Skocz do zawartości

Test słuchawek Focal Spirit Classic


maciux

Rekomendowane odpowiedzi

Spirit w wersji klasycznej vs pro :)

 

Classic to trzeci, obok Professional i One, model z serii Spirit. Czy rzeczywiście grają bardziej audiofilsko i są warte 1200 zł?

Wcześniej wymienione dwa modele już testowaliśmy, a Professional okazały się być rewelacyjne – to naszym zdaniem jedne z najlepszych słuchawek zamkniętych, które aktualnie zyskują dużą popularność. Classic to prawie brat bliźniak, nastawiony na trochę innego klienta, raczej melomana i audiofila niż realizatora dźwięku lub fana analizy. Słuchawki są jednak do siebie podobne nie tylko wizualnie.

 

Test: http://zakupek.pl/test/sluchawki/recenzja-focal-spirit-classic/

 

13.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten test!

Ostatnio się zastanawiałem i nie mogłem się zdecydować, które z nich wybrać. Teraz będzie prościej!

 

Zdrowych i Wesołych Świąt!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, tez dzieki... wiem ze dobrze wybralem :D

Tylko z jednym bym polenizowal... kameralna scena i malo powietrza. Jest blisko, ale ja odbieram ze miedzy instrumentami jak na ta konstrukcje jest sporo powietrza. Moze to przez bardziej punktoo rysowane zrodla. Szerokosc tez jest git imo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj odbieram tak słuchawki, które generują wspólną scenę, nie dzielą ją na oba kanały - słyszę ją jako mniejszą, bezpośrednią. Cały czas odniesieniem były K551, które walczą u mnie z Professional od długiego czasu, te mają jednak sporo więcej powietrza i swobody, przy nich oba Focale odebrałem jako ciaśniejsze. To dalej dla mnie ok, ale raczej nie przestrzeń dla fanów "hangarów", rozerwania w stereo i dużego dystansu do pierwszego planu + warstwowej prezentacji. Dla mnie Focale mają właśnie taką miniaturę w 3D, bardzo bezpośrednią.

 

Classic trochę szerzej gadają, ale nie wiem czy to nie efekt mocniejszej wyższej średnicy i góry w PRO, co pewnie przybliża średnie.

 

Baele, obstawiam że dla Ciebie Classic :)

Edytowane przez maciux
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja jak zwykle ciekawa, dobrze się czyta. U mnie w testach K551 przegrały z Focalami Pro wyraźnie. I to pomimo Perulowego moda i zmiany kabla. Classic w sklepie były dla mnie za gładkie, za mało analityczne. Poza tym Focale są sporo mniejsze i lepiej tłumią otoczenie niż AKG.

Edytowane przez ortega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnatura podobna, scena w sumie też, ale według mnie M500 bardziej nasycone i miękkie, jakby bardziej podkoloryzowane - dla mnie były też cieplejsze. Wydaje mi się, że mocniejszy midbas od Focali, bo te w sumie mają twardszą kreskę, mocniej zarysowane brzmienie i daleko nie są od modelu Pro. Nie są aż tak melomańsko-audiofilskie, jakby się mogło wydawać, a stawiają na taką naturalną równowagę z lekkim ciepłem. Dawno już nie słuchałem M500, mogę się mylić. Zrobiły na mnie chyba równie dobre wrażenie co Focale, no może większe, bo miałem na nich "efekt wow" - kazałem na forum biec do sklepu po nie :) Focale odebrałem raczej jako: "świetne", ale nie "OMG, EMEJZING" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry test. Szkoda, że wygoda nie jest ich mocną stroną. Btw. @maciux widzę, że masz dobre kontakty z dystrybutorami Focala, skoro to już trzecie słuchawki które testujesz - może zatem pokusisz się o recenzję Focal Spirit One S? Większa wersja One, i podobno lepiej grająca. Bardziej funowa od classiców/pro, więc konkurencja dla np. Momentum w niezłej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdyby pady były trochę większe (szersze), byłoby dużo lepiej. Nie jest tak źle, HD 25-1 mocniej cisną.

 

Dostęp do Focali taki sobie, Pro były kupione do testu, One dostarczone z jakiegoś sklepu. Stąd nie wiem jak będzie z One S.

 

Swoją drogą One mnie mocno zawiodły dźwiękowo i odebrałem je, jako dużo bardziej niewygodne. Mam wrażenie, że pałąk cisnął mocniej od Pro i Classic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnatura podobna, scena w sumie też, ale według mnie M500 bardziej nasycone i miękkie, jakby bardziej podkoloryzowane - dla mnie były też cieplejsze. Wydaje mi się, że mocniejszy midbas od Focali, bo te w sumie mają twardszą kreskę, mocniej zarysowane brzmienie i daleko nie są od modelu Pro. Nie są aż tak melomańsko-audiofilskie, jakby się mogło wydawać, a stawiają na taką naturalną równowagę z lekkim ciepłem. Dawno już nie słuchałem M500, mogę się mylić. Zrobiły na mnie chyba równie dobre wrażenie co Focale, no może większe, bo miałem na nich "efekt wow" - kazałem na forum biec do sklepu po nie :) Focale odebrałem raczej jako: "świetne", ale nie "OMG, EMEJZING" :)

 

Dzięki, czyli wychodzi na to, że powinny podejść bardziej niż M500, które mi się bardzo podobały.

 

Martwi mnie jedynie rozmiar muszli... jak to jest takie over-ear jak "duże" Momentum to jest słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie akurat Momentum były wygodne, wygodniejsze od Focali.

 

Tutaj pady częściowo opierają się na małżowinie, pałąk ma mocny nacisk, więc długo się nie posłucha. Godzinka jest ok, ale to już po wstępnym przyzwyczajeniu. Pałąk się trochę wyrabia, pady też miękną. Używane Pro są już sporo wygodniejsze niż w miarę świeże Classic. Nie jest jednak tak źle, nie chcę demonizować. Imadłami nie są. HD 25-1 już dużo mocniej ściskały i w pełni nauszne. Focale są takie pół na pół. Plusem jest izolacja.

Edytowane przez maciux
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imadlo sie rozluznia... ja juz potrafue zapomniec ze mam je na glowie i 3h posiedziec. Uszy mi sie mieszcza prawie cale... wazne zeby znalezc wlasnie swoje miejsce na glowie :)

Gorzej moze byc latem... ale tu zadne skorzane pady jeszcze nie dawaly u mnie rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj odbieram tak słuchawki, które generują wspólną scenę, nie dzielą ją na oba kanały - słyszę ją jako mniejszą, bezpośrednią. Cały czas odniesieniem były K551, które walczą u mnie z Professional od długiego czasu, te mają jednak sporo więcej powietrza i swobody, przy nich oba Focale odebrałem jako ciaśniejsze. To dalej dla mnie ok, ale raczej nie przestrzeń dla fanów "hangarów", rozerwania w stereo i dużego dystansu do pierwszego planu + warstwowej prezentacji. Dla mnie Focale mają właśnie taką miniaturę w 3D, bardzo bezpośrednią.

 

Classic trochę szerzej gadają, ale nie wiem czy to nie efekt mocniejszej wyższej średnicy i góry w PRO, co pewnie przybliża średnie.

 

Baele, obstawiam że dla Ciebie Classic :)

 

Tak :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie gdyby pady były trochę większe (szersze), byłoby dużo lepiej. Nie jest tak źle, HD 25-1 mocniej cisną.

 

Dostęp do Focali taki sobie, Pro były kupione do testu, One dostarczone z jakiegoś sklepu. Stąd nie wiem jak będzie z One S.

 

Swoją drogą One mnie mocno zawiodły dźwiękowo i odebrałem je, jako dużo bardziej niewygodne. Mam wrażenie, że pałąk cisnął mocniej od Pro i Classic.

Właśnie Focal One S mają być rzekomo dużo wygodniejsze od wszystkich pozostałych słuchawek Focal, bo chociaż mają rozmiar Classic, to pady są bardziej miękkie.

http://headmania.org/2014/07/04/focal-spirit-one-s-review/ Tutaj jest recenzja osoby osłuchanej w tym segmencie słuchawek (wokółusznych przenośnych typu focale, momentum, mdr-1r, nad viso hp50), i jest bardzo pozytywna.

Na innerfidelity są pomiary One i One S:

http://www.innerfidelity.com/images/FocalSpiritOne2013B.pdf

http://www.innerfidelity.com/images/FocalSpiritOneS.pdf

Trochę się różnią, więc obie pary pewnie brzmią inaczej.

 

Stąd moja ciekawość odnośnie tego modelu. Chyba trzeba będzie się wybrać do salonu denona i posłuchać :)

 

EDIT: Classic w ogóle nie są wokółuszne, zwykła ściema, niestety. Małe. Nie mam wielkich uszów.

Edytowane przez marab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchał ktoś może Sennheiser HD 8,7 DJ lub 6 Mix? Jakaś wiarygodna recenzja była w Polsce? W sumie cena podobna do Focali. Większe pady i 150ohm.

 

Wysłane z mojego Nexus 5

Edytowane przez Last Boy Scout
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K550 większa scena, większy dystans do pierwszego planu. IMO trochę jaśniejsze i chudsze od Pro, bez takiego kopa w basie, więc dla mnie nie są pomiędzy, a jakby następne po PRO. K550 odebrałem jako bardziej neutralne, przy czym Pro mają w sobie naturalność (takie jakby tyci ciepło).

 

PRO odbieram jako bardziej precyzyjne, o trochę bliższej średnicy i wyższej rozdzielczości. Mniej efektowne w scenie, a bardziej monitorowe. K550 takie bardziej "audiofilskie" :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest raczej tak:?

 

Classic > PRO > K550?

 

Czy wielkość padów jest podobna do tych z Fidelio L1/L2? I o co chodzi z pękającymi zawiasami - dużo o tym w sieci. Czy jednak PRO nie są ostrzejsze od AKG na wyższej średnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są za bardzo przymulone?

 

Gdzieś czytałem, że grają podobnie do HD600/650 z lepszą górą i dynamiką. Jak przy takim abstrakcyjnym porównaniu Classic to jak Sennheiser, a PRO to bliżej AKG to chyba biorę PRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności