Skocz do zawartości

Głośniki 5.1 do 500zł + być może karta do 200zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nadszedł czas, abym zmienił wreszcie swoje stare, bo ponad 10 letnie głośniki Manta MM1500 (audiofile niech nie plują w monitor, byłem z nich zadowolony icon_biggrin.gif), które mimo że grają nadal to trochę już zaczęły szwankować. No i mogę dać trochę kasy na coś lepszego. Jako że przyzwyczaiłem się do dźwięku przestrzennego, planuję znowu wybrać zestaw 5.1. Posiadam również kartę dźwiękową Sound Blaster Audigy (SB0092). Czy warto ją będzie zmienić, o to spytam się później. Ogólnie sprzęt ma służyć do gier, muzyki (bardzo różnej- w zasadzie tylko z wyjątkiem rapu i jakiejś ciężkiej muzy klubowej, lubię jednak czasem ostre walnięcie basu ale i subtelność wysokich tonów), jak i do filmów- czyli do wszystkiego po trochu.

1) Głośniki chciałbym raczej nowe. A z takich do 500-550 zł to wg mnie sensownymi propozycjami byłyby Geniusy SW-HF 5.1 6000 http://www.skapiec.p.../50/comp/333799 lub Genius SW-HF 5.1 5200 http://www.skapiec.p...gallery-image-1. Które polecacie? Droższe nie wchodzą już w grę, bo inne nowe kosztują już koło 1000 zł.

 

2) Według mnie sprawa nieco bardziej komplikuje się z kartą dźwiękową. Przede wszystkim chciałem spytać, czy kupując choćby takie głośniki jak wyżej wymienione Geniusy usłyszę wymierną różnicę w jakości dźwięku między swoją starą kartą a jakąś do 200 zł? I czy opłaca się ją zmieniać. Ale nawet jakby się nie opłacało zmieniać, to i tak napiszcie jakieś propozycje, bo być może dałbym starą rodzicom razem z głośnikami.
Jeśli chodzi o propozycje, to chętniej kupię kartę nową, ale jeśli miałaby się trafić jakaś naprawdę sporo lepsza używka, najlepiej z co najmniej półroczną gwarą, to też może być. Robiłem sobie smaka na kartę zewnętrzną, gdyż przydałaby się i mi, jak i mojej przyszłej żonie, która ma laptopa i głośniki stereo Genius SP-HF 1255A, przez co mógłbym ją podpinać gdzie chcę (bo nie ukrywam, na integrze laptopa nie brzmią one idealnie). Wśród kart zewnętrznych 5.1 znalazłem właściwie tylko 2 propozycje- Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro http://www.skapiec.p.../5/comp/1542894 oraz Audiotrak Maya U5 http://www.skapiec.p.../5/comp/4914381 Czy są to dobre propozycje? Słyszałem skrajnie różne opinie na temat tych kart. Większość osób je chwali, w przypadku Maya U5 spotkałem się z opinią że bije nawet wiele Xonarów, ale niektórzy z kolei piszą że są niewiele lepsze od integry (tzw. "integra na usb"). Więc ja już nic z tego nie wiem icon_razz.gif
Fajnie byłoby mieć kartę zewnętrzną, jeśli jednak ma to być kiepski wybór to polećcie mi jakąś kartę wewnętrzną. Naczytałem się trochę o tym, że generalnie Creativy są do gier, a Xonary do muzyki. Słyszałem, że Creativy mają jakieś różne upiększacze, które jednak powodują, że dźwięk jest też mniej naturalny, podbijają też trochę niskie tony (także nie wiem czy byłby to dobry wybór do tych Geniusów 6000, jeśli rzeczywiście dominują w nich niskie tony) Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy ten mój Sound Blaster Audigy wykorzystuje jakieś efekty (sterowniki kX projekt 3551) a jeśli nie, to pewnie mi ich nie potrzeba i wolałbym lepszą jakość dźwięku np. w muzyce. Z drugiej jednak strony jakbym miał mieć je "za darmo" to może i nie pogardzę, a słyszałem że Xonary mają czasem problem z grami (mam Windows 7, za jakiś czas pewnie 8.1). Także czekam na Wasze propozycje, bo wśród kart wewnętrznych jestem jak dziecko we mgle icon_wink.gif Aha- jeśli np. miałbym mieć dobrą kartę za np. 120zł a za 200zł miałbym mieć prawie identyczną a droższą, różniącą się jakimiś pierdółkami, to pewnie wolałbym tańszą. A i jeszcze jedno- nie planuję zakupu słuchawek poza takimi do Skype, także karta dźwiękowa ma być przede wszystkim dobra dla głośników icon_wink.gif

Z góry dzięki za porady

Edytowane przez -balrog-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast audiotraka wybrałbym hifimediy uae23 albo e-mu 202. Co do głośników to musisz powiedzieć do czego będą głównie służyły, jeżeli muzyka to 2.0 ewentualnie 2.1 (więcej basu), a jak do filmów to 5.1 lub 7.1. A geniusy na wstępie odpadają, pełno osób skarży się na słabą jakość wykonania, często się psują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te karty dźwiękowe to jakieś niespotykane, w sklepie o nie ciężko, w dodatku chyba oba modele nie pasują do 5.1, a ten drugi jest też dosyć drogi :/

Do czego głośniki? Tak jak napisałem, do wszystkiego po trochu. Wiem, że do muzyki najlepsze jest stereo, ale zależy mi na głośnikach 5.1 i na pewno taki zestaw wezmę- pytanie tylko który. Nie jestem zapewne jakoś bardzo wymagający, skoro do tej pory byłem zadowolony z 5.1 za jakieś 200zł w połączeniu z SB Audigy. Co do Geniusów- dziwnie prawisz, z tego co widziałem oba modele są z reguły chwalone, czasem mniej a czasem bardziej ale generalnie jednak odbierane pozytywnie (choć np. w przypadku starszego modelu 6000 narzekają na brak pamięci ustawień i - dla tych co nie lubią- podbity bas kosztem wysokich tonów, natomiast zeszłoroczny model 5200 nie jest ma jeszcze tak wielu opinii- no i są to opinie zaraz po zakupie a nie z wielu lat użytkowania). Myślę, że należy sobie zdać sprawę z tego, że o ile głośniki za 500zł dla mnie to już znaczny wydatek i (wydaje mi się) dość duża różnica w stosunku do dotychczasowego sprzętu, to dla audiofila to pewnie rzecz niewarta zainteresowania, dlatego też przymknę oko na jakieś niedoróbki w wykonaniu. Poza tym w tym przedziale cenowym właśnie są tylko różne modele Geniusów, Logitechy czy Creativy to albo o połowę tańsze plastikowe satelitki albo dochodzący do prawie 1000zł sprzęt. A jak pisałem, raczej używek nie biorę pod uwagę (choć nawet z nimi jest ciężko, chyba że coś bez jakiejkolwiek gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperam jutro w domu po systemie5.1 .uae23 to chiński dac, bardzo dobry ale potrzebuje dobrego toru, emu też tylko do systemu 2.1 . Do 5.1 fajna jest asus xonar dx ale ona jest kartą wewnętrzna. Kiedys nieźle się u mnie spisywała z creativami ale dawno je miałem. Postaram się jutro dać odpowiedź co do głośników.

 

Wysłane z mojego Lenovo A820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z kart zewnętrznych z tych co podałem to nie brać ich pod uwagę? Asus xonar dx/d1 będzie znacznie lepszy? I jest dużo lepszy od tańszych Xonarów? Z tego co czytałem po necie, to Xonary częściej są polecane do muzyki, a do gier Creativy, nie wiem jak z filmami, czy możesz to potwierdzić?

 

A co do głośników- poszperałem na necie i w nowszym modelu Genius SW-HF 5.1 5200 poprawili to, że zapamiętuje ustawienia w trybie gotowości a rażący w oczy w poprzednich modelach wyświetlacz po jakimś czasie się przygasza. Mało jest o nim opinii i tylko jedna recenzja, ale na podstawie tego co czytałem wydaje się też, że obniżenie mocy subwoofera miało spowodować, że dźwięk ma być bardziej wyrównany, bez nadmiernego wybijania się jakiś tonów i pewnie będzie sprawował się lepiej ogólnie w muzyce (podobieństwo do modelu Genius SW-HF 5.1 5050 V2, a przynajmniej podziale mocy na satelity i suba, swoją drogą szkoda że już go nie produkują, bo można było je kupić za niecałe 400zł), natomiast model Genius SW-HF 5.1 6000 z powodu mocnego suba miał być bardzo dobry do filmów, gier, ale już mniej do muzyki, chyba że klubowej.

 

A i jeszcze jedno- ludzie na forach coś piszą, aby podłączać głośniki z kartą przez jakieś wyjścia analogowe, optyczne itd. bo lepsza jakość dźwięku- może ktoś mi wytłumaczyć o co w tym chodzi? Do tej pory po postu wkładałem kabel do gniazda, nawet nie wiem jakiego.... i jakoś grało :P

Edytowane przez -balrog-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coaxial ma najlepszą jakość, choć ja podpinam pod usb:). Nie ma się co tym przejmować. Jak bym miał wybór między maya u5 a xonar DX to wybrał bym asusa, krótko mówiąc lepsza jakość dźwięku i jest lepszy od tańszych xonarów. Ja byłem zadowolony zarówno ze słuchania muzyki jak i oglądania filmow, w gry mało grałem więc się nie wypowiem w tej kwestii. Może faktycznie poprawili te geniusy . Wyglądają całkiem nieźle ale nie wiem jak z dźwiękiem, mogę jedynie podejrzewać, że zagrają lepiej od logitech i creative. Może nie będę się wypowiadał na temat systemu 5.1 bo miałem z nimi do czynienia jakieś 8lat temu. Niech ktoś inny coś napisze i doradzi.

Edytowane przez down32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jeszcze w sprawie wyjaśnienia:

 

1) Piszesz tylko o tym Audiotraku Maya U5 że go raczej nie polecasz, a nie pisałeś nic o tej drugiej karcie zewnętrznej, Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1- pominięcie z Twojej strony oznacza, że jest jeszcze gorsza wg Ciebie od Maya U5 i nie ma sobie co nią głowy zawracać czy tylko ją przeoczyłeś? Bo jeśli ten Asus Xonar DX faktycznie będzie (przy tych Geniusach) zauważalnie lepszy od tych zewnętrznych, to go wezmę, aczkolwiek miałem nadzieję, że kupię dobrą w tej cenie zewnętrzną 5.1 która obsłużyłaby i komputer i w razie potrzeby laptop...

2) I jak rozumiem, ten Asus Xonar DX będzie wyraźnie lepszy od mojego SB Audigy i przez to opłaca się go kupić? Bo ktoś inny mi z kolei powiedział, że o ile nie siedzę na integrze to nie ma sensu dokupywać lepszej karty, bo na tej klasy głośnikach różnicy i tak za bardzo nie uświadczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy będzie xonar dx. Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 kiedyś odradzili mi na forum dlatego o niej nic nie napisałem ;) . Według mnie nie ma lepszej karty obsługującej 5.1 a chyba nawet 7.1. Osobiście preferuję system audio 2.0 / 2.1 więc tę kartę sprzedałem znajomemu jakiś czas temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności