Skocz do zawartości

Podatek, cło i inne zło. Prawnicy? :)


Arkusz

Rekomendowane odpowiedzi

niestety, sklep. no nic, na razie czekam na jakąkolwiek informację, czy wysyłają do Polski. a i niech dolar przestanie w końcu tak skakać lol


jednak podziękuję. 50 dolców za ship to trochę za dużo jak dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ludziska, jak to jest w kwestii giftów, jeśli coś byłoby faktycznie prezentem? Albo dajmy na to, jestem z wizytą u kumpla za granicą (oczywiście spoza EU), zapominam u niego słuchawki, on mi je wysyła z powrotem do kraju? W takich sytuacjach też trzeba podać prawdziwą wartość i liczyć na łaskę, że mi nie doliczą cła/vatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podajesz faktyczną wartość (plus-minus w zaokrągleniu), a celnik widząc że w paczce zaadnotowanej "gift" są dosłownie słuchawki cła może zwyczajnie nie nałożyć

 

ale jeśli w paczce "gift, zapomniane" okazuje się że zapomniałeś fabrycznie nowe słuchawki z pudełkiem i pełnym wyposażeniem (a najlepiej z rachunkiem)... wtedy cóż...

 

... ogólnie lepiej nie zapominać ;)


jeśli wartość będzie ewidentnie zaniżona, celnik może po prostu sprawdzić gdzieś "oficjalny cennik" i wtedy można wyjść na tym słabiej niż jak poda się od razu jakąś kwotę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchawki są używane, ale z pełnym wyposażeniem - brak dołączonego rachunku.

Sęk w tym, że ja nawet nie prosiłem o zaniżenie wartości i gifta (całkiem wypadło mi to z głowy, bo pierwszy raz nie brałem z USA), więc jeśli zdecyduję się podać faktyczną wartość (cło/vat mnie zabije...), to czy nie będę miał kłopotów, skoro na paczce jest podana inna wartość?

A może iść w zaparte i np stwierdzić, że umówiłem się z gościem, że za słuchawki miałem zapłacić, gdy do mnie dotrą i wtedy podać wyciąg z rachunku dokonanego dzisiaj na podaną zaniżoną wartość + przesyłka? Czy to już za bardzo przekombinowane? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu wygląda z tymi przesyłkami z Chin? Sprzedawca na dniach ma mi wysłać HiFiMan o wartości $161, także jest jeszcze czas na ewentualne zmiany. Niestety przesyłka już opłacona kartą debetową.

Mógł by ktoś z doświadczeniem doradzić czy mam się w jakiś sposób 'dogadywać' ze sprzedawcą zanim mi to wyślą? Przez internet wszędzie się przewija próg 150 euro jeśli chodzi o cło, jak to w praktyce wygląda?

Edytowane przez Matthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to w końcu wygląda z tymi przesyłkami z Chin? Sprzedawca na dniach ma mi wysłać HiFiMan o wartości $161, także jest jeszcze czas na ewentualne zmiany. Niestety przesyłka już opłacona kartą debetową.

Mógł by ktoś z doświadczeniem doradzić czy mam się w jakiś sposób 'dogadywać' ze sprzedawcą zanim mi to wyślą? Przez internet wszędzie się przewija próg 150 euro jeśli chodzi o cło, jak to w praktyce wygląda?

 

Jeśli przesyłka będzie oznaczona jako gift poniżej €22 przejdziej bezproblemu przez cło.

Jeśli będzie oznaczona jakkolwiek powyżej €22 zostanie raczej na pewno zatrzymana (choć nie musi, czasem małe przesyłki przechodzą większe raczej zawsze są zatrzymywane).

Przy wartości $161(w/g google ok €145) nie zostanie naliczone cło (jak już było wspominiane są to bardzo małe koszty w przypadku słuchawek z Chin w ogóle jest chyba 0%) ale zostanie naliczony VAT w kwocie 23% = $37,03 czyli trochę ponad 100zł.

Edytowane przez piotrus-g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jak to w końcu wygląda z tymi przesyłkami z Chin? Sprzedawca na dniach ma mi wysłać HiFiMan o wartości $161, także jest jeszcze czas na ewentualne zmiany. Niestety przesyłka już opłacona kartą debetową.

Mógł by ktoś z doświadczeniem doradzić czy mam się w jakiś sposób 'dogadywać' ze sprzedawcą zanim mi to wyślą? Przez internet wszędzie się przewija próg 150 euro jeśli chodzi o cło, jak to w praktyce wygląda?

 

Jeśli przesyłka będzie oznaczona jako gift poniżej €22 przejdziej bezproblemu przez cło.

Jeśli będzie oznaczona jakkolwiek powyżej €22 zostanie raczej na pewno zatrzymana (choć nie musi, czasem małe przesyłki przechodzą większe raczej zawsze są zatrzymywane).

Przy wartości $161(w/g google ok €145) nie zostanie naliczone cło (jak już było wspominiane są to bardzo małe koszty w przypadku słuchawek z Chin w ogóle jest chyba 0%) ale zostanie naliczony VAT w kwocie 23% = $37,03 czyli trochę ponad 100zł.

 

Okey, dzięki ^_^

Żeby tylko dolar bardzo nie skoczył w przeciągu miesiąca. Kontrola celna odbywa się na naszej granicy?

Gdzieniegdzie idzie wyczytać że jak ma się szczęście to bez żadnych opłat paczka się prześlizgnie,

 

100 zł jeszcze przeboleje. I tak trzymam się nadal sporo poniżej pułapu polskich cen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś się orientuje, jak to jest ze sprowadzaniem sprzętu audio z Norwegii? Ten kraj nie jest w UE, ale mają niby jakieś porozumienia z UE.

Juz o to ktos pytal w statusach, Norwegia jest w Europejskim Obszarze Gospodarczym z wylaczeniem unii celnej. Zatem sprowadzajac placisz normalnie VAT 23% i clo w/g stawek celnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przesyłka będzie oznaczona jako gift poniżej €22 przejdziej bezproblemu przez cło.

Jeśli będzie oznaczona jakkolwiek powyżej €22 zostanie raczej na pewno zatrzymana (choć nie musi, czasem małe przesyłki przechodzą większe raczej zawsze są zatrzymywane).

Przy wartości $161(w/g google ok €145) nie zostanie naliczone cło (jak już było wspominiane są to bardzo małe koszty w przypadku słuchawek z Chin w ogóle jest chyba 0%) ale zostanie naliczony VAT w kwocie 23% = $37,03 czyli trochę ponad 100zł.

 

jak zamówiłem ponad 20 par słuchawek na raz (Awei, JBL i XKduny) i bez problemu przeszło przez cło :ph34r:

Edytowane przez huudiinii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli przesyłka będzie oznaczona jako gift poniżej €22 przejdziej bezproblemu przez cło.

Jeśli będzie oznaczona jakkolwiek powyżej €22 zostanie raczej na pewno zatrzymana (choć nie musi, czasem małe przesyłki przechodzą większe raczej zawsze są zatrzymywane).

Przy wartości $161(w/g google ok €145) nie zostanie naliczone cło (jak już było wspominiane są to bardzo małe koszty w przypadku słuchawek z Chin w ogóle jest chyba 0%) ale zostanie naliczony VAT w kwocie 23% = $37,03 czyli trochę ponad 100zł.

 

jak zamówiłem ponad 20 par słuchawek na raz (Awei, JBL i XKduny) i bez problemu przeszło przez cło :ph34r:

 

Co było na fakturze wpisane się liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

A ja mam pytanie o podatek, ale nasz lokalny. Czy ktoś z was spotkał się z tym, że US ścigał za niezapłacony podatek 2% od zawarcia umowy cywilno-prawnej? Zgodnie z przepisami płaci go kupujący po przekroczeniu 1000zł, czyli 999zł jest jeszcze nieopodatkowane, a przy 1001 już trzeba zapłacić skarbówce 2%. Wielu z was kupuje / sprzedaje drogie sprzęty, a gdyby skarbówka chciała się doczepić, to przecież mogą dostać od alle wyciąg transakcji prywatnych powyżej tysiaka (no chyba, że alle wysyła im to z automatu). Zawierając z kimś umowę np kupna / sprzedaży samochodu wiadomo, że idzie się zapłacić podatek, ale w serwisach aukcyjnych większość na to leje. Jednak złożenie oferty przez serwis aukcyjny, to chyba też podchodzi pod zawarcie umowy cywilno-prawnej. Gdzieś się spotkałem z informacją (chyba, że coś źle doczytałem), że kara za uchylanie się może wynieść nawet 1/3 wartości.

Edytowane przez sn4ke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

By nie zaśmiecać innych tematów wskrzeszę ten sprzed 6 lat. 

Pytanko co do zamówień z Dropa. Czy przesyłki na terenie RP zawsze dostarcza Poczta Polska ? Czy wstrzymują do odprawy czy jak kiedyś od razu naliczają VAT i przychodzi "za pobraniem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności