Skocz do zawartości

Fotografia i sprzęt fotograficzny


Saiya-jin

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.10.2023 o 14:52, Marceli napisał(a):

Nikon nie wspomina nic o uszczelnieniach, natomiast mam go już prawie 9 lat i mimo, że fotografowałem nim na wielu wyprawach, na wielu sesjach -  w naprawdę przeróżnych warunkach, to nigdy nie miałem z nim problemu i nie był nigdy w serwisie.

 

Kilka fotek z niego:

 

20231010_143238.jpg

20231010_144034.jpg

20231010_143941.jpg

20230822_180211.jpg

DSC_5819_1s.jpg

20231010_144333.jpg

 

Na przykład ta fotka z niego, reklamująca Airshow Antidotum w Lesznie - była na wielometrowych billboardach w wielu miastach Polski:

20231010_151530.jpg

 

To zdjęcie na schodach niszczy system.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tym roku zrobiłem sobie fotograficzny prezent urodzinowy i wymieniłem fabryczne paski. Już szyja nie boli bo pasek się w nią nie wbija, więc dźwiganie Alphy to bułka z masłem. Super sprawa to zamocowanie pasków do gwintu statywowego- daje to pełną swobodę i paski nie przeszkadzają. REWELACJA.

IMG_3388.jpeg
 

IMG_3389.jpeg

 

IMG_3390.jpeg

 

IMG_3395.jpeg

 

IMG_3392.jpeg

 

IMG_3396.jpeg

 

IMG_3394.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HappyBlack napisał(a):

Szybkozłączki Peak Design to niesamowity, fotograficzny life hack sam w sobie.

Jeden z tych, które rzeczywiście poprawiają wygodę korzystania z aparatu.

 

Dobry wybór, gratuluję.

( :

Dziękuję. Ta szybkozłączka i cały ich system wciąga. 😀 Kupiłem rano ten szerszy pasek Slider i po zamontowaniu na Alphie wróciłem ponownie do sklepu po wąski szary. Sprzedawca miał to jeszcze na telefonie. 😊. Ja raczej nie będę tego zbyt często wypinał- kluczowa była dla mnie wygoda a w Alphie jet świetnie. Nie wiem jak mogłem męczyć się z tym cienkim paskiem od Sony. Alpha z 24-70/2.8 trochę waży i podtrzymałem ją czasami ręką bo szyja bolała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lobuz1 napisał(a):

Nie wiem jak mogłem męczyć się z tym cienkim paskiem od Sony.

 

Podstawowa zasada: nie korzystać z paska dodawonego do zestawu.

Nie dość, że wąskie, to przeważnie w większości są zrobione z eko-skóry i dosłownie tną skórę, zwłaszcza gdy ta się nieco spoci.

Ugh.

 

 

27 minut temu, lobuz1 napisał(a):

podtrzymałem ją czasami ręką bo szyja bolała. 

 

Z reguły staram się nie obciążać szyi, bo nawet jeśli nie czuć bólu w ciągu pierwszych paru minut, to dolegliwości lubią pojawić się wieczorem lub po paru dniach.

Dlatego pasek przewieszam przez ramię - niczym torbę. O wiele stabilniejsza metoda niż noszenie na szyi, zapobiega też "bimbaniu" podczas wchodzenia na schody, po górach, itd.

 

 

32 minuty temu, lobuz1 napisał(a):

Ta szybkozłączka i cały ich system wciąga. 😀

 

Na moje szczęście ja zatrzymałem się tylko na szybkozłączce, ale za to w podwójnej ilości.

Pasek wziąłem neoprenowy, nołnejmowy. Chyba już z czwarty rok śmiga..

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HappyBlack napisał(a):

 

Dlatego pasek przewieszam przez ramię - niczym torbę. O wiele stabilniejsza metoda niż noszenie na szyi, zapobiega też "bimbaniu" podczas wchodzenia na schody, po górach, itd.

 

Mam stary plecak Kata (w sumie to mam jeszcze jeden na backup bo już firma nie istnieje- wykupiona przez Manfrotto a to klawy sprzęt) i takie rozwiązanie z noszeniem foto na ramieniu komplikuje sprawę. Plecak jest bardzo przemyślany i noszę go klasycznie na 2 szelkach a gdy najdzie mnie ochota na cyknięcie fotki zdejmuję jedną szelkę i obracam plecak tak aby znalazł się się z przodu w pozycji poziomej. Daje to natychmiastowy dostęp do aparatu bez potrzeby zatrzymywania się i zdejmowania plecaka. Wyjmuję sprzęt, plecak wraca na plecy, więc ciężko mi powiesić wtedy aparat na ramieniu.

kata-bag-pro-light-3in1-kt-pl-3n1-25.jpg
 

 

Próbowałem dzisiaj tej metody poniżej i to sprawdzi się z plecakiem. Mocowanie jednego paska na gwincie daje też pełny dostęp do spustu bo nie przeszkadza pasek. Jednak zostawiłem chwilowo system z podpięciem 2 pasków pod gwint bo to najbardziej ergonomiczne- sprawdzę tylko czy szyja nie będzie boleć. W tym przypadku zastosuję system jak na zdjęciu poniżej.

Leash_Sage_L-SG-3_002.jpg

Edytowane przez lobuz1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HappyBlack napisał(a):

 

O! Zainspirowałeś mnie.

Ty mnie też bo trzeba zadbać o kręgosłup szyjny. Lędźwiowy miałem już operowany, więc tutaj chciałbym uniknąć potencjalnych problemów 😊. U mnie tak to wygląda z plecakiem. Sprawdzę na wyjeździe czy działa. 😊

IMG_3408.jpeg
 

IMG_3400.jpeg

Edytowane przez lobuz1
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2023 o 15:57, lobuz1 napisał(a):

U mnie tak to wygląda z plecakiem. Sprawdzę na wyjeździe czy działa. 😊

Świetny pasek gratuluję, potwierdza się to co powiedziałeś, mam tak samo z Nikonem, pasek jest tak szorstki i gumowany, jak się założy średni obiektyw, to robi się tarka na karku.

Kupiłem plecak Manfrotto i jak wychodzę na dłużej, korzystam z niego, a gdy biorę tylko aparat, to mam pokrowiec gdzie mieści się aparat i zoom 24-70, albo 105. również od Manfrotto.

Napisz jak się spisuje w użyciu.🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lobuz1 wszystkiego najlepszego Adamie i gratuluję prezentu urodzinowego🙂👍🥇 Jak najbardziej też będę o tym musiał pomyśleć w przypadku moich Nikonów, bo te gumowane paski nie są najwygodniejszą opcją :)

 

@HappyBlack zastosuję się do wspomnianych wskazówek🙂👍 Muszę się zgodzić, że opcja z przewieszaniem paska przez szyję nie jest zbyt dobra i po takich dłuższych wypadach z aparatem szyja mnie trochę bolała. 

 

A jeśli jesteśmy przy sprawianiu sobie prezentów🙂🎁 @pablo650  kusiłeś mnie pięknymi zdjęciami ze swojej Z6ki... i też się skusiłem na swoją pierwszą pełną klatkę, na której będę mógł upamiętniać piękne chwile i nie tylko:)) Dziękuję🙂👍

 

Lumii_20231215_175114775.jpg

 

 

Przy okazji otrzymał też wstępnie Nico approved🐱👍😉

 

Lumii_20231212_151253522.jpg

 

Edytowane przez Tytus1988
  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tytus1988 napisał(a):

A jeśli jesteśmy przy sprawianiu sobie prezentów🙂🎁 @pablo650  kusiłeś mnie pięknymi zdjęciami ze swojej Z6ki... i też się skusiłem na swoją pierwszą pełną klatkę, na której będę mógł upamiętniać piękne chwile i nie tylko:)) Dziękuję🙂👍

Ja również dziękuję, to świetne aparaty i maja ogromne możliwości.

Polecam pełną  instrukcję obsługi w PDF, lektura na cały rok, jedyne 512 stron z czego do Z6 jakieś 470, a może i więcej.

Sam czytam i co jakiś czas odkrywam coś nowego.

Ostatnio wyczytałem że przy nagrywaniu filmu, można sobie w tym samym czasie fotografować, niby nic a jednak coś nowego.

Jak masz adapter FTZ, to masz dostęp do swoich obiektywów z mocowaniem F, a wiem że jest ich trochę u Ciebie.

Dobre połączenie, jak się ma dwa systemy.

Też myślę o tych paskach Peak Design.

 

 

IMG_20230920_182316 (Copy).jpg

Edytowane przez pablo650
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Saiya-jin napisał(a):

Najlepiej to chyba do szelki plecaka przypinac aparat.

Są takie systemy szybkiego mocowania i nadają się również do szelki plecaka a także do paska u spodni.

Pytanie czy to się sprawdzi w codziennym użytkowaniu, czy tylko wygląda fajnie na folderach marketingowych.

Przy paskach są metalowe elementy do mocowania kotwic, jak będzie wyglądał korpus aparatu po takim dłuższym używaniu takiego paska systemowego i spotkaniu z takim kawałkiem aluminium.

To takie moje przemyślenia, być może są bezzasadne, ale wolę się zastanowić czy konstrukcja jest optymalna w każdej sytuacji.🙂

Bo co do komfortu samego noszenia, to zapewne jest ogromna różnica na plus dla pasków PD.

 

Edytowane przez pablo650
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie natury technicznej.

Chcę kupić coś takiego Newell MC-292 / Nikon

Ale sprzedawcy nie wiedzą czy będzie pasował do mojego Z6II

Chodzi o gniazdo w Nikonie a dedykowane to MC_DC2.

Czy ktoś ma rozeznanie czy ten bezprzewodowy pilot pasuje do tego gniazda.🙂

Brak fotek z samym wtykiem do porównania.

Na logikę nazwa Newell MC, pasuje, ale nie mogłem tego potwierdzić w sklepie internetowym.

Edit.

Już po sprawie zamówiłem i czekam co przyjdzie.

Edytowane przez pablo650
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2023 o 19:31, pablo650 napisał(a):

Ja również dziękuję, to świetne aparaty i maja ogromne możliwości.

Polecam pełną  instrukcję obsługi w PDF, lektura na cały rok, jedyne 512 stron z czego do Z6 jakieś 470, a może i więcej.

Sam czytam i co jakiś czas odkrywam coś nowego.

Ostatnio wyczytałem że przy nagrywaniu filmu, można sobie w tym samym czasie fotografować, niby nic a jednak coś nowego.

Jak masz adapter FTZ, to masz dostęp do swoich obiektywów z mocowaniem F, a wiem że jest ich trochę u Ciebie.

Dobre połączenie, jak się ma dwa systemy.

Też myślę o tych paskach Peak Design.

 

 

IMG_20230920_182316 (Copy).jpg

 

Dziękuję Pawle 🙂👍 Jak najbardziej się z Tobą zgadzam :) Zdaję sobie sprawę, że jeszcze przede mną trochę tajemnic Z6 do odkrycia, ale na wszystko przyjdzie jeszcze pora :) Możliwość robienia zdjęcia podczas filmowania jest bardzo przydatna i dziękuję, że o niej wspomniałeś :)

 

Muszę przyznać, że u mnie z obiektywami podobnie, jak z lampami audio i trochę ich mam dzięki @lobuz1 😉👍

 

Lumii_20231215_205931960.jpg

 

Bardzo dobrze się spisują za pośrednictwem adaptera FTZ (szczególnie Nikkor 105mm oraz 85 mm) :) Widoczny najbardziej po prawej stronie Sankar 85 mm pozostaje jeszcze do odkrycia :)

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tytus1988 napisał(a):

Widoczny najbardziej po prawej stronie Sankar 85 mm pozostaje jeszcze do odkrycia :)

 

Mam pewne doświadczenie w przystosowywaniu obiektywów projekcyjnych do używania ich w fotografii /wideo.

 

Sporo rozwiązań DIY, ale można. Dodatkowo: wciąga niesamowicie..

Odzywaj się śmiało.

(( :

 

Photo Mar 27 2021.jpg

 

 

Photo Dec.jpeg

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HappyBlack wspaniale Kajetanie :)) Z pewnością wciąga :) Dziękuję i odezwę się na pewno do Ciebie w najbliższym tygodniu. Piękna kolekcja obiektywów🙂👍🥇

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tytus1988 napisał(a):

Muszę przyznać, że u mnie z obiektywami podobnie, jak z lampami audio i trochę ich mam

Razem z odbiciem naliczyłem 16.🏆🏆😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 16.12.2023 o 20:22, pablo650 napisał(a):

Razem z odbiciem naliczyłem 16.🏆🏆😁

 

Trochę ich jest😉 Niedawno do nich dołączył do tej gromadki lustrzany Nikkor 500 mm f/8, którego przeznaczeniem będzie wykonywanie zdjęć ptaków... i nie tylko 😉 

 

Lumii_20240221_210546464.jpg

Lumii_20240221_205344969.jpg

 

Poniżej drobna próbka😉🕊

 

Lumii_20240215_143422910.jpg

 

Lumii_20240215_001537157.JPG

 

niconowa_47.JPG

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tytus1988 napisał(a):

Trochę ich jest😉 Niedawno do nich dołączył do tej gromadki lustrzany Nikkor 500 mm f/8, którego przeznaczeniem będzie wykonywanie zdjęć ptaków... i nie tylko 😉

Gratuluje Świetnego zakupu.

Przemku, myślałem o takim lustrzanym tele, nawet już znalazłem coś takiego, bo Tokina ma takie obiektywy a do nich są oryginalne dedykowane adaptery do Nikona Z.

Jak gdzieś uda mi się pożyczyć taki obiektyw, to chętnie popracuje na nim.

Chciałbym sprawdzić czy mi podejdzie jakość i  ustawianie takiego obiektywu.

Jeżeli tak, to mam już wybrany model a jak nie to pójdę w kierunku Zooma.

Na rynku jest kilka modeli od Sigmy i Tamrona, o różnych parametrach, dla każdego jest coś do wybrania.

Ciężarem i wymiarami obiektywy Lustrzane, deklasują tradycyjne ultra zoomy, natomiast jeżeli chodzi o ostrość, to po drugiej stronie jest lepiej.🙂

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo650 bardzo dziękuję🙂👍 Też zastanawiałem się nad Tokiną, ale jak znalazłem tego Nikkora musiałem go nabyć :) Zgadzam się, że telezoomy mają lepszą ostrość, natomiast atutem lustrzanych jest mniejszy rozmiar (chociaż swoje ważą - ten ma prawie 1 kg). Poza tym w tego typu obiektywach bardzo przypadł mi do gustu ich artystyczny donutowy bokeh, który można ciekawie wykorzystać :)Poniżej przykład, jak wypadły znajdujące się poza głębią ostrości liście bluszczu, które zamieniły się w malownicze beżowo-zielone pierścienie :)

 

niconowa_197.JPG

 

Szczerze zachęcam Pawle do wypróbowania obiektywu lustrzanego🙂 Jednak przy takiej ogniskowej ustawienie optymalnej ostrości w docelowym punkcie nie bywa takie łatwe i czasami zdarza się przesunąć o zaledwie stopień, aby przecelować. Szczególnie przy szybkich obiektach, jak poruszające się zwierzęta, w tym szczególnie ptaki. 

 

Ostatnio też zrobiłem mały eksperyment, jak wygląda przybliżenie na tym obiektywie. Celem była wieża kościoła pw. św. Barbary w Luboniu. Obydwa zdjęcia zostały wykonane z wieży widokowej na Szachtach.

 

Nikkor AF-S DX 10-24 mm f/3.5-4.5G ED przy ogniskowej 10 mm (wieża kościoła znajduje się przy niebieskiej kropce)

 

Lumii_20240222_145133440.jpg

 

Ta sama wieża z Nikkor 500mm f/8 z użyciem konwertera Kenko - 2x Teleplus Pro 300, czyli praktycznie 1000mm

 

Lumii_20240222_144606617.jpg

 

Edytowane przez Tytus1988
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tytus1988 napisał(a):

@pablo650 bardzo dziękuję🙂👍 Też zastanawiałem się nad Tokiną, ale jak znalazłem tego Nikkora musiałem go nabyć :) Zgadzam się, że telezoomy mają lepszą ostrość, natomiast atutem lustrzanych jest mniejszy rozmiar (chociaż swoje ważą - ten ma prawie 1 kg). Poza tym w tego typu obiektywach bardzo przypadł mi do gustu ich artystyczny donutowy bokeh, który można ciekawie wykorzystać :)Poniżej przykład, jak wypadły znajdujące się poza głębią ostrości liście bluszczu, które zamieniły się w malownicze beżowo-zielone pierścienie :)

 Tokina SZ Super Tele 500mm F8 Reflex MF, jest dużo lżejsza od Nikkora, bo waży jedyne 310gram, bez adaptera.

W komplecie jakieś 400 gram, może ciut więcej.  A z konwerterem X2, około pół kilograma- to połowa wagi Twojego Nikkora. Z jednej strony większa stabilność daje cięższy zestaw, jednak na dłuższe wyprawy lepszy jest lżejszy.

Bokeh jest fantastyczny, taki trochę bajkowy. Oglądałem również inne zdjęcia z takich obiektywów i fotki wychodzą bardzo ciekawe.

5 godzin temu, Tytus1988 napisał(a):

Nikkor AF-S DX 10-24 mm f/3.5-4.5G ED przy ogniskowej 10 mm (wieża kościoła znajduje się przy niebieskiej kropce)

No to trochę sobie oddaliłeś, 10mm, to daleko.  Jak dobrze pamiętam, to przy ok.70mm, jest mniej więcej rzeczywista odległość od obiektu, jeżeli źle podałem, może mnie ktoś poprawi.

5 godzin temu, Tytus1988 napisał(a):

Ta sama wieża z Nikkor 500mm f/8 z użyciem konwertera Kenko - 2x Teleplus Pro 300, czyli praktycznie 1000mm

Taka ogniskowa, zawsze robi wrażenie.

Ja myślałem o 500mm, konwerter zawsze można dokupić jak komu potrzebny.🙂

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pablo650 napisał(a):

Jak dobrze pamiętam, to przy ok.70mm, jest mniej więcej rzeczywista odległość od obiektu, jeżeli źle podałem, może mnie ktoś poprawi.

 

Połączenie oko (a nawet dwa) plus mózg to na tyle zaawansowane instrumenta, że trudno jest jakkolwiek je do czegoś przyrównać.

 

Przyjmuje się, że pole widzenia mamy takie, jakie odpowiadałoby obiektywowi około 17-24 mm na matrycy pełnoklatkowej.

 

ALE!

 

Za "normalną" ogniskową przyjmuje się około 42-43 mm na matrycy pełnoklatkowej i dopiero taki obiektyw daje wrażenie odbierania rzeczy 1:1 względem rzeczywistych wymiarów, stopnia kompresji, itp.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności