ostatnio przetestowałem X3K na starym sofcie i musiałem do niego podchodzić dwa razy... ;)

 

AK100 II też miałem na którymś z pierwszych softów, może też ma to znaczenie. Dla mnie był bardzo suchy i aż za szorstki w średnicy, odebrałem go właśnie jako szarego - brakowało barw. Miałem go od razu po AK120 II, a ten bardziej soczysty, więcej kolorów. Junior nie jest tak mocno nasycony, może być trochę suchy, tak jak napisał Lord, ale według mnie i tak więcej barw od AK100 II.

 

Wkurzają mnie te apdejty, szczególnie u FiiO i iBasso - wszystko zdezaktualizowane w dużej mierze. Nie zdziwiłbym się jakby to samo było z AK100 II, bo ten mi wyraźnie odstawał od 120 II i AK240.

 

Spory wpływ mógł mieć ten AK120 II na odbiór AK100 II, nie wykluczam. Bo 120tka jednak dużo słodsza, soczysta i scena w 3D. Setka mnie zawiodła, może kiedyś sprawdzę go jeszcze raz. To samo muszę zrobić z X5.

 

Edit: Weźcie też pod uwagę, że testy baterii Juniora to zero zabawy urządzeniem, jedynie odtwarzanie i co jakiś czas sprawdzanie stanu baterii. RE-400 grały dosyć głośno na nim, jakieś 30 na skali, a prądożerne nie są.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pewnie mamy winnych :/

i teraz badz tu madry... bo juz myslalem zeby zamieniac dx90 na ak jr :) podobala mi sie bardzo funkcjonalnosc i synergia z moimi sluchawkami... fajnie dyscyplinowal dol w xba-h3 jak i focalach. soniakom dodawal pazura i rozciagal gore, jednoczesnie dajac bardziej analogowa - dx90 byla dla mnie w tym porownaniu bardziej sztuczna, matowa i mniej zroznicowana.

ale najpierw sprawdze rockboxa bo na dx90 jeszcze nie probowalem (zawsze mnie wkurzala obsluga) - takze dzieki za niezamierzona sugestie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sporo lepiej z RB, dalej raczej pod klawisze niż dotyk. Ostatnio zwykły FW się przybliżył do Rockboxa, już nie ma tak dużych różnic, ale RB to i tak ta wersja bardziej analityczna, mniej podkoloryzowana. Tam średnie zawsze były bliżej, mocniej rysowane.

 

Synergia też ważna sprawa, chociaż z Juniorem było u mnie w miarę OK. Poprzednie AK to dużo niespodzianek, u mnie niektóre słuchawki zachowywały się skrajnie różnie np. na AK120 II lub AK240. FiiO i iBasso bardziej przewidywalne. Ciekawe od czego to zależy.

 

Ktoś sprawdzał jeszcze jako DAC USB? Nie miałem już czasu żeby zbadać sprawę, może gdzieś dałem ciała. Na Head Fi ktoś wspominał, że też miał ten problem, ale chyba na MACu, mimo że było ok na innym sprzęcie Apple.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi AK pelna zgoda - zwlaszcza pierwsze rewizje na wielu sluchawkach byly dla mnie padaka kompletna. AK100 I do dzis pamietam ze na xba-h3 i eph100 to sie sluchac nei dalo. Ale tam byl problem z 22 bodajze ohmami co moglo bruzdzic.

Junior natomiast nie zrobil mi zadnej niespodzianki w tej kwestii.

 

Jeszcze jedno mi sie rzucilo odnosnie mozliwej przyczyny naszych roznic. Moje wszystkie sluchawki to raczej muzykalna, cieplejsza, bardziej nasycona i ciemniejsza strona mocy. A Twoj zestaw to chlodniejsze, mniej nasycone i jasniejsze granie (nie znam re400).

 

Czyli RB bedzie mial bardziej suchy, nosowy wokal w dx90? jak z kontrola dolu? bo tu dx90 na 2.2.0 jednoznacznie przegral z ak jr na focalach - separacja szybiej perkusji byla slabsza. zlewalo sie bardziej. czy to wina kontroli czy podbitego sredniego i wyzszego basu to nie wiem...

Edytowane przez grubbby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie softy miales w dx90 i ak jr?

 

z ak100 II porownywales bezposrednio A-B czy na podstawie jakiegos punktu odniesienia?

 

Pytam, bo mam troche inne wnioski z porownan, zwlaszcza w kontekscie dx90 (na 2.2.0) - nie zauwazylem aby mial jakos szczegolnie szersza scene i wiecej powietrza - tu bylo bardzo porownywalnie. Natomiast srednica byla blizej, wokal blizej w AK JR. Moze nie tyle blizej sluchacza co wysuniety bardziej przed inne instrumenty. Rozdzielczosc tez minimalnie wskazywalbym na AK JR - co zwlaszcza slyszalem na strunach gitary akustycznej i talerzach.

 

Mam podobnie nawet w większym stopniu.

Odnośnie DAc - podpiąłem, wskazałem i śmiga :) zero problemów :) wręcz "bez obsługowa" tyle że w Foobarku wskazałem.

Wziąłem DX90 te same słuchawy a inne wnioski.

Edytowane przez WojtekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubbby, ja mam wrażenie że junior ogólnie trochę basu zabiera, coś w połowie midbasu w dół. na DX90 było dołu więcej, mocniejsze dociążenie - pewnie lepiej pod Twoje słuchawki. U mnie rzeczywiście neutralne/jaśniejsze, którym lepiej robił DX90. Stąd rzeczywiście lekko odchudzone ciemniejsze i bardziej basowe mogą się lepiej dogadać i zabrzmieć tak, jak u Ciebie - z bliższą średnicą.

 

Junior to też sporo mniej basu od Cowona P1 (mocny subbas) czy Calyxa M (mocny midbas).

 

Dla mnie junior ma dużo łagodniejsze wyższe średnie, DX90 rysuje je mocniej, stawia bliżej - nie ma tej gładkości. Zależy jak u Ciebie na słuchawkach, czy same mają dołek w wyższej średnicy czy ją mają podbitą. Ogólnie Junior lepiej tam, gdzie są mocne wyższe średnie, bardziej szorstkie i ostrzejsze. Rockbox dla mnie bardziej precyzyjny, zwarty w basie.

 

Odbieram kanały DX90 jako dużo wyraźniej odseparowane, większy dystans pomiędzy lewym a prawym kanałem - stąd szerzej. W juniorze i zazwyczaj pojedynczych DACach są dla mnie bardziej zsyntezowane, złączone, stąd stereo odbieram jako mniej kontrastowe, a wyraźniejszą głębię. Dla mnie Junior to poziom bliżej FiiO X3K lub DX50 niż DX90, Cowona, Calyxa, AK120 II.

 

WojtekC, u mnie przy takiej samej operacji jest cisza :) Win 8.1 64 bit.

 

Grubbby, jak Sony się mają do EPH100? Bo podejrzewam, że Yamahy spoko do Juniora przez obfitszy bas i sykliwą górę. Jeśli XBA-H3 to również podobnie mocna prezentacja dołu, to rozumiem synergię.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Win 7 64 bit i jest ok :)

Porównywałem z tym co mam i dla mnie Jr plasuje sie na poziomie AK120 acz inaczej brzmi.

X1<X3<X3/2=DX50<X5=AK100<DX90<AK120=AK JR< AK100MK2<Cowon P1<AK120MK2<AK240

Ponad dwa tygodnie słuchania codziennie tego samego materiału z K550, K612 Pro, DT770 i DT990 :)

 

 

Na czym słucham ostatnio dla przyjemności po męczących odsłuchach czołówki? Powrót do korzeni iRiver Clix 2 ... i to na mp3 :)

Edytowane przez WojtekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie na K612 Pro zdecydowanie za niska rozdzielczość na Juniorze, grają na pół gwizdka. K551 już spoko, ale to też nie pełnia ich możliwości. Tak samo odbieram go na Focalach Pro - te potrafią wyciągnąć dużo wyższą rozdzielczość. Focale i K612 Pro robią się na Juniorze muzykalne, łagodne, relaksujące, a to są jednak monitorowe, analityczne bestie. IMO Junior pod portable i doki.

 

U mnie wedle Twojej hierarchii byłby gdzieś przed X5. Z tym, że DX90 pomiędzy P1 a AK120 II, ale wiadomo że z AK duża zależność synergiczna, a nie słuchałem ich z DT770 i DT990. A jeśli chodzi o ściśle preferencje, pomijając jakość, to DX90 byłby zamiast AK240 :D

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt - drogawo, ale duzo lepszy stosunek jakosc/cena niz wieksi bracia. Zwlaszcza ze ja go pozycjonuje na prawde blisko ak100 II.

Korzystanie bajka poza jednym - nie pdooba mi sie umiejscowienie potencjometru. Przy lapaniu / przenoszeniu czesto nim krecilem. Powinien imo byc wyzej, a slot na karte nizej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale i tak potek lepiej umieszczony niź w 100 czy 120. Zgrabnie, lekko tylko wystaje.

Ja pozycjonuję Kałacha Kida niżej niż 120 ale u nas co człowiek to inne uszy. Ale z pozycji usera a nie testerzy, rzec mogę - fajny, nieźle brzmiący sprzęcik.

 

Jaką realną dla nas cenę byście obstawiali ? Dla mnie 1500 zł używka, 1700 zł nówka. Tyle by można dać, bacząc na markę AK ;)

Edytowane przez Lord Rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie potek ok, plus jest blokada przy wyłączonym ekranie. Również wolę to niż pokrętła innych akaczy. Bardziej mi się nie podoba, że nie ma "home" pod wyświetlaczem. Cofanie, przechodzenie do głównego menu trzeba sięgać kciukiem, a kant na dole ostry :) Przydałoby się bardziej Androidowo.

 

FW podobno oparte na Linuksie, ale już nie Android.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hifiman hm700 oraz Sony NW-ZX1 pytają się, po co i dla kogo AK JR został stworzony?

 

Za 4x niższą cenę otrzymujemy produkt może nieco brzydszy, nieco gorzej wykonany, ale za to grający na niekoniecznie gorszym, a może i nawet lepszym poziomie, bo posiadający zbalansowane wyjście słuchawkowe (w dodatku 3.5mm, a nie jak w a&k 2.5mm...), do tego trzymający 2x dłużej na baterii, a nawet wyposażony przez producenta w etui (...). Od strony marketingowej marka jest nieco lepiej rozpoznawalna, niekoniecznie gorzej oceniana (choć tańsza), no i brawa za sprytne pozycjonowanie w modnym segmencie "dla aktywnych".

 

Za podobną cenę otrzymujemy produkt maksymalnie dopieszczony, nie ustępujący/przewyższający parametrami, wygodą obsługi, jakością wykonania, wyposażony w 128gb pamięci wewnętrznej, zamknięty w podobnie kompaktowej i eleganckiej obudowie. No i jest to grajek topowy cenionej marki, a nie "budżetowe" rozwiązanie dla juniorów z logo kojarzonym jedynie przez wąską grupę audiozapaleńców.

 

Odpowiedź na pytanie wyżej nasuwa się jedna. A&K junior to taka zabawka dla zamożniejszych fanów marki. Tylko czy tych fanów jest na tyle dużo, żeby nowy model nie okazał się nieprzemyślaną wpadką?

Edytowane przez Jimmi Dragon
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności