Skocz do zawartości

QSound a Dolby Headphone


smakk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy QSound obecny na VIA Vinyl™ VT2021 może być porównywalny do Dolby Headphone obecnego na xonarach ?

 

Pytam się ponieważ składam nowego PC i na jednej z płyt którą mam do wyboru (Gigabyte GA-Z77-D3H)

jest własnie VT2021, interesuje mnie dzwięk przestrzenny na sluchawki potrzebny do pozycjonowania w grze:]

Sluchawki ktore beda podlaczone to najprawdopodobniej Shure SRH240

 

Jezeli Qsound spelnialby swoje zadanie kase zaoszczedzona na xonarze moglbym dorzucic do lepszych sluchawek np. Audio-Technica ATH-A700 :]

 

Więcej info

http://www.via.com.tw/en/products/audio/codecs/vt2021/

http://www.via.com.tw/en/products/audio/qsound/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QSound to jedynie namiastka technologii przestrzennych i wątpię, żeby sobie toto radziło jak należy, tym bardziej, że (ze starymi bo starymi ale jednak) standardami EAX nie ma toto nawet połowicznej powyżej EAX2.0 zgodności. Zresztą, nie mnie oceniać, czytałem opinie gdzie QSound nie dogania pozycjonowania DPH i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ja rozumiem ze utarlo sie ze integra jest ble i nigdy nie dorowna dedykowanej karcie, ale sa modele plyt glownych z solidna integra, ktora bedzie na pewno lepiej grala niz jakies tanie karty typu audigy SE, ktora mam teraz:] tak mi sie przynajmniej wydaje patrzac na parametry kart na papierze (przydalby sie odsluch dla rozwiania zludzen) ;]

 

Z drugiej strony na innym forum dowiedzialem sie ze pozycjonowanie w grach nie ma nic wspólnego z Dolby Headphone czy QSound

i ze spokojnie moge siegac po zewnetrzne DAC'i typu Maya U5 czy Prodigy Cube. Takze jak to jest w koncu?;] Zalezy mi podczas grania w FPS na jak najlepszej lokalizacji przeciwnika w przestrzeni, tylko tyle ;]

 

Ponizej znalazlem jeszcze filmik wg ktorego sluchac roznice z Dolby headphones i bez.

 

Proszę o wyrozumiałość w temacie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę Audigy SE dzieli bebechy jeżeli się nie mylę z X-Fi Xtreme Audio i wystarczy prosta zmiana sterowników żeby uzyskać funkcje pokroju Crystalizera.

 

DPH symuluje bardziej zestawy multikanałowe aniżeli faktycznie wspiera pozycjonowanie, bardziej opiera się na symulacji 5.1/7.1 w słuchawkach, czyli po prostu sztucznie rozszerza przestrzeń via manipulacja umiejscowieniem źródeł i głośności, prócz tego HRTF, no i zapewne korzysta w pewien sposób z binauralnego systemu dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wystarczy wgrać sterowniki od daniela_k i mamy wszystkie crystalizery 3d-xfi czy jak to tam w Audigy SE albo Live! 24bit

Tylko że wg, mnie takie zabawy tylko pogarszają jakość dźwięku, osobiście mam wszystko wyłączone.

no tak, ale to wszytko bedzie obslugiwane programowo a nie sprzetowo (no chyba ze sie myle),

nie mniej wracajac do tematu i pozycjonowania dzwieku w grach (pomijajac poglosy EAX) co proponujecie dla gracza?

x-fi ?, xonara ? czy tez zewnetrzne DAC'i typu Maya U5 czy Prodigy Cube ?:>

sluchawki pewnie bede zamawiac Shure SRH240.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X-Fi Xtreme Audio to karta taka sama w budowie jak Audigy SE i działa tak samo programowo jak ona (a raczej układy są te same w obu kartach, czyli nie różnią się działaniem).

 

Xonar D1 wymaga zewnętrznego ampli z wyjścia słuchawkowego, bo sam w sobie nie posiada wbudowanego ampli. Nie mam pojęcia jaki wpływ na pozycjonowanie ma karta, ale podejrzewam, że GX jest niezłym rozwiązaniem - zaś D1 jest chyba lepsze od równych cenowo SB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierzę że jakaś integra może zagrać lepiej (lub równie dobrze) niż Audigy SE. A papier przyjmie wszystko. Moja karta (Xonar U3) na papierze też wygląda słabiej niż integra, ale różnica w dźwięku jest gigantyczna (na plus) w stosunku do integry. A już Xonar DG (ok 120zł) ma Dolby Headphone i wzmacniacz słuchawkowy.

Sam dużo szukałem jeśli chodzi o pozycjonowanie dźwięku. Ale jak podłączysz zwykłego DAC'a bez żadnych systemów to będziesz miał... zwykłe stereo. Kanał lewy i prawy. Najlepszym systemem na rynku jest właśnie DH, bo on w odróżnieniu od innych nie rozszczepia stereo i nie dodaje pogłosu, ale tworzy kanały wirtualne. Miałem porównanie do CMSS-3D Creativ'a. I DH wygrało bezapelacyjne. Miałem kilka kart dźwiękowych (normalnych jak i zintegrowanych) i dopiero od kiedy mam Xonara z DH to słyszę z kąd wszystkie odgłosy dobiegają. Bo niby jak gra sama w sobie miałaby to wszystko symulować? A nawet jakby tak było to i tak na rynku nie ma jeszcze nic lepszego niż DH. Tylko oczywiście trzeba ustwawić przed włączeniem gry na dźwięk 7.1 (ew.5.1).

No i jeszcze jedno. Nie zawsze lepsze słuchawki do stereo, będą lepiej się sprawdzać w DH. A różnice potrafią być ogromne.

Edytowane przez Azahar
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Zarejestruj się aby mieć większy dostęp do zasobów forum. Przeczytaj regulamin Warunki użytkowania i warunki prywatności związane z plikami cookie Polityka prywatności